Produkty

Jak działa odzież termoaktywna i jakie niesie korzyści?

Obecnie kupując bluzę, kurtkę czy legginsy do biegania, praktycznie zawsze przy produkcie widnieje dopisek „termoaktywna”. Pojęcie to na stałe wpisało się w szeroko pojęty outdoor i odzież sportową, i tak naprawdę nie zastawiamy się, co to właściwie znaczy, że coś jest termoaktywe? Otóż okazuje się, że lubimy mylić je z innym popularnym pojęciem – „termiczna”, a które oznacza coś innego. Często też, nie zdajemy sobie sprawy, jak działa odzież termoaktywna i jakie przynosi korzyści trenującemu w terenie jesienią i zimą? Dziś przychodzimy z odpowiedzią na te pytania.

Mateusz Witkowski Mateusz Witkowski
  14.10.2022
6 minut
Ola-odziez-termoaktywna-Nessi-Sport.jpg

Odzież termiczna, a termoaktywna?

Odzież termiczna to przede wszystkim to, co nosimy na co dzień w chłodniejszym okresie np. polar, bluza bawełniana czy ocieplana kurtka. A te świetnie sobie radzą jako izolacja przed niesprzyjającą aurą i czynnik cieplny, natomiast nie zapewniają swobodnego przepływu powietrza. I o ile nie planujemy aktywności na zewnątrz, to jest to jak najbardziej słuszny wybór na chłodne dni.

Problem pojawia się w momencie, gdy planujemy przebiec się w bawełnianej bluzie. Cała wilgoć, która naturalnie powstaje w trakcie aktywności, jest wsiąkana przez materiał i na nim zostaje. A to w starciu z chłodnym powietrzem i przenikliwym wiatrem prowadzi do szybkiego wyziębienia organizmu. Dlatego też nie polecamy stosować odzieży termicznej na trening na zewnątrz.  

Rzecz ma się inaczej w przypadku odzieży o właściwościach termoaktywnych. Ta oczywiście również dba o komfort cieplny i ochronę przed zimnem, ale nie dopuszcza do przemarznięcia - jej zasada działania jest inna niż w przypadku ubrań termicznych. Pora więc wyjaśnić jak to się dzieje, że to odzież termoaktywna idealnie nadaje się do wszelkich aktywności na świeżym powietrzu.

Ola w trakcie sesji w Alpach, w odzieży Nessi Sport.
Jeśli planujesz aktywność outdoorową, postaw na odzież termoaktywną.

Jak działa odzież termoaktywna i co daje?

Weźmy jako przykład materiał Vetur Guard, z którego powstają m.in. nasze termoaktywne bluzy ze stójką, a także ocieplane legginsy z wysokim stanem. Ta charakterystyczna dzianina o dwuwarstwowej budowie, skutecznie rozbija zimne strugi powietrza, a jednocześnie szybko odprowadza wilgoć od skóry na zewnątrz. Jest to możliwe także dzięki cyrkulacji powietrza, jaką zapewnia.

W efekcie utrzymuje stałą i optymalną temperaturę ciała w trakcie treningu. Zbiera wilgoć wyprodukowaną przez ciało i odprowadza ją z materiału - bluza i legginsy pozostają suche. Zimne powietrze, które będzie napierało na suchą odzież np. w trakcie biegu, nie wychłodzi organizmu.

Ważne: odzież termoaktywna nie ogrzewa tak jak termiczna. Pomaga natomiast zachować optymalną temperaturę ciała w trakcie wysiłku fizycznego, czyli mówiąc ściślej, zapewnia odpowiednią termoregulację. Tym samym zapobiega przegrzaniu, jak i wychłodzeniu.

Poniżej przykład stroju termoaktywnego, który zapewni suchość, świeżość i ciepło w trakcie treningu jesienią, i w okresach przejściowych. Mowa tu o drugiej warstwie, pod którą powinna znaleźć się bielizna termoaktywna, do której teraz płynnie przejdziemy.

Co daje założenie bielizny termoaktywnej i dlaczego jest tak ważne w trakcie treningu?

