Długi weekend majowy to doskonała okazja, aby wyjechać na kilkudniowy urlop. Zresetujemy głowę, oderwiemy się od codzienności i poznamy nowe miejsca. Jeśli odpowiednio zaplanujemy urlop, to nasza majówka może trwać nawet 9 dni! Zatem gdzie jechać na majówkę, aby czerpać garściami z rozmaitych aktywności? W tym wpisie przedstawię propozycje wyjazdów w Polsce i za granicą.
Jeśli tylko nic nas nie ogranicza — ani czas, ani mobilność to możemy ruszyć w dowolny zakątek naszego kraju. Jak Polska długa i szeroka atrakcji nie brakuje! Parki narodowe, rezerwaty przyrody czy parki krajobrazowe znajdziemy w każdym województwie. Dzięki mnogości gór w Polsce możemy wręcz przebierać w pomysłach na to, gdzie spędzić górską majówkę.
Od Karkonoszy przez Gorce i Tatry, aż po Bieszczady mamy setki szlaków trekkingowych. Do wyboru są te krótsze — doskonałe na jednodniowe wędrówki i poznanie okolicy, a także dłuższe szlaki średniodystansowe. W Polsce mamy ich kilka, a propozycje najpiękniejszych i najciekawszych znajdziesz we wpisie: Poznaj 8 najpiękniejszych szlaków średniodystansowych w Polsce.
Majówka to dobry czas na przejście Małego Szlaku Beskidzkiego czy przejechanie rowerem Szlaku Orlich Gniazd. Odwiedzenie Pienin i reliktowej sosenki na Sokolicy, czy też spływ przełomem Dunajca. Nawet w tak popularnych miejscach jak Tatry można podczas majówki odnaleźć mniej zatłoczone szlaki. Dolina Lejowa czy reglowe dolinki: Za Bramką, Ku Dziurze to tylko dwa spośród kilku pomysłów na przejście łatwych szlaków w Tatrach dla początkujących.
Majówka to też doskonała okazja do wybrania się w tę część Polski, której jeszcze nie poznaliśmy! Kajaki na Mazurach czy Ponidziu, odwiedzenie ruchomych wydm w Słowińskim Parku Narodowym, wizyta na polskim biegunie zimna, czyli Hali Izerskiej. Przy okazji podpowiem, że można tam zjeść najlepsze pod słońcem naleśniki biszkoptowe. W tym celu konieczna jest wizyta w Chatce Górzystów.
Weekend majowy to dobry czas na przemierzenie rowerem pięknego Szlaku Wokół Tatr, czy odwiedzenie podhalańskich rezerwatów przyrody np. Przełomu Białki pod Krempachami, czy Boru na Czerwonem w Nowym Targu. Majówka sprzyja odkrywaniu nowych miejsc i doświadczaniu nowych doznań. Warto więc ruszyć w Polskę i odkryć to, co dotychczas było dla nas nieznane!
Być może Węgry nie kojarzą się z krajem, w którym można spędzić aktywny urlop, jednak zapewniam was, że tak właśnie jest! Chociaż pierwsze skojarzenie z tym krajem to Wielka Nizina Węgierska, płaskie tereny, malownicze zakola Dunaju, zapach papryki i słynny gulasz, to gór, jezior oraz terenów rekreacyjnych Węgrzy mają pod dostatkiem! Dodatkowym plusem jest dość bliska odległość tego kraju od Polski. Z południa dojedziemy tam w zaledwie kilka godzin.
Bez wątpienia najpopularniejszym regionem na Węgrzech są okolice Jeziora Balaton. Balaton nazywany jest „węgierskim morzem” i przyciąga swoim łagodnym klimatem, turkusową wodą, setkami kilometrów tras rowerowych oraz powulkaniczną rzeźbą terenu. To właśnie działalności wulkanów, Balaton zawdzięcza wznoszące się dookoła jeziora stożki wulkaniczne. Te porośnięte są gęstymi lasami i winoroślą, a praktycznie na każdy z nich prowadzi ciekawy i urozmaicony szlak trekkingowy. W wielu miejscach zlokalizowane są wieże widokowe, dzięki czemu nawet na zalesionych szczytach mamy możliwość podziwiania piękna okolicy.
Balaton to doskonały pomysł na spędzenie weekendu majowego. O tym, jakie atrakcje zapewnia oraz jakim aktywnościom można się oddać podczas urlopu, przeczytasz we wpisie: Balaton — idealny kierunek na aktywny wypoczynek.
