W odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o obsługę aplikacji Strava, przedstawiamy nasze mini-kompendium. Poniżej postaraliśmy się wyjaśnić jak w łatwy sposób zainstalować, poruszać się i jak połączyć Stravę z urządzeniami marki Garmin oraz Polar. Jeśli nie rozwiązaliśmy jakiejś kwestii – śmiało pytajcie w wiadomości na FB Nessi Sportswear. Zapraszamy!
Z artykułu dowiesz się:
jak zainstalować aplikację Strava na swoim urządzeniu,
jak ustawić Stravę, żeby wszystko działało jak należy,
czym różni się plan darmowy od wersji premium,
jak dołączyć do danej grupy na Stravie,
jak połączyć urządzenia Garmina ze Stravą,
jak połączyć urządzenia Polara ze Stravą.
Jest kilka powodów, dla których warto zdecydować się na instalację Stravy na swoim telefonie. Po pierwsze jest to jedna z najpopularniejszych aplikacji do rejestracji wszelkich form aktywności (nie tylko biegania i jazdy na rowerze). Ogromną wartością dodaną do platformy są społeczności, jakie tworzą się wokół różnych grup na Stravie, jak np. Kolorowa Drużyna Nessi. To właśnie w tym miejscu sprawdzisz m.in., ile kilometrów wybiegaliśmy w różnych konkursach i akcjach charytatywnych. I pomimo tego, że Strava nie jest po polsku, to jest bardzo łatwa i intuicyjna w obsłudze – nawet bez znajomości języka angielskiego.
Aplikacja ta jest też sensowną alternatywą dla nieistniejącej już, a bardzo popularnej w Polsce platformy – Endomondo.
Jeśli masz już Stravę na telefonie, a interesuje Cię instrukcja jak połączyć ją z Garminem, możesz pominąć ten akapit.
Wejdź w Sklep Play i w oknie wyszukiwania wpisz Strava – następnie pobierz oficjalną aplikację Strava Running and Cycling GPS. W przypadku urządzeń Apple wyszukasz aplikację w sklepie App Store, a pozostałe czynności wykonaj jak powyżej.
Zaloguj się do aplikacji za pomocą kilku dostępnych metod:
konta na Facebook’u
konta Google
poprzez prywatny mail (tu podajemy swojego maila oraz hasło, które musi zawierać co najmniej 8 znaków)
Stwórz profil, podając podstawowe dane: imię i nazwisko, datę urodzenia oraz płeć (nie jest to koniecznością). O ile możesz nazwać się dowolnie, o tyle istotne jest, żeby podać właściwą datę urodzenia. Dzięki temu aplikacja samoczynnie obliczy przybliżone strefy tętna, odpowiednie dla Twojego wieku oraz estymację spalonych kalorii.
Następnie Strava zapyta, czy wysyłać powiadomienia na Twojego maila. Zachęcam do wyrażenia zgody, dzięki czemu będziesz otrzymywała ciekawe statystyki na temat swoich aktywności jak np. podsumowanie miesiąca. Notabene takie podsumowania świetnie motywują do dalszych treningów.
W tym momencie Strava daje możliwość wyboru pomiędzy planem darmowym – wybierz No Thanks lub płatnym – wybierz Start Free Trial. Decydując się na tę drugą opcję, otrzymasz w prezencie darmowy miesiąc, a po tym okresie zostanie pobrana standardowa opłata. O kosztach oraz różnicach w planach przeczytasz w dalszej części artykułu.
Kolejnym krokiem jest wyrażenie zgody na dostęp do lokalizacji, jeśli chcesz rejestrować aktywności za pomocą telefonu. Strava będzie korzystała z GPS tylko w momencie, gdy zaczniesz rejestrować trening poprzez naciśnięcie start.
Po skończonej aktywności wybierz finish i w następnym oknie wystarczy zapisać aktywność – save. Gotowe, Twoja pierwsza aktywność będzie się wyświetlać w Twoim profilu.
Poniżej odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania o ustawienia i obsługę aplikacji.
Jak już wspominaliśmy, na ten moment nie ma możliwości ustawienia języka polskiego, aczkolwiek obsługa jest na tyle prosta i intuicyjna, że nie powinno to stanowić żadnego problemu. Właściwie ogranicza się do wciśnięcia record przed, a po treningu finish. Natomiast jeśli sparujemy aplikację z Garminem – o czym piszemy w dalszej części – to nie musimy robić już nic.
Wejdź w ustawienia (prawy górny róg, koło zębate).
Z listy wybierz pole Display.
Wybierz pole Units of Measure i zaznacz jednostki Metric.
Wybierz pole Temperature, a następnie zmień z Fahrenheit na Celsius.
W ten sposób uzyskasz metryczny system miar.
Tak, w wersji podstawowej Strava jest za darmo i nie ponosi się żadnych opłat za użytkowanie aplikacji. W ramach bezpłatnego planu możemy rejestrować i przeglądać aktywności, łączyć Stravę z Garminem lub innymi urządzeniami, a także korzystać z tzw. „klubów”, jak wspomniana Kolorowa Drużyna Nessi.
Natomiast jeśli zależy Ci na szczegółowych danych dotyczących m.in. formy, postępu, jaki poczyniłaś, a także bardzo popularnej rywalizacji na segmentach, to w takim przypadku warto zdecydować się na wariant Premium. Jego koszt to 32.99 zł miesięcznie, lub w wersji rocznej 249.99 zł.
