Porady

Nuda największym wrogiem biegaczy! Pomoże Ci muzyka

Nowy Rok – nowa czy nowy Ty, wiadomo! Bieganie jest proste, do czasu kiedy wkręcisz się na dobre i zaczniesz walczyć o życiówki. Jest fascynującą przygodą, oczywiście, do momentu, gdy po raz setny przemierzasz tę samą ścieżkę wokół domu. W wielu przypadkach bieganie zmienia życie i staje się zaczątkiem cudownej przygody. Jak zatem ustrzec się nudy i nie przestać biegać, nawet kiedy wiatr wieje w twarz lub jest szaro, buro i ponuro?

Sabina Bartecka Sabina Bartecka
  10.01.2023
3 minuty
Glowne-muzyka-Nessi-Sportswear-1673360788.jpg

Ze słuchawkami na uszach jakoś przyjemniej mijają długie wybiegania, łatwiejsze staje się bieganie w kółko. Kilkanaście okrążeń wokół stadionu może wykończyć psychicznie poprzez swoją monotonię, a muzyka jest na to receptą. Muzyka pozwala również wyłączyć natłok myśli i zatopić się w dźwiękach.

Zalet biegania z muzyką jest mnóstwo:

  • ulubione melodie podczas treningu potrafią dodać siły i motywacji;

  • słuchanie muzyki zwiększa efektywność treningu;

  • muzyka pozwala odciąć się od hałasów otoczenia, ale także skutecznie się wyciszyć i oczyścić umysł;

  • muzyka poprawia humor, gdyż jest w stanie stymulować produkcję endorfin;

  • muzyka daje uczucie lekkości biegu.

Jest jedno ALE, wszystko to jest prawdą pod jednym warunkiem: muzyka musi być odpowiednia. Czyli jaka?

Najlepsze wyniki osiągniemy, stosując muzykę zsynchronizowaną z tempem naszego biegu. Istotą jest bieganie w odpowiednim rytmie, odpowiadającym średniej częstości pracy serca dla wysiłku o danej intensywności (np. dla osób dorosłych preferowane tempo muzyki mieści się w zakresie 125-140 BPM uderzeń na minutę).

Na spokojniejsze przebieżki można dobrać wolniejsze piosenki, lecz energetyczny, żywy beat powyżej 120 BPM zdecydowanie pomaga.

Idealne utwory to na przykład: Rocky – Gonna Fly Now, Queen – We Are The Champions czy U2 – Beautiful Day. Dobrym przykładem jest piosenka „Oye como va” Santany, której BPM wynosi 135. I pewnie Was zaskoczę, ale świetnie do biegania sprawdza się hip-hop, nawet jeżeli to nie jest ulubiony rodzaj waszej muzyki!

Dobra, ale jak sprawdzić, która muzyka jest odpowiednia?

W Internecie czy w aplikacjach typu Spotify znajdziecie specjalne playlisty dostosowane do treningu, który zamierzacie wykonać: np. na trening interwałowy, tempowy i wolne wybiegania. Są już nawet specjalne aplikacje z funkcją przebudowywania muzyki pod szybkość waszego biegu czy chodu. Dobrym pomysłem jest też stworzenie swojej playlisty z ulubionymi wykonawcami.

Czego słuchać?

  • Piosenek;

  • stacji radiowych;

  • audiobooków;

  • podcastów.

Jestem ogromną fanką audiobooków. To moja ulubiona forma zajęcia czymś głowy podczas długich treningów. Nie zliczę ile książek „przeczytałam” biegając – naprawdę nadrobiłam sporo zaległości książkowych. Jest to świetna rozrywka – relaksuje i zajmuje umysł podczas kilkugodzinnych, spokojnych wybiegań. Uwielbiam również słuchać podcastów motywacyjnych i biegowych. Dla mnie to fantastyczne dodatkowe wykorzystanie czasu w biegu, zwłaszcza że obecnie czas jest towarem mocno deficytowym. 

