Porady

Jak trenować będąc mamą? Czy jest to w ogóle możliwe?

Ruch jest kluczem do sprawności, niestety z małymi dziećmi nie zawsze wszystko można zaplanować, więc wpisane w grafik regularnych treningów zwykle wydaje się niemożliwe. Proponujemy kilka sprytnych rozwiązań, by przemycić więcej aktywności sportowej w codziennym funkcjonowaniu - i nie będą to wyścigi między pralką a zmywarką. #mumslife

Weronika Radzimowska-Mejer Weronika Radzimowska-Mejer
  21.04.2023
4 minuty
Wera-mama-Nessi-Sportswear-1682084110.jpeg

Będąc mamą, doskonale wiesz jak trudno pamiętać o sobie, znaleźć czas i przestrzeń dla swoich potrzeb i nie zatracić się w macierzyństwie. Potrafisz czuć się winna, wychodząc raz na pół roku do kosmetyczki, a wybierając w sklepie jogurt, słyszysz w głowie ponaglający oddech teściowej, u której zostawiłaś na moment dzieciaki.

Chociaż marzysz o chwili dla siebie (nie mówiąc o samotnym skorzystaniu z ubikacji), to masz wyrzuty sumienia, że nie poświęcasz latoroślom dość wartościowego czasu. Prawdą jest jednak, że nie pamiętasz co to wolny wieczór, a książeczki z dobranockami masz w małym palcu. Jak więc znaleźć czas i przyzwolenie na trening?

Zależy nam na powrocie do formy sprzed ciąży. Stawiamy nie tylko na figurę, ale dobre samopoczucie naszego ciała i bezbolesne funkcjonowanie w codziennym życiu. Czy można pogodzić te potrzeby z macierzyństwem?

Spacer

Jeżeli jesteś mamą maluszka, który jeździ w wózku mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Nie ma lepszego treningu dla świeżo upieczonej mamy niż spacer. Chód jest dla nas najbardziej naturalnym ruchem, który świetnie angażuje całe ciało do pracy i przygotowuje do trudniejszych aktywności. Dodaj do tego kilka stromych podjazdów, nieco szybsze tempo, lub dłuższy dystans, a zobaczysz, że pchanie wózka z coraz cięższym bobasem może stać się bardzo naturalnym treningiem. Chodzenie to za mało? Spróbuj tego planu:

  • 15min szybki marsz z wózkiem lub szybki marsz do parku w ramach rozgrzewki;

  • cały czas prowadząc wózek zrób 10 wykroków na każdą nogę;

  • idąc do przodu zrób 10x krok + przysiad;

  • wciąż przesuwając się do przodu wykonaj na zmianę wznosy nóg do tyłu (lift) po 10 na stronę;

  • zrób 30sek przerwy w szybkim marszu, wykonaj 4 serie.

 

Ćwiczeń z wózkiem jest mnóstwo! A jeśli maluch zaśnie śmiało możesz spróbować wykonać podpory, pompki i ćwiczenia na triceps z wykorzystaniem parkowej ławki. Nie wstydź się! Park to doskonałe miejsce by trenować na świeżym powietrzu, a bycie aktywną mamą to powód do dumy i wzór do naśladowania.

Wspólny ruch

Nie planuj długiego, rozbudowanego treningu kiedy masz przy sobie malucha. Wystarczy 10 minut. 4 ćwiczenia po 3 serie. Z góry załóż, że być może nie uda się wykonać ich do końca, ale kto wie? Może miło się zaskoczysz? Jeśli maluch nie pozwoli zrobić wszystkich powtórzeń, nie denerwuj się, ważne, że próbujesz i trochę rozruszasz ciało. To dobry początek!

Posadź maluszka w bujaczku lub połóż obok siebie na kocu i zacznij wykonywać ćwiczenia, zagadując go przy tym. Niemowlę może okazać się też świetnym obciążeniem podczas wykonywania przysiadów czy wykroków. Zadbaj wtedy szczególnie o właściwą postawę podczas ćwiczeń, bez wyginania pleców w odcinku lędźwiowym i o bezpieczeństwo dziecka. Zwróć uwagę czy trzymając go nie obciążasz cały czas jednej ręki.

Nosząc maleństwo szukaj zawsze symetrycznego ułożenia jego i siebie. Starsze dzieci możesz zachęcić do naśladowania Twoich ruchów, drobnymi kroczkami wyrabiając w nich sportowy nawyk, nie zapomnij jednak o odwrocie ról! Dzieciaki potrafią poruszać się w pięknych funkcjonalnych wzorcach, które warto podpatrywać.

