Porady

Rola stabilizacji w treningu biegacza

Gdy zbliża się jesień i  zima, za oknem coraz zimniej i ciemniej, nadchodzi najgorszy czas dla biegaczy. Co robić w takim razie gdy aura nam nie sprzyja i nie chce nam się ruszyć w teren? 

Redaktor Redaktor
  25.02.2019
2 minuty
25.02.2019-2-1631207841.jpg

Chyba zdecydowana większość nie przepada za treningami biegowymi w takich niesprzyjających warunkach chociaż osobiście znam kilku zapaleńców, którym żadne warunki nie są w stanie przeszkodzić w wykonaniu założonego planu treningowego. Z reguły jest to okres w którym spora ilość biegaczy uświadamia sobie, że w końcu coś trzeba zrobić z tym bolącym kolanem (które już od kilkunastu tygodni daje ostro popalić ), lub opuchniętym stawem skokowym (tzn. „puchnie ale tylko po biegu a za 2 dni już nie ma po tym śladu więc biegam dalej”).

Trening siłowy - wpływ na stabilizację i wytrzymałość biegacza

Co robić w takim razie gdy aura nam nie sprzyja i nie chce nam się ruszyć w teren? Możemy w ramach tego odwiedzić siłownie i zrobić trening biegowy na bieżni . Możemy urozmaicić nasz plan zajęć o trening siłowy, który na pewno przełoży się na ze poprawę naszej wytrzymałości. Nie trzeba się bać ze stracimy coś z naszej z szybkości lub gibkości. Nawet wprost przeciwnie – na starcie nowego sezonu może okazać się, ze jesteśmy jeszcze szybsi i bardziej wytrzymali niż rok wcześniej.

Trening stabilizacji możemy traktować jako uzupełnienie treningu siłowego lub jako całkiem odrębną jednostkę.

Ćwiczenia z piłką na stabilizację
Ćwiczenia z piłką na stabilizację

Czym jest stabilizacja?

Jest to skoordynowana praca układu nerwowo-mięśniowego. Im bardziej wydolny jest ten system tym lepsze mogą być nasze osiągi. Kluczowym elementem jest tak zwane „core” czyli stabilizacja centralna w skład której wchodzą mięśnie głębokie kompleksu lędźwiowo-miedniczego: poprzeczny, mięśnie wielodzielne, mięśnie dna miednicy oraz przepona. O efektywności powyższego układu decyduje nie tylko jego siła i wytrzymałość, ale w dużej mierze timing mięśniowy.

W prawidłowo działającym wzorcu ruchowym stabilizacja centralna ma funkcje wyprzedzająca, tzn że mięśnie głębokie napinają się ułamki sekund wcześniej zanim wykonamy dowolny ruch kończyna lub ciałem. W momencie gdy mieliśmy kiedykolwiek uraz lub problemy bólowe kręgosłupa, dochodzi do zaburzeń timingu mięśni stabilizujących. W konsekwencji może to doprowadzić do powstania dysbalansu mięśniowego oraz przeciążeń w naszym aparacie ruchu.

Ćwiczenia wspomagające stabilizację
Ćwiczenia wspomagające stabilizację

Jak temu przeciwdziałać?

Wystarczy kilka wizyt u fizjoterapeuty, który oceni sprawność waszego systemu stabilizacji oraz odpowiednio pokieruje programem terapeutycznym.

Kilka odpowiednio dobranych ćwiczeń, które wymagają sporo precyzji oraz cierpliwości i wyczucia ze strony pacjenta powinno załatwić sprawę. Efekty powinny być odczuwalne już po około 4-6 tygodniach.

Czy warto spróbować? Jeśli nie spróbujecie to nigdy się nie dowiecie. Jednak wystarczy popytać znajomych biegaczy, którzy borykali się z jakąkolwiek kontuzją czy poradzili by sobie bez wizyty u fizjoterapeuty.

Powodzenia i do zobaczenia na trasach treningowych! Andrzej Szymocha - Fizjoterapeuta

Redaktor

Redaktor

To my - Nessi Sportswear! Od 2007 roku tworzymy wysokiej jakości, buntowniczą odzież sportową, która wprowadza kolorową moc do codziennych treningów. Inspirujemy, motywujemy i dzielimy się biegową wiedzą. Poczujcie moc koloru!

Może Ci się spodobać:

Rozgrzewka i rozciąganie – co zmienia się na przełomie zimy i wiosny?
Porady

Rozgrzewka i rozciąganie – co zmienia się na przełomie zimy i wiosny?

Rozgrzewka przed bieganiem na przełomie zimy i wiosny jest specyficzna. Organizm wolniej się rozgrzewa w związku z tym, należy uważniej podejść do rozgrzewki oraz do ćwiczeń rozciągających po treningu. Sprawdź jak dobrze przygotować się do treningu aby był efektywny i bezpieczny.

Jak przebiec 10km w 60 minut i nie umrzeć? Gotowy plan treningowy na 10 tygodni!
Porady

Jak przebiec 10km w 60 minut i nie umrzeć? Gotowy plan treningowy na 10 tygodni!

Jeśli trafiasz na ten tekst, to najprawdopodobniej pierwsze 5 km masz już za sobą – może z dumą złamane w 30 minut, a może po prostu przebiegnięte z pełnym zaangażowaniem. Teraz pora na kolejny krok: 10 km w godzinę. Brzmi ambitnie? Spokojnie. Oto plan, który krok po kroku wprowadza w nową biegową rzeczywistość – bez presji, z dystansem (dosłownie i w przenośni) oraz solidną dawką motywacji. 10 tygodni, klarowna rozpiska, szczypta humoru i mnóstwo satysfakcji. Czas ruszać dalej!

Jak poprawnie biegać pod górę?
Porady

Jak poprawnie biegać pod górę?

Sprawdź na co zwrócić uwagę biegając pod górę aby pokonywanie podbiegów stało się efektywniejsze i przyjemniejsze.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.