aktywnosc

Jaką wodę wybrać?

Wysokiej jakości woda pitna od zawsze była elementem życia człowieka na wagę złota. Mówi się, że bez pożywienia jesteśmy „jakiś określony czas” w stanie przeżyć, ale bez wody? Jest to niemożliwe!

Redaktor Redaktor
  19.01.2018
5 minut
19.01.2018---1.jpg

Woda, która jest dostarczana do naszego organizmu musi być przede wszystkim wodą biologicznie czystą - to zapewne najistotniejszy aspekt dla nas. Nie jest to pojęcie oczywiście tożsame z wodą chemicznie czystą. Bowiem dla każdego z nas, niezależnie od tego jakiej jesteśmy płci, czy też w jakim aktualnie wieku, najkorzystniejsze i najbezpieczniejsze jest spożywanie na co dzień wody biologicznie czystej, wody naturalnej o niskiej lub średniej mineralizacji – taką wodą na pewno nikt nie wyrządzi sobie krzywdy. Należy bowiem mieć na uwadze, że zarówno nadmiar jak i niedobór każdego składnika aktywnego, zatem również danych pierwiastków występujących w wodzie, może być dla naszego organizmu zbawienny jak i również szkodliwy!

W Polsce szacuje się, że producenci wytwarzają kilkaset wód butelkowanych, z tego wg. badań niespełna 30 jest tymi „prawdziwymi”, a zatem zgodnymi z informacjami podanymi na opakowaniu, wodami mineralnymi. Źródła dodatkowo podają, że raptem kilka z nich jest wzbogaconych w składniki mineralne czyli są to tzw. wody mineralizowane. By sięgnąć po tą odpowiednią dla siebie i nie zostać przysłowiowo „nabitym w butelkę” powinniśmy przede wszystkim odpowiednio do potrzeb naszego własnego organizmu dobierać taką wodę, która według funkcji jaką spełniają jej poszczególne składniki mineralne będzie na nas korzystnie oddziaływać. Najbardziej wartościowe dla organizmu składniki mineralne, które można znaleźć w naturalnej wodzie mineralnej to: magnez, wapń, sód, chlorki, siarczany i wodorowęglany oraz w niektórych wodach także jod, fluor i żelazo. Ale najpierw, co ISTOTNE musimy oczywiście znać potrzeby naszego organizmu i wtedy dobrać taką wodę, która pomoże uzupełnić ewentualne braki tychże składników, których najbardziej potrzebuje nasz organizm, wpływając tym samym jak najbardziej korzystnie na nasze zdrowie (ewentualne jednostki chorobowe) jak i samopoczucie.

A co z wyborem pomiędzy wodą gazowaną i niegazowaną? Po pierwsze, woda gazowana nie zaszkodzi nam jak wiele źródeł twierdzi, a tylko w niektórych przypadkach należy jej się wystrzegać z określonych powodów prozdrowotnych. Unikać jej powinny osoby chociażby z nadkwasotą, z zaburzeniami trawienia oraz borykające się z chorobami gardła czy też strun głosowych. Natomiast z pozytywnych aspektów woda gazowana, w przeciwieństwie do wody niegazowanej, będzie działała na nas korzystnie drażniąc kubki smakowe w jamie ustnej, co spowoduje większe dla nas orzeźwienie, wpływając na lepsze samopoczucie i gasząc pragnienie (stąd być może przekonanie wśród wielu osób które twierdzą, że pijąc wodę niegazowaną w ogóle nie czują się nawodnieni?!)

Wody gazowane mogą mieć naturalną zawartość dwutlenku węgla, a niektóre z nich są dodatkowo wzbogacane w niego. Obecność dwutlenku węgla nie pozostaje jednak bez znaczenia na walory chemiczne wody, bowiem przyczynia się do obniżenia pH. Wody tym samym stają się bardziej „kwaśne” – to obniżenie pH wynosi od 0,05 do 2,66 w stosunku do wody niegazowanej. Tak obniżone pH ma oczywiście swoje zalety, bowiem zabezpiecza przed rozwojem bakterii, czyli jednym słowem wody gazowane pod względem mikrobiologicznym są dla nas bezpieczniejsze, niż wody o odczynie obojętnym, te „bez gazu”.

