Porady

8 widokowych szlaków w polskich górach — tu warto wybrać się na wędrówkę!

Czy wiesz, gdzie znajduje się najwyższy wodospad w Polsce? Skąd się wzięła nazwa Gorce oraz z ilu wierzchołków składają się Trzy Korony? Dlaczego Wodogrzmoty Mickiewicza noszą taką nazwę i co wspólnego mają z polskim wieszczem? Były łatwe, piękne szlaki dla początkujących, teraz pora na widokowe szlaki w polskich górach. A jeśli góry, to jak zawsze, niezawodna w temacie Ola. Zapraszamy!

Aleksandra Gajewska Aleksandra Gajewska
  07.10.2022
7 minut
Wiodkowe-szlaki-Tatry-Glowne-Nessi-Sportswear.jpg

Gęsta sieć szlaków w polskich górach daje możliwość wyboru tras o różnym stopniu trudności, długości oraz walorach widokowych. W tym artykule podpowiem, gdzie wybrać się na widokowe szlaki w polskich górach. Wszystkie te trasy przeszłam kilka razy i zapewniam, że panoramy Was zachwycą.

Przed wyruszeniem na szlak zadbaj o odpowiednie przygotowanie - sprawdź co spakować do plecaka na trekking.

Beskid Wyspowy

Beskid Wyspowy to niezwykle malownicze pasmo górskie, które poprzecinane jest gęstą siecią szlaków pieszych i rowerowych. Rozsiane niczym wyspy na morzu szczyty Beskidu Wyspowego są oddzielone od siebie przełęczami, co w przypadku występowania inwersji termicznej wygląda magicznie. Szczyty wystają ponad chmury, przywodząc na myśl właśnie wyspy. Beskid Wyspowy uwielbiam i gorąco polecam tam wszystkie szlaki, jednak w tym wpisie skupię się na dwóch, które z całą pewnością zachwycą widokami każdego turystę.

Ola na szlaku w Beskidzie Wyspowym, w odzieży Nessi Sport.
Zjawisko inwersji termicznej - szczyty wystają ponad chmury, przywodząc na myśl właśnie wyspy. Stąd nazwa Beskid Wyspowy.

1 - Szlak z Jurkowa na Mogielicę, Polanę Stumorgową, Krzystonów, Polanę Skalne pod Jasieniem i Jasień

To widokowa kwintesencja tego pasma. Przyjemna wędrówka prowadzi najpierw lasem, po drodze mijając jedną polankę, z której roztacza się widok na Luboń Wielki i Babią Górę. Po dotarciu na Mogielicę — najwyższy szczyt Beskid Wyspowego zacznie się widokowa uczta. Z podszczytowej polanki można podziwiać pobliskie wzniesienia, a także Gorce i Tatry. Położona pod Mogielicą Polana Stumorgowa uraczy nas jeszcze bardziej rozległymi widokami uzupełnionymi o Beskid Żywiecki. Szlak na Krzystonów i Jasień prowadzi gęstym lasem, ale po dotarciu na polanę Skalne pod Jasieniem ponownie zachwycimy się widokami na Tatry i Gorce. Jeśli spojrzymy za siebie, to doskonale widoczna będzie również Mogielica wraz z Polaną Stumorgową. Do Jurkowa można wrócić taką samą drogą lub zejść do miejscowości Półrzeczki, a następnie wzdłuż szosy przejść do Jurkowa.

2 - Ćwilin z Mszany Dolnej

Piękna widokowo wędrówka, która prowadzi na Ćwilin — drugi najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Ten szlak na Ćwilin należy do mało popularnych szlaków. Dzięki temu można wędrować w spokoju i cieszyć się bliskością przyrody. Przy okazji wędrówki wejdziemy na Czarny Dział. Można również zahaczyć o Wsołową. Najpiękniejsze widoki roztaczają się z rozległej Polany Michurowej, która znajduje się tuż pod szczytem Ćwilina. Tatry, Gorce, Beskid Żywiecki z wyraźnie widoczną Królową Beskidów, czyli Babią Górą mamy jak na dłoni. Ćwilin to również fantastyczne miejsce na zachód słońca — widoki są przepiękne! 

Tatry

Tatry to jedyne w Polsce pasmo typu alpejskiego. Z tego powodu stanowi wyjątkowe na górskiej mapie Polski miejsce. Gęsta sieć szlaków pieszych pozwala na wędrówki osobom zarówno początkującym, jak i doświadczonym w górskich bojach. Polecę więc dwa widokowe szlaki w Tatrach.

Ola na szlaku w Tatrach, w odzieży Nessi Sport.
Szlak z Przełęczy Krzyżne do Doliny Pięciu Stawów Polskich - uczta dla oczu!

