Porady

6 europejskich kierunków na aktywne wakacje

Plaża, morze, błogi relaks z książką i godziny spędzone na leżaku to nie Twoja bajka? Uwielbiasz być w ruchu i zastanawiasz się, jaki kierunek na aktywny urlop wybrać? Świetnie trafiłaś, bo w tym wpisie podpowiadam, dokąd wybrać się na wakacje, aby nacieszyć się bliskością przyrody, poznać ciekawe szlaki górskie, ścieżki biegowe i rowerowe, oraz rozkoszować się przepięknymi krajobrazami. Do wszystkich tych miejsc bez problemu dojedziesz z Polski samochodem.

Aleksandra Gajewska Aleksandra Gajewska
  31.05.2022
12 minut
Slowenia-szlak-na-Triglav-Nessi-Sportswear.jpg

Z dalszej części artykułu dowiesz się:

  • jakie kierunki wybrać na aktywne wakacje w Europie,

  • jakie atrakcje czekają na Ciebie w poszczególnych krajach,

  • na które szlaki górskie warto się wybrać.

Aktywny urlop w Europie 

Od lat swoje wyjazdy planuję pod kątem górskich trekkingów i aktywnego spędzania czasu. W związku z tym chętnie podpowiem Ci, jakie kraje są świetnym wyborem dla kogoś, kto nie potrafi usiedzieć w miejscu. 

Moje ulubione kierunki to Słowenia, która absolutnie mnie zachwyciła, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina — kraje, w których góry ciągną się aż po horyzont, Chorwacja, a w szczególności Góry Welebit, Słowacja oraz Włochy. Form aktywnego spędzania czasu w tych miejscach jest wiele: trekking po górach, pięknie poprowadzone ścieżki rowerowe, malownicze trasy biegowe zarówno w górach, jak i wzdłuż wybrzeża, via ferraty, które dostarczają wielu wrażeń i zapewniają dawkę adrenaliny. Dodatkowo dla miłośników sportów wodnych do wyboru są kajaki, rafting, kitesurfing oraz spokojne pływanie łódką czy relaks na SUP-ie. 

Bez względu na to, który z proponowanych kierunków wybierzesz, zapewniam Cię, że nie będziesz się nudzić.

Aleksandra w trakcie wycieczki na Chorwacji, w odzieży Nessi Sportswear z kolekcji Ultra
Uwielbiasz być w ruchu, nie potrafisz usiedzieć w miejscu, a wakacje planujesz pod kątem aktywności - to poradnik dla Ciebie!

Słowenia — góry, jeziora, błękitne rzeki 

Słowenia to kraj wielu aktywności i wprost idealny kierunek dla osób, które kochają górskie wędrówki, biegi po przełęczach i graniach, a także zmagania na via ferratach. Szlaki trekkingowe oraz malowniczo poprowadzone via ferraty znajdują się w Alpach Julijskich, Alpach Kamnickich oraz w Karawankach, będących naturalną granicą pomiędzy Słowenią i Austrią. Ścieżek nie brakuje także w słoweńskiej części Gór Dynarskich. Te swój początek mają w dolinie Soczy, tuż u podnóża Alp Julijskich i ciągną się w kierunku południowym aż do Albanii i Kosowa.

Na które szlaki górskie w Słowenii warto się wybrać?

W Alpach Julijskich warto odwiedzić malowniczo poprowadzony szlak do schroniska w Dolinie Siedmiu Jezior Triglavskich. Po zakończonej wędrówce można odpocząć nad Jeziorem Bohinj. Wiele pięknych tras w Alpach Julijskich rozpoczyna się z położonej na wysokości 1611 m n.p.m. przełęczy Vrsic. Przepięknie poprowadzona, składająca się z 50 zakrętów droga łączy dwie miejscowości: Kranjska Gora i Trenta. Jest też nie lada wyzwaniem dla rowerzystów. Z przełęczy Vrsic można udać się na szczyt Mala Mojstrovka — jednym z wariantów wejścia jest trasa prowadząca bardzo przyjemną via ferratą. Dla wprawnych górołazów z ferratowym doświadczeniem wspaniała będzie trasa na Prisojnik — długa, ciekawa technicznie i niezwykle widokowa. Warto także udać się krętą drogą na Przełęcz Mangart oraz na szczyt o tej samej nazwie.

