Porady

Dlaczego oddychanie podczas biegania jest tak ważne?

W artykule dowiesz się, dlaczego oddychanie jest tak ważne podczas biegania i poznasz 5 wskazówek, które pomogą Ci poprawić wydajność oddychania.

Sylwia Jabłońska Sylwia Jabłońska
  01.10.2023
"3 minuty"
artykul-oddychanie-1696154965.jpg

Oddech jest symbolem życia. Już od pierwszych chwil na tym świecie wymaga się od nas oddechu. Jest to odruch bezwarunkowy, który utrzymuje nas przy życiu. Nie tylko oddychanie, ale oddychanie w poprawny sposób, ma ogromne znaczenie podczas uprawiania wielu dyscyplin sportowych począwszy od sztuk walki, przez pływanie jak również i bieganie.

Dlaczego oddech w biegu jest tak ważny?

Oddech wydaje się być czymś tak naturalnym, że większość z nas w ogóle nie zastanawia się, jak oddychać podczas biegu. A jednak odpowiednia technika oddychania powoduje, że wolniej się męczymy.

Jeżeli chcesz skutecznie realizować plan treningowy potrzebujesz odpowiednio rozłożonej energii podczas całego treningu. Twój organizm potrzebuje energii, którą jesteś w stanie wytworzyć tylko przy udziale tlenu. W codziennych czynnościach to zapotrzebowanie nie jest aż tak wielkie, jednak podczas wysiłku jakim jest bieganie, wzrasta ilość potrzebnej energii, a tym samym ilość potrzebnego tlenu. Wówczas to tlen staje się paliwem. Aby swobodnie biegać musisz swobodnie oddychać, tylko wtedy trening będzie efektywny.  

Oddychanie nie byłoby możliwe bez płuc i tlenu, bez którego nie jesteś w stanie przetrwać nawet kilku minut. Jesteś tak skonstruowana/y, że Twoje mięśnie potrzebują dużej ilości tego życiodajnego pierwiastka szczególnie podczas wysiłku. Jego brak powoduje, że przestają być one wydajne, ulegają zakwaszeniu i choćbyś nie wiadomo jak histerycznie oddychał/a nie pobiegniesz szybciej, niż pozwolą Ci na to płuca. Wszystko zaczyna się od nich, to one mają znaczący wpływ na ilość tlenu transportowanego do ciała w trakcie oddychania. Wdychane powietrze dociera do pęcherzyków płucnych, gdzie następuje wymiana gazowa. Właśnie tutaj jest największa rezerwa i problem początkujących biegaczy. Najczęściej oddychanie jest za mało wydajne, mimo tego, że oddech jest szybki, to nie jest wystarczająco głęboki, aby podołać rosnącemu zapotrzebowaniu na tlen. Ważnym elementem oddechowym jest również przepona, która odgrywa duże znaczenie podczas dostarczania tlenu do organizmu, a jej odpowiednia praca zapobiega kolkom.

Najważniejsze jest, aby tak wytrenować organizm, by podczas biegu maksymalnie wykorzystywał wdychany tlen. Aby tego dokonać należy: poprawić kondycję fizyczną, wykorzystywać usta do oddychania oraz pokonywać dany dystans rytmicznie (trzymać rytm biegu).

ABC poprawnego oddychania biegacza:

1. Rozgrzej się przed wysiłkiem!

Oddychanie podczas biegania poprzedzonego rozgrzewką jest lepsze niż przy jej braku. Organizm zaskoczony wysiłkiem łapczywie sięga po tlen, aby dostarczyć sobie energii, a nie pobiera go powoli, tak jak tego potrzebuje. Brak rozgrzewki skutkuje nie tylko większym ryzykiem wystąpienia urazu lub kontuzji, lecz także gorszym samopoczuciem po bieganiu oraz słabszym treningiem. Poświęć 10-15 minut na ćwiczenia ogólnorozwojowe, zaangażuj mięśnie klatki piersiowej, porozciągaj je, wykonaj krążenia i wymachy ramion aby powietrze swobodnie dotarło do płuc i przepony.

