Porady

Poznaj 8 najpiękniejszych szlaków średniodystansowych w Polsce

Mamy to szczęście, że nasz kraj jest usiany dziesiątkami tysięcy kilometrów, zróżnicowanych szlaków turystycznych. Co ciekawe, szlaki średniodystansowe to nie tylko góry, ale także szlak prowadzący wybrzeżem Bałtyku. Fani zamków oraz warowni także znajdą coś dla siebie (Szlak Zamków Piastowskich i Szlak Orlich Gniazd). Oczywiście w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć tras wiodących Beskidami, Pieninami i najstarszymi górami w Polsce - Górami Świętokrzyskimi. Zapraszamy do lektury, a potem na szlak!

Aleksandra Gajewska Aleksandra Gajewska
  17.08.2022
10 minut
Szlaki-sredniodystansowe-glowne-Nessi-Sport.jpg

Jak Polska długa i szeroka miłośnicy wędrówek mają w czym wybierać. Piesze szlaki turystyczne w Polsce mają łącznie około 80 tysięcy km! Najdłuższa sieć szlaków turystycznych znajduje się w województwie małopolskim. Najmniej szlaków pieszych jest w województwie opolskim. Dzięki urozmaiconej rzeźbie terenu, a tym samym krajobrazom, mamy do wyboru zarówno szlaki piesze w górach, jak i na wyżynach, pogórzach czy na wybrzeżu. Ponadto w Polsce stworzono tematyczne szlaki turystyczne, dzięki czemu miłośnicy historii i zamków również znajdą coś dla siebie.

W dalszej części wpisu znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Jakie to są szlaki średniodystansowe.

  • Które szlaki średniodystansowe warto przejść.

  • Jak przygotować się na przejście szlaku średniodystansowego w Polsce.

Szlaki średniodystansowe — ile mają kilometrów? 

Szlaki średniodystansowe w Polsce to kompromis pomiędzy 1-dniową wędrówką a kilkunastodniową wyprawą. Ile kilometrów ma mieć szlak średniodystansowy? To nie zostało ustalone, ponieważ szlaki piesze w Polsce wyznaczane są nie na podstawie ilości km, ale atrakcyjności terenów, przez które przebiegają. Z tego powodu polskie szlaki średniodystansowe mogą mieć zarówno 100 km, jak i prawie 400 km. Rozpiętość jest dość duża, ale dzięki temu każdy może wybrać coś dla siebie i stopniowo zwiększać wyzwania.

Co ciekawe najdłuższe szlaki długodystansowe w Polsce, czyli Główny Szlak Beskidzki i Główny Szlak Sudecki są w porównaniu do tras na świecie dość krótkie. Dlaczego? Ponieważ najdłuższy szlak pieszy na świecie, czyli Trans Canada Trail ma ponad 24 000 km! A dla przykładu trasa Eastern Continental Trail przez USA i Kanadę to aż 8 700 km.

O tym, jakie są szlaki średniodystansowe w Polsce i na które z nich warto się wybrać, dowiesz się z tego wpisu. 

Poniżej znajdziesz 8 propozycji szlaków średniodystansowych w Polsce. Szlaki te mają różną długość, sumę podejść i oznaczone są różnymi kolorami. Jednak warto wiedzieć, że kolor szlaku nie oznacza jego trudności. Więcej informacji na temat kolorów szlaków znajdziesz w naszym wpisie: Kolory szlaków w górach - co oznaczają i co wspólnego mają z trudnością?

Mały Szlak Beskidzki 

To znakowany na czerwono szlak średniodystansowy o długości 137 km. Zaczyna się w Bielsku-Białej, kończy na szczycie Lubonia Wielkiego w Beskidzie Wyspowym. Można go przejść w dowolnym kierunku. Szlak prowadzi przez Beskid Mały, Makowski i Wyspowy, czyli te pasma górskie, które omija Główny Szlak Beskidzki — najdłuższy długodystansowy szlak w Polsce. Pokonując Mały Szlak Beskidzki, wędrujemy przez ciekawe przyrodniczo, piękne krajobrazowo i mniej znane zakątki Beskidów. Po drodze zobaczymy Luboń Wielki i schronisko, które wyglądem przypomina chatkę Baby Jagi. Wejdziemy na Lubogoszcz, który chociaż niepozorny, to z całą pewnością zaskoczy stromym podejściem.

