Porady

Jak zacząć biegać i się nie stresować?

Przed nami wakacje i coraz cieplejsze dni. Chcesz poprawić swoją kondycję przed sezonem urlopowym? Jogging jest świetnym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów! Bieganie to sport praktycznie dla każdego: żeby trenować, wystarczy wygodna odzież i para dobrych butów. Jak zacząć przygodę z bieganiem i się nie stresować, że coś pójdzie nie tak? Przeczytaj nasz poradnik!

Sabina Bartecka Sabina Bartecka
  10.05.2022
4 minuty
Modelka-bieg-andaluzja-nessi.png

Z artykułu dowiesz się:

  • jak zacząć biegać bez kondycji,

  • ile razy w tygodniu biegać,

  • co daje bieganie.

Jak zacząć biegać, nie mając doświadczenia ani kondycji?

Po pierwsze absolutnie nie zakładajmy, że przebiegniemy od razu 10 kilometrów! Na pierwszych treningach nie patrzmy na tempo, czas, ani nawet na znajomych biegaczy. Z całą pewnością będzie nam się wydawało, że bieganie nie jest dla nas: bo kosztuje nas dużo wysiłku, potu i łez, bo za żadne skarby świata nie przebiegniemy jednego kilometra! I dobrze – wcale nie musimy.

Niech naszym pierwszym osiągnięciem będzie np. 20 minut wolnego biegu (takiego naprawdę spokojnego, na ile potrafimy), przeplatanego marszem. Jeśli to za dużo, może być 15 czy nawet 10 minut! W tym momencie najważniejsze jest to, że w ogóle wyszłyśmy z domu! I tak jesteśmy już zwyciężczyniami, bo zrobiłyśmy pierwszy krok! Nie zaczynajmy sprintem, bo po 100 metrach będziemy mieć dosyć; stwierdzimy wtedy, że to nie dla nas, a przecież nie o to chodzi. Bieganie ma przede wszystkim dawać nam radość i sprawiać, że będziemy zdrowsze.

Sabina Bartecka podczas biegu w koszulce i legginsach Nessi Sportswear
Bieganie to źródło lepszego samopoczucia

Jeżeli ciągły bieg przez 20 minut nie sprawia nam już trudności, następnym celem może być osiągnięcie 30 minut nieprzerwanego biegu, a kolejnym (może po kilku treningach, a może po kilku miesiącach) – złamanie granicy np. 6 minut na kilometr.

Jak często powinno się biegać?

W bieganiu najważniejsza jest systematyczność. Nie musimy biegać dużo, ale warto, abyśmy robili to 2-3 razy w tygodniu. Jeżeli zależy nam jednak na wynikach sportowych, dobrze jest biegać co najmniej 3 razy w tygodniu, a treningi urozmaicać o zadania biegowe (np. podbiegi, sprinty, przebieżki itp.). Nigdy nie wykonujemy wszystkich treningów jednym tempem! Lepiej pobiec wolniej, ale w trening wpleść zadania, np. we wtorek będą to podbiegi, w czwartek sprinty, a na weekend zaplanujmy dłuższe, spokojne wybieganie.

Czy można biegać codziennie? Wyjaśniamy

Jeśli treningi są intensywne, to nie dajemy naszemu organizmowi czasu na pełną regenerację i naturalną eliminację mikrourazów powstałych podczas biegania. Postawmy raczej na codzienną aktywność i uzupełnianie treningów biegowych o rower, pływanie, jogę, czy gimnastykę. Jeżeli we wtorek biegamy, to w środę możemy iść na basen czy rower! Przy tak urozmaiconym treningu ryzyko kontuzji jest znacznie mniejsze, a nasze samopoczucie lepsze, no i znużenie nie dopadnie nas tak szybko.

Modelka w trakcie ćwiczeń w topie i spodniach dresowych Nessi
Urozmaicenie biegania o gimnastykę przyspiesza regenerację i zmniejsza ryzyko urazów

Pamiętajmy, że nie każdy ma predyspozycje do osiągania wysokich wyników sportowych, ale każdy może czerpać radość z biegania i każdy – jeśli tylko nie ma przeciwwskazań zdrowotnych – może biegać. Najważniejsze jest to, aby przetrwać pierwsze tygodnie, bo one są najtrudniejsze. Jeśli wytrwasz w swoim postanowieniu, przekonasz się, że systematyczne bieganie zmieni Twoje życie. I to na lepsze.