Bielizna termoaktywna powinna być bazą w przypadku stroju treningowego na chłodniejszy okres. Dlaczego? Bo to właśnie od niej zaczyna się cały proces odprowadzania wilgoci przez kolejne warstwy. Ta, będąc najbliżej skóry, zbierze wilgoć wyprodukowaną przez organizm w trakcie aktywności i odprowadzi ją do kolejnej warstwy, aż do całkowitego wyparowania z jej struktur.

Na takiej zasadzie działają nasze termoaktywne koszulki, longsleeve i legginsy multisportowe, które są dobrą opcją jako warstwa bazowa jesienią i zimą. To zasługa specjalistycznej dzianiny Amet Fibra (z niej szyjemy wspomniane produkty), której włókna działają na zasadzie knota, zbierając wilgoć pojawiającą się na skórze.

Grafika prezentująca właściwości termoaktywne materiału Amet Fibra, w odzieży Nessi Sport.
Odzież z materiału Amet Fibra - jak to działa?

Amet Fibra cechuje się doskonałą termoaktywnością, co poczujesz podczas ćwiczeń. Kluczową kwestią jest specjalistyczna budowa naszej dzianiny: jej włókna działają na zasadzie knota, zbierając wilgoć pojawiającą się na skórze. Odzież nie absorbuje jej, lecz odprowadza na zewnątrz, gdzie zostaje szybko odparowana. Obieg powietrza na bardzo wysokim poziomie zapewni Ci właściwą termikę: odzież nie wychładza ani nie przegrzewa organizmu. Dzięki właściwościom szybkoschnącym dzianina nie będzie Cię obciążała nawet podczas intensywnego treningu… będzie stanowiła optymalny materiał na jedną z warstw odzieży jesienią i zimą. – źródło: https://www.nessi-sport.com/oferta-odziez-ultra-oddychajaca

Dlaczego odzież przeznaczona do aktywności powinna przylegać do ciała?

Wspominam o tym, gdyż ma to bezpośredni związek z termoaktywnością. Głównie właśnie wspomniana bielizna, żeby dobrze spełniała swoją funkcję, musi być jak najbliżej ciała. Dzięki temu łatwiej i szybciej odprowadzi wilgoć ze skóry. I tu pojawia się kolejna warstwa, która również powinna być jak najbliżej bielizny, co usprawni „przetransportowanie” niechcianej wilgoci, aż do całkowitego jej wyparowania. Tak samo postępujemy z kolejną warstwą, a o samym doborze warstw przeczytasz w artykule: Ubierać się „na cebulkę" - czyli jak?

Inną kwestią jest to, że jeśli poszczególne warstwy będą dobrze dopasowane, to zapewnią pełną swobodę ruchów i wygodę podczas treningu. Zmniejszy się również ryzyko zaczepienia o coś w trakcie biegu po parku, w lesie, czy w trakcie jazdy na rowerze i wędrówki po górach. Tak skomponowany strój nie będzie stanowił dodatkowego obciążenia i nie będzie się poddawał podmuchom wiatru, o czym więcej pisaliśmy w artykule o lekkiej odzieży sportowej.

Ola podczas sesji zdjęciowej w Alpach, w odzieży Nessi Sportswear
Przylegająca odzież/bielizna termoaktywna to sprawniejsze odprowadzanie wilgoci i swoboda ruchów w trakcie aktywności

Nowe materiały termoaktywne z kolekcji Lively na sezon jesień-zima 22/23

Wspominany wyżej Vetur Guard, ale i powstająca z recyklowanych butelek ocieplina Climashield®Eco to kolejny nowy materiał, z którego szyjemy np. elementy naszych pikowanych płaszczyków, będących świetną bazą codziennych, casualowych stylizacji. Na dniach pojawią się również pikowane kamizelki z tej ociepliny, które ochronią korpus np. w trakcie jazdy na rowerze.

Zestaw termoaktywnych materiałów, z których powstała większa część naszej najnowszej kolekcji Lively, uzupełnia trwały i solidny Wind Guard. Dla zwiększenia wytrzymałości został on wzmocniony poprzez rozmieszczenie w regularnych odstępach dodatkowego mocniejszego włókna. To z niego tworzymy wiatroszczelne, ale i oddychające kurtki rozpinane - idealna opcja na treningi biegowe i wypady w góry.

