O ile ochoczo podejmujemy się pierwszych sportowych aktywności np. na fali budzącej się do życia wiosny, o tyle trudniej sprawić, by aktywność stała się nawykiem. Jak więc doprowadzić do tego, by ruch dla przyjemności z własnej nieprzymuszonej woli obrócił się w zdrową rutynę i codzienność? Odpowiadamy poniżej.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak duży pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne ma regularne uprawianie sportu. Skoro tak, to dlaczego tak ciężko jest sprawić, by aktywność na stałe zagościła w planie dnia? Cóż, sprawa nie jest prosta, bo gdyby tak było to po ulicach biegałoby 90% Polaków, a przecież statystyki pokazują jednoznacznie, że 65% z Nas nie uprawia żadnego sportu. Czas przełamać te zatrważające dane. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc zbudować nawyk do sportu (jakiegokolwiek), bo #SportJestSpoko!
Przed rozpoczęciem aktywności warto ustalić cel. Co chcesz osiągnąć poprzez regularną aktywność? Czy chodzi o poprawę samopoczucia, zrzucenie wagi, zwiększenie siły czy poprawę kondycji? Określenie celów pomoże Ci skupić się na tym, co jest dla Ciebie ważne.
Jeśli zrozumiesz, dlaczego chcesz wykształcić nowy nawyk, łatwiej będzie Ci przetrwać początkowy okres, gdy musisz być bardzo zdyscyplinowana, aby realizować założenia.
Staraj się dopasować plan do swojego stylu życia, aby był łatwy do utrzymania. W miarę możliwości i czasu zaplanuj treningi na konkretne dni i konkretną porę. Mogą w tym pomóc powiadomienia w telefonie, które już od rana będą informować o wykonaniu planowanego zadania. Przy planowaniu nie komplikuj. Lepiej ułożyć najprostszy z możliwych harmonogramów do realizacji, niż przekombinować, a w efekcie porzucić aktywność na długie tygodnie. Tu trzeba pamiętać o tym, że zdrowy nawyk, który chcemy wprowadzić, ma z nami zostać – najlepiej – na lata. Więc im prościej na początku, tym lepiej i łatwiej przetrwać chwile zwątpienia, które prędzej czy później się pojawią.
Powiedz bliskim, że wprowadzasz konkretne (ale małe!), zmiany w swoim życiu i informuj ich o poczynionych postępach. Niech to będzie osoba, która za jakiś czas zweryfikuje, czy rzeczywiście realizujesz swój plan. Pochwal się, że za Tobą kolejny zrealizowany tydzień i co Cię czeka w następnym. Rzuć mimochodem w pracy przy ekspresie, że dziś czeka Cię godzinka biegania. Na drugi dzień zapewne ktoś zapyta: jak tam wczorajsze bieganie?
Znajdź coś, co Cię motywuje. Może to być muzyka, wideo na YouTube, motywacyjne cytaty czy też osoby, które są Twoją inspiracją. Ważne, abyś miała coś, co będzie Cię pchało do przodu w trudniejszych momentach.
Aplikacja na telefon będzie swego rodzaju kalendarzem Twoich aktywności czy treningów. Najpopularniejsze aplikacje typu Strava, tworzą wiele świetnych i zgrabnych podsumowań każdego tygodnia, miesiąca, a na koniec, roku. Dzięki temu o każdej porze sprawdzisz ile godzin ćwiczeń za Tobą, ile Ci jeszcze brakuje do założonego celu, ile wybieganych kilometrów na koncie i ile przed Tobą. Powiadomienie, że zostało Ci 5 km do przebiegnięcia w tym tygodniu, by zrealizować zadanie, potrafi solidnie zmotywować.
Najważniejsze to wytrwać w dążeniu do celu. Nie spodziewaj się szybkich wyników, ale pamiętaj, że każdy trening przynosi efekty. Staraj się trzymać swojego planu i nie daj się zniechęcić. Wykonuj swoje aktywności regularnie, bez długich odstępów czasowych.
