Porady

Aplikacje, które przydadzą się podczas górskich wędrówek

Aplikacje w góry są bardzo dużym udogodnieniem podczas planowania wycieczki czy to po szlakach w Polsce, czy za granicą. Pomagają w zaplanowaniu trasy, pokażą szacowany czas przejścia, pozwolą na sprawdzanie aktualnych warunków pogodowych, a także mogą uczyć i bawić. W tym wpisie podpowiem, które aplikacje przydadzą się podczas górskich wędrówek, dlaczego warto z nich korzystać oraz które z nich należy mieć zawsze zainstalowane.

Aleksandra Gajewska Aleksandra Gajewska
  14.02.2023
8 minut
Ola-telefon-gory-Nessi-Sportswear.jpg

Aplikacje pogodowe w góry

Pogoda to pierwsze co należy sprawdzić, planując wędrówkę po górach. To właśnie od pogody zależy, na jaki szlak się wybierzemy, jak długą wędrówkę zaplanujemy oraz czy wycieczka dojdzie do skutku. Dlatego zawsze planując wędrówkę po górach, koniecznie korzystamy z kilku źródeł podających prognozę pogody i wybieramy taki szlak, który będziemy w stanie przejść w danych warunkach. Może się zdarzyć, że trzeba będzie albo zmienić plany, albo przełożyć wycieczkę na inny dzień.

Oczywistym powinno być, że jeśli prognozowane są burze, wysoki stopień zagrożenia lawinowego, silne wiatry czy intensywne opady deszczu, lub śniegu, to w góry nie wychodzimy. Trzeba zawsze wziąć pod uwagę takie sytuacje jak łamiące się gałęzie i drzewa np. pod wpływem silnego wiatru lub zalegającego na nich śniegu. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo stawiamy na pierwszym miejscu.

Które aplikacje pogodowe warto zainstalować w telefonie?

Spośród najpopularniejszych aplikacji pogodowych warto zainstalować chociaż jedną, która wskaże warunki pogodowe i jedną, dzięki której można monitorować burze. Burze w górach, szczególnie latem stanowią duże zagrożenie, dlatego bezwzględnie należy swoje górskie plany dostosować właśnie do tego zjawiska. 

Meteoblue

Najpopularniejsza aplikacja do sprawdzenia pogody w górach. Wskazuje prognozowane warunki zarówno w miastach, jak i na górskich szczytach. Sprawdzisz w niej szczegółową pogodę na Rysach, Turbaczu czy Sokolicy. Aplikacja informuje o godzinie wschodu i zachodu słońca, prognozowanej temperaturze w dzień i w nocy, kierunku i prędkości wiatru, opadach, wilgotności powietrza i ciśnieniu atmosferycznym. 

Monitor Burz

Aplikacja, która przydaje się w szczególności latem. To właśnie wtedy dochodzi do największej ilości wyładowań atmosferycznych. Wędrówki po górach podczas burzy to ogromne ryzyko, dlatego zawsze należy sprawdzić, czy w danym dniu są prognozowane burze, skąd nadciągają i o której godzinie mogą pojawić się na szlaku, który wybraliśmy na cel wycieczki. 

Windy

Świetna aplikacja, która pięknie pokazuje wizualizację pogody. Polecam ją w szczególności latem, kiedy chcemy sprawdzić kierunek wiatru czy nadciągające opady deszczu lub burze. Bardzo przejrzysta i intuicyjna. 

Accuweather

Aplikacja pogodowa, w której znajdziemy bazę miejsc z całego świata. Polecana ze względu na bardzo dobrą dokładność prognoz. Dodatkowo w aplikacji publikowane są najnowsze doniesienia pogodowe, a także informacje o prognozowanych opadach, które aktualizowane są co minutę. Ze względu na to, że nie wszystkie funkcje aplikacji dostępne są w Polsce, polecam ją przede wszystkim na wędrówki za granicą. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy to, na czym nam zależy działa w kraju, w którym zamierzamy wędrować po górach.

