Porady

Trekking. Co to jest? Jak zacząć górską przygodę?

Trekking to niezwykle atrakcyjna forma aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, która łączy w sobie elementy górskich wędrówek i wspinaczki. Trekking to także sport, który poprawia wydolność, wzmacnia ciało i odporność. Pozytywnie wpływa na metabolizm i pozwala na obcowanie z naturą. Krótko mówiąc — trekking wspaniale wpływa na nasze samopoczucie!

Aleksandra Gajewska Aleksandra Gajewska
  19.04.2022
5 minut
Gory-trekking-bluza-spodnie-nessi.jpg

Z artykułu dowiesz się: 

  • jak zacząć przygodę z trekkingiem, 

  • jakie szlaki w Polsce wybrać na pierwsze wędrówki, 

  • jak ubrać się na trekking po górach.

Jaka jest geneza słowa trekking?

Słowem „trek” określano piesze wędrówki afrykańskiego ludu Burów. W XIX wieku lud ten w celu podboju plemion wędrował w głąb Afryki, co zapisało się w historii jako Wielka Wędrówka zwana „Groot Trek”. Znana nam dziś forma trekkingu zrodziła się dopiero w latach 60. XX w Himalajach. Jej inicjatorem był brytyjski oficer i wybitny himalaista James Roberts. W historię i rozwój trekkingu Pan Roberts wpisał się organizowaniem pierwszych pieszych wycieczek po Himalajach. Jego oferta skierowana była nie tylko do himalaistów, ale do każdego, kto miał chęci, zdrowie i przede wszystkim finansowe możliwości, aby wybrać się na szlak.

Trekking — jak zacząć przygodę z górskimi wędrówkami?

Niepodważalną zaletą trekkingu jest fakt, że sport ten dostępny jest dla każdego. Wystarczą chęci, czas oraz odrobina kondycji fizycznej. Ponadto na swoją pierwszą wędrówkę możemy wybrać się o każdej porze roku.

Aleksandra Gajewska na Gęsiej Szyi w bluzie Nessi
Olśniewające widoki - codzienność w trakcie górskich wędrówek

Trekking sam w sobie jest dbaniem o kondycję fizyczną i psychiczną, jednak kiedy rozpoczynamy swoją górską przygodę, warto pamiętać o kilku kluczowych elementach. 

  • Przede wszystkim zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników wycieczki. Przed wyruszeniem na wędrówkę zaplanujmy trasę, przeanalizujmy jej przebieg i obliczmy ile czasu zajmie jej przejście. Na szlak warto wyruszyć wczesnym rankiem, aby w razie niespodziewanych wydarzeń nie zastała nas noc i konieczność wędrowania po ciemku.

  • O każdej porze roku sprawdźmy prognozę pogody — najlepiej w kilku źródłach i dostosujmy trasę do warunków atmosferycznych. Jeśli prognozowane są burze, silne wiatry lub zimowe zamiecie to wędrówkę przełóżmy na inny dzień.   

  • Mierzmy siły na zamiary. Trudność trasy oraz jej długość dostosujmy do swoich możliwości. Zgodnie z zasadą małych kroków nabierajmy wprawy stopniowo i oswajajmy się z coraz bardziej wymagającym terenem. Nie ma potrzeby porywać się od razu na wysokie szczyty — najważniejsze to czerpać przyjemność z wędrówki i obcowania z naturą. 

  • Zadbajmy o swój komfort psychiczny. Lęk wysokości, przestrzeni czy obawa przed ekspozycją terenu mogą mocno uprzykrzyć wycieczkę. Zanim wyruszymy w wyższe partie gór np. w Tatry, sprawdźmy, jak reagujemy na te trzy czynniki. 

  • W teren chodźmy odpowiednio przygotowani. Minimum to dopasowane do warunków buty trekkingowe z przyczepną do podłoża podeszwą, ubiór dostosowany do pory roku i aktualnych warunków pogodowych oraz zapas wody i prowiant. Przydatne będą również kije trekkingowe, a zimą raczki lub raki. 

  • Dbajmy o formę przez cały czas. Nie tylko podczas wyjść w teren. Poza górskimi ekskursjami warto wzmacniać swoje ciało, chociażby praktykując jogę czy pilates. Przed wędrówką rozgrzejmy kostki i biodra. Po powrocie z gór sięgnijmy po wałek czy piłeczkę do masażu, aby rozluźnić spięte mięśnie.

Jakie szlaki wybrać na początek przygody z trekkingiem górskim?

Planując pierwsze górskie wędrówki, wybierzmy trasy łatwe. Takie, które pozwolą na rozwinięcie trekkingowych skrzydeł i nabrania apetytu na więcej. Szeroki wybór tras w Polsce może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiemy więc, gdzie wybrać się na szlak, aby zarówno nacieszyć się pięknymi widokami, jak i czerpać z uroków trekkingu.

Aleksandra Gajewska na szlaku w porze letniej
Planując pierwsze wędrówki, warto wybierać trasy łatwiejsze

W Beskidzie Makowskim: Kotoń, Koskowa Góra, Babica, Lubomir czy Schronisko PTTK na Kudłaczach. Trasy wiodą zarówno przez las, jak i widokowe polanki, z których podziwiać można okolicę, a przy dobrej widoczności nawet Tatry! 