Wisienką na torcie w Alpach Julijskich będzie oczywiście wejście na Triglav. Na najwyższy szczyt Słowenii prowadzi wymagający szlak z Doliny Vrata. Alpy Julijskie to także malownicze wąwozy np. Tolmin czy Vintgar, ścieżki prowadzące do wodospadów np. Kozjak, Savica, Boka oraz piękne jeziora: Bohinj, oraz Bled. 

Aleksandra na szlaku, w drodze na szczyt Triglav, w odzieży Nessi Sportswear
Na najwyższy szczyt Słowenii prowadzi wymagający szlak z Doliny Vrata

To również miejsce, gdzie obłędnie niebieska rzeka Socza bierze swój początek, dając w dalszej części nurtu możliwość zaznania emocjonującego raftingu! 


Kolejne ciekawe pasmo górskie w Słowenii to Alpy Kamnickie. Tam warto wybrać się na długi, ale niezmiernie widokowy szlak na Grinoviec, który jest najwyższym szczytem tego pasma. Ponadto w Alpach Kamnickich warto przejść lub przebiec Dolinę Logarską, a następnie odwiedzić Wodospad Rinka i dotrzeć do schroniska Frischauf Lodge at Okrešelj.

Świetną trasą biegową będzie ścieżka z Planiny Podvežak do schroniska Kocbekov dom na Korošici i wędrówka na Ojstricę lub Planjavę. Ciekawa technicznie i piękna widokowo trasa prowadzi z miejscowości Zgornje Jezersko do schroniska Češka koča. Przy okazji można przejść via ferratę, a po wyprawie odpocząć nad malowniczym zbiornikiem wodnym Planšarsko jezero.

Na mniej wymagającą kondycyjnie wycieczkę polecam udać się na płaskowyż Velika Planina. Zarówno widoki z tego miejsca, jak i jego aura są fantastyczne!

Fani jazdy na rowerze z pewnością nie poczują się poszkodowani i znajdą w Słowenii wiele tras np. wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego oraz w lasach w okolicach Lublany, a także w samym mieście. 

Natomiast miłośnicy biegów mogą podczas urlopu wziąć udział w wydarzeniach biegowych, które organizowane są w Słowenii we wrześniu i październiku: Stadtlauf Maribor i Volkswagen Ljubljana Marathon.

Chorwacja i jej górskie oblicze

Chorwacja kojarzona jest przede wszystkim z plażami i błogim wypoczynkiem nad Morzem Adriatyckim. Jednak Chorwacja to także świetny kierunek na górskie wędrówki, na wakacje dla biegaczy, wycieczki rowerowe i wspinaczkę. 

Aleksandra w Górach Welebit na Chorwacji, w odzieży Nessi Sportswear
Góry Welebit - świetny kierunek na górskie wędrówki, na wakacje dla biegaczy i wycieczki rowerowe

Idealne miejsce na wszystkie te aktywności to Góry Welebit, które znajdują się w obrębie Gór Dynarskich. Na terenie Welebitu utworzone są dwa parki narodowe: Park Narodowy Północnego Welebitu oraz Park Narodowy Paklenica. Oba miejsca zachwycają swoim pięknem, dzikością i fantastycznie poprowadzonymi trasami. W Parku Narodowym Północnego Welebitu polecam wybrać się na 20 km szlak pętlę, od schroniska Zavizan, który zahacza o kilka szczytów tego pasma, a także prowadzi fragmentem pięknej trasy trekkingowej — Premužićeva staza.

W Parku Narodowym Paklenica do wyboru jest kilka tras, które prowadzą wzdłuż majestatycznych wąwozów. Dla osób, które kochają wyzwania polecam wymagającą zarówno kondycyjnie, jak i technicznie trasę pętlę z wąwozu Mala Paklenica do wąwozu Velika Paklenica. Ten drugi jest chorwacką mekką dla wspinaczy, dlatego fani tej aktywności z pewnością poczują się jak w raju. 

Aleksandra w Parku Narodowym Paklenica na Chorwacji, w odzieży Nessi Sportswear
Kanion Wielka Paklenica to wymagający technicznie teren, ale i chorwacka mekka dla wspinaczy

Góry Welebit przyciągają jak magnes, więc komu będzie mało górskich przygód, ten może wybrać się jeszcze na szlak prowadzący na Tulove Grede, przy okazji pokonując przepiękną drogę Majstorska cesta. 

