Co robić i jakie elementy wplatać w bieganie, żeby korzystnie wpływało na zdrowie i dawało konkretne rezultaty? Dlaczego to ważne, by bieganie składało się z rozgrzewki, właściwego treningu, a na koniec rozciągania? Zdobywczyni Korony Maratonów Polskich i fizjoterapeutka Olimpia Koziorowska pisze o tym jak powinien wyglądać skuteczny trening, a także czego lepiej unikać. Obala też pewne mity związane z bieganiem.
Być może zastanawiasz się, jak zacząć przygodę z bieganiem, aby nie zrobić sobie krzywdy, ale osiągnąć zadowalające rezultaty. Świetnie trafiłaś. Znajdziesz tu również garść cennych wskazówek, dotyczących biegania.
A może już jesteś biegaczką i po prostu chcesz dowiedzieć się, jak powinien wyglądać prawidłowy trening biegacza?
Sprawdź sam, czy nie popełniasz błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie oraz osiągane przez Ciebie wyniki biegowe.
W niniejszym artykule przeczytasz o:
Z czego konkretnie powinien składać się trening?
Dlaczego trening powinien składać się właśnie z takich elementów?
Na co szczególnie zwrócić uwagę, przygotowując się do treningu?
Co jeszcze warto uwzględnić w planie treningowym?
A ponadto, poznasz 3 szkodliwe mity, dotyczące biegania.
Dobrze, więc jak konkretnie powinien przebiegać prawidłowy trening biegacza?
Właściwie wykonany trening powinien rozpoczynać się od rozgrzewki. Jest ona niezbędna przed każdym treningiem. W dalszej części wpisu dowiesz się, dlaczego tak jest.
Do rozgrzewki możesz dołączyć kilka ćwiczeń rozciągających, które wpłyną na rozluźnienie mięśni oraz zwiększenie elastyczności kroku biegowego.
Uwzględnianie elementów ,,rozciągania'' podczas rozgrzewki nie jest jednak obowiązkowe.
Po rozgrzewce nadchodzi czas na trening właściwy, który dobiera się w zależności od celu, który chcesz osiągnąć. Może to być np. bieg spokojny, bieg z narastającą prędkością, podbiegi i inne.
Warto pamiętać, żeby bezpośrednio po treningu wykonać rozciąganie (o tym, dlaczego to ważne, przeczytasz poniżej).
Jeśli myślisz, że szkoda czasu na to, żeby pilnować wszystkich tych szczegółów, to przeczytaj uważnie tę część artykułu. To bardzo istotne dla Twojego zdrowia, samopoczucia i utrzymania motywacji do działania.
Rozgrzewka służy przygotowaniu mięśni do wzmożonego wysiłku fizycznego. Dzięki zwiększeniu się temperatury ciała, jego struktury stają się bardziej elastyczne, a tym samym mniej podatne na kontuzje.
Rozgrzewka jednak nie tylko służy mięśniom, stawom i więzadłom. To także pomoc dla wszystkich układów narządów, które dzięki niej mogą skutecznie poradzić sobie ze zwiększonym obciążeniem.
Układ nerwowy, krwionośny, oddechowy, hormonalny - wszystkie te układy współpracują ze sobą i uzupełniają się w działaniu, aby pozwolić Ci skutecznie pracować nad swoją formą na co dzień.
Różne rodzaje treningu biegacza, wymienione powyżej, mają na celu usprawnienie takich elementów jak: siła mięśniowa, wytrzymałość, szybkość.
Wszystko to wpływa na wyniki końcowe, jakie jesteś w stanie osiągnąć w czasie treningów oraz startów w biegach masowych.
Różnorodność bodźców treningowych wpływa korzystnie także na Twoją motywację do działania, ponieważ pomaga Ci utrzymać ją na dłużej.
Rozciąganie i rozluźnianie potreningowe pomaga mięśniom wrócić do swojej właściwej długości. Dodatkowo, służy zredukowaniu wzmożonego napięcia mięśni. To powoduje, że prawdopodobieństwo odniesienia kontuzji zmniejsza się.
