Zaczynasz przygodę z bieganiem, ale już po kilku minutach czujesz, jak płuca płoną, nogi stają się ciężkie, a w głowie pojawia się myśl: „Po co mi to było?”. Spokojnie! Mamy dla Ciebie sprawdzony plan treningowy, który krok po kroku poprowadzi Cię do przebiegnięcia 5 km w 30 minut – bezpiecznie, skutecznie i bez frustracji. To nie tylko schemat treningowy, ale także praktyczne wskazówki, jak biegać mądrze, z radością i bez presji.
30 minut na 5km dla jednych to chleb powszedni, a dla drugich jest niczym niedoścignione marzenie lotu na Marsa. Zdradzę Ci pewien sekret – to nie ma znaczenia, czy w swoim CV masz odbite piątkę poniżej 1800 sekund. Czas z pewnością nie sprawi tego, że będziesz lepszym człowiekiem, ale systematyczny trening, dążenie do celu, samodyscyplina, poznani dzięki bieganiu ludzie – z pewnością to wszystko sprawi, że staniesz się lepszą wersją siebie.
Jest powiedzenie, które brzmi – Nie ważne gdzie, ważne z kim.
Dlatego mówię – Nie ważne kiedy, ważne jak.
Każdy wiek jest dobry na to, aby wyznaczyć sobie cel i do niego dążyć, ale nie za wszelką cenę. Bieganie jest fajne kiedy jest pasją, dodatkiem - nie fanatyzmem, który zaczyna rzutować na każdy aspekt naszego życia. Biegaj, ciesz się z każdego pokonanego kilometra, ale pamiętaj o swoich innych potrzebach, o bliskich, rodzinie – je tak samo jak bieganie trzeba pielęgnować – a dostarczą Ci co najmniej tyle niezapomnianych chwil co bieganie.
Dziś przedstawiam Ci plan treningowy 5km w 30:00 min – to nie jest magiczna recepta na murowany sukces, ale drogowskaz, który wskaże Ci drogę do celu. Dla tych, którzy złamią 30 min – gratulacje. Dla tych, którzy tego nie zrobią również gratulacje. Przebiegnięte czy nie – 30 minut na 5 km to tylko jeden z celów. Ważniejsze jest to, czego Cię nauczył ten plan treningowy i jakie pozytywne zmiany zaszły po drodze. Spójrz szerzej i zobacz, jak wiele udało się osiągnąć! Tak naprawdę cel wynikiem dobrych nawyków (czasem) rutyny, które pozwolą nam się rozwijać na wielu podłożach: fizycznym, emocjonalnym, psychicznym oraz m.in. społecznym.
Te 10 tygodni nie zrobi z Ciebie bolidu F1, ale z pewnością sprawi, że nie jeden raz poczujesz się ze sobą dobrze - po prostu będziesz czuć radość.
LEGENDA:
Marsz 5’ + trucht 25’ spokojnym tempem (na czuja, tak aby czuć frajdę), po treningu stretching nóg - trening zaczynasz od spokojnego marszu trwającego 5 minut. Dzięki temu Twoje ciało przygotuje się do spokojnego truchtu trwającego 25 minut. Tempo truchtu – wrzuć na lekki bieg – to nie ma być lokomotywa relacji Suwałki- Szczecin – przez Gdańsk. Po biegu wykonaj 5-cio minutowy stretching nóg.
2x(2km trucht + 1km w 5:40-5:45km) – dwie serie – każda składa się z 2km truchtu + jednego szybszego kilometra – w tym przypadku akurat w przedziale 5:40-5:45km.
Trucht 2km + 3x(1km w 5:45 na przerwie 1km truchtu w 6:40-6:50km) – podobnie jak wyżej - Na wstępie trucht 2km po czym 3 serie, gdzie na każdą z nich składa się trucht 1km w tempie 5:45km na przerwie 1km truchtu w tempie 6:40-6:50km)
Niezależnie od tego, czy uda się złamać barierę 30 minut, czy nie, najważniejsze jest podjęcie wyzwania i zrobienie pierwszego kroku. Każdy trening to kolejna cegiełka w budowaniu siły i wytrwałości – a to sukces, którego nie zmierzy żaden zegarek.
Zapraszam Cię na cykl moich artykułów, w których znajdziesz skarbnicę porad w zależności od stopnia zaawansowania, oraz gotowe plany treningowe:
Jeśli planujesz zacząć biegać, koniecznie odwiedź artykuł: Jak zacząć biegać? Gotowy plan treningowy dla początkujących
Jeśli pierwsze 5 km masz już za sobą, to tutaj znajdziesz plan treningowy na 10 km: Jak przebiec 10 km w 60 minut i nie umrzeć? Gotowy plan treningowy na 10 tygodni!
Od dziecka przesiąknięty bieganiem. W trenerskim dorobku brakuje mu tylko medalu z Igrzysk Olimpijskich i Rekordu Świata. Jakoś specjalnie nad tym nie ubolewa, bo przecież dalej jest w grze. Nawet najlepszy w galaktyce plan treningowy bez twojego zaangażowania jest bezwartościowy.
Sprawdź na co zwrócić uwagę przy komponowaniu codziennych posiłków aby mieć odpowiednią ilość energii do zrealizacji codziennych treningów oraz odpowiednio przebiegającego procesu regeneracyjnego.
Sprawdź jak zadbać o swoje buty biegowe po treningu w trudnych warunkach, aby nie straciły swoich właściwości i posłużyły przez długi czas.
Czym są ćwiczenia plyometryczne i jakie korzyści wnoszą do wyników sportowych biegacza? Dowiedz się jakie proste ćwiczenia wprowadzone do planu treningowego mogą znacząco wpłynąć na poprawę dynamiki kroku, ekonomię biegu i zmniejszyć ryzyko kontuzji.
Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)
Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty
Copyright © Nessi. All rights reserved.