Zagraniczne wakacje sprzyjają poznawaniu nowych pasm górskich oraz stawianiu sobie za cel przejście ciekawych szlaków, zdobycie pięknych przełęczy i szczytów. Trekking po górach to wspaniała aktywność urlopowa. I chociaż wędrówki w innych krajach niekoniecznie bardzo różnią się od przemierzania szlaków górskich w Polsce, to jadąc za granicę, trzeba odpowiednio się przygotować. O tym, co należy zabrać i o czym pamiętać przeczytasz w tym wpisie.
Trekking za granicą — jak się przygotować?
Jakie dokumenty zabrać jadąc w zagraniczne góry?
Jaka odzież będzie przydatna?
W zależności od tego, kiedy planujemy wyjazd za granicę, musimy odpowiednio się przygotować i wiedzieć, które szlaki chcemy przejść. Musimy także pamiętać o dodatkowym przygotowaniu zarówno pod względem sprzętu, odzieży, jak i ubezpieczenia w góry, czy wymaganych dokumentach i pozwoleniach. Warto przygotować się solidnie, aby na urlopie uniknąć rozczarowań i nieporozumień. Oczywiście tak jak przed każdym trekkingiem pamiętajmy, aby dbać o kondycję fizyczną!
Mam to szczęście, że udało mi się wędrować w różnych zakątkach świata. Dlatego chętnie podzielę się z Tobą zdobytą podczas wędrówek i organizacji wyjazdów wiedzą.
Bez względu na porę roku, nasze plany zostaną zdeterminowane przez pogodę. To właśnie warunki atmosferyczne mogą pozwolić lub nie, na realizację górskich planów. Z tego powodu pierwszym krokiem podczas przygotowań jest sprawdzenie prognozowanej pogody i zapoznanie się z sezonowością danych gór. Konieczne jest zorientowanie się, czy szlak o danej porze roku jest otwarty — np. zimą na Cyprze w górach Troodos szlaki trekkingowe są zamknięte ze względu na dużą ilość pokrywy śnieżnej. Natomiast przez Wąwóz Avakas płynie rzeka i szlak prowadzący jego dnem jest praktycznie niemożliwy do pokonania! Z kolei latem na wielu popularnych szlakach w Europie panują tak wysokie temperatury, że wędrówka może być groźna dla zdrowia, a nawet życia! Z tego powodu koniecznie trzeba zrobić dobre rozeznanie i zastanowić się, czy dana pora roku jest odpowiednia na aktywny urlop w wybranym kraju. Warto także wziąć pod uwagę różnice temperatur pomiędzy regionami danego kraju i spakować odpowiednią odzież! Np. podczas gdy na wybrzeżu Czarnogóry latem panują piekielne upały, w Parku Narodowym Durmitor temperatura jest znacznie niższa! W sierpniu waha się w granicach 20-22 stopni Celsjusza, a na szlakach mogą zalegać spore płaty śniegu!
Warto tuż przed wyjazdem zajrzeć na grupy tematyczne na Facebooku lub poszukać najnowszych zdjęć, rolek i relacji na Instagramie. Można to zrobić zarówno po lokalizacji, jak i po hashtagach. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to nie bójmy się zadawać pytań! Kto pyta, nie błądzi, a dobre przygotowanie to także bezpieczna i spokojna wędrówka!
Zobacz także nasze sezonowe artykuły, które z pewnością pomogą Ci w przygotowaniach do wyjazdu:
Wiosna w górach — co warto wiedzieć i jak przygotować się na wędrówkę?
Jak się ubrać jesienią w góry?
Są na świecie pasma górskie, w których, aby móc wędrować, należy mieć pozwolenie wydane przez władze parku narodowego lub rezerwatu przyrody. Takie sytuacje występują np. w Nowej Zelandii, gdzie na niektóre szlaki górskie wpuszczana jest bardzo mała liczba turystów i ustalany jest limit dzienny wejść. Konieczne więc jest pozwolenie, o które należy ubiegać się już wiele miesięcy wcześniej. Dlatego planując wyjazd na trekking za granicą, warto odpowiednio wcześnie zorientować się, czy wejście na dany szlak będzie możliwe. Ta zasada dotyczy także popularnych europejskich kierunków na aktywny urlop. Doskonałym przykładem jest Teneryfa i słynny Wąwóz Masca. Aby móc wejść do wąwozu i przejść poprowadzony przez niego szlak, należy ubiegać się o bezpłatną wejściówkę oraz odpowiednio przygotować! Liczba dziennych wejść do wąwozu jest limitowana, a pracownicy parku skrupulatnie sprawdzają, czy mamy na nogach odpowiednie obuwie na trekking po górach! Także wejście na dach Hiszpanii, czyli wulkan Teide znajdujący się na Teneryfie wymaga pozwolenia. Pozwolenie na wejście na szczyt jest bezpłatne, imienne i dedykowane na konkretny zakres godzin w ciągu dnia.