Wszystkie wymienione aplikacje są bezpłatne zarówno na system Android, jak i iOS.

Aplikacje do planowania trasy wycieczki w górach

Mapa Turystyczna

Polska aplikacja, która pozwala zaplanować wycieczkę zarówno w górach, jak i nad Morzem Bałtyckim czy w Ojcowskim Parku Narodowym. Pozwala wytyczyć zarówno trasy szlaków długodystansowych np. Głównego Szlaku Beskidzkiego, jak i krótszych szlaków np. na szczyt Gęsia Szyja. Jeśli planujemy wędrówki po szlakach w Polsce, to Mapa Turystyczna jest bardzo przydatna. Aplikacja pokazuje czas przejścia z punktu A do punktu B, sumę podejść i zejść, a także profil wysokościowy. Ponadto wskazuje naszą aktualną lokalizację, dzięki czemu z łatwością możemy sprawdzić, gdzie się dokładnie znajdujemy oraz ile trasy jeszcze mamy do przejścia. Osoby, które zbierają punkty GOT, po wyznaczeniu trasy dostają informację, ile punktów zdobędą. Mapa Turystyczna zdaje egzamin także na Słowacji np. w Tatrach Słowackich, Małej Fatrze czy Słowackim Raju. Poza informacjami o przebiegu szlaku podaje także informacje na temat zamkniętych odcinków tras lub o utrudnieniach na wybranej trasie.

Aplikacja jest bezpłatna dla systemu Android, natomiast płatna 29,99 zł na urządzenia iOS. Mapa Turystyczna dostępna jest również w wersji webowej. 

Można wykupić wersję premium i zyskać dostęp do dodatkowych funkcji np. możliwości używania aplikacji w wersji offline.

Mapy.cz

To doskonała, czeska aplikacja do planowania wycieczek po górach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Doskonale sprawdza się także jako nawigacja na szlakach, po których wędrujemy po raz pierwszy. Wielokrotnie używałam jej podczas wędrówek i nigdy nie zawiodła. Spisała się doskonale, chociażby na szlakach Chorwacji, Albanii, Czarnogóry czy Sycylii. Ogromnym plusem jest fakt, że aplikacja działa w trybie offline. Można za darmo pobrać mapę i zapisać ją w pamięci telefonu.


Wskazuje przebieg trasy, czasy przejścia, profil wysokościowy, a także ciekawe miejsca na szlaku np. punkty widokowe, wiaty turystyczne czy miejsca na odpoczynek. Na mapy.cz zaznaczone są także parkingi, dzięki czemu planując trasę, możemy zorientować się, gdzie zaparkujemy. Ponadto mapy.cz świetnie sprawdzą się także jako nawigacja podczas podróży i doprowadzą do miejsca, z którego ruszamy na szlak. Dodatkowe atuty to zaznaczone na mapie ścieżki rowerowe, trasy narciarstwa biegowego, a także podpowiedzi, co ciekawego można zobaczyć w okolicy. 

Mapy.cz są aplikacją bezpłatną zarówno na system Android, jak i iOS. Dostępne są również w wersji webowej. 

Wskazówka: warto zaplanowaną trasę wgrać na smartwatch, dzięki czemu nie będzie potrzeby wyciągania telefonu z kieszeni czy plecaka.

FATMAP

To kolejna przydatna aplikacja w góry, która pozwala zaplanować trasę pieszą, rowerową czy narciarską. Jednak w przeciwieństwie do wyżej wymienionych, obraz terenu oglądamy w 3D. Ogromnym atutem FATMAP jest możliwość sprawdzenia nachylenia terenu, co jest szczególnie ważne podczas wędrówek po górach zimą. Dzięki informacjom o kącie nachylenia stoku możemy sprawdzić, czy na danym szlaku występuje zagrożenie lawinowe. Jest to szczególnie istotne dla osób, które planują wyjście w wyższe partie gór, a także dla skiturowców. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z aplikacji ma charakter informacyjny, a my sami musimy umieć ocenić zagrożenie lawinowe. Dlatego zawsze przed wyjściem w Tatry czy inne rejony zagrożone lawinami, koniecznie trzeba zapoznać się z komunikatem służb ratunkowych. W Polsce są to komunikaty TOPR i GOPR. 

