Porady

Brakuje Ci motywacji do biegania i ćwiczeń? Poznaj 9 niezawodnych wskazówek, które pomogą Ci uniknąć zniechęcenia do treningu

Każdemu, kto choć trochę dłużej uprawia jakikolwiek sport, zdarza się mierzyć z brakiem motywacji do ćwiczeń. Zniechęcenie do treningów przychodzi nagle i niespodziewanie. To ten moment, gdy każdy powód jest dobry, by odpuścić: za ciepło, za zimno, ciężki dzień w pracy i setki innych wymówek. Najgorsze jest to, że z jednej strony czujemy się źle, że nic nie zrobiliśmy, natomiast z drugiej strony po prostu nam się nie chce. Jak sobie z tym radzić, żeby nie wpaść w błędne koło zniechęcenia i braku motywacji? Niezawodne wskazówki przedstawia Olimpia Koziorowska - zdobywczyni Korony Maratonów Polskich.

Olimpia Koziorowska Olimpia Koziorowska
  22.07.2022
5 minut
brak-motywacji-do-biegania-nessi-sport.jpg

Brakuje Ci motywacji do ćwiczeń? Zastanawiasz się, jak znaleźć motywację do biegania?

Poniżej znajdziesz 9 niezawodnych wskazówek, które pomogą Ci:

- zmotywować się do treningu,

- utrzymać motywację do ćwiczeń na dłużej,

- zapobiec zniechęceniu do treningu.

Niektóre z nich z pewnością Cię zaskoczą, dlatego zapoznaj się z tą listą do samego końca.

Grafika przedstawiająca niezawodne wskazówki, które pomogą uniknąć zniechęcenia do treningu, w artykule Nessi Sport
Sprawdzone wskazówki, które pomogą Ci utrzymać motywację do ćwiczeń na dłużej

1. Przygotuj listę powodów

Najważniejszym elementem, który sprzyja utrzymaniu motywacji jest... lista Twoich powodów. Odpowiedzi na pytania, dlaczego to robisz pomagają Ci wyjść na trening i ukończyć go z sukcesem, bo wiesz, po co to robisz.

Jest to szczególnie ważne w trudnych chwilach, a takie na drodze do celu z całą pewnością prędzej czy później pojawią się. W tym przypadku im więcej argumentów ,,na korzyść'' Twojego celu, tym trudniej powstrzymać się od działania prowadzącego prosto do niego. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, byś dopisywał kolejne mocne ,,za''. Im ich więcej, tym lepiej.

2. Nie dyskutuj z wymówkami

Bardzo ważne jest także to, by zacząć działać od razu, zanim w Twojej głowie pojawią się wątpliwości. Najważniejszy jest ten pierwszy krok. Jeśli posłuchasz tych wymówek, trening może nie dojść do skutku. Co to za tajemnicze stwierdzenia, których warto unikać? Są to takie zdania jak: ,,dzisiaj jestem zmęczony'', ,,jak jeden trening odpuszczę, to nic się nie stanie'', ,,nie, dziś nie dam rady, jutro pobiegam''.

3. Ustal cel

Kluczowym elementem, wspomagającym utrzymanie motywacji do działania, jest świadomość celu, który chcesz osiągnąć. Cel musi być konkretny. Nie wystarczy powiedzieć sobie: ,,zacznę ćwiczyć / biegać, żeby schudnąć i być zdrowszym''. Ale co to właściwie oznacza? Dla Twojego umysłu dosłownie nic. Co innego, jeśli powiesz: ,,zamierzam schudnąć 5 kg do 30. września 2022''. Wtedy wiesz, że cel zostanie osiągnięty, gdy na wadze zobaczysz 5 kg mniej niż dziś.

4. Zaplanuj działania

Wyobraź sobie, że wsiadasz do taxówki. Mówisz prowadzącemu pojazd, gdzie chcesz jechać. Po chwili jednak zmieniasz zdanie. Potem znowu chcesz jechać w innym kierunku. Nie znając celu, jesteś jak taki niezdecydowany podróżny. Nie wiedząc, czego chcesz, rozpraszasz się, zamiast koncentrować na właściwym działaniu. Takim, które przybliża Cię do tego, co zamierzasz osiągnąć. Dokładnie tak, ,,zamierzasz'', a nie tylko ,,chcesz''.

Aby właściwie zaplanować działania, warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Oto one:

  • Kiedy mogę trenować?

  • Ile czasu tygodniowo mogę przeznaczyć na trening?

  • Ile razy w ciągu dnia mogę ćwiczyć?

  • Gdzie będę trenować?

  • Czy będę biegać/ćwiczyć sam, czy z kimś?

  • Czy będę biegać/ćwiczyć w większej grupie?

  • Jakie rodzaje treningu powinienem uwzględnić w planie treningowym?

Należy nie tylko zaplanować sam trening. Równie istotną kwestią jest sposób odżywiania się. Co będziesz jeść przed i po treningu?

Dodatkowo, jeśli masz rodzinę, kto w czasie Twoich treningów przejmie Twoje obowiązki domowe? Jak zaplanować swój dzień, żeby zdążyć ze wszystkim, co powinno być w tym dniu zrobione?

5. Bądź szybszy, niż Twój umysł

Korzystaj z wyzwalaczy nawyków. Co to takiego? Wszystko, co przypomina Ci o tym, by podjąć działanie, prowadzące do celu. Jeśli np. biegasz rano, poprzedniego dnia wieczorem przygotuj ubranie oraz buty do biegania. Ustaw budzik na wyznaczoną godzinę itp.