Przygotuj niezbędne wyposażenie. Jeśli realizujesz swój cel poprzez bieganie, to odpowiednia odzież biegowa na różne warunki. Jeśli to basen, to karnet i kąpielówki itd.. Zrób listę rzeczy, które będą Ci niezbędne do realizacji celu. Brak najmniejszej pierdoły jest w stanie zdemotywować i delikatnie wyprowadzić z równowagi.
Ćwiczenia w parze lub w grupie mogą być dużo przyjemniejsze i łatwiejsze do utrzymania. Możesz zmotywować się nawzajem i przełamać chwilowe spadki energii.
Regeneracja jest najważniejsza. Niezależnie od tego, na jakim poziomie sportowym jesteś. Dlatego staraj się wygospodarować czas na relaks i regenerację organizmu.
Nagradzaj się. Nagrody są dobrym sposobem na zmotywowanie się i kontynuowanie założonego planu. Pamiętaj jednak, żeby nagradzać się czynnościami i rzeczami, które nie kolidują z Twoim celem. Nie objadaj się, jak jesteś na diecie. Nie pij alkoholu, gdy wracasz do formy. Stosuj nagrody dla ciała i ducha.
Bądź cierpliwa i wytrwała. Nawyk nie zostanie zbudowany w ciągu jednego dnia. Pamiętaj, że to długotrwały proces, który wymaga czasu i wysiłku. Gdyby było łatwo, to nie byłyby potrzebne żadne wskazówki, plany i wyzwania. Prędzej czy później każdego dopada zmęczenie, znużenie i mocna chęć, by odpuścić. Opada motywacja, a brak kondycji wcale nie popycha do przodu. Przygotuj się więc, że będzie ciężko, momentami wręcz cholernie ciężko. Kanapa i netflix będą przyciągały jak nigdy dotąd, a wymówki będą się sypały jak z rękawa.
A o najpopularniejszych wymówkach i o tym, jak sobie z nimi radzić, już w kolejnym artykule w ramach Miesiąca Kultury Fizycznej.
Według tej zasady, trwałość nowego nawyku zależy od wykonywania go przez co najmniej 21 dni lub powtarzania go co najmniej 21 razy. Nie odnosi się ona tylko do aktywności fizycznej, ale do budowania nawyków w jakiejkolwiek dziedzinie życia.
Zasada 21 powtórzeń jest też bardzo pomocnym narzędziem motywacyjnym. Pozwala na regularne i stopniowe wprowadzanie pozytywnych zmian, które w efekcie przełożą się na nowy nawyk.
Chcesz spróbować podążać wg Zasady 21 w drodze po nowy nawyk? Pobierz planner z akcji Miesiąc Kultury Fizycznej i działaj!
#SportJestSpoko
Artykuł w ramach Miesiąca Kultury Fizycznej - akcji organizowanej przez markę Nessi Sportswear, mającej na celu zachęcić do regularnej aktywności. Przeczytaj i dołącz do wyzwania: Projekt Miesiąc Kultury Fizycznej. Jeśli już uczestniczysz w wyzwaniu, pamiętaj o oznaczeniu #SportJestSpoko w social mediach, niech wieść o akcji niesie się jak najdalej.
Od 9 lat czynnie uprawia kolarstwo szosowe oraz górskie, spędzając na rowerze średnio 400 godzin rocznie i robiąc ok. 10.000 km w sezonie. Ma za sobą liczne starty w wyścigach szosowych i maratonach MTB. Najczęściej można go spotkać jak na rowerze pokonuje beskidzkie przełęcze.
Dowiedz się jakie są główne założenia treningu CrossFit i ile korzyści może przynieść regularne jego wykonywanie.
Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę podczas treningów na trudnym podłożu aby nie nabawić się kontuzji.
Dowiedz się co warto wprowadzić do treningu uzupełniającego biegacza jesienią, aby zaprocentowało to w nowym sezonie startowym.
Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)
Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty
Copyright © Nessi. All rights reserved.