Lato to idealny czas na górskie wędrówki. Długie dni, przyjemne temperatury, przystępne na szlakach warunki oraz możliwość spędzenia czasu na słońcu w pięknych okolicznościach przyrody. Warto więc zaplanować wyjście na szlak i czerpać pełnymi garściami z tego, co daje nam natura. Góry wzywają — trzeba iść! Jednak na spotkanie z nimi, trzeba być także odpowiednio przygotowanym. O tym, jak to zrobić dowiesz się z tego artykułu.
Wybierając się na trekking po górach, warto pamiętać, że te rządzą się swoimi prawami, a każda wycieczka uzależniona jest od warunków pogodowych. W wyższych partiach Tatr śnieg zalega jeszcze w czerwcu! Dlatego bez względu na to, czy wybieramy się na jednodniową trasę, czy na kilkudniową wędrówkę, zawsze warto być odpowiednio przygotowanym. Przed wyjściem w góry należy sprawdzić prognozy pogody w różnych źródłach i dostosować długość trasy do prognozowanych warunków. Jeśli przewidywane są burze, to koniecznie trzeba zmienić plany lub zrezygnować z wędrówki — bezpieczeństwo przede wszystkim.
Z dalszej części artykułu dowiesz się:
co spakować do plecaka,
jak się ubrać w góry latem,
o czym pamiętać planując wycieczkę w góry.
Pojemny i wygodny plecak na wycieczki górskie z pasem biodrowym i piersiowym. Taki system sprawi, że odpowiednio rozłożymy ciężar górskiego ekwipunku i nie obciążymy zbytnio kręgosłupa. Na 1-dniową wędrówkę wystarczy plecak o pojemności 20-30 litrów. Na 3-dniowy trekking warto rozważyć bardziej pojemny plecak.
Jak się spakować do plecaka? Na dnie powinny znaleźć się najcięższe rzeczy oraz takie, z których prawdopodobnie nie skorzystamy, ale warto je mieć np. dodatkowa bluza czy rękawiczki. Bardziej potrzebne rzeczy umieśćmy wyżej lub w małych kieszonkach, aby szybko i bez problemu po nie sięgnąć np. plastry, chusteczki higieniczne czy żel antybakteryjny.
Do plecaka pakujemy prowiant i ulubione przekąski. Ważne, aby jedzenie, które zabieramy w góry, było pożywne i dostarczało energii podczas wędrówki. Warto więc zabrać kanapkę z ulubionymi dodatkami oraz źródło białka np. kabanosy. Poza tym banana, batony i żele energetyczne, suszone owoce, czekoladę.
Zapas wody, bo w ciepłe dni koniecznie trzeba się nawadniać. 2 litry wody na osobę to minimum. Na górskich szlakach świetnie sprawdza się bukłak, dzięki któremu mamy cały czas dostęp do wody i nie musimy sięgać do plecaka i robić dodatkowych postojów.
Ważne! Pamiętaj o zabraniu napoju izotonicznego lub elektrolitów, które w trakcie wycieczki rozpuścisz w wodzie i uzupełnisz ich brak w organizmie.
Jeśli jesteś fanem picia kawy lub herbaty, to do plecaka możesz zabrać termos ze swoim ulubionym napojem.
Kije trekkingowe, które odciążą kolana, stawy i kręgosłup, a ponadto będą świetną podporą na podejściach i stromych zejściach. Pamiętaj, aby dostosować je do swojego wzrostu — będą wtedy niezawodnym podparciem!
Czołówka lub latarka — niezawodny element górskiego ekwipunku, kiedy np. przecenimy swoje możliwości i będziemy wracać po zmroku. Źródło światła sprawdzi się także podczas eksplorowania jaskiń. Wskazówka: czołówka będzie zdecydowanie bardziej praktyczna — dzięki niej obie ręce pozostaną wolne.
Bez względu na to, czy planujesz jednodniową wycieczkę, czy kilkudniowy trekking wybierając ubranie na letnie wędrówki po górach, warto kierować się zasadą: im lżej, tym lepiej, a przede wszystkim wygodnie i komfortowo.
