Sprawdź na co zwrócić uwagę biegając pod górę aby pokonywanie podbiegów stało się efektywniejsze i przyjemniejsze.
Bieganie pod górę to świetny trening siłowy i wytrzymałościowy, ale wymaga odpowiedniej techniki, żeby było skuteczne i bezpieczne. Dzisiaj znajdziesz kilka najważniejszych zasady, które pomogą Ci biegać pod górę efektywnie i bez przeciążania organizmu:
Przy podbiegach naturalnie zmniejsz długość kroku. Stopy staraj się stawiać na śródstopiu. Dzięki temu bedziesz lepiej kontrolować ruch, oszczędzać energię i zmniejszysz ryzyko przeciążenia łydek i bioder.
Nie walcz z górką – zamiast przyspieszać, utrzymuj stały rytm kroków. Lepszy jest wolniejszy, ale równomierny bieg niż zryw na początku i marsz po 10 metrach.
Tułów powinien być lekko pochylony z bioder, ale bez zaokrąglania pleców. Unikaj nadmiernego wychylania się do przodu – to prowadzi do napięcia karku i utraty równowagi.
Ręce pomagają utrzymać rytm i dodają energii. Zegnij je w łokciach i poruszaj dynamicznie, tak aby pomagały nogom w pokonywaniu nachylenia.
Skieruj wzrok kilka metrów do przodu. Pomoże Ci to utrzymać prawidłową postawę i oddychanie. Patrzenie pod nogi powoduje garbienie się i utratę napięcia w korpusie.
Zadbaj o kontrolowany, głęboki oddech. Nie panikuj, gdy tętno wzrasta – to naturalne przy podbiegach. Skup się na równym wdechu i wydechu, nawet jeśli tempo jest wolniejsze.
W bardzo stromym terenie lub długim podbiegu lepiej jest przejść na chwilę do szybkiego marszu z mocną pracą rąk (pomocne są kije biegowe), niż biec w złej technice i zbyt wysokim tętnie. To nie oznacza porażki – to świadome zarządzanie energią.
Im częściej biegasz pod górę, tym łatwiej to przychodzi. Podbiegi wzmacniają pośladki, uda i łydki, poprawiają wytrzymałość i są świetnym dodatkiem do przygotowania do zawodów.
Aby poprawić swoje wyniki w bieganiu pod górę, warto wzmacniać odpowiednie grupy mięśniowe:
Ćwiczenia siłowe: wprowadź do swojego treningu ćwiczenia takie jak martwy ciąg, przysiady, wykroki i ćwiczenia na jedną nogę, które wzmacniają dolne kończyny.
Trening interwałowy: wprowadź interwały pod górę z powrotem w dół w formie truchtu lub marszu (np. 6–10 powtórzeń).
Stabilność: pracuj nad równowagą i stabilnością poprzez ćwiczenia na jednej nodze, co pomoże w lepszym utrzymaniu równowagi podczas biegu pod górę.
Trening techniczny: biegaj krótkie podbiegi (50–100 m), skupiając się na rytmie, pracy rąk i postawie.
Trening siłowy: dłuższe podbiegi (200–400 m) w tempie submaksymalnym budują siłę i wytrzymałość.
Trening w formie zabawy biegowej: naturalne ukształtowanie terenu z lekkimi i umiarkowanymi podbiegami.
Dzięki dobrej technice bieganie pod górę stanie się mniej męczące, bardziej efektywne a nawet przyjemne
Biegaczka ultra, z zawodu jest nauczycielką wychowania fizycznego. Jej wyniki i sukcesy są znane w biegowym świecie. Sylwia jest 9 kobietą w Polsce według rankingu Rate My Trail (783 punkty). Należy do elity polskich biegaczek ultra.
Maraton to wysiłek „na granicy” organizmu - 42, 195 km to długi dystans. Samo „bieganie dużo” niestety często kończy się przetrenowaniem, kontuzją albo „ścianą” na 30. kilometrze, bo ciało i głowa nie były przygotowane we właściwy sposób. Sprawdź jak tego uniknąć.
Długie biegi to nie tylko sprawdzian nóg, ale też głowy i… pokory. Niestety są błędy, które popełniają zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni biegacze i biegaczki. Unikanie ich jest naprawdę ważne, szczególnie jeśli chcesz biegać długo i z radością, a nie tylko „przetrwać”.
Wybierasz się w góry na wycieczkę i zastanawiasz się, jakie przekąski zabrać ze sobą? Wybór odpowiednich przekąsek może sprawić, że wyprawa będzie udana lub nie, dlatego ważne jest, aby spakować żywność, która jest wygodna, sycąca i energetyzująca.
Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)
Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty
Copyright © Nessi. All rights reserved.