Produkty

Kurtki puchowe – ze szczytów Himalajów po ulice miast

Choć głównie kojarzone z wyprawami w góry, obecnie na stałe wpisały się w jesienno-zimowy krajobraz miast. Kiedyś przeznaczone dla wąskiego grona himalaistów, dziś dumnie noszone przez fanki ciepłych i stylowych kurtek. O tym, skąd się wzięły puchówki, z czego wynika ich popularność, a co za tym idzie jakość (również cena) i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu, przeczytasz poniżej.

Mateusz Witkowski Mateusz Witkowski
  26.09.2022
6 minut
Kurtka-puchowa-glowne-Nessi-Sport.jpg

Kurtka puchowa - 100 lat historii

Ta opowieść zaczyna się 100 lat temu. W 1922 r. w drodze na najwyższy szczyt świata Mount Everest. George Finch, podróżnik i wynalazca maski tlenowej, świadomy właściwości cieplnych puchu próbuje wejść na górę w kurtce puchowej własnego projektu. Co prawda, szczytu nie zdobywa, ale to od tego momentu zaczyna biec historia popularnych puchówek.

Następne lata to czerpanie inspiracji z pomysłu Fincha. W 1936 roku amerykański biznesmen Eddie Bauer przedstawia światu kurtkę puchową „Skyliner”, a rok później projektant Charles James prezentuje lżejszą i modniejszą alternatywę dla puchówki kojarzonej z wysokimi górami. Projekt Jamesa sprawia, że kurtki puchowe pojawiają się na ulicach w codziennym użytku.

Nie sposób opowiedzieć historię kurtki puchowej, nie wspominając o słynnej firmie Moncler. Ta, by chronić swoich pracowników przed zimnem w trakcie prac w alpejskiej wiosce Monestier-de-Clermont (notabene stąd nazwa firmy), tworzy specjalne kurtki wypełnione puchem. Jak to często bywa, pomysł trafia na inny grunt niż swoje pierwotne przeznaczenie: spodobał się miłośnikom sportów zimowych, a szczególnie narciarzom.

Lata 70. XX wieku to spory skok popularności kurtek puchowych. Stają się one nieodłącznym elementem garderoby kobiet na całym świecie. Wszystko za sprawą projektu amerykanki Normy Kamali.

Obecnie, gdy tylko pogarsza się pogoda, kurtki puchowe pojawiają się dosłownie wszędzie – od ulic miast, poprzez modowe wybiegi, aż po wyprawy górskie. Swoją sławę zyskały nie tylko dzięki świetnemu wyglądowi, ale głównie dzięki doskonałym właściwościom cieplnym i niewielkiej wadze. Dziś my, czytaj Nessi, dokładamy kolejną cegiełkę do tej historii, wypuszczając na rynek kurtkę naszego projektu z polskiego puchu gęsiego.

Dlaczego właśnie puch z polskiej gęsi?

No właśnie? Co takiego wyjątkowego ma w sobie puch z polskiej, a nie np. amerykańskiej gęsi? Dlaczego zdecydowaliśmy się na ten surowiec przy wypełnieniu naszych kurtek?

Grafika prezentująca puch gęsi, artykuł Nessi Sport.
Gęsi puch - naturalny, delikatny i niezwykle cenny surowiec izolujący o śnieżnobiałej barwie.

Nie od dziś wiadomo, że ceniony na całym świecie puch z polskiej gęsi wyróżnia się fantastycznymi właściwościami termoizolacyjnymi. Choć branża outdoorowa jest tak rozwinięta, że co i rusz prezentuje rozwiązania niczym z laboratoriów NASA, wciąż nie stworzyła syntetycznej ociepliny, która pod względem termiki dorównałaby puchowej. Ma na to wpływ naturalna budowa puchu, która tworzy  struktury zatrzymujące i magazynujące powietrze. To właśnie powietrze utrzymuje ciepło przy ciele, a jednocześnie izoluje przed zimnem z zewnątrz.  

