W ostatnich latach joga zyskuje na popularności. Przypisuje się jej wiele zalet, począwszy od niwelowania bólu pleców aż do jej kojącego wpływu wyciszającego pędzące myśli. Chociaż nie jest lekiem na całe zło, to może być niezastąpionym narzędziem w redukcji stresu, poprawy samopoczucia i kondycji, a także pozbycia się napięć w ciele oraz lepszego zrozumienia siebie, i swoich potrzeb. Dlatego dziś przedstawiam Wam fizyczne i psychiczne korzyści, płynące z praktyki jogi, które zainteresują (nie tylko!) biegaczy.
Podczas praktyki jogi poświęcisz dużo czasu na rozciągnie i rozluźnianie mięśni na wiele sposobów. Nie masz czasu na regularne rolowanie na wałku po treningu? Nie szkodzi, podczas zajęć korzysta się z różnego rodzaju automasaży, które przygotowują mięśnie toniczne do skutecznego rozciągania, a ono nie zawsze musi być bierne i nudne! Technik rozciągających jest mnóstwo, a najskuteczniejsza z nich wcale nie jest ta, w której się cierpi i na siłę pogłębia pozycję.
Poprawa postawy i równowagi dzięki świadomemu angażowaniu mięśni głębokich. Na zajęciach dowiesz się jak pracować z ciałem poprzez skuteczne zlokalizowanie i używanie mięśni centrum ciała. Mięśnie te są odpowiedzialne za naszą stabilizację i łapanie balansu nie tyko w trudnych asanach na jednej nodze, ale również podczas nieumyślnego potknięcia na spacerze, czy krzywo postawionej stopy na trailowej ścieżce biegowej. Im więcej świadomej pracy na macie, tym bardziej naturalnie przychodzi używanie tych mięśni na co dzień.
Poprzez powtarzalność asan, w których pracujesz z obciążeniem własnego ciała rozwijasz swoją siłę i wytrzymałość. Joga to nie tylko leżenie na macie. Jeśli wybierzesz jej dynamiczną formę np. Ashtangę, czy Vinyasę możesz poczuć szybsze tętno i krople potu na czole. Różnego rodzaju podpory, deski, pompki na triceps czy balanse na jednej nodze lub rękach, to chleb powszedni adepta jogi.
Skoro jesteśmy przy różnych odmianach jogi, warto zaznaczyć, że możesz dobrać coś do swoich potrzeb! Oprócz wspomnianych energicznych Ashtangi i Vinyasy, możesz spotkać się z nieco łagodniejszą Hata Jogą, Jin Jogą, czy Jogą Regeneracyjną (resorative). Ilu ludzi, tyle potrzeb i tyle możliwości! Joga poza kawałkiem wolnej przestrzeni i wygodną, niekrępującą ruchów odzieżą, nie wymaga specjalnych przygotowań i umiejętności.
Oddech! Niezauważalny podczas codziennych czynności, ważny nie tylko podczas biegania. Pranajama, czyli techniki oddechowe są nierozerwalnie związane z asanami, to znaczy pozycjami. Podczas praktyki skupisz się na znalezieniu poprawnego wzorca oddechowego, który pozwoli w pełni wykorzystywać potencjał płuc. Będzie redukował stres, ułatwiał rozluźnianie i rozciąganie mięśni oraz poprawiał stabilizację. Pomoże się wyciszyć lub rozpalić energię, wtedy kiedy będziesz tego potrzebować.
Biegaczy szczególnie ucieszy fakt, że sekwencje dbające o naprężacz powięzi szerokiej i całe pasmo biodrowo-piszczelowe skutecznie zapobiegają popularnej dolegliwości zwanej „kolanem biegacza”. Z kolei praca nad pośladkami, mięśniami brzucha i pleców oraz rozluźnienie, a następnie wzmocnienie mięśni biodrowo-lędźwiowych ustabilizuje miednicę, co zaprocentuje lepszą techniką biegu. Jak to się robi? Przyjdź na praktykę i powiedz, że biegasz, Twój nauczyciel już będzie wiedział jak o Ciebie zadbać!
