Nowy Rok – nowa czy nowy Ty, wiadomo! Bieganie jest proste, do czasu kiedy wkręcisz się na dobre i zaczniesz walczyć o życiówki. Jest fascynującą przygodą, oczywiście, do momentu, gdy po raz setny przemierzasz tę samą ścieżkę wokół domu. W wielu przypadkach bieganie zmienia życie i staje się zaczątkiem cudownej przygody. Jak zatem ustrzec się nudy i nie przestać biegać, nawet kiedy wiatr wieje w twarz lub jest szaro, buro i ponuro?
Ze słuchawkami na uszach jakoś przyjemniej mijają długie wybiegania, łatwiejsze staje się bieganie w kółko. Kilkanaście okrążeń wokół stadionu może wykończyć psychicznie poprzez swoją monotonię, a muzyka jest na to receptą. Muzyka pozwala również wyłączyć natłok myśli i zatopić się w dźwiękach.
ulubione melodie podczas treningu potrafią dodać siły i motywacji;
słuchanie muzyki zwiększa efektywność treningu;
muzyka pozwala odciąć się od hałasów otoczenia, ale także skutecznie się wyciszyć i oczyścić umysł;
muzyka poprawia humor, gdyż jest w stanie stymulować produkcję endorfin;
muzyka daje uczucie lekkości biegu.
Najlepsze wyniki osiągniemy, stosując muzykę zsynchronizowaną z tempem naszego biegu. Istotą jest bieganie w odpowiednim rytmie, odpowiadającym średniej częstości pracy serca dla wysiłku o danej intensywności (np. dla osób dorosłych preferowane tempo muzyki mieści się w zakresie 125-140 BPM uderzeń na minutę).
Na spokojniejsze przebieżki można dobrać wolniejsze piosenki, lecz energetyczny, żywy beat powyżej 120 BPM zdecydowanie pomaga.
Idealne utwory to na przykład: Rocky – Gonna Fly Now, Queen – We Are The Champions czy U2 – Beautiful Day. Dobrym przykładem jest piosenka „Oye como va” Santany, której BPM wynosi 135. I pewnie Was zaskoczę, ale świetnie do biegania sprawdza się hip-hop, nawet jeżeli to nie jest ulubiony rodzaj waszej muzyki!
W Internecie czy w aplikacjach typu Spotify znajdziecie specjalne playlisty dostosowane do treningu, który zamierzacie wykonać: np. na trening interwałowy, tempowy i wolne wybiegania. Są już nawet specjalne aplikacje z funkcją przebudowywania muzyki pod szybkość waszego biegu czy chodu. Dobrym pomysłem jest też stworzenie swojej playlisty z ulubionymi wykonawcami.
Piosenek;
stacji radiowych;
audiobooków;
podcastów.
Jestem ogromną fanką audiobooków. To moja ulubiona forma zajęcia czymś głowy podczas długich treningów. Nie zliczę ile książek „przeczytałam” biegając – naprawdę nadrobiłam sporo zaległości książkowych. Jest to świetna rozrywka – relaksuje i zajmuje umysł podczas kilkugodzinnych, spokojnych wybiegań. Uwielbiam również słuchać podcastów motywacyjnych i biegowych. Dla mnie to fantastyczne dodatkowe wykorzystanie czasu w biegu, zwłaszcza że obecnie czas jest towarem mocno deficytowym.
Muzyka do biegania jest dobra przy długich biegach, szczególnie po monotonnych, dobrze znanych i bezpiecznych trasach. Przy intensywnych treningach może niektórym przeszkadzać. Dobrym pomysłem na kompromis pomiędzy miłością do muzyki a zachowaniem ostrożności jest bieganie z jedną słuchawką w uchu. Z jednej strony słuchamy ulubionej muzyki podczas biegania, z drugiej jesteśmy w stanie usłyszeć zbliżające się zagrożenie.
Gdy biegniemy ze słuchawkami na (w) uszach, dla bezpieczeństwa rozsądnie jest założyć odzież wyposażoną w odblaski, jak np. legginsy do biegania czy bluzy do biegania z odblaskowymi detalami. I to nie tylko po zmierzchu! Sporą widoczność zapewni jedna z popularnych wśród biegaczek opasek do biegania z odblaskowym logo. Nie wspominając już o tym, że "utrzyma" słuchawki w uszach, gdy te, mają tendencję do wypadania!
Na pewno warto spróbować wyjść na trening ze słuchawkami, jeżeli do tej pory tego nie robiliście. To nowe, ciekawe doświadczenie i świetne urozmaicenie. Warto również, jeżeli jesteście zagorzałymi fanami muzyki, spróbować pobiegać bez niej i delektować się szumem morza czy śpiewem ptaków. Najważniejsze to ustrzec się nudy i po prostu biegać.
Jeżeli interesuje Cię odzież do biegania, którą ma na sobie nasza ekspertka Sabina, z łatwością stworzysz zestaw biegowy, wybierając kolory i wzory według swoich upodobań:
Triathlonistka i dziennikarka. Jako pierwsza Polka w historii i 2 kobieta na świecie ukończyła jeden z najtrudniejszych triathlonów w Europie - Diablak Extreme Triathlon. Trzykrotna Mistrzyni Polski na różnych dystansach oraz wielokrotna medalistka - od 1/8 IM do pełnego dystansu. Uzyskała kwalifikacje na Mistrzostwa Świata Championship Challenge Samorin oraz na Iron World Championship Kona Hawaje. Swoją sportową pasją dzieli się, m.in. prowadząc spotkania biegowe w ramach Nessi Time Żory.
Dowiedz się jakie są główne założenia treningu CrossFit i ile korzyści może przynieść regularne jego wykonywanie.
Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę podczas treningów na trudnym podłożu aby nie nabawić się kontuzji.
Dowiedz się co warto wprowadzić do treningu uzupełniającego biegacza jesienią, aby zaprocentowało to w nowym sezonie startowym.
Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)
Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty
Copyright © Nessi. All rights reserved.