aktywnosc

Po co się nawadniać?

Dlaczego tak ważne jest prawidłowe nawodnienie? Dlaczego bez wody nie ma życia, nie ma nas? I dlaczego wciąż o tym zapominamy, że w zasadzie z wody się przecież składamy?!

Redaktor Redaktor
  19.01.2018
2 minuty
24.01.2018-1.jpg

Szacuje się, że woda stanowi (w zależności od badań którymi się zasugerujemy) około 45-75% masy ciała (widełki uwarunkowane są również płcią i wiekiem, kobiety z natury mają w „sobie” mniej wody, a więcej tkanki tłuszczowej z porównaniem do panów, a wraz z wiekiem również to zapotrzebowanie i tym samym „zakotwiczenie” w nas wody staje się mniejsze). Ma to również bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, gdyż przede wszystkim będąc doskonałym rozpuszczalnikiem stwarza znakomite środowisko dla wszystkich procesów życiowych przebiegających w organizmie -> reasumując bez wody nie ma życia, nie ma nas!

Woda m.in. wspomaga prawidłową pracę nerek, które wypłukują toksyny z naszego organizmu, woda w niesamowicie dużym stopniu wspiera procesy trawienia, a także zabezpiecza i nawilża przestrzeń transkomórkową w naszym organizmie, do której należy płyn mózgowo-rdzeniowy – który stanowi ok. 0,15 litra, płyn w komorach oka, płyny surowicze w jamie opłucnowej, płyn w worku osierdziowym oraz płyny soków trawiennych. Jak widzimy są to niebagatelnie dla nas ważne organy!

Intrygujący jest również fakt, że niedobór wody może być przyczyną złego samopoczucia, znużenia, osłabienia, rozdrażnienia, a nawet zawrotów głowy i drżenia rąk - czy ktoś nie doświadczył kiedykolwiek takiego stanu, lub któregoś z tych zjawisk? A ile z nas uzmysłowiło sobie, że to organizm woła o pomoc i o nawodnienie!? Zamiast sięgać wtedy po kolejne tabletki chociażby na ból głowy i kawę, warto sięgnąć najpierw (i to ekspresowo!) po 2 szklanki wody.

A dlaczego odczuwamy takie konsekwencje „niedowodnienia”? Mianowicie dzieje się tak dlatego, gdyż poziom elektrolitów drastycznie obniża się w naszym organizmie, zatem regularne picie wody umożliwia zachowanie odpowiedniego poziomu minerałów i składników odżywczych tak nam niezbędnych. Oczywiście biorąc pod uwagę, że pijemy wodę odpowiednio do nas dobraną, która te niedobory zdoła uzupełnić.

Wnioski są dosyć zaskakujące, bowiem o ile bez spożywania jedzenia człowiek jest w stanie przeżyć nawet do 50 dni (kwestia sporna tej długości w zależności od badań i danych, którymi się zasugerujemy), o tyle bez dostarczania wody – raptem kilka!

Woda jest niezbędna do podtrzymania życia! Aby organizm funkcjonował prawidłowo zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym konieczne jest właściwe utrzymanie stanu nawodnienia. Dlatego pijmy, pijmy regularnie i to co należy!

Redaktor

Redaktor

To my - Nessi Sportswear! Od 2007 roku tworzymy wysokiej jakości, buntowniczą odzież sportową, która wprowadza kolorową moc do codziennych treningów. Inspirujemy, motywujemy i dzielimy się biegową wiedzą. Poczujcie moc koloru!

Może Ci się spodobać:

Jakich błędów unikać  podczas biegów długodystansowych?
Porady

Jakich błędów unikać podczas biegów długodystansowych?

Długie biegi to nie tylko sprawdzian nóg, ale też głowy i… pokory. Niestety są błędy, które popełniają zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni biegacze i biegaczki. Unikanie ich jest naprawdę ważne, szczególnie jeśli chcesz biegać długo i z radością, a nie tylko „przetrwać”.

Jakie przekąski i jedzenie zabrać w góry na wycieczkę?
Porady

Jakie przekąski i jedzenie zabrać w góry na wycieczkę?

Wybierasz się w góry na wycieczkę i zastanawiasz się, jakie przekąski zabrać ze sobą? Wybór odpowiednich przekąsek może sprawić, że wyprawa będzie udana lub nie, dlatego ważne jest, aby spakować żywność, która jest wygodna, sycąca i energetyzująca.

Jak podłoże i ukształtowanie terenu wpływa na ekonomikę biegu?
Porady

Jak podłoże i ukształtowanie terenu wpływa na ekonomikę biegu?

Wpływ podłoża i ukształtowania terenu na ekonomikę biegu jest bardzo istotny – zarówno z punktu widzenia techniki, jak i wydatku energetycznego. Ekonomika biegu to nic innego jak efektywność, z jaką organizm przekształca energię w ruch

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.