Kolejna innowacja na sezon jesienno-zimowy to 3-warstwowy materiał Alpi Guard na ekstremalne chłody. Pomimo sporej grubości, również można go zaliczyć w poczet dzianin o właściwościach termoaktywnych. To zasługa znajdującego się najbliżej skóry przyjemnego w dotyku mikropolaru. Utrzymuje on odpowiednią termoregulację, ściąga wilgoć i natychmiast odprowadza ją do zewnętrznych warstw materiału, gdzie zostaje odparowana. Przekonasz się o tym z naszymi rękawiczkami termoaktywnymi Pro.

Czy wiesz, że...

Alpi Guard ma wyjątkowe właściwości cieplne i świetnie utrzymuje temperaturę, dlatego produkty wykonane z tego materiału są najlepszym wyborem dla osób, które mają problemy z krążeniem.

Na przeciwnym biegunie natomiast jest dzianina o wyjątkowo niskiej gramaturze 35 g/m2 i niezwykle lekka. To Vento Zero, która działa podobnie jak termos, utrzymuje optymalną temperaturę ciała i nie wypuszcza ciepła na zewnątrz, a jednocześnie zachowuje wysoki stopień oddychalności. Stanowi m.in. wewnętrzną warstwę jednego z naszych największych projektów w historii marki Nessi, tj. kurtek puchowych.

Aktywność na zewnątrz jesienią i zimą? Najlepiej w odzieży termoaktywnej

Niezależnie od tego, czy przemierzasz ścieżki biegowe, czy pokonujesz przełęcze, zdobywasz mniejsze i większe szczyty, czy nie roztajesz się z rowerem przez cały rok - odzież termoaktywna powinna znaleźć się w Twojej sportowej szafie. Docenisz jej szczególne właściwości właśnie podczas ruchu na świeżym powietrzu.

Aktywność zawsze wiąże się z wytwarzaniem wilgoci, to naturalna reakcja organizmu na schłodzenie rozgrzanego ciała. A odzież termoaktywna ma sobie z nią poradzić. Im lepsza odzież, tym szybciej i skuteczniej odprowadzi wilgoć, która ostatecznie zostanie całkowicie odparowana. W efekcie zapewni komfort, wygodę i ciepło w chłodniejszych okresach, w sezonie jesienno-zimowym.

Mateusz Witkowski

Mateusz Witkowski

Od 9 lat czynnie uprawia kolarstwo szosowe oraz górskie, spędzając na rowerze średnio 400 godzin rocznie i robiąc ok. 10.000 km w sezonie. Ma za sobą liczne starty w wyścigach szosowych i maratonach MTB. Najczęściej można go spotkać jak na rowerze pokonuje beskidzkie przełęcze.

Może Ci się spodobać:

#Nessigirls podróżują: Gruzja oczami Ani
aktywnosc

#Nessigirls podróżują: Gruzja oczami Ani

Cześć! Razem z #Nessigirl Anią zabieramy Cię w podróż po Gruzji. Wiesz, że ten kierunek to świetna opcja na krótki wyjazd, na przykład na majówkę? Malownicze tereny u podnóża Kaukazu, lokalne specjały, niezwykła gościnność i winiarskie tradycje, to właśnie Gruzja. Dowiedz się, co warto tam zwiedzić.

Joga - doskonałe uzupełnienie treningu biegowego
Porady

Joga - doskonałe uzupełnienie treningu biegowego

Joga i jogging to dwa przeciwieństwa, które łącząc swój wpływ na ciało i głowę tworzą harmonijną przestrzeń do rozwoju fizycznego, poprawiają kondycję wzajemnie się wspomagając i neutralizując prawdopodobieństwo kontuzji. Co sprawia, że joga jest doskonałym uzupełnieniem treningu biegowego? Poznaj odpowiedź naszej ekspertki, Weroniki Radzimowskiej-Mejer, nauczycielki jogi.

Jakie są najlepsze ćwiczenia na uda, które można wykonywać w domu?
Porady

Jakie są najlepsze ćwiczenia na uda, które można wykonywać w domu?

W artykule znajdziesz przykładowe ćwiczenia na trening mięśni ud w domowym zaciszu oraz podpowiem Ci jakie domowe akcesoria można wykorzystać podczas ćwiczeń.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.