Regeneracja to, często pomijany, ale kluczowy element skutecznego treningu biegacza. Organizm potrzebuje także czasu na odpoczynek. Warto więc zadbać o to, by mu go zapewnić. I to nie tylko w dni, w które odbywają się treningi, ale na co dzień.
Oto garść wskazówek, dotyczących tego, jak przygotować się do treningu.
Po pierwsze, poprzedniego dnia wieczorem lub rano w dniu treningu przygotuj sobie odpowiednie ubranie oraz buty przeznaczone do biegania.
Jeśli nie masz jeszcze odpowiedniego ubrania, sprawdź sklep internetowy marki Nessi Sportswear i wybierz coś dla siebie spośród propozycji najwyższej jakości, komfortowej odzieży i akcesoriów przeznaczonych dla biegaczek (i nie tylko). Poniżej prezentujemy przykładowy zestaw do biegania na jesień i okresy przejściowe.
Aby przed każdym treningiem nie zastanawiać się, co by tu dzisiaj potrenować, przed rozpoczęciem cyklu treningowego przygotuj sobie plan działania. Dzięki temu zyskasz jasny kierunek, w którym powinieneś podążać, jeśli chodzi o bieganie.
Gdy już wiesz, jaki jest plan na dziś, nadchodzi czas na wykonanie rozgrzewki. Z dotychczasowej lektury artykułu dowiedziałeś się już, dlaczego to ważne.
Po wykonanym treningu nadchodzi pora na rozluźnianie.
W całej tej euforii biegacza nie zapomnij jednak o zjedzeniu wartościowego posiłku. On również wpływa na przebieg procesu regeneracji.
Jedzenie jedzeniem, ale po każdym treningu (chyba nie muszę wspominać, że także przed nim i w czasie jego trwania) koniecznie zadbaj o właściwe nawodnienie. Bo woda to także elektrolity, które uciekają przez skórę wraz z potem.
Warto również prowadzić dziennik treningowy, w którym po każdym treningu będziesz zapisywać jego przebieg wraz ze swoimi spostrzeżeniami, które go dotyczą.
Bieganie ma być dla Ciebie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Warto więc zadbać o swój komfort i samopoczucie w czasie treningu. Szczególnie zadbaj o odpowiednio dopasowany i komfortowy strój oraz wygodne buty.
Z wcześniejszej części artykułu dowiedziałeś się już, że nie jest to prawda. Trzeba nie tylko przygotować ubranie i buty. Warto wykonać podstawowe badania i upewnić się, czy w ogóle bieganie będzie służyć Twojemu zdrowiu.
Niestety, nie jest to dobry pomysł.
Taka strategia prowadzi wprost do zniechęcenia, kontuzji i rezygnacji z biegania. Biegaj mądrze. Słuchaj swojego organizmu, a nie wyciskaj z niego 110%.
Trening biegacza to nie tylko bieganie. Równie istotne jak samo bieganie jest wzmacnianie mięśni oraz regeneracja.
Warto również przeplatać trening biegowy innymi rodzajami aktywności fizycznej. Może to być jazda na rowerze, pływanie, taniec i inne.
Właśnie poznałaś odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące tego, jak skutecznie trenować.
Mam nadzieję, że wiedza, zawarta w tym artykule pomoże Ci biegać lepiej.
Biegaczka, zdobywczyni Korony Maratonów Polskich. Fizjoterapeutka, trenerka personalna i pasjonatka zdrowego stylu życia. Autorka i wydawca książki ,,Droga do zwycięstwa''.
Dowiedz się jakie są główne założenia treningu CrossFit i ile korzyści może przynieść regularne jego wykonywanie.
Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę podczas treningów na trudnym podłożu aby nie nabawić się kontuzji.
Dowiedz się co warto wprowadzić do treningu uzupełniającego biegacza jesienią, aby zaprocentowało to w nowym sezonie startowym.
Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)
Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty
Copyright © Nessi. All rights reserved.