3 - Wielki Kopieniec

Szczyt, z którego roztacza się fantastyczny widok na Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie i Tatry Bielskie. Jest to doskonała propozycja dla osób, które chcą wybrać się na łatwy i widokowy szlak w Tatrach. Szlak na Wielki Kopieniec z Doliny Olczyskiej to przyjemna i ciekawa pod względem przyrodniczym wędrówka. Przy okazji zobaczyć można Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów, największe wywierzysko w polskich Tatrach, czyli Wywierzysko Olczyskie. Latem Dolina Olczyska porośnięta jest różową wierzbówką kiprzycą. Zimą stanowi cel na łatwą i bezpieczną wędrówkę. Piękne miejsce na szlaku to  Polana Kopieniec. Wiosną jest ona porośnięta krokusami. Stoją na niej zabytkowe szałasy pasterskie, które na tle wysokich gór wyglądają bardzo uroczo. Podejście na polanę, jak i na sam szczyt może dać lekko w kość, jednak zdecydowanie warto się wysilić. Z Wielkiego Kopieńca można zejść w kierunku Toporowej Cyrhli i stamtąd szosą, zahaczając o Kaplicę w Jaszczurówce wrócić do wylotu Doliny Olczyskiej. Szlak na Wielki Kopieniec można także połączyć z wejściem na Nosal. Proponowana trasa jest idealna zarówno dla osób początkujących, jak i na wycieczkę w Tatry z dzieckiem.

4 - Przełęcz Krzyżne

To właśnie z niej roztacza się jedna z najpiękniejszych panoram w Tatrach. Tu też bieg kończy Orla Perć — najtrudniejszy szlak w polskich Tatrach. Wędrówka na Krzyżne to wymagająca kondycyjnie wycieczka, jednak każdy krok jest warty widoku, który roztacza się z przełęczy. Najłatwiejszy szlak na Krzyżne prowadzi z Murowańca przez uroczą Dolinę Pańszczycy. Wędrówka to prawdziwa uczta dla oczu, jednak podejście żlebem na przełęcz da w kość! Po osiągnięciu przełęczy jest już z górki. Fantastyczne widoki na Dolinę Pięciu Stawów i szczyty Tatr Wysokich towarzyszą nam podczas zejścia nad Wielki Staw Polski. To właśnie z niego wypływa potok Roztoka, na którym nieopodal kaskadą opada Wielka Siklawa — najwyższy wodospad w Polsce. Z Doliny Pięciu Stawów schodzimy Doliną Roztoki w kierunku Wodogrzmotów Mickiewicza, a następnie słynną asfaltówką docieramy do Palenicy Białczańskiej. Do Zakopanego wracamy busem.

Czy wiesz, że..

Wodogrzmoty Mickiewicza nazwano na cześć słynnego polskiego wieszcza, lecz Adam Mickiewicz nigdy w Tatrach nie był i wodospadów nie widział. Nazwę tym pięknym trzem kaskadom nadano w roku 1891 z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego. Rok wcześniej sprowadzono do Polski, a dokładnie na Wawel prochy Adama Mickiewicza. Tym samym uczczono jego pamięć.

Gorce

Gorce to wędrówki przez rozległe polany z widokiem na Tatry, Pieniny, Beskid Wyspowy czy Żywiecki. To hektary pachnących lasów i polan, które wiosną porośnięte są krokusami, a latem borówkami. Gdzie wybrać się na szlaki w Gorcach, aby móc przyjrzeć się z bliska tym pięknym górom?

Ola na szlaku w Gorcach, w odzieży Nessi Sport.
Gorce to gwarancja olśniewających widoków, rozległych polan i pachnących lasów.

5 - Szlak na Turbacz z Łopusznej

Polecam serdecznie wspaniale widokowy szlak na Turbacz z Łopusznej. Prowadzi przez lasy, rozległe, widokowe polany, leśne strome dróżki, wąskie ścieżki i drewniane kładki. Przy okazji zahacza o Pucołowski Stawek, który jest jednym z najwyżej położonych jezior beskidzkich. Ważnym punktem na szlaku jest schronisko PTTK pod Turbaczem, skąd w kilka minut wejdziemy na Turbacz — najwyższy szczyt Gorców. Szlak z Łopusznej jest pętlą i moim zdaniem to najbardziej atrakcyjna pod względem widoków trasa na Turbacz.

6 - Szlak na Gorc Troszacki z Rzek

Przyjemna i urozmaicona pod względem widoków wędrówka. Szlak na Gorc Troszacki prowadzi zarówno lasem, jak i przez widokowe gorczańskie polany. Najsłynniejsza z nich to przepiękna Polana Podskały, na której znajdują się trzy zabytkowe szałasy pasterskie. Jest to pozostałość po wypasie owiec, które niegdyś było mocno kultywowane. Po chwilach zachwytu szlak zacznie mocniej piąć się przez las, aż do momentu, kiedy wyprowadzi nas na Gorc Troszacki. Stamtąd podziwiać można panoramę Tatr i odpocząć po wędrówce. Do Rzek wracamy taką samą drogą.

