Skoro jesteś tutaj, to znaczy, że należysz do zdecydowanej większości rowerzystek, które spotykają się z tym powszechnym, niechcianym zjawiskiem. Mowa oczywiście o bólu w okolicach krocza, o bólu pośladków, a także ucisku wrażliwych tkanek miękkich – nieprzyjemnych skutkach dłuższej jazdy na rowerze. Na szczęście, obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów spodenek rowerowych z wkładką, które mają zapobiec wymienionym następstwom i nie tylko. Posiadają także wiele funkcji, szczególnie istotnych podczas jazdy. W związku z ich szeroką dostępnością i różnymi rodzajami, podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, by wybór okazał się łatwiejszy i –przede wszystkim – właściwy!
Dyskomfort powstający na styku krocza z siodełkiem jest zjawiskiem, które pojawiło się wraz z powstaniem pierwszego roweru w formie, jaką znamy dzisiaj. To właśnie w tym newralgicznym punkcie dochodzi do dużego obciążenia, silnych tarć i nacisku znacznej części masy ciała rowerzysty na siodło.
Pierwsze spodenki przeznaczone do jazdy na rowerze z tzw. „pieluchą”, stworzono dopiero w latach siedemdziesiątych. W drodze rozwoju technologii, badań nad ludzkim ciałem, zmiany geometrii i udoskonaleń rowerów pojawiały się kolejne wersje spodenek rowerowych. Wszystko po to, by zapewnić maksymalny komfort miłośnikom dwóch kółek.
Dziś można wybierać pomiędzy spodenkami rowerowymi z wkładką żelową, z naturalną wyściółką, między obcisłymi a luźnymi, z szelkami i bez szelek, znajdziemy także majtki z wkładką żelową, które zakłada się pod klasyczne szorty. Oczywiście form tego najistotniejszego elementu ubioru rowerzystki jest zdecydowanie więcej. Należy jednak pamiętać, by swój wybór uzależnić od rodzaju kolarstwa, jaki uprawiamy czy sposobu, w jakim jeździmy na rowerze.
Jeśli rower traktujemy jako środek do przemieszczania się np. by pojechać po zakupy czy załatwić coś na mieście, może się okazać, że właściwym wyborem będą szorty rowerowe lub legginsy. W takich sytuacjach niekoniecznie sprawdzą się obcisłe spodenki kolarskie z wkładką, które będą krępowały ruch podczas chodzenia. Również gdy rower jest dla nas formą delikatnej rekreacji i wybieramy się na przejażdżkę do pobliskiego parku, można postawić na majtki z wkładką żelową, ubrane pod zwykłe spodenki.
pokonujesz krótkie dystanse i spędzasz niewiele czasu na rowerze. Proponowaną granicą jest do 10 km lub 30 minut jazdy, 2-3 razy w tygodniu, aczkolwiek wiele zależy od indywidualnych odczuć,
będziesz się sporo przemieszczać pieszo, np. podczas zakupów,
posiadasz szerokie i miękkie siodełko, przeznaczone do krótkiej, rekreacyjnej jazdy,
Twój rower (np. trekkingowy) wymusza wyprostowaną, rekreacyjną pozycję.
Porada: miękkie i szerokie siodełka nie zastąpią porządnej wkładki rowerowej. Dłuższa jazda na takim siodle może powodować duży dyskomfort okolic krocza oraz spory nacisk na kości kulszowe, które stanowią główną podporę naszego ciała.
Natomiast jeśli rower traktujemy treningowo lub też wybieramy się na dłuższe wypady czy wycieczki, zaleca się postawienie na obcisłe spodenki kolarskie z wkładką. Zmaksymalizują one komfort podczas wielogodzinnych jazd w zróżnicowanym terenie, a jeśli dodatkowo zdecydujemy się na spodenki na rower z naturalną wyściółką antybakteryjną – ta uchroni przed podrażnieniami, otarciami i nieprzyjemnym zapachem.
uprawiasz kolarstwo szosowe lub jazda na rowerze jest Twoją częstą formą aktywności,
planujesz dłuższe wypady i wycieczki rowerowe,
Twój rower jest przeznaczony do dynamicznej i intensywnej jazdy (szosa, gravel, mtb), a tym samym wymusza przyjmowanie aerodynamicznej i pochylonej sylwetki,
szukasz prostego sposobu, by w dużym stopniu poprawić komfort w trakcie jazdy.
Porada: pod spodenki rowerowe z wkładką nie ma konieczności zakładania bielizny. Jeśli postawisz na materiały oddychające i antybakteryjne, te zniwelują ryzyko powstawania nieprzyjemnych podrażnień. Zwróć też uwagę na to, z czego wykonana jest sama wyściółka, gdyż to kluczowe miejsce styku ciała ze spodenkami. Dobrze jeśli będą to materiały naturalne i przyjazne dla skóry.
Bez obaw, damskie spodenki na rower (męskie zresztą też) są zaprojektowane tak, że nic przez nie nie prześwituje. Natomiast klasyczna, bawełniana bielizna może się wpijać w ciało, powodując otarcia. Utrudnia też swobodny przepływ powietrza w najbardziej wrażliwych miejscach. Jeśli mimo wszystko decydujemy się na bieliznę, niech będzie ona bezszwowa, dedykowana do aktywności sportowych.
Spodenki z szelkami, czy też na szelkach, wbrew pozorom nie są dedykowane tylko dla profesjonalistek. Szelki mają za zadanie przede wszystkim utrzymywać odzież na swoim miejscu w trakcie intensywnej jazdy w pochylonej pozycji, ale także dbać o komfort rowerzystki bez względu na preferowaną formę jeżdżenia. W takiej sytuacji nie musimy się martwić, że spodenki będą się zsuwać. Spodenki na szelkach dobrze dopasowują się też do całej sylwetki, mając bezpośredni wpływ na poprawę właściwości aerodynamicznych.