Warto wiedzieć: pobyt nad Balatonem można połączyć z wizytą w okolicy wsi Csesznek. Tam miłośnicy wspinaczki i via ferrat mogą aktywnie spędzić czas, przechodząc świetnie ubezpieczone żelazne drogi.
Drugim niezwykle atrakcyjnym regionem Węgier są okolice Tokaju. I chociaż sam Tokaj kojarzy się przede wszystkim ze słynnym winem, to również tu miłośnicy aktywnego wypoczynku nie będą się nudzić! Nad miastem wznosi się wulkaniczne wzgórze, na które prowadzi szlak trekkingowy. W okolicy Tokaju dumnie prezentują się Góry Zemplińskie, kryjące setki kilometrów szlaków pieszych oraz tras rowerowych. Szlaki o różnej długości i stopniu trudności prowadzą zarówno na wulkaniczne wzgórza, jak i do ciekawych miejsc. Polecam np. szlak prowadzący do zalanego kamieniołomu Tengerszem-Károlyfalva, w którym poprowadzona jest via ferrata o stopniach trudności C-E. Dla miłośników gór i żelaznych dróg jest to doskonała propozycja. Ponad kamieniołomem na szczycie Megyer-hegyi stoi wieża widokowa. Widoki są przepiękne!
W okolicy warto również wybrać się na inne szlaki, które bez problemu wytyczymy przy pomocy aplikacji mapy.cz.
Poza szlakami pieszymi i rowerowymi świetnym pomysłem na spędzenie aktywnego czasu będą wizyty na węgierskich zamkach. Zlokalizowane na wysokich wzgórzach mogą być celem zarówno wymagającej kondycyjnie wędrówki, jak i samego zwiedzania. Polecam w szczególności odwiedzić zamki Regec i Boldogkő. Widoki ze wzgórz, na których je wybudowano, są fantastyczne!
Trzeci węgierski region, który polecam na aktywny wypoczynek to Eger i okolice, czyli Góry Matra i Góry Bukowe. Szlaków jest tam całe multum. Od prowadzących po płaskich leśnych ścieżkach, przez wymagające kondycyjnie wręcz pionowe podejścia. W Górach Matra znajduje się najwyższy szczyt Węgier, czyli Kekesz, w którego okolicy znajdziemy ciekawe i urozmaicone szlaki piesze. Wszystko w otoczeniu powulkanicznej rzeźby terenu, która momentami przypomina bardziej wspinaczkę po sypkim terenie niż spokojny trekking. Przy okazji wizyty na szczycie Kekesz, warto wjechać na taras widokowy, który znajduje się w budynku wieży telewizyjnej.
Będąc w Górach Bukowych warto wybrać się na szlak prowadzący do starego kamieniołomu Bél-kő, a także na Kukucsó-hegy przy okazji zwiedzając uroczą okolicę, rezerwatu przyrody Szalajka-völgy.
Weekend majowy na największej wyspie Morza Śródziemnego to okazja zarówno do kąpieli słonecznych, skosztowania pysznego jedzenia, jak i aktywnego spędzania czasu. Sycylia jest doskonałym kierunkiem na aktywny urlop. Docenią ją zarówno miłośnicy sportów wodnych np. kitesurfingu, jak i entuzjaści wędrówek górskich. Nie lada gratką dla miłośników trekkingu są szlaki piesze w Parku Narodowym Etny. W otoczeniu marsjańskiego krajobrazu i dymiącej non stop Etny można spędzić kilka dni.
Ponadto w innych zakątkach wyspy miejsc na trekking nie brakuje! Warto odwiedzić Góry Madonie, a także okolice San Vito Lo Capo. W każdym z tych miejsc natura zmalowała wyjątkowe krajobrazy, co tylko potwierdza, że Sycylia to wyspa różnorodności. Jeśli więc zastanawiasz się gdzie wyjechać na majówkę, aby było słonecznie i ciekawie to zdecydowanie postaw na urlop na Sycylii!
Więcej informacji o tej wyspie, a także pomysły na aktywne spędzenie czasu znajdziesz w artykule: Sycylia — kierunek na aktywny urlop z dymiącym wulkanem w tle.
