Jak to robimy?

Od luźnych wełnianych spodni z szeroką nogawką do innowacyjnych spodenek z wkładką. Historia rozwoju odzieży kolarskiej

Od luźnych bawełnianych koszul do zaawansowanych technologicznie koszulek kolarskich. Kapelusze i berety zamiast kasków... Historia odzieży kolarskiej sięga kilku wieków wstecz i rozwijała się równolegle z rozwojem samego roweru. Od początków jazdy na rowerze jako formy rekreacji, do wyścigów kolarskich, odzież kolarska przeszła długą drogę, aby stać się zaawansowanym technologicznie i wydajnym narzędziem zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.

Mateusz Witkowski Mateusz Witkowski
  31.05.2023
7 minut
Sabina-glowne-Nessi-Sportswear-1685529656.jpg

W tym wpisie przeczytasz o:

  • rozwoju odzieży kolarskiej;

  • profesjonalnych rozwiązaniach w odzieży rowerowej z perspektywy amatora;

  • funkcjonalności współczesnej odzieży kolarskiej na przykładzie odzieży Nessi Sportswear.

Początki - przełom XIX i XX wieku

(...) Od ubioru kolarza musimy jeszcze więcej wymagać. Nie powinien on nam w jeździe zawadzać. Oprócz tego znany pisarz sportowy, Dr Martin Siegfried w świetnej swej broszurze p. t. "Czy kolarstwo jest zdrowe," stawia to ważne żądanie, żeby sportowe ubranie nie przeszkadzało nam do pełnienia czynności zawodowych. - Wszystkie cytaty pochodzą z: "Sport cyklowy i zdrowie: rady cyklistom i tym, którzy nimi chcą zostać", autor Wilhelm Steckel 1901 r., wydawnictwo Alfred Zoner, Łódź

Początkowe stroje rowerowe były dość proste i praktyczne, skonstruowane głównie w celu zapewnienia komfortu podczas jazdy, chociaż jeśli przyjrzymy się ich konstrukcji, ten komfort wydaje się być wątpliwy (szerokie nogawki?!).

Spodnie

(...) Sięgające do kolan trykotowe spodnie, w rodzaju spodni do pływania, w połączeniu z długiemi pończochami uzupełniają spodnie ubranie. Można używać też i płóciennych spodni tej samej długości. Wtykanie długich spodni do pończoch jest niehygieniczne. Również wskutek noszenia zbyt krótkich spodni, na niezakrytych miejscach kolana i uda, utworzyć się łatwo może wysypka.

(...) Krótkie jednak spodnie nie powinny być ściągnięte gumką, ale małą sprzączką, gumka bowiem krępuje nogę i przeszkadza odpływowi krwi z przedudzia wskutek ściśnienia wierzchnich narządów i może wywołać nieprzyjemne uczucia, jak przechodzenie mrowia, symptomaty znużenia, darcie, nawet kurcze. Sprzączką zaś najłatwiej można wywrzeć mały, równomierny nacisk, wystarczający do przytrzymania pończoch, bez krępowania narządów.

Pierwsze stroje rowerowe obejmowały luźne spodnie, często wykonane z bawełny lub wełny. Spodnie miały zazwyczaj szerokie nogawki, które umożliwiały swobodę ruchów podczas pedałowania. Ciekawa jak miała się kwestia wplątywania takich spodni w różne części roweru?

Sabina w odzieży kolarskiej Nessi Sportswear.
Współczesne spodenki kolarskie to zaawansowana, wyprofilowana konstrukcja, z panelową budową i specjalną wkładką antybakteryjną.

Kolarskie koszule

(...) Zacznijmy od najgłówniejszego punktu — spodniego ubrania. Gdy tylko rzucimy spojrzenie na te najrozmaitsze i najdoskonalsze rodzaje koszul, już możemy dostać zawrotu głowy.

(...) Zwyczajna koszula płócienna jest latem wprost szkodliwą, ponieważ w mokrym stanie przylega do ciała i łatwo wywołać może zaziębienie.

(...) Kto ma bardzo wrażliwą skórę, którą wełna lub bawełna drażni, ten powinien spróbować cienkiego jedwabnego materjału, nota bene, jeżeli starczy mu na to mamony. Również różne materjały flanelowe. Na co byśmy się tylko zdecydowali, o jednem nie powinniśmy nigdy zapomnieć, o najdrobiazgowszej czystości.

Kolarskie koszule były zwykle luźne i wygodne, wykonane z lekkich materiałów, takich jak bawełna lub len. Koszule miały długie rękawy i zwykle sięgały do pasa. Były to podstawowe koszulki, które miały zapewnić wentylację i ochraniały przed zapylaniem.

Sabina w odzieży kolarskiej Nessi Sportswear.
Idealnie dopasowana, z kieszonkami na plecach i zamkiem na całej długości - tak dziś wyglądają koszulki rowerowe.

