Porady

Aktywna mama: jak godzić bycie rodzicem z pasją do sportu?

Dzień Mamy to doskonała okazja, aby docenić i celebrować siłę, determinację i poświęcenie, jakie matki wkładają w swoje rodziny. Jednak bycie mamą nie oznacza rezygnacji z własnych pasji i zainteresowań, takich jak sport. W rzeczywistości, łączenie roli rodzica z regularną aktywnością fizyczną może przynieść liczne korzyści zarówno mamie, jak i całej rodzinie. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak można pogodzić bycie mamą ze sportową pasją i czerpać z tego radość oraz korzyści dla zdrowia i dobrostanu.

Anna Janik Anna Janik
  25.05.2023
7 minut
Weronika-dziecko-Nessi-Sportswear-1684841989.jpg

Każda z nas jest inna, więc i do naszego macierzyństwa nie da się przyłożyć miarki. Nasze doświadczenia są różne i nie ma uniwersalnej recepty: jedne z nas mogą być aktywne przez całą ciążę, inne nie mają takiej możliwości. Niektóre po pojawieniu się dziecka na świecie chcą wrócić do aktywności, a niektóre dopiero próbują odnaleźć się w sportowym świecie. Niezależnie od tego mam dla Was kilka uniwersalnych rad, które pozwolą ruszyć z aktywnością przy dzieciach. I to niezależnie od tego czy przed porodem wiele razy stawałyście na pudle podczas zawodów, czy sport jest w Waszym życiu nowym doświadczeniem.

1. Nie ulegaj presji otoczenia

Żadnej presji! Bycie aktywną mamą to nie wyścig! Kiedy już okaże się, że możesz wybrać się na jogging czy przejażdżkę rowerową, znajdź swoje tempo. Nie porównuj się do innych: do przyjaciółki, do koleżanek z internetowej grupy mam. Nie warto też brać do siebie historii o tym, jak koleżanka koleżanki zdobyła pudło na zawodach miesiąc po porodzie. Na pewno miała powody do dumy i jest wspaniała, brawa dla niej! Każda z nas ma jednak inne możliwości, a w sporcie ważne jest czerpanie radości z tego, co robisz. Nie zwracaj też uwagi na influencerskie konta, pełne lukrowanego macierzyństwa: one nie mają za zadanie przedstawiać rzeczywistości.

Jeżeli będziesz myślała tylko o tym, że chcesz komuś dorównać, cała przyjemność ze sportu gdzieś umknie, a Ty najprawdopodobniej zrezygnujesz z aktywności w krótkim czasie.

2. Elastyczność i kreatywność

Bycie elastyczną i kreatywną to klucz do harmonijnego połączenia rodzicielstwa i sportu. Zdarzają się dni, kiedy obowiązki rodzicielskie lub nieprzewidziane sytuacje mogą utrudnić regularne treningi. W takich przypadkach warto być elastycznym i szukać alternatywnych rozwiązań, takich jak krótsze treningi w domu, ćwiczenia w parku wraz z dziećmi lub znalezienie sportu, który można uprawiać razem z rodziną, np. joga, pływanie lub taniec.

Weronika, nasza ambasadorka i instruktorka jogi, przyjmuje asany doglądając swojego maluszka.

3. Włączanie dzieci w aktywność

Ciekawym sposobem na godzenie bycia mamą z pasją sportową jest angażowanie dzieci w aktywność fizyczną. Można to osiągnąć poprzez wspólne wyjścia na rower, spacery, bieganie, gra w piłkę lub inne rodzaje sportu, które odpowiadają wiekowi i zainteresowaniom dzieci. To nie tylko zapewni Ci czas spędzony z dziećmi, ale także pomoże im rozwinąć zdrowe nawyki i pasję do sportu.

#Nessigirl Paulina spędza czas aktywnie wraz ze swoimi pociechami. Biegnie pchając wózek biegowy, a obok syn na hulajnodze lub rowerze.

4. Trening bez dzieci - samodzielny trening to czas na reset

Trening bez dzieci to czas na oczyszczenie głowy: psychiczny odpoczynek jest potrzebny każdemu z nas. Reset od codziennych zajęć z pewnością świetnie Ci zrobi. W czasie treningu rób to, co lubisz: słuchaj muzyki albo śpiewu ptaków, zrób sobie przerwę na obserwację przyrody w lesie, nasyć oczy otaczającymi Cię krajobrazami i zrób kilka zdjęć. Jeżeli potrzebujesz poukładać w głowie następny dzień, przemyśleć ważny projekt do pracy albo powtórzyć prezentację, to również dobry moment. Podczas treningu bez trudu zbierzesz myśli. Pamiętaj, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dzieci.