W Beskidzie Wyspowym warto wybrać się z Jurkowa na widokowy Ćwilin lub na Mogielicę — najwyższy szczyt tego pasma. O ile sam wierzchołek Mogielicy jest zalesiony, a wieża widokowa na szczycie nieczynna, to tuż pod szczytem znajduje się Polanka Papieska, a jeszcze niżej rozległa Polana Stumorgowa. Widok z niej zaliczany jest do najpiękniejszych w całych Beskidach! Warto także wybrać się na Luboń Wielki, Lubogoszcz czy Białowodzką Górę.

Gorce to kierunek idealny o każdej porze roku! Łatwe trasy to np. szlak z Nowego Targu do Schroniska na Łapsowej Polanie. Szlak z Obidowej do Schroniska na Starych Wierchach. Na dłuższą wędrówkę można wybrać się z Łopusznej na Kiczorę i Turbacz lub z Zasadnego na Gorc. 

Widokami zachwycają również Pieniny. Szlak ze Szczawnicy na Wysoki Wierch lub trasa z Krościenka nad Dunajcem na Trzy Korony i Sokolicę to niesamowicie widokowa uczta dla oczu! 

Przyjemne i łatwe szlaki dostępne są także w Beskidzie Małym: Potrójna czy Czupel będą świetnym wyborem na pierwsze wędrówki. 

W Karkonoszach udać się można np. na Szrenicę lub Halę pod Łabskim Szczytem. W Górach Izerskich na Wysoką Kopę lub Wysoki Kamień trasą z Zakrętu Śmierci. I na koniec tej górskiej wyliczanki dorzucamy Tatry. Do najłatwiejszych tras zaliczamy wędrówki dolinami np. Doliną Strążyską, Doliną Kościeliską czy Doliną Lejową. Łatwe do zdobycia szczyty, które przy okazji zachwycą widokami to: Wielki Kopieniec, Sarnia Skała, Nosal czy Gęsia Szyja wraz z niezwykle widokową Rusinową Polaną.

Jak ubrać się na trekking po górach?

To jak ubrać się na górską wędrówkę zależy przede wszystkim od pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Odzież oraz bielizna na trekking powinna być komfortowa. Nie może krępować ruchów i uwierać na szwach. Powinna natomiast wykazywać właściwości oddychające i odprowadzające wilgoć. Lekka, oddychająca, wyposażona w nowoczesne technologie, które dbają o komfort podczas wędrówki - to cechy łączące idealną odzież przeznaczoną do górskiego trekkingu.

Co sprawdzi się na górskim szlaku?
Latem:

  • Jako baza każdego stroju do trekkingu - oddychający longsleeve lub koszulka z krótkim rękawem Ultra,

  • W zależności od temperatury powietrza: wygodne spodenki lub legginsy,

  • Oddychające skarpety, które zapewnią komfort dla stóp podczas wędrówki, 

  • Podczas deszczowej pogody niezawodna pozostaje kurtka z membraną 20 k,

  • Zapewniająca wentylację rozpinana bluza multisportowa Premium z kapturem, niezastąpiona w wietrzne i chłodniejsze dni,

  • W upalne dni przyda się czapka z daszkiem.

Zimą ubiór warto wzbogacić o: 

  • Koszulkę termoaktywną, 

  • Ciepłą czapkę np. z wełny merynosów,

  • Rękawiczki, 

  • Komin lub chustę, które osłonią twarz od wiatru i zimna, 

  • Ciepłe i jednocześnie komfortowe termoaktywne skarpety,

  • Dodatkową warstwę np. bluzę. 

Wskazówka:
O każdej porze roku warto stosować ubiór „na cebulkę” i systematycznie podczas wędrówki ściągać kolejne warstwy odzieży. Na podejściu będzie nam zdecydowanie cieplej niż na szczycie czy przełęczy. Po dotarciu do celu można narzucić na siebie bluzę czy kurtkę, aby nie wyziębić organizmu. W myśl zasady „lepiej nosić niż się prosić” warto mieć w plecaku ekstra bluzę, która, chociażby w przypadku nagłego załamania pogody uchroni nas przed wyziębieniem. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się np. termoaktywna bluza, która po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. 

Miłego wędrowania! 


Aleksandra Gajewska

Aleksandra Gajewska

Miłośniczka górskich wędrówek i wspinaczki na via ferratach. Pasjonatka podróży, podczas których przemierza setki górskich kilometrów. Autorka bloga podróżniczo-górskiego. Uwielbia reportaże z podróży i obcowanie z naturą. Z miłości do Tatr zamieszkała na Podhalu.

Może Ci się spodobać:

Wings for Life 2024 - dołącz do Kolorowej Drużyny!
News

Wings for Life 2024 - dołącz do Kolorowej Drużyny!

Bierzesz udział w Wings For Life? Mamy dla Ciebie ważne informacje!

Czym jest kalistenika i jakie są najlepsze ćwiczenia kalisteniczne dla początkujących do wykonania w domu?
Porady

Czym jest kalistenika i jakie są najlepsze ćwiczenia kalisteniczne dla początkujących do wykonania w domu?

W artykule znajdziesz infomacje dotyczące tego czym jest kalistenika oraz czy jest ona odpowiednia do ćwiczenia w domu dla osób rozpoczynających przygodę ze sportem.

#Nessigirls podróżują: Gruzja oczami Ani
Ludzie

#Nessigirls podróżują: Gruzja oczami Ani

Cześć! Razem z #Nessigirl Anią zabieramy Cię w podróż po Gruzji. Wiesz, że ten kierunek to świetna opcja na krótki wyjazd, na przykład na majówkę? Malownicze tereny u podnóża Kaukazu, lokalne specjały, niezwykła gościnność i winiarskie tradycje, to właśnie Gruzja. Dowiedz się, co warto tam zwiedzić.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.