Porady

Nie samym bieganiem człowiek żyje. O treningu uzupełniającym i jego zaletach

Być może z takich czy innych powodów musisz odpuścić bieganie na jakiś czas. Być może wracasz po kontuzji albo po prostu chcesz spróbować czegoś nowego. Być może jesteś w okresie roztrenowania albo chcesz urozmaicić swój trening biegowy. Jakkolwiek by nie było, uzupełniając bieganie o inne aktywności, przyniesiesz sobie wiele korzyści i z dużym prawdopodobieństwem staniesz się lepszą biegaczką.

Sabina Bartecka Sabina Bartecka
  07.02.2023
4 minuty
Trening-uzupelniajacy-glowne-Nessi-Sportswear.jpg

Ale jak to? Bieganie jest wszystkim i nie mogę bez niego żyć!

Znacie to? Dla wielu może to być wręcz niewyobrażalne i szokujące, że można żyć bez biegania. W życiu każdego biegacza zdarzają się jednak okresy, kiedy – z różnych powodów – bieganie musi zejść na drugi plan. Co wtedy robić, aby wypracowana z takim mozołem i trudem forma nie odeszła wraz z przymusową przerwą w siną dal?

Nie martw się. Jeśli zastosujesz trening zastępczy, zachowasz wydolność i siłę biegową

Mało tego, wzmocnisz zaniedbane partie mięśniowe i wrócisz jeszcze mocniejsza i bardziej zdeterminowana. Co więc robić?

Twoim wrogiem jest nuda, a przyjacielem urozmaicenie. Biegasz zawsze w tym samym tempie i po swojej ulubionej trasie? Dobra, ale tak nie poprawisz wydolności, ani nie przyśpieszysz. Potrzebujesz czegoś więcej, nowych bodźców. Odpowiedzią jest: różnorodność. Czas separacji z bieganiem wykorzystaj na inne formy aktywności, aby stymulować organizm i pobudzić go do wysiłku.

Szczególnie polecam trzy rodzaje aktywności, po które chętnie sięgam: siłownię, rower i basen.

Siłownia dla biegacza

Możesz ćwiczyć na maszynach oporowych, aby wzmocnić partie mięśniowe najbardziej zaangażowane podczas biegu: nogi, plecy, brzuch i pośladki. Możesz też wybrać lekki sprzęt: piłki, gumy czy taśmy.

Urządzenia na siłowni przerażają Cię i zupełnie nie wiesz, jak z nich korzystać?

Zobacz czy w twoim klubie nie ma zajęć pokazowych. Często kluby organizują pierwsze lekcje z trenerem personalnym zupełnie za darmo. Fajną opcją są zajęcia grupowe. Znajdziesz je w każdym klubie fitness. Wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają i instruktora, który najlepiej Cię zmotywuje.

Warto też uzupełnić treningi o zajęcia rozciągające. Osobiście polecam jogę, zdrowy kręgosłup i wszystkie treningi wzmacniające mięśnie głębokie. Sama zobaczysz pozytywne efekty ćwiczeń, a wypracowana elastyczność, wzmocniona siła i core z pewnością poprawią Twoją technikę i szybkość biegania.

Rower zawsze i wszędzie

Jazda na rowerze ma same plusy. Nie tylko wzmacnia wydolność, stymuluje układ krwionośny i oddechowy, ale przede wszystkim jest bardzo przyjemna. Angażuje też nieco inne partie mięśni, co pomoże w wyrównaniu dysproporcji powstałych podczas biegania. Co więcej, rower w większym stopniu oszczędza nasze stawy kolanowe i skokowe, dlatego bardzo często jazda na rowerze stacjonarnym jest wykorzystywana jako element rehabilitacji lub rozgrzewki w innych dyscyplinach sportu.

Na rowerze możesz jeździć zawsze, także w zaciszu własnego domu lub na zorganizowanych zajęciach grupowych. Jazda na dwóch kółkach jest też bardzo dobrym sposobem na regenerację mięśni po ciężkim treningu biegowym. Twoje kostki, kolana i biodra będą Ci wdzięczne.