5. Grupa biegowa czy trening personalny? Znajdź swój sposób na aktywność

Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć albo nie lubisz ćwiczyć w samotności, poszukaj w swojej okolicy grupy biegowej lub dołącz do aktywnej koleżanki na zajęciach jogi. Poszukiwanie wsparcia społecznego może być kluczowe w utrzymaniu motywacji i kontynuowaniu sportowej pasji jako mamy. Szukaj grup (np. Kolorowa Drużyna Nessi) lub klubów sportowych skupiających inne mamy z podobnymi zainteresowaniami. Możesz także skorzystać z platform społecznościowych lub aplikacji, które umożliwiają połączenie z innymi mamami, również pragnącymi pogodzić rodzicielstwo ze sportową pasją. Wspólne treningi lub wymiana doświadczeń i porad mogą być inspirujące i dające wsparcie.

Nie lubisz ćwiczyć w grupie lub nie jesteś na to póki co gotowa? Postaw na pomoc trenera. Jeżeli hołdujesz indywidualnemu podejściu, znajdź w swojej okolicy kogoś, kto zajmuje się treningami personalnymi. Wspólnie z pewnością wypracujecie rozwiązania, które będą dla Ciebie najlepsze.

6. Znalezienie równowagi między obowiązkami rodzicielskimi a pasją sportową

Organizacja czasu: jednym z najważniejszych aspektów jest umiejętne zarządzanie czasem. Znalezienie równowagi między obowiązkami rodzicielskimi a pasją sportową może być wyzwaniem, ale warto zainwestować czas i wysiłek w stworzenie harmonogramu, który uwzględni czas na aktywność fizyczną. Planując z góry, możesz dostosować swoje codzienne obowiązki, takie jak opieka nad dziećmi, prace domowe czy praca zawodowa, tak aby zarezerwować czas na treningi lub inne aktywności sportowe.

7. Ważne: daj sobie czas na powrót do aktywności po urodzeniu dziecka 

Pojawienie się nowego członka rodziny jest wyjątkowym momentem i czasem na to, żeby… zwolnić! Nie ma potrzeby nigdzie pędzić. Twoje pierwsze zadania to pionizacja, zadbanie o prawidłową sylwetkę, spokojne spacery. Kiedy poczujesz, że moment na powrót do aktywności już nadszedł, będziesz mogła podejść do tego tematu na większym luzie!

Skontroluj swój stan zdrowia u specjalisty

Zanim postanowisz wyjść na pierwszą przebieżkę, czas na wizytę u specjalisty. I to niezależnie od tego czy jesteś sportsmenką, która ćwiczyła do 9 miesiąca ciąży, czy nie miałaś jeszcze okazji być aktywna i dopiero chcesz się zmotywować do działania. Wykonaj potrzebne badania u ginekologa i fizjoterapeuty uroginekologicznego, żeby dowiedzieć się, jaka ścieżka będzie dla Ciebie najlepsza i czy jesteś już gotowa na bieganie, nordic walking czy zajęcia jogi. 

Zacznij od spacerów i stopniowo zwiększaj aktywność

Może z wózkiem, może solo – na pewno spacery będą przyjemne i nie obciążą zanadto Twojego organizmu. Działaj krok po kroku. Wykonanie od razu mocnego treningu nie będzie dobrym pomysłem dla większości mam. Stopniowe zwiększanie aktywności: jak najbardziej!

Co sport daje dzieciom?

Sport pomaga dzieciom zdobywać umiejętności społeczne

Jeśli nasza latorośl chce dołączyć do klubu sportowego czy brać udział w zajęciach i sprawdzać się na zawodach, doświadczy szeregu kolejnych korzyści! Ćwiczenia nie tylko pomagają w rozwoju ruchowym, ale też są szansą na rozwój kompetencji społecznych. Sporty drużynowe uczą współdziałania, indywidualne – radzenia sobie z sukcesami i porażkami. Nie zawsze staje się na podium, a to szansa, by odebrać wspaniałą lekcję: porażki są bardzo wychowawcze! Uczą pokory wobec sportu, szacunku dla rywala i motywują do dalszej pracy. 