Ola już na samym szczycie Luboń Wielki, w odzieży Nessi Sport.
Schronisko na Luboniu Wielkim wyglądem przypominające chatkę Baby Jagi.

Mały Szlak Beskidzki prowadzi przez widokowe zakątki Beskidu Makowskiego: Babicę i Babicę Zachodnią. Zahacza o Lubomir, najwyższe wzniesienie tego pasma, należące do Korony Gór Polski. Na jego szczycie znajduje się Obserwatorium Astronomiczne, a kawałek dalej piękna widokowo polanka: Spadzista Polana i schronisko PTTK Kudłacze. W Beskidzie Małym wejdziemy na Leskowiec, z którego przy dobrej widoczności dostrzec można tatrzańskie szczyty. Odwiedzimy także Chatkę pod Potrójną i nacieszymy oczy widokami z Kiczery, Góry Żar i Hrobaczej Łąki. Mały Szlak Beskidzki to dobry wybór, aby sprawdzić swoje siły — fizyczne i psychiczne, i przygotować się do dłuższych wędrówek. 

MAPA: https://mapa-turystyczna.pl/trail/maly-szlak-beskidzki-t8#49.74005/19.57214/9

Główny Szlak Świętokrzyski 

Trasa biegnie grzbietem najstarszych gór w Polsce, czyli Gór Świętokrzyskich. Szlak ma 105 km długości i prowadzi przez pięć pasm górskich: Jeleniowskie, Łysogóry, Masłowskie, Wzgórza Tumlińskie i Pasmo Oblęgorskie. Jego przejście zajmuje 3-4 dni, w zależności od kondycji i własnych upodobań.

Główny Szlak Świętokrzyski rozpoczyna się we wsi Gołoszyce koło Opatowa. Kończy się we wsi Kuźniaki. Podczas wędrówki przejdziemy przez gęste lasy Pasma Jeleniowskiego. Świętokrzyski Park Narodowy, Łysą Górę i Łysicę, których zbocza pokryte są rumowiskami skalnymi zwanymi gołoborzem. Zobaczymy Diabelski Kamień i rezerwat Kamienne Kręgi.

Główny Szlak Świętokrzyski to doskonały sprawdzian swoich sił przed wyruszeniem na dłuższe szlaki. Z uwagi na to, że trasa Głównego Szlaku Świętokrzyskiego biegnie z dala od zabudować, warto rozważyć nocleg w namiocie i zaopatrzyć się w prowiant. Dzięki temu nie będzie konieczności schodzenia ze szlaku i nadkładania kilometrów. 

MAPA: https://mapa-turystyczna.pl/trail/glowny-szlak-swietokrzyski-im-edmunda-massalskiego-t3#50.88733/20.79987/10

Główny Szlak Beskidu Wyspowego - „Beskidzkie Wyspy” 

Liczący 320 km pieszy szlak turystyczny swoim przebiegiem i kształtem znacznie różni się od średnio i długodystansowych szlaków górskich w Polsce. Główny Szlak Beskidu Wyspowego nie prowadzi z punktu A do punktu B w linii prostej, ale zatacza pętlę. Trasa Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego przebiega przez najpopularniejsze szczyty tego pasma: Mogielicę — najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, Łopień, Ćwilin, Śnieżnicę, Luboń Wielki, Ciecień czy Modyń.

Charakterystyczny obrazek dla Beskidu Wyspowego - wyłaniające się ponad chmurami wierzchołki gór.

Wyzwaniem z całą pewnością jest nie tylko ilość kilometrów, ale charakter trasy. Beskid Wyspowy to pasmo górskie, które charakteryzują strome podejścia i zejścia. Aby zdobyć poszczególne szczyty, często trzeba zejść do przełęczy czy małych miejscowości, a następnie wspiąć się na kolejny wierzchołek. Dużym plusem tej trasy są niewątpliwie wspaniałe widoki na Tatry, Gorce i Beskid Żywiecki, które roztaczają się zarówno ze szczytów, jak i podszczytowych polan.

