Porady

Balaton — idealny kierunek na aktywny wypoczynek

Balaton — największe jezioro Europy Środkowej. Od wieków przyciąga swoim łagodnym klimatem, pięknym krajobrazem, błękitem wody i możliwością spędzenia w jego okolicy aktywnego urlopu. Okolice Balatonu to kraina pachnąca lawendą i papryką. Miejsce ukształtowane przez działalność wulkaniczną, której efekty można oglądać do dziś. Wygasłe stożki wulkaniczne wyraźnie odznaczają się na tle jeziora i płaskiego terenu. Ciekawe formy terenu przyciągają zarówno miłośników trekkingu, jazdy na rowerze, jak i biegaczy. O tym, czy warto pojechać nad Balaton oraz jakie atrakcje zapewnia „węgierskie morze”, dowiesz się z tego wpisu.

Aleksandra Gajewska Aleksandra Gajewska
  06.07.2022
6 minut
Balaton-aktywny-wypoczynek-Nessi.jpg

Z dalszej części wpisu dowiesz się między innymi:

 • Gdzie znajdują się ciekawe ścieżki biegowe nad Balatonem, 

 • Które szlaki trekkingowe nad Balatonem warto przejść, aby podziwiać piękne widoki na całą okolicę, 

 • Gdzie wybrać się na wycieczkę rowerową w okolicy Balatonu.

Jezioro Balaton nazywane jest „węgierskim morzem” i z całą pewnością jest to bardzo atrakcyjny kierunek na długi weekend, dłuższy urlop, a także na przystanek w drodze na Bałkany. Średnia głębokość Balatonu wynosi 2,5 metra, dzięki czemu latem woda szybko się nagrzewa i osiąga temperaturę 25-27 stopni Celsjusza. To sprawia, że Balaton jest świetnym miejscem na wypoczynek i przyjemną kąpiel, pływanie na SUP-ie czy żaglówce. Jednak Balaton to nie tylko sporty wodne i błogie lenistwo na jednej z wielu plaż. Okolica oferuje znacznie więcej, bo Balaton idealnie nadaje się na spędzenie aktywnego czasu na świeżym powietrzu.

Jezioro Balaton — atrakcyjny kierunek dla biegaczy 

Balaton to wymarzone tereny na trening dla biegaczy. 

Zarówno nad brzegiem jeziora, jak i w jego okolicy znajdują się kilometry tras biegowych. Ścieżki wiją się między innymi wśród powulkanicznych wzgórz, które rozsiane są po północno-zachodniej części jeziora. Prowadzą przez pachnące bukowe lasy, a także łąki i parki.

Świetnie przygotowana i utrzymana infrastruktura nad brzegiem Balatonu sprawia, że dziesiątki biegaczy wybierają te tereny na poranny spokojny jogging, trening biegowy, czy miejsce, w którym ćwiczą przed udziałem w maratonie.

Ola na ścieżce biegowej w rejonie Jeziora Balaton
Ścieżki biegowe wiją się wśród powulkanicznych wzgórz, rozsianych po północno-zachodniej części Balatonu

A maratonów biegowych nad Balatonem nie brakuje! Najpopularniejsze biegowe wydarzenie nad Balatonem to ,,Supermaraton dookoła Balatonu”. Trwa 4 dni, a uczestnicy mają do pokonania 196 km. W maratonie można brać udział indywidualnie, w parze lub w sztafecie 3-4 osobowej. Istnieje także możliwość wzięcia udziału w „połowie” imprezy na dystansie 94,9 km, a także w klasycznym maratonie na dystansie 42,195 km. Supermaraton dookoła Balatonu odbywa się w marcu, a trasa biegnie zarówno wzdłuż brzegu, jak i w miejscach oddalonych od jeziora. Co roku przyciąga ponad 2000 biegaczy!

Pozostałe wydarzenia biegowe nad Balatonem: 

 • Hévíz Running Festival w maju, 

 • Keszthely Kilometers w maju lub czerwcu,

 • PreVital SzőlősKör we wrześniu, 

 • Ultrabalaton Trail w październiku,

 • Hello Balaton Trail w październiku,

 • Balaton Marathon and Half Marathon w listopadzie,

Trekking nad Balatonem — szlaki na wulkaniczne wzgórza

Na północnym brzegu Balatonu znajdują się bazaltowe wzgórza — pozostałość po działalności wulkanicznej, która miała tu miejsce około 3,5 mln lat temu. Dziś są nie tylko atrakcyjnym elementem krajobrazu, czy idealnym terenem do uprawy winorośli, ale także doskonałym celem na piesze wędrówki z widokiem na Balaton i okolicę. 