Warto również przejść trasę przez Ljubičko brdo i Kuk od Karline plane, która jest połączeniem delikatnych wzgórz i wyrzeźbionych przez procesy krasowe skałek. Jednak najbardziej wymagającą trasą będzie wędrówka do schronu Crnopak i przejście skalistej, momentami mocno eksponowanej, ale ubezpieczonej liną poręczową i klamrami pętli o nazwie Mali Princ — trasa dostarcza wielu emocji! 


Południe kraju oraz wyspy to także miejsce, gdzie można zarówno udać się na trening biegowy, jak i na trekking na okoliczne szczyty z widokiem na Adriatyk. To również malownicze drogi, idealne na wycieczkę rowerową oraz możliwość wspięcia się po via ferrcie Omiš z rewelacyjnym widokiem na morze i miasto. To właśnie w południowej części kraju znajduje się najwyższy szczyt Chorwacji — Dinara, a w jego okolicy przepiękne źródło rzeki Cetina. Bez względu na to, którą część Chorwacji wybierzesz, będzie co robić! 


Przy okazji pobytu można wziąć udział w imprezach biegowych w Chorwacji np. w organizowanym w czerwcu Plitvičkim Maratonie czy Półmaratonie Hvar. We wrześniu i październiku natomiast mają miejsce Učka Trail i Zagreb Marathon.

Aleksandra w trakcie biegu w miasteczku Primosten, w odzieży Nessi Sportswear
Chorwacja to także ciekawe imprezy biegowe, takie jak: Plitvicki Maratoni czy Zagrzeb Marathon

Czarnogóra 

Południe kraju to majestatyczne Góry Przeklęte, które są najwyższą częścią pasma Gór Dynarskich. Rozciągają się na terenie Czarnogóry i sąsiedniej Albanii oraz Kosowa. To właśnie tam znajduje się najwyższy szczyt Czarnogóry — Zla Kolata. Na północy kraju znajduje się z kolei Park Narodowy Durmitor, miejsce tak piękne, że wydaje się wręcz nierealne. Durmitor to fantastyczna górska kraina, w której zieleń łąk przeplatana kolorowymi kwiatami łączy się z surowymi, fantazyjnie pofałdowanymi górskimi szczytami. Na terenie parku znajduje się gęsta sieć szlaków, które idealnie sprawdzą się także jako ścieżki biegowe. Przez środek Durmitoru przebiega malownicza, kręta trasa P14 — idealna jako cel wycieczki rowerowej, która uzupełniona może być o przerwy na malowniczych przełęczach i spotkania z pasącymi się przy drodze owcami, krowami i końmi. W samym Durmitorze i okolicy można podziwiać także piękne jeziora: Crno jezero, Vražje jezero czy obłędnie niebieskie Pivsko jezero.

A na jakie szlaki warto się wybrać w Durmitorze? Zdecydowanie na najwyższy w obrębie Durmitoru szczyt, czyli Bobotov Kuk — piękne widoki i porządny wysiłek są gwarantowane. Ponadto na Prutas, Planinicę, Savin Kuk. 

Aleksandra na szlaku w Parku Narodowym Durmitor, w odzieży Nessi Sportswear
Durmitor to fantastyczna górska kraina, w której zieleń łąk przeplatana kolorowymi kwiatami łączy się z surowymi, fantazyjnie pofałdowanymi górskimi szczytami


Czarnogóra to także idealny kierunek na takie aktywności jak rafting po krystalicznie czystej rzece Tara oraz kitesurfing w południowej części kraju w miejscowości Ulcinj. Oczywiście wspomnieć trzeba o okolicy Zatoki Kotorskiej, bo jest to zdecydowanie czarnogórska perełka. Również tam można bardzo aktywnie spędzić urlop. Poza zwiedzaniem Kotoru i spacerami wzdłuż brzegu morza, można wybrać się na jedną z tras trekkingowych np. na ścieżkę poprowadzoną ponad starym miastem w Kotorze — widoki są obłędne! Warto zajrzeć także do wioski duchów, czyli Gornja Lastva oraz do Parku Narodowego Lovcen. 


Czarnogóra przypadnie do gustu także miłośnikom imprez biegowych. We wrześniu i listopadzie organizowane są zawody Challenge Budva Montenegro i Podgorica Marathon.

