Porady

Kiedy bieganie dla siebie to już za mało. Dlaczego warto startować w zawodach?

Bieganie stało się Twoją pasją? Trenujesz regularnie od kilku miesięcy, potrafisz już przebiec kilka kilometrów bez zatrzymywania? To pewnie po cichu zaczynasz myśleć o tym, jak to jest stanąć na linii startu razem z innymi biegaczami i poczuć emocje związane z zawodami!

Sabina Bartecka Sabina Bartecka
  17.03.2023
4 minuty
Ola-Fuerteventura-Nessi-Sportswear.jpg

Jak rozpoznać, czy to już właściwy moment na bieganie w zawodach?

Każdy rozpoczyna swoją przygodę ze sportem z innego powodu. Bardzo często są to: utrata wagi, poprawa kondycji, ale też chęć znalezienia nowej pasji, samotność, a także moda i ciekawość. Wiele osób zaczyna biegać za namową znajomych. Chcą się przekonać, co jest fajnego w bieganiu, że tak dużo osób wychodzi na poranny czy wieczorny jogging. Wkrótce sami dostrzegają zalety uprawiania sportu: sylwetka się poprawia, kondycja jest coraz lepsza, przybywa energii, a nawet odwagi, bo z każdym przebiegniętym kilometrem nasze poczucie wartości wzrasta. Chcemy przebiec więcej, szybciej, a może i sprawdzić się z innymi. I tu dochodzimy do momentu, w którym warto pomyśleć o zapisaniu się na zawody.

Dlaczego warto biegać w zawodach?

Bieganie w zawodach ma mnóstwo korzyści. Po pierwsze przynosi satysfakcję, która buduje Twoją samoocenę. Podczas zawodów skupiasz się na oddechu, swoim kroku i zapominasz o wszystkim innym. Jesteś tylko TY! Tu i teraz! Reszta nie ma znaczenia! Emocje z przekroczenia linii mety są nie do opisania, zwłaszcza, że tylko Ty wiesz jak dużo wysiłku i przygotowań kosztowało Cię dotarcie do tego miejsca. To właśnie ta radość i jeszcze chęć przeżywania sportowych wrażeń razem z innymi biegaczami, sprawia, że zapisujesz się na biegi, trenujesz i dobiegasz do mety. 

Zawody to ukoronowanie pracy na treningach, a medal jest docenieniem Twojego wysiłku i zaangażowania.

Zawody biegowe jako motywacja do treningów

Wiesz, jaki jest najlepszy sposób na zmotywowanie się do regularnych treningów? Odpowiedź jest prosta: zapisz się na bieg. Zawody nadają sens treningom i są powodem, by wyjść na dwór, kiedy pada deszcz, sypie śnieg czy wieje wiatr. Zawody biegowe to najlepsza motywacja do treningów. Nie odpuścisz przecież tak łatwo, kiedy wiesz, że za tydzień masz bieg w swoim mieście i znajomi będą Ci kibicować! 

Jak wybrać właściwe zawody dla siebie

Zanim weźmiemy udział w zawodach biegowych, trzeba się na nie zapisać. To oczywiste! Jaki bieg wybrać? Jaki dystans?

Wielu początkujących biegaczy marzy o ukończeniu maratonu. Królewski dystans nie jest jednak dobrym pomysłem na debiut w zawodach. Nikt nam tego nie zabroni, ale zdecydowanie lepszym pomysłem jest rozpoczynanie od zdecydowanie krótszych biegów, które pozwolą poczuć atmosferę zawodów, zobaczyć jak to jest, nabyć potrzebne doświadczenie. 

Akcje od „zera do bohatera” mogą się kończyć różnie, dlatego jeśli od „zera” chce się przygotować do przebiegnięcia maratonu, to potrzeba cierpliwości i czasu. Pamiętajcie, że nie ma gdzie się spieszyć, bo starty na 5 czy 10 kilometrów są naprawdę równie ciekawe i nie mniej emocjonujące.

Dlatego pierwsze 2-3 lata biegania najlepiej poświęcić na starty na krótszych dystansach (5-10 km). Dopiero później jest się gotowym na półmaraton, a także maraton. Żeby bezpiecznie i w zdrowiu przebiec maraton trzeba „swoje wybiegać”, żeby przygotować ciało do tego wysiłku, a udział w maratonie nie zakończył się po tej jednej próbie.