Niezwykle malownicze szlaki trekkingowe nad Balatonem wytyczone są na Półwyspie Tihany. Półwysep uważany jest za najpiękniejsze miejsce nad Balatonem. Faktycznie Tihany urzeka swoim pięknem, niesamowitym kolorem wody, odgłosem cykad, zielenią i możliwością podziwiania Balatonu zarówno z okolicznych szczytów, jak i wież widokowych. 

Ola na jednym ze wzgórz otaczających Balaton, w odzieży Nessi Sportswear
Bazaltowe wzgórza na brzegach Balatonu to świetne miejsca widokowe

Podczas pobytu na Półwyspie Tihany polecam serdecznie wybrać się na znakowany na żółto szlak z Sajkod, który prowadzi przez dzikie i niezamieszkałe tereny. Szlak wiedzie przez dwa bazaltowe wzgórza: Nyereg i Csucs. Z Nyereg podziwiać można przepiękną i rozległą panoramę całej okolicy. Poza wejściem na szczyty szlak prowadzi także wąską i niezwykle widokową ścieżką — zachwyt gwarantowany!

Podążając za znakami wieży widokowej, które pokrywają się częściowo z żółtym szlakiem, dotrzeć można na Ortorony-kilato. Jest to drewniana wieża widokowa, z której można oglądać położone na Półwyspie Tihany dwa bezodpływowe jeziorka Kulso-to i Belso-to. Co ciekawe jeziorka te znajdują się w wygasłych kraterach wulkanicznych. 

Drugi szlak trekkingowy nad Balatonem, który gorąco polecam to wejście na wzgórze György-hegy. Szlak rozpoczyna się na bezpłatnym parkingu i prowadzi najpierw na szczyt György-hegy, z którego roztacza się piękna panorama w kierunku Badacsony i Szigliget z położonym na wzgórzu zamkiem.

Podczas dalszej wędrówki podziwiać można ciekawe formacje skalne, jakimi są ciosy bazaltowe zwane powszechnie „organami”. Formacje Bazaltorgonák oglądać można zarówno z góry, jak i z dołu. Warto wiedzieć, że teren wokół bazaltowych organów jest stromy i kruchy. Zalecam zachować ostrożność, mieć na stopach buty odpowiednie na górskie wędrówki. Przydatne będą także kije trekkingowe i odzież sportowa - dobrze dopasowana, oddychająca i chroniąca przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Poza wyżej wymienionymi szlakami warto także wejść na najpopularniejsze nad Balatonem wzgórze — Badacsony. Rozległy i ścięty prawie na płasko stożek wulkaniczny, ma wysokość 437 m n.p.m. i jest wizytówką okolicy.

Wspaniałym punktem widokowym jest również wieża Fülöp-hegyi Millenniumi kilátó, do której prowadzi krótki, ale stromy szlak. Po drodze można usiąść na ławeczce i podziwiać porośnięty winoroślą krajobraz, który fantastycznie kontrastuje z błękitem wody Jeziora Balaton.

Z kolei na południowym brzegu jeziora, w okolicy miasta Fonyod wybrać się można na szlaki prowadzące na wzgórza Sipos-hegy i Varhegy. Są to idealne na odpoczynek od zgiełku balatońskich kurortów miejsca.

Ścieżki rowerowe nad Balatonem 

Można powiedzieć, że jak jezioro długie i szerokie tam wytoczone są ścieżki rowerowe. I nie jest to przesada, bo rowerem można zarówno objechać Jezioro Balaton dookoła, jak i przeciąć je w poprzek wsiadając na jeden z kursujących pomiędzy brzegami promów.

Kombinacji jest wiele i w zależności od własnych upodobań można przemierzyć na rowerze okolicę Balatonu w przeróżnych wariantach. Warto jednak wiedzieć, że wiele tras rowerowych nad Balatonem pokrywa się miejscami z szosą, którą jeżdżą także samochody. Jednak nie stanowi to problemu, ponieważ kierowcy są przyzwyczajeni do ruchu rowerowego. 

