Być może z takich czy innych powodów musisz odpuścić bieganie na jakiś czas. Być może wracasz po kontuzji albo po prostu chcesz spróbować czegoś nowego. Być może jesteś w okresie roztrenowania albo chcesz urozmaicić swój trening biegowy. Jakkolwiek by nie było, uzupełniając bieganie o inne aktywności, przyniesiesz sobie wiele korzyści i z dużym prawdopodobieństwem staniesz się lepszą biegaczką.
Znacie to? Dla wielu może to być wręcz niewyobrażalne i szokujące, że można żyć bez biegania. W życiu każdego biegacza zdarzają się jednak okresy, kiedy – z różnych powodów – bieganie musi zejść na drugi plan. Co wtedy robić, aby wypracowana z takim mozołem i trudem forma nie odeszła wraz z przymusową przerwą w siną dal?
Mało tego, wzmocnisz zaniedbane partie mięśniowe i wrócisz jeszcze mocniejsza i bardziej zdeterminowana. Co więc robić?
Twoim wrogiem jest nuda, a przyjacielem urozmaicenie. Biegasz zawsze w tym samym tempie i po swojej ulubionej trasie? Dobra, ale tak nie poprawisz wydolności, ani nie przyśpieszysz. Potrzebujesz czegoś więcej, nowych bodźców. Odpowiedzią jest: różnorodność. Czas separacji z bieganiem wykorzystaj na inne formy aktywności, aby stymulować organizm i pobudzić go do wysiłku.
Szczególnie polecam trzy rodzaje aktywności, po które chętnie sięgam: siłownię, rower i basen.
Możesz ćwiczyć na maszynach oporowych, aby wzmocnić partie mięśniowe najbardziej zaangażowane podczas biegu: nogi, plecy, brzuch i pośladki. Możesz też wybrać lekki sprzęt: piłki, gumy czy taśmy.
Zobacz czy w twoim klubie nie ma zajęć pokazowych. Często kluby organizują pierwsze lekcje z trenerem personalnym zupełnie za darmo. Fajną opcją są zajęcia grupowe. Znajdziesz je w każdym klubie fitness. Wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają i instruktora, który najlepiej Cię zmotywuje.
Warto też uzupełnić treningi o zajęcia rozciągające. Osobiście polecam jogę, zdrowy kręgosłup i wszystkie treningi wzmacniające mięśnie głębokie. Sama zobaczysz pozytywne efekty ćwiczeń, a wypracowana elastyczność, wzmocniona siła i core z pewnością poprawią Twoją technikę i szybkość biegania.
Jazda na rowerze ma same plusy. Nie tylko wzmacnia wydolność, stymuluje układ krwionośny i oddechowy, ale przede wszystkim jest bardzo przyjemna. Angażuje też nieco inne partie mięśni, co pomoże w wyrównaniu dysproporcji powstałych podczas biegania. Co więcej, rower w większym stopniu oszczędza nasze stawy kolanowe i skokowe, dlatego bardzo często jazda na rowerze stacjonarnym jest wykorzystywana jako element rehabilitacji lub rozgrzewki w innych dyscyplinach sportu.
Na rowerze możesz jeździć zawsze, także w zaciszu własnego domu lub na zorganizowanych zajęciach grupowych. Jazda na dwóch kółkach jest też bardzo dobrym sposobem na regenerację mięśni po ciężkim treningu biegowym. Twoje kostki, kolana i biodra będą Ci wdzięczne.
Pływanie pomaga utrzymać wydolność i angażuje wiele grup mięśni, wzmacniając cały układ szkieletowo – mięśniowy, który podczas biegania, zwłaszcza po asfalcie znosi katusze. Pływanie pomaga poprawić koordynację i bardzo dobrze wzmacnia mięśnie, ponieważ ciało musi pokonać naturalny opór wody. Pracują górne partie ciała oraz mięśnie tułowia, które stają się silniejsze, co jest przydatne, zwłaszcza w biegu górskim i długodystansowym. Pływanie to także odpoczynek dla kręgosłupa, który w tym czasie nie musi utrzymywać wyprostowanej postawy, i bardzo dobry sposób na unikanie kontuzji przeciążeniowych, zwłaszcza że w wodzie przebywamy w odciążeniu.
Lepiej unikać tzw. żabki prezydenckiej, czyli pływania stylem klasycznym z głową nad wodą. Lepsza jest kryta żabka, pływanie na plecach oraz przede wszystkim pływanie kraulem, które rozwija wszystkie partie mięśni.
Przede wszystkim nie skupiaj się tylko na jednej aktywności. Zadbaj o różnorodność! Daj swojemu organizmowi szansę na inny ruch. Rower, basen, fitness i ćwiczenia aerobowe, rozciąganie to świetny sposób na urozmaicenie treningu biegowego. Pamiętaj, że każda, dosłownie każda aktywność fizyczna dobrze uzupełni Twój trening i dostarczy Ci nowych wrażeń. Najgorsza jest nuda!
Triathlonistka i dziennikarka. Jako pierwsza Polka w historii i 2 kobieta na świecie ukończyła jeden z najtrudniejszych triathlonów w Europie - Diablak Extreme Triathlon. Trzykrotna Mistrzyni Polski na różnych dystansach oraz wielokrotna medalistka - od 1/8 IM do pełnego dystansu. Uzyskała kwalifikacje na Mistrzostwa Świata Championship Challenge Samorin oraz na Iron World Championship Kona Hawaje. Swoją sportową pasją dzieli się, m.in. prowadząc spotkania biegowe w ramach Nessi Time Żory.
Na Dzień Mamy opowiem Wam historię jakich niewiele. Historię jednej z naszych #nessimam. Pierwszej kobiety, która ukończyła morderczego Diablaka, ale przede wszystkim mamy dwóch nastolatek. To opowieść o tym, że trzeba walczyć nawet jeśli inni podcinają skrzydła, a wiatr wieje w twarz. To opowieść o wyjątkowej mamie.
Dzień Mamy to doskonała okazja, aby docenić i celebrować siłę, determinację i poświęcenie, jakie matki wkładają w swoje rodziny. Jednak bycie mamą nie oznacza rezygnacji z własnych pasji i zainteresowań, takich jak sport. W rzeczywistości, łączenie roli rodzica z regularną aktywnością fizyczną może przynieść liczne korzyści zarówno mamie, jak i całej rodzinie. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak można pogodzić bycie mamą ze sportową pasją i czerpać z tego radość oraz korzyści dla zdrowia i dobrostanu.
Zagraniczne wakacje sprzyjają poznawaniu nowych pasm górskich oraz stawianiu sobie za cel przejście ciekawych szlaków, zdobycie pięknych przełęczy i szczytów. Trekking po górach to wspaniała aktywność urlopowa. I chociaż wędrówki w innych krajach niekoniecznie bardzo różnią się od przemierzania szlaków górskich w Polsce, to jadąc za granicę, trzeba odpowiednio się przygotować. O tym, co należy zabrać i o czym pamiętać przeczytasz w tym wpisie.
Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)
Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty
Copyright © Nessi. All rights reserved.