Porady

Zaplanuj, zapomnij, zrealizuj. Noworoczne postanowienia - jak je skutecznie realizować?

Masz problem z realizacją noworocznych postanowień? Niezależnie od tego czy planujesz swój pierwszy maraton, czy regularne treningi – kluczowe jest podejście, które nazwaliśmy „3 razy Z”: Zaplanować, Zapomnieć, Zacząć realizować. Pozwól, że poprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku.

Redaktor Redaktor
  02.01.2024
3 minuty
Projekt-bez-nazwy---2024-01-02T111603.483.png

Podejście 3 razy „Z” pozwoli Ci skutecznie realizować noworoczne postanowienia, cieszyć się każdym krokiem i zachować równowagę między ambicją, a czerpaniem przyjemności z biegania.

Część 1: Zaplanuj działania, żeby dość do celu

W bieganiu, jak w szachach, każdy ruch musi być przemyślany.

Ustal konkretne cele: Na przykład, "biegać 5 km 2 razy w tygodniu przez cały rok" lub "chcę przebiec zawody na 10 km w czasie 50 minut", albo chcę przebiec swój pierwszy maraton, i tak dalej.

Napisz, co Ci da realizacja tego celu: To bardzo ważne, nie pomijaj tego! Tutaj wpisujesz tak naprawdę to, co będzie Twoją największą nagrodą ;) Na przykład osiągnięcie tego celu sprawi, że poczuję ogromną satysfakcję z samorozwoju / będę żyć zdrowo, schudnę / ugruntuję zdrowe nawyki / poznam nowych znajomych / itp.

Określ czas, w jakim planujesz zrealizować swój cel: zastanów się, ile masz czasu na te małe kroki, które doprowadzą Cię do celu, który sobie wyznaczyłaś.

Stwórz harmonogram treningowy: Weź planner na ten rok. Określ dni treningowe, odpoczynkowe, a także rodzaje treningów na najbliższy miesiąc – interwałowe, długie biegi, treningi siłowe. Zaznacz w kalendarzu zawody, w których planujesz wziąć udział w tym roku - albo to jedno wydarzenie, do którego chcesz się przygotować.

Plan żywieniowy i nawodnienie: Dieta i hydratacja są równie ważne. Zadbaj o zbilansowaną dietę wspierającą Twoje treningi. Odżywiaj się zdrowo, jedz dużo warzyw i owoców. Regularnie pij wodę. O tym, że formę budujemy w kuchni, pisaliśmy tutaj: Dieta biegacza.

Część 2: Zapomnij o swoim celu

"Zarzucaj wędkę tu i teraz, tam i wtedy". Myśl o tym, jakie zadania czekają na Ciebie w ciągu najbliższych tygodni. Zapomnienie o celu nie oznacza rezygnacji z niego! To po prostu skupienie się na teraźniejszości, na konkretnych działaniach, które masz przed sobą. Zrozum nas dobrze: cel może nas przygniatać, to dlatego z czasem rezygnujemy z realizacji naszych postanowień. Wydają nam się nierealne, zbyt trudne do osiągnięcia. A tak naprawdę na duży cel składają się małe kroki, które musimy zrobić - łatwiej jest stawiać małe kroki, sama przyznaj :).

Skup się na małych celach: Zamiast obsesyjnie myśleć o maratonie czy tym wielkim celu, który sobie określiłaś, skup się na dzisiejszym treningu, na doznaniach, które Ci towarzyszą. Na robocie.

Znajdź radość w bieganiu: Czy to wschód słońca podczas porannego biegu, czy endorfiny i satysfakcja po treningu – znajdź to, co sprawia Ci radość w bieganiu.

Bądź gotowa na zmiany: Twoje ciało i umysł dają Ci sygnały. Słuchaj ich. Jeśli potrzebujesz dnia przerwy, weź go. Jeśli czujesz, że możesz więcej – zmodyfikuj plan treningowy.

Część 3: Zacznij działać

W drodze do celu: Nie odkładaj treningu na "jutro". Zamiast tego, zanurz się w procesie, ciesz z każdego postępu. Musisz zdać sobie sprawę, że motywacja wynika z działania. Tylko musisz zacząć działać. Zobaczysz, każdy kolejny trening będzie Cię napędzał do dalszego działania.

  • Realizuj harmonogram treningowy: Regularność to klucz do sukcesu. Czy będziesz codziennie zmotywowana? Nie. I lepiej od razu zdaj sobie z tego sprawę. Motywacja zewnętrzna, taka jak nasze posty, cytaty motywacyjne, osiągnięcia innych biegaczek - to zaledwie iskra do działania. Tylko konsekwencja pozwoli Ci zrealizować cel.

  • Śledź postępy: Użyj aplikacji do biegania lub dziennika treningowego, aby monitorować swoje postępy.

  • Świętuj małe sukcesy: Każdy przebiegnięty kilometr to krok bliżej do Twojego celu. Nie bagatelizuj tych małych zwycięstw. To dzięki nim budujesz swoja wewnętrzną motywację, a ona jest zdecydowanie silniejsza, niż ta zewnętrzna. Wewnętrzna motywacja przeradza się w nawyki, tego przecież chcemy!

Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Ci powodzenia. Będziemy Twoim wsparciem podczas drogi do realizacji celów! :)

Redaktor

Redaktor

Tworzymy artykuły, które pomogą Ci w osiąganiu kolejnych sportowych celów.

Może Ci się spodobać:

Jakie mięśnie angażuje jazda na rowerze?
Porady

Jakie mięśnie angażuje jazda na rowerze?

Z artykułu dowiesz się jakie mięśnie angażuje jazda na rowerze oraz czy taka aktywność ma wpływ na rzeźbę mięśni brzucha.

Jak skutecznie zwiększyć swoją wydolność tlenową?
Porady

Jak skutecznie zwiększyć swoją wydolność tlenową?

Z artykułu dowiesz się jak poprawić wydolność tlenową organizmu oraz często trenować aby jej wzrost był widoczny w stosunkowo krótkim czasie, poznasz również sposoby monitorowania postępów.

Jak biegać szybciej i efektywniej?
Porady

Jak biegać szybciej i efektywniej?

W artykule znajdziesz wskazówki na co zwrócić uwagę podczas treningu oraz jak go zmotyfikować aby biegać szybciej i efektywniej.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.