Szlak GSBW rozpoczyna się i kończy na Mogielicy, a kierunek jego przejścia jest dowolny. 

Ciekawostka: nazwa Beskid Wyspowy została po raz pierwszy użyta przez Kazimierza Sosnowskiego, który będąc na Ćwilinie, porównał wyłaniające się ponad chmurami wierzchołki gór do wysp na morzu. Miało to miejsce podczas zjawiska inwersji termicznej, która w Beskidzie Wyspowym pojawia się bardzo często. 

Tarnów - Wielki Rogacz 

Jedyny szlak średniodystansowy w Polsce, który przebiega przez Pieniny — góry niezwykle malownicze i oferujące ciekawe krajobrazy. Znakowany na niebiesko szlak ma 184 km i prowadzi przez Pogórze Ciężkowickie, Pogórze Rożnowskie, Beskid Wyspowy, Gorce, Pieniny i Beskid Sądecki.

Podczas wędrówki odwiedzimy mniej znane i często pomijane przez turystów tereny — niesłusznie, bo Pogórze Beskidzkie to rejony oferujące fantastyczne widoki! Zahaczymy o Jezioro Rożnowskie, wieże widokowe na szczytach: Jaworz, Modyń i Lubań.

Niewątpliwie bardzo atrakcyjnym odcinkiem trasy Tarnów — Wielki Rogacz jest przejście przez Pieniński Park Narodowy — najstarszy park narodowy w Polsce. Zobaczymy w nim słynne Trzy Korony, które de facto składają się z pięciu szczytów i Sokolicę wraz z reliktową sosenką. Jej wiek szacuje się na 500-520 lat i jest ona najstarszą sosną zwyczajną w Polsce. Ostatni odcinek trasy prowadzi przez Beskid Sądecki — tereny wciąż dzikie i piękne. Właśnie tu na Wielkim Rogaczu trasa piesza z Tarnowa kończy swój bieg.

Reliktowa sosna w Pieninach, artykuł Nessi Sport.
Sokolica wraz z najstarszą sosną zwyczajną w Polsce. Jej wiek szacuje się na ok. 500 lat.

MAPA: https://mapa-turystyczna.pl/trail/niebieski-szlak-turystyczny-tarnow-wielki-rogacz-nf#49.68855/20.64880/9 

Szlak Trzech Pogórzy

Najdłuższy szlak pieszy prowadzący przez polskie Pogórza. Oznaczony jest kolorem żółtym, ma długość 120 km i łączy doliny rzek Biała i Sanu. Szlak biegnie przez trzy karpackie Pogórza: Ciężkowickie, Strzyżowskie, Dynowskie. Poza walorami przyrodniczymi, jakimi są Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach czy wejście na Liwocz, Szlak Trzech Pogórzy pozwala zapoznać się z pozostałościami po przemyśle naftowym w Polsce. Zaletą szlaku jest także jego mała popularność, dzięki czemu podczas wędrówki w spokoju i z dala od tłumów turystów można poznać ciekawe zakątki Polski. 

MAPA: https://mapa-turystyczna.pl/trail/szlak-trzech-pogorzy-ny#49.86945/21.57166/9

Szlak Orlich Gniazd 

Zdecydowanie jeden z najpopularniejszych szlaków pieszych i rowerowych w Polsce. Orle Gniazda, czyli jurajskie zamki i warownie rozsiane są na trasie pomiędzy Krakowem a Częstochową. Podczas przemierzania niespełna 164 km szlaku Orlich Gniazd — pieszo lub rowerem, zwiedzać można 11 zamków np. Ojców, Pieskowa Skała, czy Mirów.  Najpopularniejszym z nich jest Zamek Ogrodzieniec. Dużą atrakcją jest również wizyta w Ojcowskim Parku Narodowym — najmniejszym parku narodowym w Polsce. 

