Porady

Łatwe szlaki w polskich górach. Gdzie wybrać się na wędrówkę?

Gęsta sieć szlaków w polskich górach pozwala na poznawanie ich najpiękniejszych zakątków. Miłośników wędrówek przybywa i na szczęście mają w czym wybierać. O tym, gdzie wybrać się na łatwy szlak w Tatrach, czy Beskidach oraz które szlaki będą odpowiednie na wycieczkę z dzieckiem, dowiesz się od Oli Gajewskiej - ekspertki od trekkingu, która postawiła stopę już chyba na każdym szlaku w Polsce.

Aleksandra Gajewska Aleksandra Gajewska
  22.09.2022
8 minut
Latwe-szlaki-polskie-gory-Nessi-Sport.jpg

Z dalszej części wpisu dowiesz się: 

  • Które szlaki w Beskidach są najłatwiejsze,

  • Gdzie udać się na bezpieczny zimą szlak w Tatrach,

  • Co zobaczyć w okolicy Szklarskiej Poręby. 

Łatwe szlaki w polskich górach, czyli jakie?

W tym wpisie przedstawiam szlaki, które są idealne dla osób rozpoczynających przygodę z górskimi wędrówkami. Są także dobrym wyborem na wyjście w góry z dzieckiem oraz na krótkie wypady na szlak dla każdego, kto tylko ma na to ochotę. To szlaki, które prowadzą leśnymi ścieżkami, widokowymi polanami i wyprowadzają na szczyty, z których roztacza się piękna panorama. To również szlaki, które nie są bardzo długie, nie wymagają pokonania dużych przewyższeń. Jednak większość z nich pozwoli na poczucie, że jesteśmy w górach, a wędrówka to przedsmak tego, co czeka nas na dłuższych trasach.

Ile jest gór w Polsce i jak przygotować się na wyjście? 

Polskie góry są jedną z największych atrakcji turystycznych w naszym kraju i miejscem, gdzie aktywnie można spędzić czas, wędrując, biegając czy jeżdżąc na rowerze. Łącznie w Polsce znajduje się 46 pasm górskich, które rozmieszczone są w trzech łańcuchach górskich: Górach Świętokrzyskich, Sudetach i Karpatach. Każdy z nich ma swój niepowtarzalny urok i kryje szlaki o różnym poziomie trudności, długości i różnicy wysokości do pokonania. 

Pamiętaj, że zanim wyruszysz na wędrówkę po górach, należy zapoznać się z przebiegiem szlaku oraz odpowiednio przygotować. O tym, co spakować do plecaka na wędrówkę po górach przeczytasz we wpisie: co zabrać na wyprawę w góry? Zobacz także, co warto wiedzieć przed wyruszeniem w góry i jak zacząć przygodę z górskimi wędrówkami. Co więcej, poniżej prezentuję zestawienie odzieży outdoorowej, które zapewni Ci komfort termiczny w trakcie jesiennego trekkingu.

Ważna jest także świadomość, co oznaczają kolory szlaków. Jeśli podczas planowania wycieczki zastanawiasz się, który szlak turystyczny jest najtrudniejszy lub najłatwiejszy to spieszę z informacją, że kolor szlaku nie oznacza jego trudności. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Kolory szlaków w górach — co oznaczają i co wspólnego mają z trudnością? 

Łatwe szlaki w Beskidach

Beskidy to idealny cel na początek przygody z wędrówkami po górach. Do wyboru mamy kilka pasm, a każde z nich kryje zarówno piękne miejsca, jak i ciekawe historie i legendy. Beskidy ze względu na swój przyjazny charakter, urozmaicone ścieżki i wspaniałe widoki są odpowiednie na wędrówki dla każdego. Beskid Mały, Wyspowy, Makowski czy Śląski oferują łatwe szlaki dla dzieci i początkujących. Wiele tras jest krótkich i przystępnych czasowo. To też szlaki idealne dla osób, które chcą się rozruszać, zwiększać pokonywane dystanse i przewyższenia. Bo warto wiedzieć, że w Beskidach są szlaki, które z całą pewnością mocno podniosą tętno! Co ciekawe, to właśnie u podnóża Beskidów w miejscowości Kęty swoją siedzibę ma Nessi Sportswear :).

W Beskidzie Małym warto na początek odwiedzić Czupel — najwyższy szczyt tego pasma. Przy okazji zajrzeć na obiad do Schroniska na Magurce. Idealny szlak na krótką i łatwą wycieczkę to wejście na Kiczerę z Przełęczy Kiczerskiej. Podobnie jest ze szlakiem na górę Żar z Koczewa. To dobry pomysł na wędrówkę po górach dla rodzin z dziećmi. Na górze Żar zlokalizowany jest zbiornik elektrowni szczytowo pompowej. To też popularna góra wśród paralotniarzy. Ze szczytu roztaczają się widoki na okoliczne pasma oraz pięknie meandrującą rzekę Soła. 