Aplikacja jest bezpłatna zarówno na system Android, jak i iOS.

Aplikacje do rejestrowania aktywności 

Strava

Jedna z najpopularniejszych aplikacji, dzięki którym można zarejestrować swoją aktywność. Może to być trekking po górach, bieganie, spacer z kijami nordic walking czy jazda na rowerze. Strava pozwala także na dołączanie do społeczności i grup np. Kolorowa Drużyna Nessi, na której wspólnie zbieramy kilometry, przeznaczane np. na akcje charytatywną Różowy Październik, czy też na WOŚP. O tym, jak dokładnie działa Strava, a także jak ją zainstalować i dołączyć do wybranych społeczności przeczytasz w osobnym wpisie:
https://world.nessi-sport.com/strava-dla-opornych-zebralismy-najwazniejsze-informacje-o-aplikacji-w-jednym-miejscu

Wersja podstawowa aplikacji jest bezpłatna. Płatna jest natomiast wersja premium.

Koomot

To aplikacja, która sprawdza się zarówno wtedy, kiedy chcemy zaplanować trasę, jak i wtedy, kiedy chcemy znaleźć ciekawe miejsca. Gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych pozwala na odkrywanie nowych miejsc — często także tych w swojej okolicy. Ogromnym plusem jest możliwość zapisania własnej trasy i podzielenie się nią ze społecznością Koomot. Działa to oczywiście w dwie strony. Koomot sprawdził się super np. na Gran Canarii czy Teneryfie, gdzie społeczność dzieliła się bardzo ciekawymi i mało znanymi szlakami. 

Aplikacja jest bezpłatna zarówno na system Android, jak i iOS.

Aplikacje do rozpoznania panoramy w górach i aktualnej wysokości

Polskie Góry, Peak Lens, Peak Visor

To trzy aplikacje, które są bardzo pomocne w rozpoznawaniu panoram i nazewnictwie szczytów górskich. Nie tylko bawią, ale także edukują. Dzięki każdej z nich możemy zarówno rozwiać wątpliwości dotyczące tego, które szczyty mamy przed sobą, jak i poszerzyć swoją wiedzę o górach. Aplikacje działają dzięki lokalizacji GPS, którą trzeba zawsze mieć włączoną. Konieczny jest także dostęp do internetu. 

Peak Lens i Peak Visor używam od dawna i bardzo polecam. Aplikacja niesamowicie zaspakaja ciekawość! Sprawdziła się zarówno podczas wędrówek po Polsce, jak i w Albanii, czy w Słowenii. 

  • Peak Visor — płatna na system Android 21,99 zł, bezpłatna na iOS.

  • Polske Góry — bezpłatna na system Android i iOS.

  • Peak Lens — bezpłatna na system Android, niedostępna na iOS.

Accurate Altimeter

Aplikacja, dzięki której można sprawdzić, na jakiej wysokości aktualnie się znajdujemy. Działa w trybie offline.

Aplikacje ratunkowe niezbędne na górskie wycieczki

Ratunek

Ratunek to bezpłatna aplikacja, która służy do powiadomienia służb ratunkowych o wypadku oraz do wezwania pomocy. Aplikacja Ratunek pozwala na szybkie zlokalizowanie osoby, która zgłasza wypadek. Nawet jeśli nie wiemy, gdzie dokładnie znajdujemy się w momencie zgłoszenia wypadku, to dzięki automatycznej lokalizacji służby ratunkowe są w stanie określić nasze położenie z dokładnością do 3 metrów. Aplikacja ta jest niezbędna zarówno podczas górskich wędrówek — możemy szybko powiadomić TOPR i GOPR, jak i podczas pobytu nad wodą — powiadomienia dla WOPR i MOPR. Pamiętaj, aby zainstalować ją w telefonie, bo może uratować twoje zdrowie lub życie! Aplikacja Ratunek jest oficjalną aplikacją do zgłaszania wypadku. 