Nie zapomnij o bezpieczeństwie

Muzyka do biegania jest dobra przy długich biegach, szczególnie po monotonnych, dobrze znanych i bezpiecznych trasach. Przy intensywnych treningach może niektórym przeszkadzać. Dobrym pomysłem na kompromis pomiędzy miłością do muzyki a zachowaniem ostrożności jest bieganie z jedną słuchawką w uchu. Z jednej strony słuchamy ulubionej muzyki podczas biegania, z drugiej jesteśmy w stanie usłyszeć zbliżające się zagrożenie.

Gdy biegniemy ze słuchawkami na (w) uszach, dla bezpieczeństwa rozsądnie jest założyć odzież wyposażoną w odblaski, jak np. legginsy do biegania czy bluzy do biegania z odblaskowymi detalami. I to nie tylko po zmierzchu! Sporą widoczność zapewni jedna z popularnych wśród biegaczek opasek do biegania z odblaskowym logo. Nie wspominając już o tym, że "utrzyma" słuchawki w uszach, gdy te, mają tendencję do wypadania!


Na pewno warto spróbować wyjść na trening ze słuchawkami, jeżeli do tej pory tego nie robiliście. To nowe, ciekawe doświadczenie i świetne urozmaicenie. Warto również, jeżeli jesteście zagorzałymi fanami muzyki, spróbować pobiegać bez niej i delektować się szumem morza czy śpiewem ptaków. Najważniejsze to ustrzec się nudy i po prostu biegać.

Jeżeli interesuje Cię odzież do biegania, którą ma na sobie nasza ekspertka Sabina, z łatwością stworzysz zestaw biegowy, wybierając kolory i wzory według swoich upodobań:

Sabina Bartecka

Sabina Bartecka

Triathlonistka i dziennikarka. Jako pierwsza Polka w historii i 2 kobieta na świecie ukończyła jeden z najtrudniejszych triathlonów w Europie - Diablak Extreme Triathlon. Trzykrotna Mistrzyni Polski na różnych dystansach oraz wielokrotna medalistka - od 1/8 IM do pełnego dystansu. Uzyskała kwalifikacje na Mistrzostwa Świata Championship Challenge Samorin oraz na Iron World Championship Kona Hawaje. Swoją sportową pasją dzieli się, m.in. prowadząc spotkania biegowe w ramach Nessi Time Żory.

Może Ci się spodobać:

Rozgrzewka i rozciąganie – co zmienia się na przełomie zimy i wiosny?
Porady

Rozgrzewka i rozciąganie – co zmienia się na przełomie zimy i wiosny?

Rozgrzewka przed bieganiem na przełomie zimy i wiosny jest specyficzna. Organizm wolniej się rozgrzewa w związku z tym, należy uważniej podejść do rozgrzewki oraz do ćwiczeń rozciągających po treningu. Sprawdź jak dobrze przygotować się do treningu aby był efektywny i bezpieczny.

Jak przebiec 10km w 60 minut i nie umrzeć? Gotowy plan treningowy na 10 tygodni!
Porady

Jak przebiec 10km w 60 minut i nie umrzeć? Gotowy plan treningowy na 10 tygodni!

Jeśli trafiasz na ten tekst, to najprawdopodobniej pierwsze 5 km masz już za sobą – może z dumą złamane w 30 minut, a może po prostu przebiegnięte z pełnym zaangażowaniem. Teraz pora na kolejny krok: 10 km w godzinę. Brzmi ambitnie? Spokojnie. Oto plan, który krok po kroku wprowadza w nową biegową rzeczywistość – bez presji, z dystansem (dosłownie i w przenośni) oraz solidną dawką motywacji. 10 tygodni, klarowna rozpiska, szczypta humoru i mnóstwo satysfakcji. Czas ruszać dalej!

Jak poprawnie biegać pod górę?
Porady

Jak poprawnie biegać pod górę?

Sprawdź na co zwrócić uwagę biegając pod górę aby pokonywanie podbiegów stało się efektywniejsze i przyjemniejsze.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.