Planując trekking za granicą, musimy wcześniej wiedzieć, jaką będzie miał formę. Czy będą to jednodniowe wyjścia na szlak, a podczas pobytu będziemy spać w hotelach lub prywatnych kwaterach? Czy będzie to kilkudniowy trekking z noclegami w namiocie? W zależności od tego, co planujemy, trzeba odpowiednio się przygotować. Oczywiście znacznie bardziej należy przemyśleć ekwipunek na kilkudniowy trekking po górach. Wtedy na plecach będziemy nieść nie tylko podstawowe wyposażenie na wycieczkę, ale także namiot, śpiwór, karimatę czy mały palnik. Z tego powodu warto dobrze zaplanować wędrówkę i niezbędne wyposażenie, bo każdy gram na znaczenie!
O tym co warto zabrać na trekking latem oraz co spakować na kilkudniowy trekking, przeczytasz we wpisie: Trekking latem — co zabrać na wyprawę w góry?
Planując przejście popularnych szlaków średnio i długodystansowych w Europie, np. Tour du Mont Blanc, warto wcześniej zorientować się, czy w wybranym przez nas terminie będzie możliwość nocowania w schronisku. Jeśli nie — konieczne będzie zabranie namiotu i potrzebnego ekwipunku.
Na wędrówkę po górach, spakuj do plecaka najpotrzebniejsze rzeczy, czyli prowiant, w tym kanapki i energetyczne przekąski takie jak batony, żele, orzechy czy czekolada. Zapas wody — polecam wodę nosić w wygodnym bukłaku, elektrolity. W chłodniejsze dni warto rozważyć ciepły napój w termosie. Poza jedzeniem i piciem przyda się mapa w wersji papierowej oraz aplikacja z mapą na telefon. Za granicą znakomicie spisuje się aplikacja mapy.cz.
Ponadto, na trekking po górach zabieramy kije trekkingowe, które są świetnym wsparciem podczas górskich wędrówek. Latarkę czołową, powerbank z kablem, podręczną apteczkę, krem z wysokim filtrem, okulary przeciwsłoneczne, dokumenty, gotówkę i kartę płatniczą.
Pamiętaj, aby zapisać numery alarmowe do służb ratunkowych w danym kraju.
Przed wyprawą sprawdzamy, jak wygląda przebieg szlaków, które zamierzamy przejść. Czy będzie potrzebny dodatkowy sprzęt, jak np. w przypadku wejścia na Triglav — najwyższy szczyt Słowenii. Warto wiedzieć, że aby zdobyć Triglav, trzeba posiadać sprzęt do via ferrat, czyli uprząż, lonżę z absorberem i kask. Przydatne są również rękawiczki na via ferraty.
Ponadto zestaw ferratowy może przydać się w wielu krajach np. Bośni i Hercegowinie, Austrii, we Włoszech, Chorwacji czy nawet na Węgrzech.
Planując trekking za granicą, odzież dostosujemy przede wszystkim do pogody. Natomiast to, ile sztuk odzieży zabierzemy, zależy od formy trekkingu. Jeśli będą to jednodniowe wędrówki, a podczas urlopu nie chcemy zaprzątać sobie głowy robieniem prania, to np. można zabrać 1 koszulkę sportową na każdy 1 dzień trekkingu. 2-3 pary legginsów, krótkie spodenki czy spodnie dresowe. Do tego bieliznę, skarpety, opaskę lub czapkę z daszkiem, bluzę z kapturem i 2-3 bluzy z długim rękawem. Oczywiście jeśli mamy na to miejsce w bagażu! Można także wcześniej zorientować się, czy w wynajętej kwaterze będzie pralka i możliwość zrobienia prania.
Jeśli jednak planujemy kilkudniowy trekking, to trzeba spakować mniej odzieży. Dlatego polecam np. na 7-dniowy trekking zabrać 2 szybkoschnące koszulki ultra, 2 bluzy z długim rękawem, 1 parę wygodnych legginsów lub spodni sportowych i 1 parę krótkich spodenek. Do tego 2-3 pary skarpet, wygodne figi: 2-3 pary, top, czapkę z daszkiem lub ciepłą czapkę — w zależności od pory roku i pogody. Przydatna będzie także kurtka od wiatru i deszczu, bluza z kapturem, komin wielofunkcyjny i nerka, w której trzymamy np. dokumenty, pomadkę ochronną czy chusteczki higieniczne.
Strój na trekking uzupełniamy o wygodne buty trekkingowe i sandały lub japonki, których użyjemy po cały dniu wędrówki.