Horska zachranna sluzba

Aplikacja, która przyda się każdemu turyście wędrującemu w górach na Słowacji. Działa na podobnej zasadzie jak polska aplikacja Ratunek. Dzięki aplikacji możemy wezwać pomoc i umożliwić ratownikom zlokalizowanie nas w obszarze górskim. Ponadto aplikacja pozwala na monitorowanie aktualnej sytuacji lawinowej w słowackich górach. 

Warto wiedzieć: pamiętaj, że akcje ratunkowe w słowackich górach są płatne. Dlatego wybierając się w Tatry Słowackie lub inne góry u naszych sąsiadów koniecznie należy mieć wykupione ubezpieczenie. 


Aplikacje mobilne, które przydają się w górach to duże udogodnienie, z którego można skorzystać. Pamiętać trzeba jednak, że im więcej aplikacji używamy podczas wędrówki, tym szybciej wyczerpuje się bateria w telefonie. Warto więc na wędrówkę po górach zabrać powerbank i kabel. Dodatkowo zadbajmy o to, aby mieć przy sobie papierową mapę terenu, w który się wybieramy. Więcej informacji o tym, jak przygotować się na trekking po górach i co spakować do plecaka przeczytasz we wpisach: 

Pięknych i bezpiecznych wędrówek! 

Interesuje Cię odzież prezentowana na zdjęciach, która świetnie sprawdzi się w trakcie górskich wędrówek, a także innych aktywności outdoor? Świetnie, podobny zestaw stworzysz z łatwością:

Aleksandra Gajewska

Aleksandra Gajewska

Miłośniczka górskich wędrówek i wspinaczki na via ferratach. Pasjonatka podróży, podczas których przemierza setki górskich kilometrów. Autorka bloga podróżniczo-górskiego. Uwielbia reportaże z podróży i obcowanie z naturą. Z miłości do Tatr zamieszkała na Podhalu.

Może Ci się spodobać:

#Nessigirls podróżują: Gruzja oczami Ani
aktywnosc

#Nessigirls podróżują: Gruzja oczami Ani

Cześć! Razem z #Nessigirl Anią zabieramy Cię w podróż po Gruzji. Wiesz, że ten kierunek to świetna opcja na krótki wyjazd, na przykład na majówkę? Malownicze tereny u podnóża Kaukazu, lokalne specjały, niezwykła gościnność i winiarskie tradycje, to właśnie Gruzja. Dowiedz się, co warto tam zwiedzić.

Joga - doskonałe uzupełnienie treningu biegowego
Porady

Joga - doskonałe uzupełnienie treningu biegowego

Joga i jogging to dwa przeciwieństwa, które łącząc swój wpływ na ciało i głowę tworzą harmonijną przestrzeń do rozwoju fizycznego, poprawiają kondycję wzajemnie się wspomagając i neutralizując prawdopodobieństwo kontuzji. Co sprawia, że joga jest doskonałym uzupełnieniem treningu biegowego? Poznaj odpowiedź naszej ekspertki, Weroniki Radzimowskiej-Mejer, nauczycielki jogi.

Jakie są najlepsze ćwiczenia na uda, które można wykonywać w domu?
Porady

Jakie są najlepsze ćwiczenia na uda, które można wykonywać w domu?

W artykule znajdziesz przykładowe ćwiczenia na trening mięśni ud w domowym zaciszu oraz podpowiem Ci jakie domowe akcesoria można wykorzystać podczas ćwiczeń.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.