Ola w Ojcowskim Parku Narodowym, w odzieży Nessi Sport.
Nie trudno się domyślić dlaczego ta formacja skalna w Ojcowskim Parku Narodowym, to słynna „Rękawica".

Inne atrakcje poza zamkami to Góra Zborów i świetny widok na prostą drogę, która ciągnie się aż po horyzont oraz Rezerwat Dolinki Krakowskie. 

MAPA: https://mapa-turystyczna.pl/trail/szlak-orlich-gniazd-t0#50.51222/19.61630/12

Szlak Zamków Piastowskich 

To idealna trasa nie tylko dla miłośników wędrówek i wyzwań, ale także dla fanów zamków i warowni. Szlak w całości prowadzi przez województwo dolnośląskie i zahacza o 13 zamków i warowni z czasów Piastów Śląskich. Ma 146 km długości. Rozpoczyna się w Zagórzu Śląskim, kończy na Pogórzu Kaczawskim. Na szlaku znajdują się takie zamki jak: Grodno, Zamek Książ, który jest najbardziej znanym zamkiem na Dolnym Śląsku, Zamek Cisy czy Zamek Bolków. Z pewnością szlak ten będzie idealną okazją do poznania ciekawych przyrodniczo i historycznie zakątków Dolnego Śląska. 

Jest też doskonałym dowodem na to, że szlaki turystyczne na Dolnym Śląsku są bardzo urozmaicone i nie prowadzą tylko przez górskie zakamarki. 

MAPA: https://mapa-turystyczna.pl/trail/szlak-zamkow-piastowskich-ti#50.65518/16.51909/9

Szlak Nadmorski 

Wyjątkowy szlak pieszy na mapie Polski. Trasa przez polskie wybrzeże prowadzi od Świnoujścia, aż do Żarnowca. Jej długość to 377,8 km. Szlak Nadmorski obejmuje cenne przyrodniczo i kulturowo obiekty np. Latarnię Morską Kikut, Trzęsacz, latarnie morskie w Niechorzu, Kołobrzegu i Gąskach. Ponadto przemierzając pieszo wybrzeże Morza Bałtyckiego, zobaczymy Słowiński Park Narodowy i ruchome wydmy czy latarnię morska Stilo. Wędrówka Szlakiem Nadmorskim to doskonała okazja do poznania polskiego wybrzeża i zobaczenia tak uroczych miejsc jak nadmorskie lasy, wydmy czy pokryte jasnym i drobnym piaskiem plaże jak np. ta w Lubiatowie. 

MAPA: https://mapa-turystyczna.pl/trail/szlak-nadmorski-tbd#54.34297/16.04004/8

Ola w trakcie spaceru Szlakiem Nadmorskim nad Morzem Bałtyckim, w odzieży Nessi Sport.
Leżenie plackiem na plaży nie jest dla Ciebie? Ruszaj w wędrówkę wzdłuż wybrzeża Szlakiem Nadmorskim.

Jak przygotować się na przejście szlaku średniodystansowego w Polsce?

Z uwagi na bardzo zróżnicowaną długość szlaków oraz ich przebieg trzeba dobrze zaplanować noclegi, oraz zakupy spożywcze. Jedne trasy przebiegają z dala od zabudowań i miasteczek. Inne przecinają wioski oraz małe miejscowości, w których bez problemu znajdziemy nocleg, restauracje, sklepy. Są również trasy, na których znajdują się schroniska, dzięki czemu nie trzeba nadrabiać kilometrów, aby zejść do najbliższej miejscowości, a później wrócić na szlak. Dlatego przed rozpoczęciem wędrówki warto zorientować się, gdzie można spać i uzupełnić zapasy, aby w spokoju i bez zmartwień pokonywać kolejne kilometry. Oczywiście wcześniej należy zadbać o kondycję fizyczną, aby móc podjąć wyzwanie, jakim jest wyruszenie na kilkudniowy szlak.

Co zabrać na szlak średniodystansowy?