#Nessigirl Magda jako pacemaker w półmaratonie i jej najwierniejsi kibice.

Wspólne spędzanie czasu

Zabiegane – tak może siebie określić wiele mam. Praca, zakupy, załatwianie codziennych spraw, dbanie o rodzinę pochłaniają naszą energię. Tym bardziej cenne jest angażowanie dzieci w naszą aktywność i pokazywanie im, że to ważna część życia. Wspólnie spędzone chwile i miłe wspomnienia z treningów, zawodów biegowych czy rowerowych przejażdżek po okolicy są bardzo cenne. Może z biegiem czasu przekształcą się w Waszą wspólną pasję?

Odnalezienie wspólnej pasji

Pokazując dziecku różnorakie oblicza aktywności, dajemy mu świetny start. Kiedy same jesteśmy wciąż w ruchu, mamy szansę na to, że zwyczajnie zarazimy dziecko pasją. Wspólne wbiegnięcie na metę zawodów, kiedy trzymasz za ręce swoje dzieci, to bardzo emocjonujący moment; nawet nie obejrzysz się, kiedy pierwsze 100m przebiegnięte przez malucha zmieni się w pierwszy kilometr, piątkę, dyszkę – zaufaj mi. Kiedy mała córeczka chodzi z Tobą na zajęcia jogi dla mam i dzieci, być może właśnie tam rozwinie w sobie pasję. Może pierwsza rowerowa wycieczka sprawi, że syn zapragnie poświęcić więcej czasu tej aktywności? Wspólne wycieczki, starty, kibicowanie sobie nawzajem, aktywne wakacje – czy to nie brzmi wspaniale?

Mamy TYdzień Mamy (23.05-30.05)

Z okazji nadchodzącego Dnia Mamy, na stronie Nessi Sportswear pojawiła się specjalna promocja, która potrwa, aż do 30 maja. Dlaczego tak długo? Bo po prostu się Wam to należy kochane MAMY!

To Wy jesteście naszymi pierwszymi nauczycielami i trenerami, przekazującymi nie tylko umiejętności fizyczne, ale również wartości takie jak dyscyplina, wytrwałość i poświęcenie. Zasady Fair Play! Jesteście dla nas wzorem do naśladowania, bo wiemy, że największe sukcesy rodzą się z determinacji i ciężkiej pracy.

Tydzień Mamy to czas, kiedy podziwiamy i doceniamy wszystkie niesamowite kobiety, które są dla swoich dzieci nie tylko mamami, ale także bohaterkami ich własnych historii.

Dziękujemy, że jesteście naszymi przewodniczkami, inspiracją i najważniejszymi osobami w naszym życiu. Niech ten tydzień pełen miłości i podziękowań będzie naszym wyrazem wdzięczności za waszą niezłomną siłę i miłość, którą codziennie nam dajecie. Wszystkiego najlepszego, drogie Mamy!

Poniżej jedne z propozycji dla wszystkich aktywnych Mam.

Anna Janik

Anna Janik

W Nessi Sportswear jest Specjalistą ds. marketingu. A po pracy aktywną mamą dwójki dzieci.

Może Ci się spodobać:

Co to jest trening FBW i czy jest dobry dla początkujących?
Porady

Co to jest trening FBW i czy jest dobry dla początkujących?

Z artykułu dowiesz się co to jest trening FBW i na czym polega oraz czy jest opowiednim rodzajem treningu wzmacniającego dla osób początkujących.

Jak ubrać się do biegania w deszczu?
Porady

Jak ubrać się do biegania w deszczu?

Przeczytasz jak ubrać się na bieganie w deszczu aby utrzymać ciepło i suchą skórę podczas treningu. Znajdziesz również informacje jak zadbać o ubrania sportowe po bieganiu w deszczu.

Jakie ćwiczenia pomogą we wzmocnieniu i powiększeniu mięśni pośladków?
Porady

Jakie ćwiczenia pomogą we wzmocnieniu i powiększeniu mięśni pośladków?

W poniższym artykule znajdziesz przykładowe ćwiczenia na mięśnie pośladków z ciężarem własnego ciała oraz ćwiczenia na pośladki z obciążeniem. Dowiesz się jak je wykonywać aby były skuteczne, a ich wykonywanie pozwoliło uniknąć kontuzji.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.