Co daje bieganie? Poznaj zalety regularnych treningów

Bieganie z pewnością owocuje lepszą kondycją i świetnym samopoczuciem. Będziesz cieszyć się nie tylko lepszym zdrowiem, poczujesz się też silniejsza i dużo sprawniejsza. Regularne treningi sprawią, że zmieni się twoje ciało – na pewno schudniesz, bo zaczniesz zwracać większą uwagę na to, co ląduje na twoim talerzu. Dlaczego? Szybko zauważysz, że ciężkie dania, jak schabowy i ziemniaki z sosem to zły wybór przed treningiem: sprawia, że jesteśmy ociężali, możemy też przypłacić go problemami żołądkowymi. Mimowolnie zaczniesz wybierać zdrowsze i lżejsze produkty.

Bieganie zmienia nie tylko ciało, ale także psychikę. Większa ilość energii pozwoli Ci realizować śmielsze cele i marzenia życiowe. Uwierzysz w siebie i w to, że możesz znacznie więcej. Jeżeli uda Ci się wykonać jakieś trudne zadanie biegowe, to będziesz odważniej podchodzić do wyzwań w pracy czy w domu.

Modelka w trakcie biegu na Maderze
Bieganie sprawi, że uwierzysz w siebie, a tym samym będziesz odważniej podchodzić do wyzwań

Bieganie to także skuteczny sposób na poprawę samopoczucia. Trening wyzwala tyle endorfin, że nawet największy problem wydaje się po nim znacznie mniejszy. W czasie biegania można „przewietrzyć głowę”, ale też wyzwolić swoją kreatywność i wpaść na niesamowite pomysły. I ostatnia rzecz (ale prawdopodobnie najważniejsza!): dzięki aktywnemu stylowi życia poznasz wiele fantastycznych osób! Warto zrobić ten pierwszy krok. To co: idziemy biegać?

Czujesz się zmotywowana do rozpoczęcia biegowej przygody? Świetnie! Zachęcamy Cię też do zapoznania się z naszą listą porad dla początkujących biegaczy! Poznaj ciekawe tipy, które pozwolą odpowiednio zacząć i nie zniechęcić się po pierwszych tygodniach aktywności.

Sabina Bartecka

Sabina Bartecka

Triathlonistka i dziennikarka. Jako pierwsza Polka w historii i 2 kobieta na świecie ukończyła jeden z najtrudniejszych triathlonów w Europie - Diablak Extreme Triathlon. Trzykrotna Mistrzyni Polski na różnych dystansach oraz wielokrotna medalistka - od 1/8 IM do pełnego dystansu. Uzyskała kwalifikacje na Mistrzostwa Świata Championship Challenge Samorin oraz na Iron World Championship Kona Hawaje. Swoją sportową pasją dzieli się, m.in. prowadząc spotkania biegowe w ramach Nessi Time Żory.

Może Ci się spodobać:

Porównanie dwóch fasonów spódniczek sportowych
Produkty

Porównanie dwóch fasonów spódniczek sportowych

Spódniczka zadomowiła się w sporcie na dobre. Co prawda, już od ponad 100 lat króluje wśród kobiet na kortach tenisowych, to swoją popularność zyskała również na ścieżkach biegowych. Sylwia Jabłońska - specjalistka od biegów ultra, czyli wszystkich tych, które zaczynają się powyżej dystansu maratonu (42.195 km), nie wyobraża sobie przebiegnięcia choćby kilometra w czymś innym niż w spódniczce biegowej. Przeczytajcie Jej opinie na temat dwóch rodzajów spódniczek Nessi, które miała okazję przetestować w warunkach bojowych, m.in. na dystansie 100 km.

Plan treningowy dla początkujących biegaczy: wyznaczanie celu, składowe treningu i roztrenowanie
Porady

Plan treningowy dla początkujących biegaczy: wyznaczanie celu, składowe treningu i roztrenowanie

Biegasz już od jakiegoś czasu, Twoja kondycja rośnie, zapomniałaś co to zadyszka, swobodnie pokonujesz 5, czy 10 kilometrów bez zatrzymywania i czujesz, że czas na kolejny etap biegania, czyli trenowanie? Osobiste życiówki to już za mało i chciałabyś zacząć startować w zawodach? By to zrobić, ale tak porządnie, a przede wszystkim mądrze, potrzebny jest plan - i to właśnie o nim przeczytasz poniżej.

Zrównoważona moda w wydaniu Nessi: biodegradowalny materiał Bio Brisk
Historia

Zrównoważona moda w wydaniu Nessi: biodegradowalny materiał Bio Brisk

Bez przerwy jesteśmy atakowani wizjami o katastrofie klimatycznej w wyniku działań człowieka. Większość z nas również zdaje sobie sprawę z nieodwracalnych zmian, jakie następują w przyrodzie. I pomimo tego, że nie jesteśmy w stanie obrócić swojego życia o 180 stopni i wrócić do jaskiń, to w Nessi nie stoimy bezczynnie. Na ten sezon wprowadziliśmy produkty z materiału biodegradowalnego.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.