Jeśli planujemy noclegi w pensjonatach, a posiłki w restauracjach i schroniskach, to ograniczymy nasz bagaż do minimum. Warto mieć wygodny i pojemny plecak oraz kije trekkingowe. Z pewnością przyda się zapas wody, elektrolity, żele i batony energetyczne, czekolada, kabanosy i inne ulubione przekąski. 

W przypadku, kiedy planujemy nocleg w terenie, trzeba zabrać namiot, śpiwór, karimatę. Przydatna będzie mała kuchenka gazowa, zestaw garnków i sztućców. Świetnie sprawdzi się żywność liofilizowana — lekka i pożywna. Trzeba również zadbać o baterię w telefonie i zapakować powerbank wraz z kablem. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest zabrane panelu słonecznego, który montujemy na plecaku i ładujemy sprzęt podczas wędrówki. To jednak nie sprawdzi się podczas deszczowej pogody. Ponadto pamiętać trzeba o małej apteczce, odzieży i bieliźnie na zmianę, latarce, okularach przeciwsłonecznych, ręczniku, klapkach i papierowej mapie. 

Listę kontrolną rzeczy, które trzeba zabrać na wędrówkę, znajdziesz w naszym wpisie: Trekking latem — co zabrać na wyprawę w góry? 

Jaką odzież zabrać na szlak średniodystansowy?

To ile sztuk odzieży zabierzemy, zależy od szlaku, który palujemy przejść. Długość tras średniodystansowych jest różna. Różne mogą być także warunki pogodowe — tu zdecydowanie należy zapoznać się z prognozami pogody i zestaw odzieży, który zabierzemy na wędrówkę dostosować do zapowiadanej aury. Wiosną, latem i jesienią na kilkudniowe piesze wędrówki warto zaopatrzyć się w lekką, oddychającą i szybkoschnącą odzież. Wygodna bielizna, oddychające skarpety, ciepła bluza, spodnie lub legginsy, które nie będą krępować ruchów oraz kurtka przeciwdeszczowa — to podstawowy zestaw odzieży, który pozytywnie wpłynie na nasz komfort podczas wędrówki. Na chłodniejsze dni przyda się czapka, komin oraz rękawiczki. Ważne jest także obuwie trekkingowe. Powinno być wygodne, rozchodzone i sprawdzone podczas wcześniejszych wędrówek. 

Bez względu na to, na który szlak się wybierzesz, życzę Ci bezpiecznego wędrowania, wspaniałej pogody i fantastycznych widoków!

Aleksandra Gajewska

Aleksandra Gajewska

Miłośniczka górskich wędrówek i wspinaczki na via ferratach. Pasjonatka podróży, podczas których przemierza setki górskich kilometrów. Autorka bloga podróżniczo-górskiego. Uwielbia reportaże z podróży i obcowanie z naturą. Z miłości do Tatr zamieszkała na Podhalu.

Może Ci się spodobać:

Jak ubrać się do biegania w deszczu?
Porady

Jak ubrać się do biegania w deszczu?

Przeczytasz jak ubrać się na bieganie w deszczu aby utrzymać ciepło i suchą skórę podczas treningu. Znajdziesz również informacje jak zadbać o ubrania sportowe po bieganiu w deszczu.

Jakie ćwiczenia pomogą we wzmocnieniu i powiększeniu mięśni pośladków?
Porady

Jakie ćwiczenia pomogą we wzmocnieniu i powiększeniu mięśni pośladków?

W poniższym artykule znajdziesz przykładowe ćwiczenia na mięśnie pośladków z ciężarem własnego ciała oraz ćwiczenia na pośladki z obciążeniem. Dowiesz się jak je wykonywać aby były skuteczne, a ich wykonywanie pozwoliło uniknąć kontuzji.

Jak efektywnie trenować pośladki na siłowni i w domu?
Porady

Jak efektywnie trenować pośladki na siłowni i w domu?

Z artykułu dowiesz się jakie ćwiczenia wykonywać aby Twoje pośladki nie tylko świetnie się prezentowały ale również były mocne. Dzięki temu pokonywanie kolejnych kilometrów podczas treningu czy zawodów będzie o wiele łatwiejsze dla biegacza na każdym poziomie zaawansowania.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.