Czy wiesz, że..

Nazwa Gorce wywodzi się najprawdopodobniej od słowa „gorzeć”, czyli płonąć. Ma to związek z praktykowaniem metody żarowej, czyli wypalania lasów pod użytki rolne. W taki sposób w dawnych czasach pozyskiwano tereny pod uprawy czy wypas owiec i kóz.

Pieniny

Geologicznie niezwykle skomplikowane pasmo górskie. Krajobrazowo — fantastyczne! Góry te kojarzone są głównie ze spływem Dunajcem i wejściem na Trzy Korony. Jednak szlaki w Pieninach oferują znacznie więcej! Poniżej propozycje dwóch widokowych tras w Pieninach, które pozwolą na bliższe poznanie tych gór.

Sokolica, a na niej ponad 500-letnia, najstarsza sosna zwyczajna w Polsce.

7 - Szlak na Trzy Korony i Sokolicę z Krościenka nad Dunajcem

Kwintesencja piękna Pienin i ich cennej przyrody. Wędrówka obfituje nie tylko w rozległe panoramy, ale jest także urozmaicona pod kątem technicznym. Szlak prowadzi z Krościenka przez gęsty las, polany i przełęcze — między innymi główny węzeł szlaków w Pieninach, czyli Przełęcz Szopka. Roztacza się z niej widok na Tatry. Główne punkty wycieczki to wejście na Trzy Korony, które zaskakuje wielu turystów. Dlaczego? Ponieważ ostatni odcinek szlaku na Trzy Korony prowadzi po metalowych schodach i platformach. Dodam jeszcze, że Trzy Korony składają się z pięciu wierzchołków! Kolejny piękny szczyt to Sokolica, znana przede wszystkim z reliktowej sosny, która rośnie na jej szczycie. Jej wiek szacuje się na 500-520 lat, co czyni ją najstarszą sosną zwyczajną w Polsce. Szlak pomiędzy Trzema Koronami a Sokolicą to poza walorami krajobrazowymi bardzo ciekawy technicznie odcinek. Wędrówka skalistą granią i drewnianymi kładkami z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom wrażeń. Szlak miejscami ubezpieczony jest metalową barierką. Z Sokolicy schodzimy do Przełęczy Sosnów, a z niej zielonym szlakiem do Krościenka.

8 - Szlak na Wysoki Wierch i Wysoką, czyli najwyższy szczyt Pienin

Szlak rozpoczyna się w Szczawnicy i prowadzi grzbietem Małych Pienin. Po drodze zahacza o Wysoki Wierch, z którego podziwiać można łańcuch Tatr i pofalowaną Magurę Spiską. Na Wysokim Wierchu znajduje się drewniana ławeczka ustawiona w stronę Trzech Koron. Widać również Babią Górę, Gorce, Beskid Sądecki. Wysoki Wierch jest doskonałym miejscem na podziwianie zachodu słońca. Dalsza trasa prowadzi w kierunku Durbaszki i Rezerwatu Przyrody Wysokie Skałki. Ostatnia prosta na Wysoką to strome podejście, zarówno po skałach, jak i metalowych schodach. Z całą pewnością szlak na najwyższy szczyt Pienin dostarczy wielu wrażeń. Do Szczawnicy wrócić można taką samą trasą. 

Pięknych wędrówek i wyśmienitej pogody!

Aleksandra Gajewska

Aleksandra Gajewska

Miłośniczka górskich wędrówek i wspinaczki na via ferratach. Pasjonatka podróży, podczas których przemierza setki górskich kilometrów. Autorka bloga podróżniczo-górskiego. Uwielbia reportaże z podróży i obcowanie z naturą. Z miłości do Tatr zamieszkała na Podhalu.

Może Ci się spodobać:

Co to jest trening FBW i czy jest dobry dla początkujących?
Porady

Co to jest trening FBW i czy jest dobry dla początkujących?

Z artykułu dowiesz się co to jest trening FBW i na czym polega oraz czy jest opowiednim rodzajem treningu wzmacniającego dla osób początkujących.

Jak ubrać się do biegania w deszczu?
Porady

Jak ubrać się do biegania w deszczu?

Przeczytasz jak ubrać się na bieganie w deszczu aby utrzymać ciepło i suchą skórę podczas treningu. Znajdziesz również informacje jak zadbać o ubrania sportowe po bieganiu w deszczu.

Jakie ćwiczenia pomogą we wzmocnieniu i powiększeniu mięśni pośladków?
Porady

Jakie ćwiczenia pomogą we wzmocnieniu i powiększeniu mięśni pośladków?

W poniższym artykule znajdziesz przykładowe ćwiczenia na mięśnie pośladków z ciężarem własnego ciała oraz ćwiczenia na pośladki z obciążeniem. Dowiesz się jak je wykonywać aby były skuteczne, a ich wykonywanie pozwoliło uniknąć kontuzji.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.