Bośnia i Hercegowina — bałkański skarb dla osób kochających aktywne wakacje 

Bośnia i Hercegowina to podobnie jak wyżej wspomniane kraje, miejsce wielu aktywności. Ciągnące się po horyzont góry pozwalają na spędzenie czasu na łonie natury i czerpanie z piękna przyrody garściami. Szlaki trekkingowe w Bośni i Hercegowinie nie są co prawda w idealnym stanie i z pewnością daleko im do zadbanych i remontowanych regularnie tras w Tatrach. Mają jednak niepodważalną zaletę — są mało uczęszczane. Dzięki temu można spędzić wymarzony urlop w górach, które otulone ciszą i spokojem zdają się być na wyłączność.

Aleksandra na szlaku ze szczytu Maglic w Bośnii, w odzieży Nessi Sportswear
Szlak prowadzący z najwyższego szczytu Bośni - Maglić, nad jezioro Trnovacko

Gdzie warto wybrać się na szlak w Bośni i Hercegowinie? 

  • Do wsi Lukomir ze wsi Umoljani w Paśmie Visočica,

  • Na szczyty Drstva i Vito ze wsi Tusila w Paśmie Visočica,

  • Do łuku skalnego Hajducka vrata w paśmie Čvrsnica,

  • Na najwyższy szczyt w kraju, czyli Maglić.

Bardziej popularne miejsca na aktywny wypoczynek znajdują się w okolicy Sarajewa. Miasto położone jest u podnóża wielu szczytów, a ciekawostką jest, że Sarajewo jest największym miastem w obrębie Gór Dynarskich. W 1984 roku odbywały się tam Zimowe Igrzyska Olimpijskie i do dziś oglądać można obiekty, które powstały na tę okoliczność. Niestety wiele z nich zniszczono podczas oblężenia miasta w latach 90 XX wieku.


Miejsca, do których warto wybrać się na trekking, rower lub trening biegowy to: 

  • Wzgórze Trebević, 

  • Wodospad Skakavac,

  • Bjelašnica,

  • Via ferrata Bijele Stijene

Ponadto w Bośni i Hercegowinie można wybrać się na rafting lub kajaki po rzece Neretwa.

Aleksandra na szlaku Bijele Stijene w odzieży Nessi Sportswear
Via ferrata Bijele Stijene - Sarajewo

Słowacja 

Jadąc przez terytorium Słowacji wszędzie widać góry, czuć ogrom przestrzeni i bliskość natury. Słowacja to wymarzony kierunek dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Szlaki górskie, ścieżki biegowe, via ferraty, trasy rowerowe.


Gdzie wybrać się na trekking lub trasę biegową na Słowacji? Poza Tatrami Wysokimi, Zachodnimi i Bielskimi warto zajrzeć do Małej i Wielkiej Fatry, Niżnych Tatr, Gór Choczańskich, Parku Narodowego Muránska planina, Słowackiego Raju, odwiedzić Magurę Spiską czy Pieniny.


W swoim żywiole będą miłośnicy via ferrat, bo tych na terenie Słowacji jest 5: 

  • Kysel’ w Słowackim Raju,

  • Martinske hole w Małej Fatrze Lutrzańskiej, 

  • Via ferrata na Skalke w Kremnicy,

  • Kompleks skałek Dve Veže w Wielkiej Fatrze,

  • Via ferrata na Czerwoną Ławkę w Tatrach Wysokich. 

Aleksandra na Kysel' w Słowackim Raju, w odzieży Nessi Sportswear
Słowacki Raj - prawdziwy raj dla miłośników wymagających wędrówek i via ferrat


Rozkoszowanie się górskimi krajobrazami, można z powodzeniem połączyć z wycieczką rowerową. Słowacja jest niezwykle przyjaznym dla rowerzystów kierunkiem. Spośród wielu tras można zaplanować wycieczkę np.: 

  • Drogą Wolności,

  • Znad Szczyrbskiego Jeziora nad Popradzki Staw, 

  • Z Łysej Polany przez Dolinę Białej Wody do Leśniczówki Biała Woda, 

  • Z Tatrzańskiej Kotliny do Schroniska pod Szarotką, 

  • Z Białej Wody nad Zielony Staw Kieżmarski.