A może pobiegacie razem po salonie? Istnieje też prawdopodobieństwo, że Twój towarzysz lub towarzyszka znudzą się wspólnym ćwiczeniem i zajmą się wyjmowaniem przyborów kuchennych, a Ty dokończysz trening.

Zajęcia zorganizowane dla mam z dziećmi

Sprawdź czy w Twojej okolicy odbywają się treningi dla mam, na które przychodzi się z maluszkiem. To świetna okazja do ruchu pod okiem trenera, ale też szansa na nawiązanie nowych znajomości i wsparcie w rodzicielskich rozterkach. Oczywiście może może się zdarzyć, że większą cześć treningu spędzisz karmiąc, ale to w końcu #mumslife

Przeciągaj się

Często. W różnych kierunkach i na różne sposoby. Skręcaj, roluj, wyciągaj. Wyobraź sobie, że jesteś dzikim, silnym kotem, który właśnie wstał z drzemki. Tak jak on spróbuj rozbudzić swoje ciało, angażuj przy tym aktywnie mięśnie, eksploruj tor ruchu, sprawdź jakiej pracy potrzebuje teraz Twoje ciało, kiedy czujesz przyjemne rozciąganie. To odżywia, nawilża i dotlenia powięź, z której jesteśmy zbudowani. Choć nie nazwiemy tego treningiem, zmniejszymy ryzyko kumulacji napięć i przykurczy w ciele. W dodatku możemy robić to czekając na zagotowanie wody na makaron.

Prezent dla siebie!

A gdyby w ramach nagrody, za cały trud, miłość i opiekę jaką obdarzasz swoje maluchy, raz w tygodniu umówić się z tatą, babcią lub ciocią na krótkie zastępstwo? Wskoczyć w legginsy i na dwie godziny wyjść z domu. Zrobić ulubiony trening na siłowni, rozłożyć matę w szkole jogi, lub ruszyć na biegowe ścieżki? Bez wyrzutów sumienia i nerwów. Wracając do domu stęskniona znajdziesz w sobie mnóstwo nowego zapału i ochoty do wspólnych zabaw.

#sportjestspoko - nie tylko dla ciała

Pomaga oczyścić głowę, złapać dystans, oderwać się od codzienności. Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko, a jeśli jest do tego wysportowana, ma więcej siły i zdrowia do szaleństw z coraz starszymi wukanami energii. Sprawdź jak zmienią się Twoje kondycja i samopoczucie kiedy spacer zaczniesz traktować jak trening, codziennie zrobisz kilka przysiadów  z maleństwem na rękach i od czasu do czasu oddasz się swojej ulubionej aktywności w samotności.

Pamiętaj, że żeby zacząć ćwiczyć po porodzie potrzebujesz zgody lekarza i fizjoterapeutki uroginekologicznej!

Jeśli interesuje Cię odzież, którą ma na sobie Weronika, kliknij jedną z poniższych propozycji. Odzież z linii Ultra, którą nosi, to także świetna propozycja dla wracających do formy mam.

Weronika Radzimowska-Mejer

Weronika Radzimowska-Mejer

Nauczycielka jogi i instruktorka fitness, szkoleniowiec ProFi Fitness School. Ukończyła kurs nauczycielski Ashtanga Vinyasa Yoga RYT 200, według międzynarodowych standardów Yoga Alliance oraz kursy doszkalające, m.in. Joga dla kobiet w ciąży i mama baby joga. Właścicielka kameralnego studia Sąsiedzka Joga w Suchym Lesie.

Może Ci się spodobać:

Co to jest CrossFit? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej popularnej formie treningu!
Porady

Co to jest CrossFit? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej popularnej formie treningu!

Dowiedz się jakie są główne założenia treningu CrossFit i ile korzyści może przynieść regularne jego wykonywanie.

Jak bezpiecznie biegać po śliskich nawierzchniach?
Porady

Jak bezpiecznie biegać po śliskich nawierzchniach?

Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę podczas treningów na trudnym podłożu aby nie nabawić się kontuzji.

Jakie formy aktywności warto włączyć do treningu biegowego jesienią?
Porady

Jakie formy aktywności warto włączyć do treningu biegowego jesienią?

Dowiedz się co warto wprowadzić do treningu uzupełniającego biegacza jesienią, aby zaprocentowało to w nowym sezonie startowym.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.