Spodenki bez szelek, jeśli posiadają odpowiednią budowę np. w formie stabilizującego pasa, także nie będą się zsuwać. Ale na pewno lepiej sprawdzą się w trakcie dojazdów do pracy, gdy musimy szybko się przebrać. Swoje zastosowanie będą także miały na krótszych przejażdżkach lub podczas rekreacyjnej, spokojnej jazdy w bardziej wyprostowanej pozycji.
Porada: Absolutnie nie uzależniałbym wyboru spodenek od tego, że w modelach bez szelek łatwiej skorzystać z toalety. Oczywiście zrobisz to szybciej i wygodniej, ale to nie powinien być czynnik decydujący. Zastanów się na jakim rowerze będziesz jeździć, jak długo i w jakim celu, i na tej podstawie dobierz odpowiednie rozwiązanie.
Generalnie, jeśli preferujemy spokojniejszą jazdę, będziemy często schodzić z roweru, zaleca się luźne szorty – i tu rynek oferuje zarówno rozwiązania z wkładką, jak i bez. Luźne spodenki rowerowe są bardzo często wykorzystywane przez miłośniczki górskich wypadów na rowerach enduro czy trailowych. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się, gdy musimy podprowadzić rower pod stromy fragment szlaku, czy w trakcie zjazdów na tzw. “singletrackach” (wąskie, kręte i o różnym stopniu trudności, jednokierunkowe ścieżki rowerowe).
W sytuacji, gdy stawiamy na szybką, dynamiczną jazdę – będzie to też często związane z poruszaniem się na rowerze szosowym – warto postawić na bardziej dopasowane do sylwetki, profesjonalne spodenki kolarskie. Przylegając do ciała, zapewnią pełną swobodę ruchów, a także spory zysk na polu aerodynamiki. Czyli po prostu będziemy jeździć szybciej, w związku z tym, że odzież nie będzie się poddawać wiatrowi.
Polecam również wypróbować obcisłe spodenki z wkładką na tradycyjne przejażdżki. W wielu przypadkach okazuje się, że nieprzekraczalna granica jednej godziny spędzonej na rowerze, odchodzi w zapomnienie, podobnie jak ból i dyskomfort w okolicach krocza.
Gdy już wiemy, jaki rodzaj spodenek będzie odpowiadał naszym preferencjom, dodatkowo należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:
materiał z jakiego są wykonane – ważne, żeby wybierać materiały przyjazne dla skóry i oddychające. Nawet spokojna jazda na rowerze jest na tyle dynamiczną czynnością, że bez odpowiedniej odzieży może dojść do wielu nieprzyjemnych otarć i podrażnień,
budowa – odpowiednia konstrukcja, dopasowana i współgrająca z kobiecą sylwetką zapewni pełną swobodę ruchów i wygodę podczas użytkowania,
zakończenia nogawek – dobre spodenki rowerowe charakteryzują się szerokimi taśmami, które mają za zadanie utrzymywać nogawkę na swoim miejscu, bez uprzykrzającego jazdę, podwijania się,
jakość i ułożenie szwów – warto zwrócić uwagę na wykonanie szwów: czy są płaskie, czy aby za bardzo nie wystają? W niektórych przypadkach szwy mogą być ułożone w takim miejscu, że będą ocierały o Twoje konkretne siodło, a tym samym dojdzie do szybkiego ich przetarcia, jak i całych spodenek,
długość – i nie chodzi tutaj o długą nogawkę lub krótką. Mówię o zakończeniu w połowie uda lub tuż nad kolanem – tutaj zalecam wybór według własnego uznania.
Biorąc pod uwagę powyższe porady, będzie nam zdecydowanie łatwiej podjąć decyzję dotyczącą wyboru spodenek na rower. Należy jednak pamiętać, że jest jeszcze kilka czynników, które mają wpływ na to kluczowe miejsce styku ciała z rowerem. Pomijając omawianą tu jakość wkładki i spodenek, znaczenie ma także siodełko, pozycja na rowerze oraz ogólna postawa ciała. W większości przypadków trzeba też trochę pojeździć, aby nie odczuwać żadnego bólu. Tym niemniej, właściwie dobrane spodenki rowerowe do preferowanego stylu jazdy, czy formy kolarstwa jaką uprawniamy, sprawią, że nic nam nie będzie dokuczać podczas jazdy, a my w 100% skupimy się na pokonywaniu kolejnych kilometrów.
Tradycyjnie już, życzę wiatru w plecy, bez względu na kierunek w którym się wybieracie!
Jeśli już wiesz jak wybrać odpowiednie spodenki na rower, zajrzyj do naszego działu porad. Tam dowiesz się jak dobrać pozostałą część odzieży rowerowej, a także jak rozpocząć swoją przygodę z kolarstwem.
Od 9 lat czynnie uprawia kolarstwo szosowe oraz górskie, spędzając na rowerze średnio 400 godzin rocznie i robiąc ok. 10.000 km w sezonie. Ma za sobą liczne starty w wyścigach szosowych i maratonach MTB. Najczęściej można go spotkać jak na rowerze pokonuje beskidzkie przełęcze.
Dowiedz się jaką strategię przyjąć aby nie zniechęcić się do wyjścia na trening nawet wtedy gdy na zewnątrz jest mokro, wietrznie i mroźno.
Dowiedz się jakie są główne założenia treningu CrossFit i ile korzyści może przynieść regularne jego wykonywanie.
Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę podczas treningów na trudnym podłożu aby nie nabawić się kontuzji.
Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)
Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty
Copyright © Nessi. All rights reserved.