Jak pobiec?

Strach i obawa czy na pewno dam radę są głównymi powodami dla których nie zapisujemy się na zawody. Zawsze najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. Pierwsze zawody powinny być raczej przetarciem niż biegiem do utraty sił! Dlatego nigdy nie zaczynaj na maksa. Podstawowa zasada jest taka, że 2/3 dystansu trzeba pobiec oszczędnie i dopiero jeśli będziesz czuć się dobrze, możesz przyspieszyć. Nic się też nie stanie, jeśli pierwsze zawody potraktujesz jako zapoznanie się z charakterystyką tego rodzaju wydarzenia i pobiegniesz spokojnym tempem. Na prawdziwe ściganie przyjdzie jeszcze czas, najpierw trzeba po prostu spróbować.

Emocje związane z bieganiem w zawodach (uczucie satysfakcji i radość po ukończeniu)

Atmosfera zawodów jest niepowtarzalna i tak wyjątkowa, że nie da się jej z niczym porównać i zastąpić samotnym biegiem po mieście. Nie ulega wątpliwości, że zawody biegowe to jest zupełnie coś innego i każdy kto brał udział w biegu masowym z pewnością wie, o czym mówimy. A kto nie brał to… nie pozostaje nic innego jak znaleźć zawody w swojej okolicy i spróbować swoich sił! Sezon startowy właśnie się rozpoczyna!

Planujesz start w zawodach biegowych? Oprócz właściwie dobranego obuwia warto pamiętać o tym, żeby odpowiednio się ubrać. Cóż, można spróbować, ale klasyczna bawełna nie zda egzaminu. Najprawdopodobniej zaraz po starcie nasiąknie wilgocią i będzie stanowiła dodatkowe obciążenie. Również źle dobrana dolna część stroju może przyczynić się do szybkiego powstania otarć i podrażnień. Dlatego szczególnie podczas pierwszych startów - by się nie zniechęcić - postaw na odzież z lekkich i oddychających materiałów, która będzie współgrała z Twoją sylwetką w trakcie ruchu, w tym przypadku w trakcie biegu. Poniżej przykładowy zestaw, który zapewni właściwą cyrkulację powietrza i odpowiednie dopasowanie do ciała w trakcie pierwszych startów tej wiosny.

Po więcej inspiracji odzieżowych zajrzyj na stronę naszego sklepu internetowego, a po więcej porad biegowych i nie tylko, zapraszamy na łamy Nessi World.

Sabina Bartecka

Sabina Bartecka

Triathlonistka i dziennikarka. Jako pierwsza Polka w historii i 2 kobieta na świecie ukończyła jeden z najtrudniejszych triathlonów w Europie - Diablak Extreme Triathlon. Trzykrotna Mistrzyni Polski na różnych dystansach oraz wielokrotna medalistka - od 1/8 IM do pełnego dystansu. Uzyskała kwalifikacje na Mistrzostwa Świata Championship Challenge Samorin oraz na Iron World Championship Kona Hawaje. Swoją sportową pasją dzieli się, m.in. prowadząc spotkania biegowe w ramach Nessi Time Żory.

Może Ci się spodobać:

W spódniczce przez świat: Nessigirl na maratonach świata!
Ludzie

W spódniczce przez świat: Nessigirl na maratonach świata!

Cześć! Przeczytaj historię Małgosi - #Nessigirl biolożki, która bierze udział w maratonach na całym świecie. Zwiedzanie przez bieganie 10 lat temu stało się jej nałogiem z którego nie ma zamiaru rezygnować! Na zawody zabiera zawsze nasze spódniczki biegowe - ma ich całkiem pokaźną kolekcję!

Koordynacja - czy jest ważna w treningu biegacza?
Porady

Koordynacja - czy jest ważna w treningu biegacza?

Czym jest koordynacja i czy jest istotna dla biegacza? W jaki sposób ją kształtować podczas treningu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Stabilizacja w treningu biegacza.
Porady

Stabilizacja w treningu biegacza.

Z artykułu dowiesz się dlaczego stabilizacja w treningu biegacza odgrywa tak ważną rolę. Podpowiem Ci również jak ją kształtować oraz które mięśnie szczególnie wzmacniać podczas treningu uzupełniającego, aby poprawić stabilizację.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.