W artykule dowiesz się czym jest regeneracja oraz co robić, aby szybciej i skuteczniej regenerować się po treningu biegowym.
Regeneracja jest to odtwarzanie utraconych lub uszkodzonych części ciała, narządów, komórek czy tkanek. W przypadku biegaczy jest to najprościej rzecz ujmując proces gojenia tkanek mięśniowych "uszkodzonych" podczas wysiłku.
Regeneracja po bieganiu to jeden z kluczowych elementów budowania formy. Jeśli ją zaniedbasz, trening będzie wyniszczał Twój organizm, zamiast go wzmacniać!
Prawda jest taka, że żadne metody nie sprawią, że po bieganiu zregenerujesz się w kilka godzin. Regeneracja to gojenie mięśni, stawów, kości, regulację układu nerwowego, hormonalnego immunologicznego, jak również regeneracja poziomu elektrolitów i glikogenu w organizmie. Wszystko to musi chwilę potrwać aby wróciło do stanu sprzed treningu.
Jak poprawić regenerację po treningu biegowym? Nic prostszego, oto wskazówki, które pomogą Ci szybko stanąć na nogi:
1. Schłodzenie i rozciąganie po treningu.
Pamiętaj aby kilka ostatnich minut treningu poświęć na spokojny bieg, a nawet marsz. Schłodzenie organizmu, nie spowoduje mięśniom szoku – przejścia z intensywnego wysiłku w bezruch. Podczas spokojnego truchtu, zaczną one wracać do swojego naturalnego kształtu.
2. Stretching.
Po każdym treningu biegowym wykonuj stretching nóg, tułowia i rąk- porozciągaj całe ciało. Podczas biegania mięśnie kurczą się, ważne jest aby nie pozostawić ich w takiej formie, ponieważ trudniej będzie im się zagoić. Kiedy mięsień jest rozciągnięty, rozluźniony wtedy dopływa do niego więcej krwi i regenerujących substancji odżywczych. Rozciąganie nie daje rewolucyjnych efektów jeśli chodzi o potreningową bolesność mięśni, ale zawsze będzie ona mniejsza i będzie trwała krócej niż bez rozciągania. Jeżeli masz już dość „oklepanych” ćwiczeń rozciągających spróbuj jogi! To świetny sposób na relaks dla ciała i duszy.
3. Posiłek potreningowy.
To co dostarczysz organizmowi po wysiłku ma wpływ na to, jak szybko i na ile skutecznie nastąpi regeneracja, dlatego posiłek potreningowy jest bardzo ważny!
Większość naukowców zaleca, aby optymalny posiłek potreningowy zawierał od 20 do 40 g białka i 60 do nawet 120 g węglowodanów (tj. białko 0,25-0,4 g/ kg i weglowodany w ilości 0,8 g/kg/h). Oprócz proporcji składników odżywczych w posiłku ważny jest również jego charakter. Zaleca się by był on lekkostrawny, zwłaszcza jeżeli spożywamy go bezpośrednio po zakończonym treningu.
Cukry proste pobudzają wydzielanie insuliny, która jako hormon transportujący substancje do komórek, zadba, aby aminokwasy z białek dotarły do mięśni, dzięki temu szybciej i efektywniej dochodzi do regeneracji powstałych w nich mikrouszkodzeń!
Warzywa i owoce są źródłem antyoksydantów - przeciwutleniaczy, które przyspieszają regenerację.
Kierujcie się zasadą, im bardziej intensywny kolor warzywa czy owocu, tym więcej antyoksydantów! Dlatego wybieraj owoce jagodowe, wiśnie, czereśnie, śliwki, zielone warzywa, paprykę, pomidory.
Badania dowiodły, że sok wiśniowy 100%, spożywany dwa razy dziennie w ilości 230-340 g, przyjmowany przez 2-3 dni po zawodach, przyspiesza regenerację mięśni!
Tłuszcze po treningu nie są wskazane w zbyt dużych ilościach gdyż opóźniają wchłanianie składników odżywczych z jelit. Pamiętaj jednak, że chociaż po treningu nie są one naszymi sprzymierzeńcami, dieta osób aktywnych fizycznie nie powinna ograniczać ilości ich przyjmowania poniżej 20% dziennego zapotrzebowania na energię.
Nie pomijaj potreningowego posiłku, ćwicząc wieczorem!
Zadbaj o zdrowy, zbilansowany posiłek, zawierającą wszystkie makroskładniki: białka, węglowodany i tłuszcze. Aby uniknąć niestrawności i uczucia pełności w żołądku, zredukuj ilość tłuszczu w posiłku (np. sięgnij po twaróg, wybierz jogurt typu Skyr lub wędlinę drobiową).
Jeżeli posiłkiem „potreningowym” będzie dopiero śniadanie kolejnego dnia, wiedz, że regeneracja mięśni będzie zaburzona.
4. Sen.
Sen jest bardzo ważny nie tylko dla sportowców ale dla każdego. To jedno z głównych ogniw w regeneracji organizmu. Wiele procesów naprawczych w ciele zachodzi wówczas, gdy spokojnie i głęboko śpisz. To w najgłębszej fazie snu (NREM) wytwarzane są duże dawki hormonu wzrostu, który regeneruje mięśnie, kości, chrząstki i stawy!
Zadbaj o jakość snu!
- przed położeniem się spać przewietrz mieszkanie,
- wykonaj ćwiczenia oddechowe,
- ostatnią kawę wypij 6h przed snem,
- dostosuj pościel na dopasowaną do pory roku, pod którą nie będziesz się pocić ani marznąć, - zwróć uwagę na prześcieradło (może jest zbyt szorstkie)
- jeżeli masz problemy z bezsennością warto skonsultować je z lekarzem, przyczyna może być np. w zaburzeniach hormonalnych.
Drzemka po nieprzespanej nocy potrafi zdziałać cuda! Jeżeli w nocy spałaś mniej niż 8 godzin, znajdź w ciągu dnia chwilę dla siebie. Drzemka to dużo lepszy sposób na odzyskanie sił, niż wypicie kolejnej kawy. Jeżeli tylko masz możliwość, zdrzemnij się na 10-20 minut. Obowiązki poczekają – wrócisz do nich z nową siłą, a jeżeli jesteś przed treningiem to lepiej będzie go wykonać po drzemce niż na zmęczeniu.
Jeśli należycie do osób, które za nic nie zasnął w ciągu dnia, to po prostu poleżcie z zamkniętymi oczami, odpocznijcie od otaczających Cię bodźców, „odetnijcie się” od wszystkiego. Zobaczycie, że po kwadransie "RESETU" na kanapie poczujecie się bardziej wypoczęci. Mięśnie rozluźnią się, a rozluźnienie ułatwi im regenerację.
W kolejnym artykule dowiesz się w czym tkwi sekret skutecznej regeneracji. Na pewno z całego wachlarza propozycji wybierzesz coś odpowiedniego dla siebie.
Biegaczka ultra, z zawodu jest nauczycielką wychowania fizycznego. Jej wyniki i sukcesy są znane w biegowym świecie. Sylwia jest 9 kobietą w Polsce według rankingu Rate My Trail (783 punkty). Należy do elity polskich biegaczek ultra.
Dowiedz się jakie są główne założenia treningu CrossFit i ile korzyści może przynieść regularne jego wykonywanie.
Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę podczas treningów na trudnym podłożu aby nie nabawić się kontuzji.
Dowiedz się co warto wprowadzić do treningu uzupełniającego biegacza jesienią, aby zaprocentowało to w nowym sezonie startowym.
Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)
Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty
Copyright © Nessi. All rights reserved.