Podczas praktyki jogi ćwiczymy uważność. Chcemy być obecni w chwili, która trwa. Obserwujemy oddech i ciało, które porusza się w jego rytmie. Jest to naturalny sposób na wyciszenie i oderwanie się od codziennych spraw; problemów zajmujących naszą głowę, stresujących sytuacji, obowiązków czy pracy. Jest to szansa na chwilę zatrzymania i zwrócenia się w głąb siebie.
Joga często jest sztuką odpuszczania. Słuchanie ciała i zauważanie jego potrzeb niejednokrotnie wiąże się ze zmianą sposobu, w jaki postrzegamy się na macie (a często nawet w życiu). Przyzwyczajeni do haseł „możesz więcej, niż myślisz”, „nigdy się nie poddawaj”, „trzymaj tempo”, „jak boli, to rośnie”, które są kluczowe podczas zawodów biegowych czy innych treningów, często narażamy się na kontuzje. Na jodze próbujemy patrzeć na siebie z łagodnością, szanując swoje ograniczenia, staramy się nie porównywać i nie rywalizować. Takie podejście owocuje piękną, dopasowaną do nas praktyką, która może towarzyszyć nam latami, niosąc ze sobą rozwój i świadomość. Równoważy też sportowego ducha walki z czułością, jaką czasem warto sobie podarować.
Myśli i zachowania, które pojawiają się na macie, bardzo wiele mówią nam o nas samych. To, co dzieje się podczas praktyki w naszych głowach jest lustrem tego, co dzieje się w życiu codziennym. Konfrontacja nie zawsze jest przyjemna, ale zawsze szczera. Czy denerwujemy się, kiedy coś nam nie wychodzi od razu? Lub kiedy nasz skłon jest daleki od skłonów sąsiadki z maty? Może brakuje siły w chaturandze (charakterystyczna tricepsowa pompka) i w myślach przeklinamy nauczyciela, który każe powtarzać tę pozycję po raz 30, zatrzymując w najtrudniejszym momencie? Takie i podobne obserwacje mogą dać nam do myślenia lub stanowić narzędzie do pracy nad sobą.
Wisienką na torcie jest relaksacja, którą praktykuje się po części głównej zajęć. Jest to nagroda za wysiłek i szansa na odprężenie. Przyzwolenie na chwilowe zatrzymanie, po raz kolejny zauważenie i zwrócenie się do siebie. Niech podniesie rękę ten, kto na co dzień ma czas na wygodne położenie się i BYCIE - bez rozpraszania, sprawdzania telefonu, mediów społecznościowych, telewizji. Zdarza nam się zapomnieć jak przyjemna i cenna jest taka chwila tylko dla siebie!
Choć wszystkie powyższe punkty zdają się brzmieć naprawdę poważnie, joga przede wszystkim sprawia mnóstwo frajdy.
Mając świadomość tego, jak wiele zalet niesie za sobą uprawianie jogi, przed przystąpieniem do pierwszej sesji warto pamiętać o właściwym stroju. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się elastyczne i rozciągliwe legginsy treningowe, które nie będą przeszkadzać w trakcie skomplikowanych asan. Odpowiednio dobrana odzież, dopasowana do sylwetki, pozwoli w pełni skupić się na oddechu i ćwiczeniach.
Nauczycielka jogi i instruktorka fitness, szkoleniowiec ProFi Fitness School. Ukończyła kurs nauczycielski Ashtanga Vinyasa Yoga RYT 200, według międzynarodowych standardów Yoga Alliance oraz kursy doszkalające, m.in. Joga dla kobiet w ciąży i mama baby joga. Właścicielka kameralnego studia Sąsiedzka Joga w Suchym Lesie.
11 września 2024 o godzinie 10:00 ujrzała światło dzienne prapremiera kolekcji FW24/25 - Miracle. Pierwsza odsłona nowych produktów już dostępna!
Chcesz wiedzieć co to jest trekking i czym różni się od hikingu? Nie wiesz jak przygotować się do swojej pierwszej wyprawy trekkingowej? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym artykule.
Przed Wami nasza najnowsza kolekcja Miracle. Zapraszamy Was w podróż do naszej małej ojczyzny - Beskidów, które są jej nieodłącznym elementem.
Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)
Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty
Copyright © Nessi. All rights reserved.