Niewątpliwym plusem wakacji na Słowacji jest stosunkowo niewielka odległość od południowej części Polski. Dzięki temu na Słowacji można spędzić nie tylko aktywne wakacje, ale także weekend. Słowacy to bardzo sportowy naród i organizują wiele imprez, w tym imprezy biegowe. 

Włochy — aktywne dolce vita!

Włochy to kolejny kierunek idealny dla osób kochających aktywność fizyczną. Jak kraj długi i szeroki, możliwości spędzenia sportowych wakacji jest wiele. Skupię się jednak na dwóch miejscach: jeziorze Garda oraz na Dolomitach.

Jezioro Garda to najczystsze włoskie jezioro, które przyciąga jak magnes. Jest miejscem wymarzonym na wakacje dla biegaczy, rowerzystów, miłośników wspinania i via ferrat. Znajduje się tu wiele przepięknie poprowadzonych tras, z których roztaczają się wspaniałe widoki na jezioro i otulające je Alpy Wapienne. Te wznoszą się na wysokość ponad 2000 m n.p.m., co sprawia, że w duecie z taflą jeziora tworzą wręcz bajkową scenerię. Gardę można objechać na rowerze, przepłynąć kajakiem, skorzystać ze ścieżek biegowych. Miłośnicy sportów wodnych mogą liczyć na wiatr w żaglach, bo dzięki panującym tu warunkom atmosferycznym, Garda jest miejscem wymarzonym na windsurfing i żeglowanie.

Dolomity to góry z innego świata. Majestatyczne, surowe, wydawać się mogą wręcz niedostępne. Tymczasem poprzecinane są siecią szlaków trekkingowych i via ferrat o różnym stopniu trudności. Zarówno amatorzy, jak i ferratowi wyjadacze znajdą tu szlaki dla siebie. Dolomity to również fantastyczne miejsce dla biegaczy, a w szczególności dla miłośników biegów górskich. 

Najpiękniejsze trasy biegowe i trekkingowe w Dolomitach to: 

  • Pętelka dookoła Tre Crime, 

  • Trasa z Passo Giau pod Cinque Torri, 

  • Szlak nad Jezioro Lagi di Sorapis z Passo Tre Chroci, 

  • Trasa na trzytysięcznik Piz Boe z Passo Pordoi, 

  • Szlak nad Jezioro Antermoia z miejscowości Mazzin.

Z pewnością każda z tych propozycji zapewni wiele wrażeń, jak i niezapomnianych wspomnień.  


Udanych wakacji i pięknych wspomnień!

Jeżeli interesuje Cię odzież naszej ekspertki Aleksandry, z łatwością możesz stworzyć identyczny zestaw lub wybrać kolory i wzory według swoich upodobań:

Aleksandra Gajewska

Aleksandra Gajewska

Miłośniczka górskich wędrówek i wspinaczki na via ferratach. Pasjonatka podróży, podczas których przemierza setki górskich kilometrów. Autorka bloga podróżniczo-górskiego. Uwielbia reportaże z podróży i obcowanie z naturą. Z miłości do Tatr zamieszkała na Podhalu.

Może Ci się spodobać:

Co to jest trening FBW i czy jest dobry dla początkujących?
Porady

Co to jest trening FBW i czy jest dobry dla początkujących?

Z artykułu dowiesz się co to jest trening FBW i na czym polega oraz czy jest opowiednim rodzajem treningu wzmacniającego dla osób początkujących.

Jak ubrać się do biegania w deszczu?
Porady

Jak ubrać się do biegania w deszczu?

Przeczytasz jak ubrać się na bieganie w deszczu aby utrzymać ciepło i suchą skórę podczas treningu. Znajdziesz również informacje jak zadbać o ubrania sportowe po bieganiu w deszczu.

Jakie ćwiczenia pomogą we wzmocnieniu i powiększeniu mięśni pośladków?
Porady

Jakie ćwiczenia pomogą we wzmocnieniu i powiększeniu mięśni pośladków?

W poniższym artykule znajdziesz przykładowe ćwiczenia na mięśnie pośladków z ciężarem własnego ciała oraz ćwiczenia na pośladki z obciążeniem. Dowiesz się jak je wykonywać aby były skuteczne, a ich wykonywanie pozwoliło uniknąć kontuzji.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.