aktywnosc

Po co się nawadniać?

Dlaczego tak ważne jest prawidłowe nawodnienie? Dlaczego bez wody nie ma życia, nie ma nas? I dlaczego wciąż o tym zapominamy, że w zasadzie z wody się przecież składamy?!

Redaktor Redaktor
  19.01.2018
2 minuty
24.01.2018-1.jpg

Szacuje się, że woda stanowi (w zależności od badań którymi się zasugerujemy) około 45-75% masy ciała (widełki uwarunkowane są również płcią i wiekiem, kobiety z natury mają w „sobie” mniej wody, a więcej tkanki tłuszczowej z porównaniem do panów, a wraz z wiekiem również to zapotrzebowanie i tym samym „zakotwiczenie” w nas wody staje się mniejsze). Ma to również bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, gdyż przede wszystkim będąc doskonałym rozpuszczalnikiem stwarza znakomite środowisko dla wszystkich procesów życiowych przebiegających w organizmie -> reasumując bez wody nie ma życia, nie ma nas!

Woda m.in. wspomaga prawidłową pracę nerek, które wypłukują toksyny z naszego organizmu, woda w niesamowicie dużym stopniu wspiera procesy trawienia, a także zabezpiecza i nawilża przestrzeń transkomórkową w naszym organizmie, do której należy płyn mózgowo-rdzeniowy – który stanowi ok. 0,15 litra, płyn w komorach oka, płyny surowicze w jamie opłucnowej, płyn w worku osierdziowym oraz płyny soków trawiennych. Jak widzimy są to niebagatelnie dla nas ważne organy!

Intrygujący jest również fakt, że niedobór wody może być przyczyną złego samopoczucia, znużenia, osłabienia, rozdrażnienia, a nawet zawrotów głowy i drżenia rąk - czy ktoś nie doświadczył kiedykolwiek takiego stanu, lub któregoś z tych zjawisk? A ile z nas uzmysłowiło sobie, że to organizm woła o pomoc i o nawodnienie!? Zamiast sięgać wtedy po kolejne tabletki chociażby na ból głowy i kawę, warto sięgnąć najpierw (i to ekspresowo!) po 2 szklanki wody.

A dlaczego odczuwamy takie konsekwencje „niedowodnienia”? Mianowicie dzieje się tak dlatego, gdyż poziom elektrolitów drastycznie obniża się w naszym organizmie, zatem regularne picie wody umożliwia zachowanie odpowiedniego poziomu minerałów i składników odżywczych tak nam niezbędnych. Oczywiście biorąc pod uwagę, że pijemy wodę odpowiednio do nas dobraną, która te niedobory zdoła uzupełnić.

Wnioski są dosyć zaskakujące, bowiem o ile bez spożywania jedzenia człowiek jest w stanie przeżyć nawet do 50 dni (kwestia sporna tej długości w zależności od badań i danych, którymi się zasugerujemy), o tyle bez dostarczania wody – raptem kilka!

Woda jest niezbędna do podtrzymania życia! Aby organizm funkcjonował prawidłowo zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym konieczne jest właściwe utrzymanie stanu nawodnienia. Dlatego pijmy, pijmy regularnie i to co należy!

Redaktor

Redaktor

To my - Nessi Sportswear! Od 2007 roku tworzymy wysokiej jakości, buntowniczą odzież sportową, która wprowadza kolorową moc do codziennych treningów. Inspirujemy, motywujemy i dzielimy się biegową wiedzą. Poczujcie moc koloru!

Może Ci się spodobać:

Rozgrzewka i rozciąganie – co zmienia się na przełomie zimy i wiosny?
Porady

Rozgrzewka i rozciąganie – co zmienia się na przełomie zimy i wiosny?

Rozgrzewka przed bieganiem na przełomie zimy i wiosny jest specyficzna. Organizm wolniej się rozgrzewa w związku z tym, należy uważniej podejść do rozgrzewki oraz do ćwiczeń rozciągających po treningu. Sprawdź jak dobrze przygotować się do treningu aby był efektywny i bezpieczny.

Jak przebiec 10km w 60 minut i nie umrzeć? Gotowy plan treningowy na 10 tygodni!
Porady

Jak przebiec 10km w 60 minut i nie umrzeć? Gotowy plan treningowy na 10 tygodni!

Jeśli trafiasz na ten tekst, to najprawdopodobniej pierwsze 5 km masz już za sobą – może z dumą złamane w 30 minut, a może po prostu przebiegnięte z pełnym zaangażowaniem. Teraz pora na kolejny krok: 10 km w godzinę. Brzmi ambitnie? Spokojnie. Oto plan, który krok po kroku wprowadza w nową biegową rzeczywistość – bez presji, z dystansem (dosłownie i w przenośni) oraz solidną dawką motywacji. 10 tygodni, klarowna rozpiska, szczypta humoru i mnóstwo satysfakcji. Czas ruszać dalej!

Jak poprawnie biegać pod górę?
Porady

Jak poprawnie biegać pod górę?

Sprawdź na co zwrócić uwagę biegając pod górę aby pokonywanie podbiegów stało się efektywniejsze i przyjemniejsze.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.