Te właściwości wynikają m.in. z tego, że umiarkowany klimat Polski świetnie służy rozwojowi gęsi. Co więcej, gęsi z polskich hodowli, są hodowane w sposób naturalny, wolno wybiegowy i z zachowaniem humanitarnych praktyk. Na każdym etapie przykłada się ogromną wagę do bezpieczeństwa i dobrostanu tych ptaków. Sam puch uzyskuje się z podbrzusza gęsi, a następnie poddaje się go precyzyjnym technologiom przetwarzania i ręcznym metodom selekcji (jeśli chcesz poznać szczegóły tego procesu, zajrzyj tutaj).

UWAGA! Do każdej zamówionej kurtki dołączamy certyfikat, informujący o pochodzeniu i świadczący o oryginalności puchu.

Certyfikat autentyczności kurtki puchowej, artykuł Nessi Sport.
Certyfikat potwierdzający autentyczność kurtki puchowej.

Czy wiesz, że…

Gęsi doskonale znoszą nawet najcięższe mrozy i to nie jak mogłoby się wydawać za sprawą piór, ale właśnie drobnego puchu, który rośnie tuż przy skórze. Ten naturalny materiał wciąż pozostaje bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o właściwości termoizolacyjne. Puch sprawdza się w nawet najbardziej surowych warunkach na ziemi, w trakcie zimowych wypraw w Himalaje, gdzie temperatury mogą spaść od -40, do -50 stopni.

Zwróć uwagę na sprężystość puchu i proporcje puchu do pierza

To dość istotne parametry, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem kurtki puchowej. Im puch jest bardziej sprężysty, tym kurtka będzie lżejsza, wyłapie więcej powietrza i łatwiej podda się kompresji podczas pakowania. Zwiniesz ją do rozmiarów małego pakunku, przechowasz w kieszeni plecaka, a po rozwinięciu kurtka odzyska pierwotny kształt.

Im wyższy wskaźnik sprężystości, tym kurtka będzie lepiej izolować przed mrozem. Przyjęło się, że o dobrej izolacyjności świadczy puch od poziomu 500 Cuin (z ang. cale sześcienne, stosunek wagi do objętości, jaką zajmuje puch). Powyżej 700 Cuin to już surowiec praktycznie o doskonałych właściwościach izolacyjnych. Natomiast 730 Cuin – to wartość sprężystości użytego przez nas puchu.

Ola w trakcie sesji zdjęciowej w Alpach, w kurtce puchowej Nessi Sport.
Im puch jest bardziej sprężysty, tym kurtka będzie lżejsza, wyłapie więcej powietrza i łatwiej podda się kompresji podczas pakowania.

Drugi parametr, o którym informują renomowani i sprawdzeni producenci kurtek to proporcja puchu do pierza. Dzięki tej informacji rozpoznasz czy kurtka puchowa, którą zamierzasz kupić, jest rzeczywiście puchowa. Jeśli weźmiemy pod uwagę damską kurtkę puchową Mosaic Indian Summer, to w niej stosunek puchu do pierza wynosi 90 do 10 (90/10EN). A im wyższa jest wartość pierwszej liczby, tym kurtka będzie cieplejsza i lepsza jakościowo.

Czy wiesz, że…

Cena kurtki puchowej w dużej mierze zależy właśnie od tych parametrów. To m.in. dlatego nie zobaczysz certyfikatów ani żadnych informacji na tanich kurtkach puchowych z sieciówki. Gdyż bardzo często okazuje się, że jej zawartość to głównie pióra (np. 10/90 – tzn. 10% puchu na całą kurtkę), a sam surowiec pochodzi z wątpliwego, niesprawdzonego źródła. Czy w takiej sytuacji nadal możemy mówić o kurtce „puchowej”?

Jednak puch to nie wszystko

Oczywiście, jest sercem naszych kurtek puchowych, ale bez innowacyjnych materiałów i dopracowanych detali nie byłoby finalnego produktu. Połączenie tych wszystkich składników tworzy okrycie, które sprosta mrozom nawet do -10 stopni Celcjusza. Okrycie, które sprawdzi się w szeroko pojętym outdoorze, w turystyce górskiej, w podróży, jak i na co dzień.