Odzież, w której latem będziemy pokonywać górskie szlaki, powinna być lekka, przewiewna, wygodna i zapewniać swobodę ruchów podczas wędrówki. Warto więc postawić na taką, która odprowadzi nadmiar wilgoci i szybko wyschnie. W szczególności zadbaj o przewiewną koszulkę i lekkie spodnie. Komfort zapewni również oddychająca i wygodna bielizna.
Wskazówka: na górski trekking nie zakładaj bawełnianej odzieży — ta, chociaż miła w dotyku to chłonie wodę jak gąbka. Mokra, wolnoschnąca koszulka w przypadku ochłodzenia temperatury powietrza może doprowadzić do wychłodzenia organizmu. W dodatku przylepiona do ciała będzie krępować ruchy i powodować niepotrzebny dyskomfort.
Czapka w góry latem? Koniecznie! Pamiętaj, że w górach słońce nie zna litości, i grzeje zdecydowanie mocniej niż na niższych wysokościach. Dlatego warto zadbać o nakrycie głowy np. czapkę z daszkiem, która latem uchroni przed palącymi promieniami słonecznymi.
Oddychające skarpety, dzięki którym utrzymamy odpowiednią cyrkulację powietrza w bucie i nie zaparzymy sobie stóp. Ponadto zminimalizujemy ryzyko powstania bolesnych pęcherzy. Wysokiej jakości skarpety pozwolą długo zachować suchość w bucie, co mocno wpływa na komfort wędrówki.
Buty trekkingowe — dopasowane i wygodne buty to podstawa udanej wędrówki. Ważne, aby miały przyczepną do podłoża podeszwę np. Vibram. Dzięki temu zwiększymy swoje bezpieczeństwo i komfort na szlaku. Jakie wybrać buty w góry? Latem w zależności od indywidualnych upodobań na górskich szlakach sprawdzą się zarówno buty podejściowe/krótkie, jak i klasyczne górskie buty za kostkę.
Wskazówka: decydując się na zakup butów trekkingowych, przymierz kilka modeli, sprawdź różne rozmiary, bo te mogą różnić się w zależności od producenta. Koniecznie przymierzaj buty w skarpetach, które będziesz zakładać na górskie wędrówki.
Poza takim podstawowym ubraniem, latem dodatkowo warto mieć w plecaku:
Bluzę z kapturem, która ochroni przed zimnem w razie ochłodzenia,
Kurtkę przeciwdeszczową z membraną 20 k, która skutecznie ochroni przed deszczem,
Chustę lub komin — mogą z powodzeniem posłużyć jako nakrycie głowy, lub ochronić od wiatru w razie zmiany pogody.
Naładowany telefon + powerbank i kabel — szczególnie jeśli wybieramy się na dłuższą trasę lub podczas wędrówki robimy dużo zdjęć i zużywamy baterię.
Mapę — zarówno papierową, jak i aplikację z mapą offline, którą zainstalujemy w telefonie np. mapy.cz lub mapaturystyczna.pl.
Krem z wysokim filtrem — w górach słońce bardzo mocno daje się we znaki. Warto zadbać o ochronę swojej skóry i zabezpieczyć ją podczas wędrówki.
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
Rękawiczki sportowe, jeśli wybieramy się w teren ubezpieczony łańcuchami, liną poręczową, lub wiemy, że wędrówka będzie wymagać elementów wspinaczki po skale. Rękawiczki na takich trasach są doskonałym rozwiązaniem, bo kto lubi dotykać zimnego i mokrego łańcucha, chociażby przy podejściu na Szpiglasową Przełęcz czy Świnicę?
Siedzisko trekkingowe/mała mata, na której usiądziemy podczas postojów.
Dokumenty i gotówkę.
Bez względu na to, czy wybieramy się na krótką 1-dniową wycieczkę trekkingową, czy na kilkudniową wędrówkę zawsze należy mieć przy sobie podstawową apteczkę, w której znajdą się:
plastry opatrunkowe,
gaza jałowa,
bandaż elastyczny,
chusteczki higieniczne,
folia NRC,
żel antybakteryjny lub biodegradowalne mokre chusteczki,
środki przeciwbólowe lub maść przeciwbólowa,
leki, które przyjmujemy na co dzień — tylko do własnego użytku!,
sprej na komary i kleszcze.