Zbiornik elektrowni szczytowo pompowej na górze Żar. Ola w odzieży Nessi Sport.
Zbiornik na górze Żar - popularna miejscówka wśród rowerzystów i paralotniarzy.

Beskid Makowski ma to do siebie, że jest mało obleganym pasmem górskim. Dzięki temu podczas wędrówki nie napotkamy tu tłumów. Łatwe szlaki w Beskidzie Makowskim to np. Koskowa Góra i położona niedaleko Parszywka. Ponadto spod Kapliczki pod Koskową Górą roztacza się piękny widok na Beskid Wyspowy i Tatry. Lekki i przyjemny szlak prowadzi na Koskową Gorę z Żarnówki. Pozostałe szlaki w Beskidzie Makowskim idealne na wędrówkę po górach z dziećmi to Polana na Mikołaju czy Góra Chełm w Myślenicach. Inne szlaki dla początkujących to przyjemna trasa ze Schroniska PTTK Kudłacze na Łysinę i Lubomir — najwyższy szczyt tego pasma. Znany przede wszystkim z Obserwatorium Astronomicznego. Szlak z Góry Harbutowskiej na Babicę Zachodnią i Babicę, przez którą przebiega trasa Małego Szlaku Beskidzkiego — jednego ze szlaków średniodystansowych w Polsce. Warto również zajrzeć na Kotoń Zachodni.

Ola na szlaku w Beskidzie Makowskim, w odzieży Nessi Sport.
Beskid Makowski należy do mało obleganego pasma górskiego.

Najłatwiejsze szlaki w Beskidzie Wyspowym to wejście na Szczebel z Przełęczy Glisne. Przyjemne i krótkie podejście zielonym szlakiem jest bardzo dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi. Podobnie jest ze szlakiem na Łopień, który prowadzi z Przełęczy Rydza Śmigłego. Krótka, łatwa trasa zwieńczona jest pobytem na rozległej Polanie Jaworze. Znajduje się na niej miejsce na ognisko oraz wiata turystyczna. Ponadto z podszczytowej polanki podziwiać można widok na Luboń Wielki, Babią Górę i tatrzańskie szczyty. Łatwe szlaki w Beskidzie Wyspowym to także wejście na Śnieżnicę z Gruszowca czy na Ćwilin z Jurkowa. 

Szlaki w Gorcach

Szlaki w Gorcach prowadzą zazwyczaj lasem i przez rozległe widokowe polany. Niektóre odcinki charakteryzują się stromymi podejściami, jednak już samo dotarcie na widokowe polany będzie świetnym pomysłem na łatwą wędrówkę po Gorcach. Najłatwiejsze szlaki w Gorcach to szlak z Obidowej do Schroniska PTTK na Starych Wierchach. Szlak prowadzący z Nowego Targu do Koliby na Łapsowej Polanie. Moim zdaniem to najłatwiejszy szlak w Gorcach, który zwieńczony jest wspaniałym widokiem na łańcuch Tatr. Łatwa trasa prowadzi także do Schroniska PTTK na Maciejowej z Ponic. Dłuższy, ale przyjemny szlak to wejście z Ochotnicy Górnej na Magurki i zlokalizowaną tam wieżę widokową.  

Ola w Gorcach, w odzieży Nessi Sport.
Charakterystyczny obrazek dla Gorców, polana z widokiem na Tatry.

Szlaki w Tatrach dla początkujących

Szlaki w Tatrach dla początkujących, które zachwycą widokami to Rusinowa Polana i Gęsia Szyja. Najłatwiejszy szlak na Rusinową Polanę prowadzi z Wierchu Poroniec. Dla rodziców, którzy chcą wyjść w góry z dzieckiem, jest to doskonała propozycja. Łagodny profil i dobry stan szlaku pozwalają na dotarcie do Rusinowej Polany z wózkiem dziecięcym. Inne łatwe i widokowe szlaki w Tatrach dla początkujących to Kalatówki z Kuźnic, Dolina Strążyska i Wodospad Siklawica, Wielki Kopieniec i Nosal. Przyjemne są również wędrówki dolinami w Tatrach Zachodnich: Kościeliską, Chochołowską i Lejową. Przyjemny i niezwykle widokowy szlak prowadzi z Gronika do najbardziej kwiecistej łąki w Tatrach, czyli Doliny Małej Łąki. Z niej podejść można na Przysłop Miętusi.

Ola na szlaku w Tatrach, w odzieży Nessi Sport.
Tatry w każdym wydaniu i o każdej porze roku zachwycają widokami - z tym nie ma co dyskutować.