Malownicze wybrzeże, turkusowa woda, majestatyczne góry i wijące się kilometrami kaniony. To właśnie czeka na każdego, kto odwiedza ten przepiękny bałkański kraj. Majówka w Albanii to doskonały pomysł zarówno ze względu na różnorodną przyrodę tego kraju, jak i bardzo przyjemne majowe temperatury. Te w przeciwieństwie do miesięcy wakacyjnych, kiedy żar leje się z nieba, nie będą tak uciążliwe.
Rzekłabym, że wszystko, jednak kraj jest dość duży i nawet jeśli wykorzystamy maksymalną ilość dni urlopu majowego, to nie starczy czasu na zobaczenie wszystkiego. Polecam więc skupić się na kilku miejscach, do których bez problemu dotrzemy samochodem.
Przede wszystkim warto odwiedzić Góry Przeklęte i wybrać się na przepiękne szlaki, które rozpoczynają się w miejscowości Theth. Sam dojazd do wioski to przygoda i uczta dla oczu. Jeśli jednak ktoś cierpi na chorobę lokomocyjną, to polecam zaopatrzyć się w jakiś specyfik, bo zakrętów jest sporo!
Z Theth koniecznie trzeba udać się nad przepiękny wodospad i oczko wodne Blue Eye. Można dotrzeć tam pieszo lub połączyć wycieczkę rowerową z krótkim trekkingiem. Na miejscu czeka na nas piękny wodospad i niesamowicie niebieska i przejrzysta woda.
Ponadto warto wejść na dwie najpopularniejsze przełęcze w okolicy: Valbona oraz Pejes. Szlak prowadzący na przełęcz Pejes jest warty każdego wysiłku. Krajobrazy są obłędne, a na przełęczy otwiera się fenomenalny widok na czarnogórską część Gór Przeklętych.
Wprawionym w trekkingowych bojach górołazom polecam z przełęczy wejść na szczyt Maja e Harapit. Jednak uwaga! Szlak nie jest oznaczony i musimy polegać na własnych umiejętnościach poruszania się w trudnym terenie! Nawigacja przy pomocy mapy.cz bardzo ułatwia zadanie, aczkolwiek jest to wymagający szlak — tylko dla osób doświadczonych!
Łatwiejsza, ale także piękna wędrówka to wejście na Qafa e Valbones, czyli Valbona Pass. Jest to jeden z najpopularniejszych celów wycieczek w tym rejonie, jednak nie ma się co dziwić — szlak jest widokowy i bardzo ładnie poprowadzony.
Uwaga! W maju w Górach Przeklętych zalegać może jeszcze sporo śniegu. Dlatego też koniecznie trzeba sprawdzić aktualne warunki i odpowiednio się przygotować! Zabranie kijów trekkingowych, a także raczków lub raków będzie bardzo rozsądnym posunięciem!
Podczas majówki w Albanii warto także odwiedzić Park Narodowy Llogara i wspiąć się na położony ponad przełęczą szczyt Maja e Cikes. Szlak prowadzący na szczyt przypomina momentami zaczarowany, mglisty las. Klimat jest niesamowity!
Miłośnikom jazdy na rowerze polecam wybrać się na wycieczkę wzdłuż kanionu Kanionet e Osumit oraz na szlak prowadzący wybrzeżem przy Laguna e Nartes.
Poza wyżej wymienionymi miejscami warto na weekend majowy wybrać się na Słowację, do Chorwacji, Słowenii, na Cypr czy też na Wyspy Kanaryjskie. Pomysły i inspiracje na aktywne wyjazdy znajdziecie w naszych wpisach, które serdecznie polecamy!
Udanej majówki dla Was!
Nasza ekspertka od wszelakich spraw górskich i trekkingowych, która postawiła już stopę na prawie każdym szlaku w Polsce, ostatnio wędruje w zestawie poniżej. Wejdź w produkt i stwórz swoją idealną stylizację trekkingową.
Miłośniczka górskich wędrówek i wspinaczki na via ferratach. Pasjonatka podróży, podczas których przemierza setki górskich kilometrów. Autorka bloga podróżniczo-górskiego. Uwielbia reportaże z podróży i obcowanie z naturą. Z miłości do Tatr zamieszkała na Podhalu.
Dowiedz się jakie są główne założenia treningu CrossFit i ile korzyści może przynieść regularne jego wykonywanie.
Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę podczas treningów na trudnym podłożu aby nie nabawić się kontuzji.
Dowiedz się co warto wprowadzić do treningu uzupełniającego biegacza jesienią, aby zaprocentowało to w nowym sezonie startowym.
Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)
Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty
Copyright © Nessi. All rights reserved.