Pamiętaj, aby sprawdzić, czy będzie potrzebna dodatkowa odzież? Np. lecąc na Teneryfę i planując zdobycie wulkanu Teide koniecznie trzeba spakować ciepłą odzież — w tym puchową kurtkę, a także czapkę, komin i rękawiczki. W szczególności jeśli planujemy wejście na Teide nocą i zdobycie szczytu o wschodzie słońca. Wiatr i niskie temperatury, które panują na szczycie, wymuszają odpowiednie przygotowanie.
Zarówno na Teneryfie, jak i Gran Canarii w ciągu dnia panują zazwyczaj przyjemne temperatury. Jednak wieczorami w Parku Narodowym Teide lub w okolicy Pico de las Nieves na Gran Canarii bywa zimno! Warto więc mieć ze sobą ciepłą bluzę, a nawet czapkę czy rękawiczki. Zachody słońca są tam przepiękne, jednak podczas spektaklu z zachodzącym słońcem i morzem chmur można bardzo zmarznąć!
Planując urlop za granicą koniecznie trzeba kupić ubezpieczenie podróżne, oraz ubezpieczenie w góry. W razie akcji ratunkowej będziemy zabezpieczeni finansowo oraz pod względem opieki zdrowotnej np. hospitalizacji.
Warto wiedzieć, że w wielu krajach akcje ratunkowe z użyciem helikoptera są płatne np. u naszych sąsiadów Słowaków. Dodatkowo jeśli wyjeżdżamy do kraju w Unii Europejskiej, to warto wyrobić kartę EKUZ. Jednak nie w każdym kraju karta ta zapewni dostęp do opieki medycznej!
Nie w każdym kraju funkcjonuje górska służba ratunkowa! Np. w Górach Przeklętych w Albanii jesteśmy zdani sami na siebie! Dlatego podczas wędrówek w tamtych rejonach trzeba bardzo uważać.
Planując trekking za granicą, pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego lub paszportu. Zapoznaj się z warunkami wjazdu do danego państwa np. na stronie gov.pl, a także sprawdź, czy wymagana jest wiza wjazdowa. Koniecznie też sprawdź ważność swoich dokumentów!
Zabierz gotówkę np. euro lub dolary amerykańskie. Bez problemu wymienisz je na lokalną walutę. Pamiętaj także o karcie płatniczej, a najlepiej miej przy sobie dwie, w tym jedną walutową np. Revolut. Zdarzają się różne sytuacje. Ja np. straciłam kartę płatniczą, bo bankomat podczas wypłaty gotówki postanowił, że karty mi już nie odda. Niestety nic nie dało się w takiej sytuacji zdziałać! Polecam zabezpieczyć się na taką ewentualność.
Jeśli podróż odbędzie się samochodem, to pamiętaj o ubezpieczeniu pojazdu, a także o zabraniu wszystkich potrzebnych dokumentów jak polisa czy dowód rejestracyjny.
Jeśli lecisz samolotem i masz zamiar wypożyczyć auto na miejscu, to sprawdź, jakie są warunki wypożyczenia samochodu. Tu przypomnę, że wiele wypożyczalni akceptuje tylko karty kredytowe, a głównym kierowcą musi być ta sama osoba, do której należy karta kredytowa użyta do płatności za samochód!
lecąc np. do Nowej Zelandii czy Australii pamiętaj o wyrobieniu międzynarodowego prawa jazdy. Taki dokument pozwoli zarówno na wypożyczenie auta, jak i prowadzenie pojazdu.
Lokalna karta SIM: o ile w Unii Europejskiej z powodzeniem możemy używać naszych polskich numerów telefonu, o tyle poza Unią konieczny jest zakup lokalnej karty SIM. Warto wcześniej zorientować się, jaką kartę kupić oraz który pakiet internetu będzie dla nas najkorzystniejszy. Kartę SIM + internet za granicą polecam mieć zawsze! W razie awaryjnej sytuacji będziemy mieć możliwość zawiadomienia rodziny czy służb ratunkowych.
Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pozwolą zaplanować Ci wymarzony wyjazd na trekking za granicą i nic Cię nie zaskoczy!
Udanego urlopu!
Miłośniczka górskich wędrówek i wspinaczki na via ferratach. Pasjonatka podróży, podczas których przemierza setki górskich kilometrów. Autorka bloga podróżniczo-górskiego. Uwielbia reportaże z podróży i obcowanie z naturą. Z miłości do Tatr zamieszkała na Podhalu.
Dowiedz się jakie są główne założenia treningu CrossFit i ile korzyści może przynieść regularne jego wykonywanie.
Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę podczas treningów na trudnym podłożu aby nie nabawić się kontuzji.
Dowiedz się co warto wprowadzić do treningu uzupełniającego biegacza jesienią, aby zaprocentowało to w nowym sezonie startowym.
Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)
Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty
Copyright © Nessi. All rights reserved.