Rozgrzewka to bardzo ważny element treningu.

2. Zacznij używać przepony!

Jest  to mięsień zlokalizowany między jamą brzuszną, a płucami. Pomaga dostarczać do organizmu większą ilość tlenu i to dzięki niemu zapomisz o kolkach. Oddychaj wolniej i głębiej, nie spłycaj oddechu. Rozpoczynaj trening spokojnym biegiem i dostosuj oddech do jego intensywności. Najlepiej naucz się oddychania przeponą podczas spoczynku. Leżąc, połóż ręce na żebrach i nabierz do nich powietrza. Powinno się  poczuć, jak żebra rozchodzą się na boki. Z wydechem poczujesz, jak talia zmniejsza swoją objętość. Takie proste ćwiczenie ma potem odzwierciedlenie podczas oddychania przy bieganiu.

3. Oddychaj nosem i ustami

Dzięki temu dostarczysz organizmowi więcej tlenu, a co za tym idzie również więcej energii. W chłodne dni możesz osłonić usta i nos kominem sportowym lub kominiarką, co sprawi, że wdychane powietrze będzie cieplejsze.

4. Trzymaj prostą sylwetkę!

Podczas podbiegów nie pochylaj ciała, utrudnisz sobie tym samym pracę przepony. Zgarbiona sylwetka wydaje się prostszym sposobem na pokonanie wzniesienia, ale w rzeczywistości tak nie jest. 

5. Dopasuj oddech do tempa biegu

Wypracowanie odpowiedniego tempa oddechu może zająć jakiś czas, warto jednak poświęcić temu uwagę. By to osiągnąć istnieją specjalne techniki oddychania, które musisz wypróbować aby wybrać tę, która najlepiej będzie Ci odpowiadać. Oddychanie podczas biegania dostosowujesz do tempa stawianych kroków. Najpopularniejsze bieganie jest w tempie 3:3 lub 3:2.

O tym czy oddychać nosem czy ustami, jak ustalić VO2max i jak znaleźć swój rytm oddechu przeczytasz w kolejnym artykule: "Oddychanie podczas biegania – jak poprawnie oddychać aby łatwiej się biegało?":

Sylwia Jabłońska

Sylwia Jabłońska

Biegaczka ultra, z zawodu jest nauczycielką wychowania fizycznego. Jej wyniki i sukcesy są znane w biegowym świecie. Sylwia jest 9 kobietą w Polsce według rankingu Rate My Trail (783 punkty). Należy do elity polskich biegaczek ultra.

Może Ci się spodobać:

Jest ciężko, ale ma być ciężko
Ludzie

Jest ciężko, ale ma być ciężko

Cześć! Nazywam się Dorota Horęzga, znajomi wołają na mnie Doris. Mam 33 lata i sport w moim życiu przewijał się zawsze. Nie zawsze jednak szedł w parze z formą sylwetkową. Nie lubię publikować w socialach prywaty. Jednak muszę chyba nadmienić, że jestem również mamą nastolatki, którą od lat wychowuję sama. Dlatego ciężko było pogodzić moje sportowe pasje z domem, macierzyństwem oraz pracą. Ale do brzegu.

Czym jest kadencja i jaki ma wpływ na nasze bieganie?
Porady

Czym jest kadencja i jaki ma wpływ na nasze bieganie?

W artykule przeczytasz czym jest kadencja, z czego wynika, jak nad nią pracować i czy w ogóle ma ona jakieś znaczenie?

Formę buduje się w kuchni - dieta biegacza.
Porady

Formę buduje się w kuchni - dieta biegacza.

W artykule dowiesz się jakie jest zapotrzebowanie kaloryczne w dni treningowe i wolne od treningów oraz poznasz przykładowy jadłospis biegacza.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.