Ponadto na krótkie i łatwe szlaki w Tatrach warto wybrać się do dolinek reglowych: Doliny Białego, Za Bramką, Ku Dziurze. Natomiast jeśli chcemy wybrać się w Tatry zimą, to łatwy i bezpieczny szlak prowadzi z Brzezin na Halę Gąsienicową. Jest to jednocześnie droga dojazdowa do schroniska i najłatwiejszy szlak na Halę Gąsienicową. Co ciekawe to jedna z niewielu tras w Tatrach Polskich, którą można pokonać na rowerze.

Góry Świętokrzyskie, Izerskie i Karkonosze dla początkujących turystów

Na początkujących turystów czekają również Góry Świętokrzyskie. Są to najniższe góry w Polsce. W związku z tym wybór tras jest tu dość łatwy, bo można pójść dosłownie wszędzie!

Przyjazne dla dzieci i górskich nowicjuszy są również Góry Izerskie i Karkonosze. Bardzo łatwy szlak w Górach Izerskich prowadzi z Zakrętu Śmierci na Wysoki Kamień. Podobnie wygląda to ze szlakiem do Chatki Górzystów i na polski biegun zimna, który znajduje się na Hali Izerskiej. Każdy, kto tam dotrze, koniecznie powinien spróbować słynnych biszkoptowych naleśników w schronisku. Palce lizać!  

Łatwe szlaki ze Szklarskiej Poręby prowadzą przez słynną skałę Chybotek na taras widokowy Złoty Widok, z którego roztacza się piękna panorama Karkonoszy. Nieopodal znajduje się grób Ducha Gór, czyli Karkonosza zwanego również Liczyrzepą. Podobnie jest ze szlakami przez Szklarską Porębę, które prowadzą aż na Zbójeckie Skały. W pogodny dzień z platformy widokowej roztacza się widok, który obejmuje szczyty od Szrenicy, aż po Śnieżkę.

Ola na Złotym Widoku w Szklarskiej Porębie, w odzieży Nessi Sport.
Taras widokowy Złoty Widok w Szklarskiej Porębie.

Rzut beretem od Gór Izerskich leżą Karkonosze, które kryją w sobie wiele magicznych i ciekawych miejsc. Ze Szklarskiej Poręby dotrzemy pieszo nad Wodospad Szklarki — drugi najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Dotrzeć można także nad Wodospad Kamieńczyka — najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach oraz Halę Szrenicką i Szrenicę. Przyjemny i łatwy szlak w Karkonoszach prowadzi ze Szklarskiej Poręby do Schroniska pod Łabskim Szczytem. 

Karkonosze. Szlak w kierunku Schroniska pod Łabskim Szczytem. Nessi Sport.
Przyjemny niebieski szlak ze Szklarskiej Poręby do Schroniska pod Łabskim Szczytem.

Bieszczady

I na koniec Bieszczady! Wspaniałe pasmo górskie, które z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Z tego powodu polecam Bieszczady odwiedzić poza sezonem wakacyjnym. W spokoju można wybrać się wtedy na szlaki, które pozwolą poznać piękno tych gór oraz solidny kawałek historii i kultury. Gdzie wybrać się na łatwy szlak w Bieszczadach? Proponuję z Przełęczy Wyżniańskiej wejść na Połoninę Caryńską lub odwiedzić wieś Krywe położoną w sercu Bieszczad. Warto również wybrać się na Tarnicę. Najłatwiejszy szlak na Tarnicę prowadzi z Wołosatego — jednak do pokonania jest spore podejście, bo ponad 600 metrów! 

Jak widać, szlaki dla początkujących bez problemu można znaleźć w każdych górach w Polsce. Te powyżej to zaledwie kilka propozycji — mam jednak nadzieję, że pozwolą Wam wybrać się na piękną wędrówkę! Udanego wędrowania! 

Aleksandra Gajewska

Aleksandra Gajewska

Miłośniczka górskich wędrówek i wspinaczki na via ferratach. Pasjonatka podróży, podczas których przemierza setki górskich kilometrów. Autorka bloga podróżniczo-górskiego. Uwielbia reportaże z podróży i obcowanie z naturą. Z miłości do Tatr zamieszkała na Podhalu.

Może Ci się spodobać:

Co to jest CrossFit? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej popularnej formie treningu!
Porady

Co to jest CrossFit? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej popularnej formie treningu!

Dowiedz się jakie są główne założenia treningu CrossFit i ile korzyści może przynieść regularne jego wykonywanie.

Jak bezpiecznie biegać po śliskich nawierzchniach?
Porady

Jak bezpiecznie biegać po śliskich nawierzchniach?

Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę podczas treningów na trudnym podłożu aby nie nabawić się kontuzji.

Jakie formy aktywności warto włączyć do treningu biegowego jesienią?
Porady

Jakie formy aktywności warto włączyć do treningu biegowego jesienią?

Dowiedz się co warto wprowadzić do treningu uzupełniającego biegacza jesienią, aby zaprocentowało to w nowym sezonie startowym.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.