Aktywność fizyczna, uprawianie sportu czy po prostu ruch to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla siebie (dla swojego zdrowia fizycznego i psychicznego) i to w dodatku za darmo. Pokazują to niezliczone badania, wiedzieli już o tym antyczni Grecy, wiedzą o tym osoby aktywne. Nessi Sportswear rusza z Miesiącem Kultury Fizycznej, który ma na celu zachęcać do regularnej aktywności i uświadamiać, dlaczego jest ona tak ważna – szczególnie w dzisiejszych czasach.
Słowem wstępu należy się wyjaśnienie, skąd wzięła się idea miesiąca kultury fizycznej. Dane są zatrważające; 65 proc. Polaków biorących udział w badaniu Eurobarometru nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, nie wspominając już o uprawianiu sportu. W Unii Europejskiej mniej aktywni są tylko Portugalczycy i Grecy (nie wzięli przykładu ze swoich przodków). Unijne badanie na temat sportu i aktywności fizycznej wykazało, że 45 proc. Europejczyków w ogóle nie ćwiczy.
Jako marka odpowiedzialna społecznie, marka sportowa i marka blisko ludzi aktywnych, czujemy się w obowiązku mówić o tym głośno, zachęcać do ruchu i mówić o tym, jakie płyną korzyści z regularnej aktywności fizycznej.
W trakcie trwania Miesiąca Kultury Fizycznej (12.04-12.05), będziemy regularnie publikować artykuły o wpływie aktywności sportowej na ludzki organizm, na jego zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Podrzucimy trochę porad na temat tego, jak zacząć wplatać w swoją codzienność ruch i jak zrobić z tego nawyk. Porozmawiamy też o diecie i obalimy kilka mitów żywieniowych. Będziemy również edukować o kulturze fizycznej, używając do tego naszych kanałów społecznościowych, Instagrama i Facebooka.
Eurobarometr – międzynarodowy projekt regularnego badania opinii publicznej realizowany na zlecenie Komisji Europejskiej.
Projekt Miesiąc Kultury Fizycznej to także, a może przede wszystkim wyzwanie, które ma na celu zaangażowanie Ciebie czytelniczko/ku. Kliknij w baner poniżej by przejść do strony wyzwania #SportJestSpoko, gdzie dowiesz się o jego zasadach i pobierzesz planner aktywności. Wydrukuj go i powieś w widocznym miejscu! Niech przypomina Ci o wyzwaniu i motywuje do zmiany nawyków.
Czy warto wziąć udział w wyzwaniu #SportJestSpoko? Biorąc pod uwagę zalety wynikające z ruchu, o których piszemy poniżej, błędem byłoby nie podjąć wyzwania.
Poniżej przedstawione są niektóre z najważniejszych powodów, dla których warto postawić na regularną aktywność fizyczną:
poprawia samopoczucie i nastrój,
redukuje stres,
łagodzi objawy lęku,
poprawia jakość snu,
zwiększa poziom energii,
poprawia koncentrację,
zwiększa produktywność,
zachęca do podejmowania wyzwań,
pozwala kontrolować wagę,
zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób i wzmacnia układ odpornościowy,
poprawia kondycję,
badania wykazały, że regularna aktywność opóźnia proces starzenia się,
zwiększa poczucie satysfakcji i radości z życia,
poprawia jakość życia.
Nic bardziej mylnego. „Ruszanie się” na co dzień nie oznacza od razu uprawiania konkretnej dyscypliny, ciężkich treningów według ścisłego harmonogramu oraz startów w zawodach. Być może, gdy wprowadzisz chociaż drobną aktywność fizyczną do swojej codzienności, z czasem przerodzi się ona w prawdziwą pasję do sportu, ale wcale tak być nie musi i to też jest okej.
Większość aktywnych osób to nie są sportowcy. To takie same osoby jak Ty czy ja, którym się tak samo nie chcę, które mają miliony innych spraw na głowie i milion powodów, by zrezygnować, ale pewnego dnia postanowiły zejść z przysłowiowej kanapy i zrobić pierwszy krok, przebiec pierwszy kilometr, podnieść pierwszy ciężar, wykonać pierwsze przysiady... Każdy ma inny powód, dla którego zaczynał, ale w ogólnym rozrachunku zawsze była to pozytywna zmiana w życiu.