Najbardziej znaną ścieżką rowerową nad Balatonem jest Balatoni Bringakörút lap. Trasa ta ma długość 204,44 km, okrąża jezioro dookoła i zahacza o najciekawsze miejsca. Dla fanów jazdy na dwóch kółkach ścieżka ta będzie idealnym celem na spędzenie aktywnego urlopu. Trasa rowerowa dookoła Jeziora Balaton jest dobrze oznaczona i utrzymana, a co pewien czas znajdują się na niej punkty odpoczynku. Ścieżka biegnie blisko wielu atrakcji oraz punktów gastronomicznych, do których można zjechać i posilić się przed dalszą drogą. 

Ścieżki rowerowe wytyczone są również w niedalekiej odległości od brzegu Jeziora Balaton. Prowadzą do ciekawych miejsc np. największej w Europie Buddyjskiej stupy, miasteczka Heviz czy przez miasteczko Keszthely.

Podczas przemierzania tras rowerowych nad Balatonem można podziwiać różnorodność okolicy i zahaczyć zarówno o urocze miasteczka, sielsko zlokalizowane pastwiska, jak i malowniczo położone u stóp bazaltowych wzgórz winnice. 

Ola przemierza ścieżki rowerowe w regionie Jez. Balaton, w odzieży Nessi Sportswear
Jak Balaton długi i szeroki - tam są wytyczone ścieżki rowerowe

Nad Balatonem organizowane są także maratony rowerowe. Do najpopularniejszych, podobnie jak w przypadku imprez biegowych należy Balaton Maraton, który na dystansie 201 km okrąża jezioro. 

Ponadto imprezy związane z zawodami rowerowymi nad Balatonem to:

 • Balatonrunde w kwietniu, 

 • Giro d’Italia - w maju tego roku, na północnym brzegu Balatonu przebiegała trasa słynnego wyścigu kolarskiego.

Jak widać, Balaton to miejsce wielu atrakcji i możliwości aktywnego spędzenia czasu. A po aktywnym i intensywnym dniu można odpocząć nie tylko nad brzegiem jeziora, ale także nad jednym z jeziorek termalnych w okolicy Balatonu. Polecam udać się nad jeziorko Heviz czy Balatonfured, zrelaksować się i nabrać sił na kolejny aktywny dzień nad Balatonem.

Aleksandra Gajewska

Aleksandra Gajewska

Miłośniczka górskich wędrówek i wspinaczki na via ferratach. Pasjonatka podróży, podczas których przemierza setki górskich kilometrów. Autorka bloga podróżniczo-górskiego. Uwielbia reportaże z podróży i obcowanie z naturą. Z miłości do Tatr zamieszkała na Podhalu.

Może Ci się spodobać:

Kurtki puchowe – ze szczytów Himalajów po ulice miast.
Produkty

Kurtki puchowe – ze szczytów Himalajów po ulice miast.

Choć głównie kojarzone z wyprawami w góry, obecnie na stałe wpisały się w jesienno-zimowy krajobraz miast. Kiedyś przeznaczone dla wąskiego grona himalaistów, dziś dumnie noszone przez fanki ciepłych i stylowych kurtek. O tym, skąd się wzięły puchówki, z czego wynika ich popularność, a co za tym idzie jakość (również cena) i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu, przeczytasz poniżej.

Łatwe szlaki w polskich górach. Gdzie wybrać się na wędrówkę?
Porady

Łatwe szlaki w polskich górach. Gdzie wybrać się na wędrówkę?

Gęsta sieć szlaków w polskich górach pozwala na poznawanie ich najpiękniejszych zakątków. Miłośników wędrówek przybywa i na szczęście mają w czym wybierać. O tym, gdzie wybrać się na łatwy szlak w Tatrach, czy Beskidach oraz które szlaki będą odpowiednie na wycieczkę z dzieckiem, dowiesz się od Oli Gajewskiej - ekspertki od trekkingu, która postawiła stopę już chyba na każdym szlaku w Polsce.

Z kolekcją Lively przez jesień i zimę!
News

Z kolekcją Lively przez jesień i zimę!

Kończące się lato i ogólnie niesprzyjająca aura to żaden powód, by rezygnować ze sportu. Motywację do pozostania aktywną da Ci nasza najnowsza kolekcja jesienno-zimowa - Lively.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.