O wykupieniu ubezpieczenia, które obejmuje akcje ratunkowe z użyciem helikoptera — szczególnie jeśli wybieramy się na wyjazd trekkingowy za granicę np. w Tatry Słowackie.
Zapisaniu w telefonie numeru do służb ratunkowych: GOPR/TOPR – 601 100 300 lub 985. Pamiętajmy też o europejskim telefonie ratunkowym – 112
Zainstalowaniu bezpłatnej aplikacji ”RATUNEK”. W razie potrzeby wezwiemy pomoc, a ratownicy dzięki systemowi GPS będą znać nasze dokładne położenie.
Poinformowaniu bliskiej osoby lub obsługi schroniska/hotelu o celu naszej wyprawy i przewidywanej godzinie powrotu.
Wybierając się na dłuższą wędrówkę np. na średniodystansowe szlaki górskie w Polsce, zdecydowanie warto mieć przy sobie wspomniane wyżej rzeczy. Ponadto przyda się dodatkowe wyposażenie.
Poniżej przedstawiamy, listę rzeczy, na 3-dniowy wyjazd:
Namiot, jeśli planujemy nocleg na łonie natury. Dobrze, żeby był lekki i szybko się rozkładał — w końcu będziemy nieść go na plecach, więc każdy dodatkowy kilogram ma znaczenie.
Karimata lub lekka mata samopompująca, na której będziemy spać.
Śpiwór, który otuli nas w trakcie nocy i zadba o komfort cieplny.
Mała kuchenka turystyczna, zapalniczka + ewentualnie dodatkowa butla z gazem.
Garnek turystyczny, sztućce i kubek.
Butelka z filtrem — dzięki filtrowi będziemy mogli pobrać wodę z potoku czy rzeki bez ryzyka zatrucia się.
Żywność liofilizowana — lekka i pożywna.
Ręcznik szybkoschnący.
Dodatkowa bielizna i odzież na zmianę.
Ładowarka do telefonu.
Mam nadzieję, że powyższa lista pozwoli Ci się odpowiednio przygotować na górskie wędrówki i dzięki niej będziesz mieć pewność co wziąć w góry oraz jakie ubranie w góry latem sprawdzi się najlepiej. Na którykolwiek szlak się wybierasz, życzę udanej wędrówki i pięknej pogody!
Miłośniczka górskich wędrówek i wspinaczki na via ferratach. Pasjonatka podróży, podczas których przemierza setki górskich kilometrów. Autorka bloga podróżniczo-górskiego. Uwielbia reportaże z podróży i obcowanie z naturą. Z miłości do Tatr zamieszkała na Podhalu.
Rozgrzewka przed bieganiem na przełomie zimy i wiosny jest specyficzna. Organizm wolniej się rozgrzewa w związku z tym, należy uważniej podejść do rozgrzewki oraz do ćwiczeń rozciągających po treningu. Sprawdź jak dobrze przygotować się do treningu aby był efektywny i bezpieczny.
Jeśli trafiasz na ten tekst, to najprawdopodobniej pierwsze 5 km masz już za sobą – może z dumą złamane w 30 minut, a może po prostu przebiegnięte z pełnym zaangażowaniem. Teraz pora na kolejny krok: 10 km w godzinę. Brzmi ambitnie? Spokojnie. Oto plan, który krok po kroku wprowadza w nową biegową rzeczywistość – bez presji, z dystansem (dosłownie i w przenośni) oraz solidną dawką motywacji. 10 tygodni, klarowna rozpiska, szczypta humoru i mnóstwo satysfakcji. Czas ruszać dalej!
Sprawdź na co zwrócić uwagę biegając pod górę aby pokonywanie podbiegów stało się efektywniejsze i przyjemniejsze.
Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)
Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty
Copyright © Nessi. All rights reserved.