Porady

10 zasad bezpiecznego biegania po górach zimą

Z artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę aby bezpiecznie poruszać się zimą po górach, szczególnie podczas wycieczek biegowych.

Sylwia Jabłońska Sylwia Jabłońska
  28.12.2023
"3 minuty"
PHaWwYTg.jpg

Zima to magiczny okres, piękne widoki, biały puch i skrzypiący mróz pod stopami. Takie wspaniałe okoliczności przyrody zachęcają do górskich wypraw.

W góry najczęściej wybierają się osoby, które znają podstawowe zasady bezpieczeństwa. Najwięcej wypadków przydarza się tzw. weekendowym turystom – niezaprawionym w zimowych wycieczkach, którzy nie mają wystarczającej wiedzy o zagrożeniach ani o tym jak ich uniknąć. Podstawowe zasady opisane w artykule przydadzą się zarówno osobie, która wybiera się na swoją pierwszą ”biegową” wycieczkę ale również doświadczonemu wyjadaczowi w celu przypomnienia. 

Jak biegać zimą po górach?

Oto kwestie, które należy mieć na uwadze:

  1. Pogoda – to czynnik, który zawsze musisz wziąć pod uwagę. Śnieg, silny mróz, wiatr, mgła, powinny zapalać czerwoną lampkę ostrzegawczą. Niska widoczność zwiększa ryzyko zabłądzenia, a mróz może wywołać hipotermię lub spowodować odmrożenia. Wszystkie te czynniki uniemożliwiają szybkie poruszanie się. Staraj się zawsze wybierać szlak przy dobrej widoczności, gdy na grani jest słonecznie oraz bezwietrznie.

  2. Konsultacja warunków z odpowiednimi służbami - przed każdym wyruszeniem na biegowy szlak warto sprawdzić na stronie internetowej, bądź pod numerem telefonu GOPR/TOPR (601 100 300) warunki, jakie mogą Cię zastać w górach. Warto również śledzić lokalne prognozy pogody i komunikaty lawinowe (skala od 1 do 5).

  3. Sprzęt i odzież – do biegania/chodzenia zimą po górach zwykłe ubrania nie są wystarczające. Koniecznością są dodatkowe warstwy ochronne oraz odpowiednio dobrany sprzęt: bielizna termoaktywna, kurtka z kapturem, bluza termoaktywna, legginsy/ spodnie ocieplane, czapka, komin, rękawiczki, stuptuty, raczki/raki, czekan, folia NRC, kije biegowe, plecak biegowy, mała apteczka, okulary, telefon oraz najważniejszy sprzęt buty do biegania w terenie (dobrze gdyby były z kolcami).

  1. Poranna godzina rozpoczęcia treningu - najlepiej wychodzić na wycieczkę w góry wcześnie rano. Wiele osób to lekceważy, a to podstawowa zasada, której trzeba się trzymać. Ominiesz wówczas innych ludzi na popularnych szlakach oraz masz więcej czasu na trening, gdy szybciej zapada noc (godz. 15-16 robi już się ciemno).

  2. Ubezpieczenie – gdy wybierasz się w Tatry Słowackie (lub na szlaki graniczne) warto wykupić jednorazowe ubezpieczenie. Kosztuje grosze, a może uchronić Cię przed ogromnymi kosztami w przypadku, gdy  potrzebna będzie pomoc.

  3. Jedzenie - należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dobre źródło węglowodanów, np.: suszone owoce czy batony energetyczne. Zimą organizm ma większe potrzeby energetyczne. Oczywiście ilość jedzenia zależy od indywidualnych potrzeb oraz aktywności w górach. Należy w miarę systematycznie (co 30-45 minut) dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości kalorii.

  4. Napoje - woda jest niezbędna człowiekowi do przetrwania. Szczególnie, gdy znajdujesz się na dużej wysokości, uzupełnianie płynów jest bardzo ważne. Podczas górskich treningów staraj się mieć spory zapas picia, najlepiej izotoniku.  Wraz z potem organizm traci sole mineralne oraz mikroelementy. Ilość wody ustala się zależnie od długości wycieczki. Alternatywą dla izotoniku jest napój domowej produkcji (woda z miodem, cytryną oraz imbirem).

  5. Oświetlenie – w góry warto zaopatrzyć się w czołówkę do biegania lub nawet dwie. Waży niewiele, a nie musisz się martwić, że zastanie Cię na szlaku ciemność - zimą dzień jest zdecydowanie krótszy. Warunki mogą zmienić się bardzo szybko i nigdy nie wiadomo, czy uda Ci się zaplanowaną wycieczkę zrealizować w zakładanym czasie i w świetle dnia.

  6. Znajomość terenu w zimie – zimą orientacja w terenie jest dużo trudniejsza niż latem, śnieg często zakrywa punkty charakterystyczne i oznakowanie, nie widać wydeptanej ścieżki, a wiatr zawiewa ślady. Warto zapoznać się z przebiegiem trasy letniej, gdyż znacząco różni się od zimowego szlaku. Staraj się omijać trasy narciarskie oraz strome żleby.   

  7. Przewodniki i mapy - przed wyjściem w góry zaopatrz się w dokładną mapę i wybierz szlak, którym chcesz biegać. Często na mapie oraz na wskazówkach na trasie podawany jest szacowany czas, który należy przeznaczyć na dojście na szczyt. Należy pamiętać, że czasy letnie są dwukrotnie krótsze od zimowych.

 

Mam nadzieję, że powyższe punkty przydadzą Ci się podczas górskiej wycieczki. Pamiętaj przede wszystkim o zdrowym rozsądku, znajomości ograniczeń czasowych, jaki i fizycznych. Warto także zawiadomić osobę znajomą bądź miejsce, w którym będziesz nocować, o przebiegu trasy. W razie jakichkolwiek problemów będzie wiadomo gdzie Cię szukać.

Wybierając się na trening w góry dobrze jest zabrać ze sobą kogoś do towarzystwa. Na pewno będzie Ci raźniej, a w kryzysowej sytuacji zawsze będzie ktoś, kto będzie mógł pomóc.

 

Sylwia Jabłońska

Sylwia Jabłońska

Biegaczka ultra, z zawodu jest nauczycielką wychowania fizycznego. Jej wyniki i sukcesy są znane w biegowym świecie. Sylwia jest 9 kobietą w Polsce według rankingu Rate My Trail (783 punkty). Należy do elity polskich biegaczek ultra.

Może Ci się spodobać:

Premiera drugiego odcinka podcastu!
News

Premiera drugiego odcinka podcastu!

3.12.2024 ukazał się drugi odcinek podcastu Nessi Sportswear: Kolorowa strona sportu. To rozmowa z Justyną Garlacz-Sadowską: ambasadorką naszej marki, biegaczką, trenerką i pasjonatką natury.

Dlaczego odpowiednia rozgrzewka jest tak ważna  podczas biegania w chłodne dni?
Porady

Dlaczego odpowiednia rozgrzewka jest tak ważna podczas biegania w chłodne dni?

Dowiedz się dlaczego odpowiednie przygotowanie się do treningu, szczególnie w chłodne dni, ma tak ogromne znaczenie dla organizamu biegacza.

Najlepsze jesienne superfoods dla biegaczy.
Porady

Najlepsze jesienne superfoods dla biegaczy.

Korzystaj z darów jesieni i wzbogać swoją dietę o cenne składniki odżywcze, które pomogą Ci w zdrowiu przetrwać sezon jesienno-zimowy.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.