Powinno to się odbywać na zasadzie ,,wstajesz i działasz''. Wiesz już przecież (w oparciu o wcześniej przygotowany plan), co i kiedy powinno być zrobione.

W takiej sytuacji nawet pogoda nie przeszkodzi Ci w skutecznym odbyciu treningu, bo wiesz, że już wszystko gotowe; wystarczy wstać, coś przegryźć, ubrać się, rozgrzać i wyjść na trening.

6. Prowadź monitoring postępów

Możesz do tego wykorzystać przygotowany wcześniej dziennik treningowy lub zwykły zeszyt, w którym uwzględnisz wszystkie najważniejsze parametry treningu.

Co powinien zawierać dziennik treningowy? Na pewno w tabelach takiego dziennika warto uwzględnić czas, dystans, tempo, samopoczucie przed, w trakcie i po treningu. Ponadto, dobrze jest umieścić tam informacje o tym, co jadłeś przed i po treningu. Każdy szczegół może mieć znaczenie, nawet to, jaka była pogoda, a także to, w co byłeś ubrany. Zapisuj więc wszystkie swoje wnioski i obserwacje.

Dzięki temu łatwiej Ci będzie w razie potrzeby zmodyfikować plan działania i być może dzięki temu szybciej dotrzesz do celu. Poza tym, pamięć bywa ulotna. Jest małe prawdopodobieństwo, że w niedzielę będziesz w stanie przypomnieć sobie cały przebieg poniedziałkowego treningu.

7. Korzystaj z ulubionego ubrania

Twoje ubranie treningowe powinno być przede wszystkim wygodne i komfortowe. Musisz jednak czuć się w nim dobrze nie tylko pod względem fizycznym. Istotny jest także aspekt psychologiczny. Ma to znaczenie w szczególności u kobiet. Chcą one czuć się pięknie i atrakcyjne, także w czasie ćwiczeń.

Jeśli ubranie jest w Twoim ulubionym kolorze lub ma wzór, który lubisz najbardziej, chętniej będziesz z niego korzystać. Warto korzystać z odzieży do biegania i odpowiednich butów. Zapewniają one maksymalny komfort w czasie treningu.

O to jedna z propozycji, która spełnia potrzeby biegaczek:

8. Nagradzaj się

Doskonałym wzmacniaczem motywacji podczas ćwiczeń są nagrody. Ważne jest więc świętowanie małych sukcesów. Za każdym razem, gdy osiągniesz cel, nawet najmniejszy, spraw sobie małą nagrodę. Po przejściu do kolejnego etapu, przyznaj sobie następny prezent. Odhaczaj wykonane treningi np. w kalendarzu. Treningi, które nie odbyły się, możesz zaznaczyć krzyżykami. Widzisz wtedy czarno na białym, ile z zaplanowanego etapu treningu zostało ukończone z sukcesem.

9. Otaczaj się odpowiednimi ludźmi

Co nie mniej ważne, zadbaj o to, by otaczać się ludźmi, którzy mają podobne cele, jak Ty lub takimi, na których wsparcie możesz liczyć. Warto korzystać z doświadczeń osób, które już osiągnęły to, co Ty zamierzasz. Pomoże Ci to nie tylko uniknąć wielu, często kosztownych błędów, ale również nieco przyspieszyć drogę do celu.

Co jeszcze możesz zrobić?

Poza tym możesz stworzyć sobie listę cytatów motywacyjnych, które działają na Ciebie oraz listę tytułów motywujących Cię utworów. Takie playlisty z pewnością znajdziesz na YouTube. Muzyka motywująca do treningu potrafi skutecznie podnieść na duchu w trudnych chwilach - nie tylko w czasie biegu, ale także podczas treningu w domu lub na siłowni.

Film inspirujący do działania również sprzyja wzmocnieniu Twojej motywacji do tego, by ruszyć do przodu.

Właśnie poznałeś 9 elementów, o których warto pamiętać, by już nigdy nie trzeba było szukać motywacji do ćwiczeń. Ona po prostu będzie do Twojej dyspozycji - trwała i niezawodna, bo wypływająca z Twojego wnętrza. To tzw. ,,motywacja wewnętrzna’’.

Olimpia Koziorowska

Olimpia Koziorowska

Biegaczka, zdobywczyni Korony Maratonów Polskich. Fizjoterapeutka, trenerka personalna i pasjonatka zdrowego stylu życia. Autorka i wydawca książki ,,Droga do zwycięstwa''.

Może Ci się spodobać:

Co to jest CrossFit? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej popularnej formie treningu!
Porady

Co to jest CrossFit? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej popularnej formie treningu!

Dowiedz się jakie są główne założenia treningu CrossFit i ile korzyści może przynieść regularne jego wykonywanie.

Jak bezpiecznie biegać po śliskich nawierzchniach?
Porady

Jak bezpiecznie biegać po śliskich nawierzchniach?

Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę podczas treningów na trudnym podłożu aby nie nabawić się kontuzji.

Jakie formy aktywności warto włączyć do treningu biegowego jesienią?
Porady

Jakie formy aktywności warto włączyć do treningu biegowego jesienią?

Dowiedz się co warto wprowadzić do treningu uzupełniającego biegacza jesienią, aby zaprocentowało to w nowym sezonie startowym.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.