Aby Twoje kilometry naliczały się w konkursach i akcjach charytatywnych organizowanych przez daną grupę, wystarczy do niej dołączyć. Oto instrukcja jak to zrobić krok po kroku na przykładzie grupy Nessi:
Na stronie głównej swojego profilu kliknij Groups.
W polu Explore Clubs wyszukaj hasło „Kolorowa Drużyna Nessi”, a następnie dołącz do grupy poprzez przycisk Join.
Teraz każda Twoja aktywność będzie również widoczna w statystykach „klubu” (taką nazwą dla grup operuje Strava). Tym samym Twoje biegowe kilometry będą się naliczały w każdym evencie organizowanym przez grupę, do której dołączyłaś (przynależność do grup jest nieograniczona). Kilometry są naliczane automatycznie!
Aby sprawdzić, ile kilometrów przebiegłaś łącznie dla danej grupy, w swoim profilu wybierz Groups, a następnie z zakładki Clubs interesującą Cię grupę. W tym miejscu sprawdzisz tygodniowe, jak i ogólne statystyki dotyczące zarejestrowanych aktywności przez wszystkich członków.
Klikając View Leaderboard zobaczysz, jak wypadasz na tle innych w swojej grupie.
Przede wszystkim rozpocznij od założenia konta na Stravie – jeśli tego nie zrobiłaś, wróć do instrukcji: „Jak zainstalować aplikację Strava na swoim telefonie krok po kroku?”
Mając założone konto na Stravie, przejdź do wykonania kilku prostych kroków:
Wejdź w ustawienia w prawym górnym rogu aplikacji Strava.
Wybierz z listy Link Other Services, a następnie Connect a device to Strava.
Znajdź pole Garmin, a w kolejnym kroku kliknij Connect Garmin.
Następnie zaloguj się na swoje konto Garmin Connect.
Teraz Twoje konto Garmin jest zsynchronizowane ze Stravą. Od tej chwili każda zakończona i zapisana aktywność pojawi się na Twoim profilu: zarówno na Garmin Connect, jak i na Stravie.
Przede wszystkim rozpocznij od założenia konta na Stravie – jeśli tego nie zrobiłaś, wróć do instrukcji: „Jak zainstalować aplikację Strava na swoim telefonie krok po kroku?”
Mając założone konto na Stravie, przejdź do wykonania kilku prostych kroków:
Uruchom aplikację Polar Flow i rozwiń menu w lewej górnej części ekranu.
Z listy wybierz Ustawienia ogólne.
Następnie odnajdź pole Firmy partnerskie i wybierz Połącz.
Na kolejnym ekranie odnajdź aplikację Strava i po raz kolejny wybierz Połącz.
Autoryzuj Polar Flow poprzez przycisk Authorize – gotowe! Teraz każda zapisana aktywność pojawi się na Twoim profilu na Stravie, a także na Polarze.
jeśli rejestrujesz trening telefonem, pamiętaj o włączeniu na nim lokalizacji/GPS,
Twój zegarek sportowy, komputerek rowerowy czy jakiekolwiek inne urządzenie do rejestracji aktywności najpierw należy podłączyć do Twojego indywidualnego konta np. zegarek Garmin z aplikacją Garmin Connect, Polar z aplikacją Polar Flow etc. (tę czynność wykonujemy tylko raz, podczas pierwszej konfiguracji urządzenia),
żeby Twoja aktywność pojawiła się na Stravie, może być konieczne włączenie funkcji bluetooth – zarówno na telefonie, jak i zegarku,
jeśli występuje problem z przesłaniem aktywności z zegarka, może być również konieczne uruchomienie aplikacji producenta (Garmin Connect, Polar Flow),
czy to na zegarkach sportowych, czy w aplikacjach fitness, warto podawać wiarygodne dane dotyczące wieku, wzrostu, wagi, a także trybu życia. Aktualne dane pozwolą na prawidłowy odczyt wszystkich parametrów ważnych dla Twojego zdrowia, takich jak: odpowiednie strefy tętna, ilość spalonych kalorii, poziom wytrenowania czy regeneracji organizmu, a także wiele innych,
pomimo wielu precyzyjnych odczytów z zegarków sportowych takich firm jak Garmin czy Polar oraz z aplikacji na telefon typu Strava, to zawsze Ty na końcu podejmujesz decyzję. Przede wszystkim słuchaj swojego organizmu, bo to Ty najlepiej wiesz, jak się czujesz danego dnia. Jeśli odczuwasz zmęczenie, nie wspominając o chorobie, odpuść trening,
pamiętaj, żeby motywować znajomych Kudosami, czyli stravovym odpowiednikiem lajka.
Jeśli poszukujesz profesjonalnej odzieży sportowej: na rower, do biegania, na wypad w góry - zerknij na stronę naszego sklepu internetowego, klikając w jedną z poniższych propozycji.
Od 9 lat czynnie uprawia kolarstwo szosowe oraz górskie, spędzając na rowerze średnio 400 godzin rocznie i robiąc ok. 10.000 km w sezonie. Ma za sobą liczne starty w wyścigach szosowych i maratonach MTB. Najczęściej można go spotkać jak na rowerze pokonuje beskidzkie przełęcze.
Dowiedz się jakie są główne założenia treningu CrossFit i ile korzyści może przynieść regularne jego wykonywanie.
Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę podczas treningów na trudnym podłożu aby nie nabawić się kontuzji.
Dowiedz się co warto wprowadzić do treningu uzupełniającego biegacza jesienią, aby zaprocentowało to w nowym sezonie startowym.
Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)
Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty
Copyright © Nessi. All rights reserved.