Według tego samego badania Eurobarometru dotyczącego sportu i aktywności, wśród najczęściej wymienianych argumentów usprawiedliwiających brak aktywności fizycznej, dominuje brak czasu. Ale czy na prawdę odrobina "sportu" wymaga od nas ogromnych nakładów czasu? Jeśli zerkniemy na wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), okazuje się, że dorośli powinni wykonywać około 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub co najmniej 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w ciągu tygodnia. Wydaje się więc, że to wcale nie tak dużo, nawet biorąc pod uwagę ogromny deficyt czasu wielu z nas. W gruncie rzeczy wystarczą małe zmiany w stylu życia, by pomóc w zwiększeniu aktywności fizycznej na co dzień. Zmiany takie jak:
1. Znajdź małe okazje do ruchu. Staraj się włączać ruch do swojego dnia nawet w małych ilościach, np. poprzez chodzenie po schodach zamiast korzystanie z windy, chodzenie do pracy lub szkoły zamiast jazdy samochodem. Gdy masz okazję, gdy idziesz coś załatwić, staraj się wybierać spacer.
2. Wykorzystaj przerwy w pracy. Jeśli masz pracę siedzącą, staraj się wstać i poruszać się przez kilka minut co godzinę. Możesz też wykorzystać przerwy w pracy na krótkie spacery lub ćwiczenia, np. gdy pracujesz zdalnie.
3. Planuj aktywności w tygodniu. Znajdź czas w swoim harmonogramie na regularną aktywność fizyczną i traktuj to, jak nieodłączną część swojego dnia. Możesz planować ćwiczenia wraz z innymi osobami, co działa jako dodatkowa motywacja.
4. Wybierz aktywności, które lubisz. Znajdź aktywności, które sprawiają Ci przyjemność i z którymi czujesz się komfortowo. Lubisz rower? Idź na rower. Relaksują Cię spacery w otoczeniu natury? Wybierz się na krótką wycieczkę w góry. Ciągnie Cię do biegania? Przebiegnij się, a potem już samo pójdzie. Pamiętaj, że nawet praca w ogródku ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie.
5. Skorzystaj z aplikacji fitness (np. Strava). Wystarczy telefon i aplikacja, by zacząć mierzyć swoje postępy: w poniedziałek 3 km, w środę 3.5, wczoraj wolniej niż dziś... Wiele aplikacji mobilnych oferuje krótkie ćwiczenia, które można wykonywać w dowolnym miejscu i czasie.
6. Ćwicz, gdy oglądasz serial. Ćwicz, gdy robisz coś w domu, rozciągaj się. Nie wiesz jak? W bibliotece takich platform jak YouTube znajdziesz setki filmów z ćwiczeniami dla początkujących. Możesz też posłużyć się naszym poradnikiem z ćwiczeniami rozciągającymi.
7. Zmodyfikuj swoje nawyki żywieniowe. Zdrowe odżywianie może pomóc w zwiększeniu energii i poprawie stanu zdrowia, co pozwoli Ci na większą aktywność fizyczną. Podpowiadamy jak zorganizować swoje posiłki w pędzącym świecie oraz jak może wyglądać taki przykładowy, zdrowy jadłospis.
Warto pamiętać, że każda ilość aktywności fizycznej jest lepsza niż brak aktywności. Każdy krok w stronę tego, żeby wyjść i się poruszać jest krokiem w kierunku zdrowego i dobrego życia.
Od 9 lat czynnie uprawia kolarstwo szosowe oraz górskie, spędzając na rowerze średnio 400 godzin rocznie i robiąc ok. 10.000 km w sezonie. Ma za sobą liczne starty w wyścigach szosowych i maratonach MTB. Najczęściej można go spotkać jak na rowerze pokonuje beskidzkie przełęcze.
11 września 2024 o godzinie 10:00 ujrzała światło dzienne prapremiera kolekcji FW24/25 - Miracle. Pierwsza odsłona nowych produktów już dostępna!
Chcesz wiedzieć co to jest trekking i czym różni się od hikingu? Nie wiesz jak przygotować się do swojej pierwszej wyprawy trekkingowej? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym artykule.
Przed Wami nasza najnowsza kolekcja Miracle. Zapraszamy Was w podróż do naszej małej ojczyzny - Beskidów, które są jej nieodłącznym elementem.
Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)
Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty
Copyright © Nessi. All rights reserved.