Porady

Zaplanuj, zapomnij, zrealizuj. Noworoczne postanowienia - jak je skutecznie realizować?

Masz problem z realizacją noworocznych postanowień? Niezależnie od tego czy planujesz swój pierwszy maraton, czy regularne treningi – kluczowe jest podejście, które nazwaliśmy „3 razy Z”: Zaplanować, Zapomnieć, Zacząć realizować. Pozwól, że poprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku.

Redaktor Redaktor
  02.01.2024
3 minuty
Projekt-bez-nazwy---2024-01-02T111603.483.png

Podejście 3 razy „Z” pozwoli Ci skutecznie realizować noworoczne postanowienia, cieszyć się każdym krokiem i zachować równowagę między ambicją, a czerpaniem przyjemności z biegania.

Część 1: Zaplanuj działania, żeby dość do celu

W bieganiu, jak w szachach, każdy ruch musi być przemyślany.

Ustal konkretne cele: Na przykład, "biegać 5 km 2 razy w tygodniu przez cały rok" lub "chcę przebiec zawody na 10 km w czasie 50 minut", albo chcę przebiec swój pierwszy maraton, i tak dalej.

Napisz, co Ci da realizacja tego celu: To bardzo ważne, nie pomijaj tego! Tutaj wpisujesz tak naprawdę to, co będzie Twoją największą nagrodą ;) Na przykład osiągnięcie tego celu sprawi, że poczuję ogromną satysfakcję z samorozwoju / będę żyć zdrowo, schudnę / ugruntuję zdrowe nawyki / poznam nowych znajomych / itp.

Określ czas, w jakim planujesz zrealizować swój cel: zastanów się, ile masz czasu na te małe kroki, które doprowadzą Cię do celu, który sobie wyznaczyłaś.

Stwórz harmonogram treningowy: Weź planner na ten rok. Określ dni treningowe, odpoczynkowe, a także rodzaje treningów na najbliższy miesiąc – interwałowe, długie biegi, treningi siłowe. Zaznacz w kalendarzu zawody, w których planujesz wziąć udział w tym roku - albo to jedno wydarzenie, do którego chcesz się przygotować.

Plan żywieniowy i nawodnienie: Dieta i hydratacja są równie ważne. Zadbaj o zbilansowaną dietę wspierającą Twoje treningi. Odżywiaj się zdrowo, jedz dużo warzyw i owoców. Regularnie pij wodę. O tym, że formę budujemy w kuchni, pisaliśmy tutaj: Dieta biegacza.

Część 2: Zapomnij o swoim celu

"Zarzucaj wędkę tu i teraz, tam i wtedy". Myśl o tym, jakie zadania czekają na Ciebie w ciągu najbliższych tygodni. Zapomnienie o celu nie oznacza rezygnacji z niego! To po prostu skupienie się na teraźniejszości, na konkretnych działaniach, które masz przed sobą. Zrozum nas dobrze: cel może nas przygniatać, to dlatego z czasem rezygnujemy z realizacji naszych postanowień. Wydają nam się nierealne, zbyt trudne do osiągnięcia. A tak naprawdę na duży cel składają się małe kroki, które musimy zrobić - łatwiej jest stawiać małe kroki, sama przyznaj :).

Skup się na małych celach: Zamiast obsesyjnie myśleć o maratonie czy tym wielkim celu, który sobie określiłaś, skup się na dzisiejszym treningu, na doznaniach, które Ci towarzyszą. Na robocie.

Znajdź radość w bieganiu: Czy to wschód słońca podczas porannego biegu, czy endorfiny i satysfakcja po treningu – znajdź to, co sprawia Ci radość w bieganiu.

Bądź gotowa na zmiany: Twoje ciało i umysł dają Ci sygnały. Słuchaj ich. Jeśli potrzebujesz dnia przerwy, weź go. Jeśli czujesz, że możesz więcej – zmodyfikuj plan treningowy.

Część 3: Zacznij działać

W drodze do celu: Nie odkładaj treningu na "jutro". Zamiast tego, zanurz się w procesie, ciesz z każdego postępu. Musisz zdać sobie sprawę, że motywacja wynika z działania. Tylko musisz zacząć działać. Zobaczysz, każdy kolejny trening będzie Cię napędzał do dalszego działania.

  • Realizuj harmonogram treningowy: Regularność to klucz do sukcesu. Czy będziesz codziennie zmotywowana? Nie. I lepiej od razu zdaj sobie z tego sprawę. Motywacja zewnętrzna, taka jak nasze posty, cytaty motywacyjne, osiągnięcia innych biegaczek - to zaledwie iskra do działania. Tylko konsekwencja pozwoli Ci zrealizować cel.

  • Śledź postępy: Użyj aplikacji do biegania lub dziennika treningowego, aby monitorować swoje postępy.

  • Świętuj małe sukcesy: Każdy przebiegnięty kilometr to krok bliżej do Twojego celu. Nie bagatelizuj tych małych zwycięstw. To dzięki nim budujesz swoja wewnętrzną motywację, a ona jest zdecydowanie silniejsza, niż ta zewnętrzna. Wewnętrzna motywacja przeradza się w nawyki, tego przecież chcemy!

Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Ci powodzenia. Będziemy Twoim wsparciem podczas drogi do realizacji celów! :)

Redaktor

Redaktor

Tworzymy artykuły, które pomogą Ci w osiąganiu kolejnych sportowych celów.

Może Ci się spodobać:

Jak przygotować się do maratonu: 10 rzeczy, które musisz ogarnąć.
Porady

Jak przygotować się do maratonu: 10 rzeczy, które musisz ogarnąć.

Przygotowujesz jest do maratonu? Poznaj 10 rzeczy, które pozwolą Ci lepiej przygotować się do tego dystansu!

Wings for Life 2024 - dołącz do Kolorowej Drużyny!
News

Wings for Life 2024 - dołącz do Kolorowej Drużyny!

Bierzesz udział w Wings For Life? Mamy dla Ciebie ważne informacje!

Czym jest kalistenika i jakie są najlepsze ćwiczenia kalisteniczne dla początkujących do wykonania w domu?
Porady

Czym jest kalistenika i jakie są najlepsze ćwiczenia kalisteniczne dla początkujących do wykonania w domu?

W artykule znajdziesz infomacje dotyczące tego czym jest kalistenika oraz czy jest ona odpowiednia do ćwiczenia w domu dla osób rozpoczynających przygodę ze sportem.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.