Basen jak najbardziej SUPER

Pływanie pomaga utrzymać wydolność i angażuje wiele grup mięśni, wzmacniając cały układ szkieletowo – mięśniowy, który podczas biegania, zwłaszcza po asfalcie znosi katusze. Pływanie pomaga poprawić koordynację i bardzo dobrze wzmacnia mięśnie, ponieważ ciało musi pokonać naturalny opór wody. Pracują górne partie ciała oraz mięśnie tułowia, które stają się silniejsze, co jest przydatne, zwłaszcza w biegu górskim i długodystansowym. Pływanie to także odpoczynek dla kręgosłupa, który w tym czasie nie musi utrzymywać wyprostowanej postawy, i bardzo dobry sposób na unikanie kontuzji przeciążeniowych, zwłaszcza że w wodzie przebywamy w odciążeniu.

Jakim stylem powinien pływać biegacz na basenie?

Lepiej unikać tzw. żabki prezydenckiej, czyli pływania stylem klasycznym z głową nad wodą. Lepsza jest kryta żabka, pływanie na plecach oraz przede wszystkim pływanie kraulem, które rozwija wszystkie partie mięśni. 

Wnioski

Przede wszystkim nie skupiaj się tylko na jednej aktywności. Zadbaj o różnorodność! Daj swojemu organizmowi szansę na inny ruch. Rower, basen, fitness i ćwiczenia aerobowe, rozciąganie to świetny sposób na urozmaicenie treningu biegowego. Pamiętaj, że każda, dosłownie każda aktywność fizyczna dobrze uzupełni Twój trening i dostarczy Ci nowych wrażeń. Najgorsza jest nuda!

Sabina Bartecka

Sabina Bartecka

Triathlonistka i dziennikarka. Jako pierwsza Polka w historii i 2 kobieta na świecie ukończyła jeden z najtrudniejszych triathlonów w Europie - Diablak Extreme Triathlon. Trzykrotna Mistrzyni Polski na różnych dystansach oraz wielokrotna medalistka - od 1/8 IM do pełnego dystansu. Uzyskała kwalifikacje na Mistrzostwa Świata Championship Challenge Samorin oraz na Iron World Championship Kona Hawaje. Swoją sportową pasją dzieli się, m.in. prowadząc spotkania biegowe w ramach Nessi Time Żory.

Może Ci się spodobać:

Czym jest kalistenika i jakie są najlepsze ćwiczenia kalisteniczne dla początkujących do wykonania w domu?
Porady

Czym jest kalistenika i jakie są najlepsze ćwiczenia kalisteniczne dla początkujących do wykonania w domu?

W artykule znajdziesz infomacje dotyczące tego czym jest kalistenika oraz czy jest ona odpowiednia do ćwiczenia w domu dla osób rozpoczynających przygodę ze sportem.

#Nessigirls podróżują: Gruzja oczami Ani
Ludzie

#Nessigirls podróżują: Gruzja oczami Ani

Cześć! Razem z #Nessigirl Anią zabieramy Cię w podróż po Gruzji. Wiesz, że ten kierunek to świetna opcja na krótki wyjazd, na przykład na majówkę? Malownicze tereny u podnóża Kaukazu, lokalne specjały, niezwykła gościnność i winiarskie tradycje, to właśnie Gruzja. Dowiedz się, co warto tam zwiedzić.

Joga - doskonałe uzupełnienie treningu biegowego
Porady

Joga - doskonałe uzupełnienie treningu biegowego

Joga i jogging to dwa przeciwieństwa, które łącząc swój wpływ na ciało i głowę tworzą harmonijną przestrzeń do rozwoju fizycznego, poprawiają kondycję wzajemnie się wspomagając i neutralizując prawdopodobieństwo kontuzji. Co sprawia, że joga jest doskonałym uzupełnieniem treningu biegowego? Poznaj odpowiedź naszej ekspertki, Weroniki Radzimowskiej-Mejer, nauczycielki jogi.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.