Aleksandra w trakcie sesji zdjęciowej w Alpach, w odzieży Nessi Sport.
Lekka i ciepła kurtka puchowa sprawdzi się idealnie w turystyce górskiej, ale także w podróży, jak i na co dzień.

Materiały

Zatem przed wyborem kurtki, zwróć uwagę na materiały, z jakich została uszyta. Co z tego, że wypełnienie będzie lekkie i będzie dobrze izolowało, skoro nieodpowiednie materiały będą znacznie zwiększały wagę kurtki, tym samym dodatkowo obciążając Cię w trakcie trekkingu. Ponadto sprawią, że zamiast czuć komfort termiczny, po prostu „ugotujesz” się w kurtce.

Materiały, którymi opakowaliśmy gęsi puch, to od zewnątrz: wiatroszczelny, dobrze oddychający i chroniący przed chłodem Wind Guard, oraz od wewnątrz utrzymujący optymalną temperaturę ciała, lekki i delikatny Vento Zero. Dodatkowo, by uodpornić kurtkę na przebijanie się pierza (to naturalne zjawisko) i na uszkodzenia mechaniczne, zewnętrzny materiał wzmocniono włóknami Rip-Stop. Co więcej, by krople deszczu nie przenikały do wnętrza kurtki, od zewnątrz zastosowano hydrofobowe wykończenie Water Repellent.

Puch w połączeniu z naszymi materiałami tworzy wyjątkowo lekką (waga kurtki: 350g w rozmiarze S) i zapewniającą doskonały komfort termiczny kurtkę puchową. To świetne okrycie wierzchnie na sezon jesienno-zimowy (zakres temperatur: -10 do +15 stopni Celcjusza).

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy wyborze kurtki puchowej?

Zwróć również uwagę na fason kurtki i stopień dopasowania. Jeśli chcesz zapewnić sobie pełną swobodę ruchów i jeszcze większą ochronę przed chłodem i wiatrem, warto postawić na bardziej przylegający fason. Równie ważny w tej sytuacji jest kaptur, który ma istotne znaczenie, w końcu chroni Twoją głowę. Także powinien dobrze przylegać, by nie wpuszczać do wewnątrz zimnego powietrza.

Oprócz kwestii technicznych ogromną wagę przykładamy również do designu. Jeśli poszukujesz unikalnego projektu, wyróżniającego się wśród dostępnej na rynku jednolitej kolorystyki, rzuć okiem na nasze propozycje kurtek puchowych. To stylowa, pikowana na całej powierzchni puchówka, z autorskim wzorem Mosaic Indian Summer.

Mateusz Witkowski

Mateusz Witkowski

Od 9 lat czynnie uprawia kolarstwo szosowe oraz górskie, spędzając na rowerze średnio 400 godzin rocznie i robiąc ok. 10.000 km w sezonie. Ma za sobą liczne starty w wyścigach szosowych i maratonach MTB. Najczęściej można go spotkać jak na rowerze pokonuje beskidzkie przełęcze.

Może Ci się spodobać:

Badania lekarskie u biegacza - co i jak często badać?
Porady

Badania lekarskie u biegacza - co i jak często badać?

Dowiedz się jakie podstawowe badania lekarskie powiniem zrobić biegacz, aby móc bezpiecznie rozpocząć przygodę z bieganiem i efektywnie budować formę.

10 tipów na bieganie bez kontuzji
Porady

10 tipów na bieganie bez kontuzji

Dowiedz się na co zwrócić uwagę aby biegać długo i unikać kontuzji. Zastosuj poniższe wskazówki, a będziesz latami cieszyć się z aktywności fizycznej w zdrowiu i z uśmiechem na twarzy.

Dlaczego trening push pull jest tak skuteczny?
Porady

Dlaczego trening push pull jest tak skuteczny?

Jeśli zależy Ci na przyroście masy mięśniowej oraz efektywnym treningu na siłowni bez kontuzji, zapoznaj się z poniższym artykułem i weź sprawy w swoje ręce.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.