Jeżeli nie jesteśmy w dalszym ciągu przekonani, który rodzaj wody jest nam najbardziej sprzyjający, to najlepiej pić różnego rodzaju wody obserwując ich wpływ na nasz organizm, na nasze samopoczucie. Dlatego kupując dla siebie i swojej rodziny wodę mineralną trzeba kierować się przede wszystkim ilością poszczególnych składników mineralnych zawartych w wodzie i dobierać ją do swoich indywidualnych potrzeb, a nie ulegać jak to często ma miejsce modzie czy reklamie, bądź sugerować się wyłącznie ceną.

Pamiętajmy, że niejednokrotnie wody z mniej „rozreklamowanych ujęć”, a tym samym tańsze mogą poszczycić się o wiele lepszym składem i walorami smakowymi.

Oczywiście, idealnie gdybyśmy wzięli jeszcze jeden ZNACZĄCY aspekt pod uwagę, mianowicie wybierając wodę mineralną, powinniśmy kupować ją w szklanej butelce, chociaż może nie zawsze jest to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie (woda w szklanych butelkach zazwyczaj jest ciut droższa, oczywiście zależne jest to również od danej firmy) to woda w szkle cechuje się znacznie większa prozdrowotnością. W niektórych przypadkach (np. w dużych miastach) wchodzi w grę jeszcze jedno rozwiązanie, mianowicie jak pokazują liczne badania najlepszym, i w długiej perspektywie pewnie też najtańszym wyjściem, jest wybór wody kranowej poddanej filtracji w warunkach domowych. Ale co do tego wciąż jest wiele spornych kwestii, jeśli chodzi o słuszność i skuteczność takich filtrów jak i samego stanu miejskich wodociągów, a dokładniej formy rur które tą wodę do naszych kranów dostarczają.

Jak widzimy pole manewru co do picia wody jest dosyć duże. Pamiętajmy, że nie każdy z nas może pozwolić sobie na dobrej jakości filtrowaną kranówkę, na idealną DARMOWĄ przebadaną wodę z pobliskiego źródełka lub sięgnąć po „szklaną” szumnie reklamowaną mineralną którą „zapijają” się znajomi, bo nie pozwala nam na to nasze zdrowie.

NAJWAŻNIEJSZE TO ZNALEŹĆ NAJLEPSZĄ WODĘ DLA SIEBIE! :)

Redaktor

Redaktor

Tworzymy artykuły, które pomogą Ci w osiąganiu kolejnych sportowych celów.

Może Ci się spodobać:

Czy można efektywnie trenować siłowo w domu bez sprzętu? 
Porady

Czy można efektywnie trenować siłowo w domu bez sprzętu? 

W artykule znajdziesz wskazówki jak efektywnie trenować siłowo w domu, z jakich sprzętów codziennego użytku możesz skorzystać podczas treningu oraz jak dostosować strój aby czuć się komfortowo podczas ćwiczeń.

Jakie są najlepsze metody rozciągania łydek po bieganiu?
Porady

Jakie są najlepsze metody rozciągania łydek po bieganiu?

W artykule znajdziesz propozycje ćwiczeń rozciągających mięśnie łydek po bieganiu. Dowiesz się również jak skutecznie rozciągać się przed bieganiem oraz jakie korzyści biegaczowi przynoszą regularne ćwiczenia rozciągające.

Jak przygotować się do maratonu: 10 rzeczy, które musisz ogarnąć.
Porady

Jak przygotować się do maratonu: 10 rzeczy, które musisz ogarnąć.

Przygotowujesz jest do maratonu? Poznaj 10 rzeczy, które pozwolą Ci lepiej przygotować się do tego dystansu!

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.