Nakrycia głowy

(...) Czapeczka powinna być lekka, bez skóry wewnątrz, z jednej tylko wełny, lub trykotowego materjału. Średniej wielkości daszek dla ochrony oczu od rażących promieni słońca, a z tyłu trzy guziczki do przypinania ochronnego fartuszka od promieni słonecznych są bardzo zalecane.

Rowerzyści nosili nakrycia głowy, takie jak kapelusze, berety lub czapki, aby chronić się przed słońcem, deszczem i kurzem. W tym czasie nie ma mowy o specjalnie zaprojektowanych kaskach.

Co ciekawe, ówcześni mieli też coś w rodzaju współczesnego wielofunkcyjnego komina.

(...) Bardzo pożytecznym jest w zimie tak zwany kołnierz kolarski, który jednak podczas wielkich tylko chłodów nosić należy. Powinno go się brać ze sobą w drogę, aby pod czas odpoczynku na wolnem powietrzu, zepsucia się kołowca lub zmiany powietrza ochronić ciało od zaziębienia.

Obuwie

(...) Natomiast zaleca się — nosić dobrze przystający, odpowiedni do nogi trzewik. Jasne półkamasze nie są praktyczne. Łatwo dostają się do nich małe kamyki, kurz i przeszkadzają w ruchach. Najlepsze są niezbyt wysokie sznurowane trzewiki, które zabezpieczają kostkę od zwichnięcia przy zeskakiwaniu.

Rowerzyści nosili zwykłe buty, które były wygodne do chodzenia, ale nie zapewniały specjalnej ochrony czy umocowania do pedałów.

W miarę rozwoju roweru i jego popularności, odzież kolarska zaczęła ewoluować, aby sprostać wymaganiom profesjonalnych i rekreacyjnych rowerzystów. Pojawienie się materiałów syntetycznych, takich jak lycra i poliester, oraz innowacyjnych technologii przyczyniło się do tworzenia bardziej zaawansowanych strojów rowerowych, które zapewniały lepszą wydajność, wentylację i ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

(...) Niedługo nastąpi ten czas, kiedy strój kolarski, jako towarzysko uznany ubiór, będzie miał wstęp wszędzie. Na wsi, w kąpielach morskich, w leczniczych miejscowościach forma ta została już przeprowadzoną. W dużych miastach ukazują się zaledwie jej początki.

Lata 50. i 60 XX wieku - przełom w postaci syntetycznych materiałów

W latach 50. i 60. XX wieku zaczęto używać syntetycznych materiałów, takich jak nylon, które miały lepsze właściwości oddychające i były bardziej wytrzymałe od tradycyjnej bawełny. Wraz z rozwojem tkanin syntetycznych, odzież kolarska zaczęła oferować lepszą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy wiatr.

Lata 70. i 80. XX wieku - pojawienie się lycry i poliestru

W latach 70. i 80. XX wieku wprowadzono nowe technologie i rozwiązania, takie jak elastyczne materiały, które pozwalały na lepsze dopasowanie do ciała i większą swobodę ruchów. Pojawienie się materiałów oddychających i termoaktywnych, takich jak lycra i poliestry z dodatkiem elastanu, umożliwiło lepszą regulację temperatury ciała i odprowadzanie wilgoci. Odzież kolarska stała się bardziej aerodynamiczna i wydajna, przyczyniając się do poprawy osiągów kolarzy.

Profesjonalne rozwiązana w służbie amatorom

Nowoczesna odzież kolarska dla profesjonalistów wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak oddychające materiały, specjalne wstawki siateczkowe czy panele wentylacyjne. Te same technologie są dostępne również dla amatorów, co pozwala na poprawę komfortu podczas jazdy, odprowadzanie wilgoci i regulację temperatury ciała.

Sabina w profesjonalnej odzieży kolarskiej marki Nessi Sportswear.
Oddychające i odprowadzające wilgoć materiały, maksymalnie aerodynamiczna konstrukcja - odzież rowerowa przeszła długą drogę do formy w jakiej jest dziś.

Odzież kolarska dla profesjonalistów jest zaprojektowana w taki sposób, aby minimalizować opory powietrza i poprawiać aerodynamikę. Te same cechy mają znaczenie dla amatorów, którzy również mogą skorzystać z mniejszego oporu powietrza i lepszej wydajności podczas jazdy.

Profesjonalna odzież kolarska jest zaprojektowana tak, aby idealnie pasowała do sylwetki i umożliwiała swobodę ruchów. Dopasowanie i wygoda są równie istotne dla amatorów, którzy cenią sobie komfort podczas długich tras.

Profesjonalna odzież rowerowa jest zazwyczaj wykonana z zaawansowanych materiałów, które skutecznie odprowadzają wilgoć z ciała. Dzięki temu utrzymuje się odpowiednia temperatura i suchość skóry, co przeciwdziała przegrzewaniu się i uczuciu dyskomfortu podczas intensywnego wysiłku.

W rezultacie, rozwiązania stosowane w odzieży kolarskiej dla profesjonalistów są powszechnie dostępne dla amatorów, co pozwala im cieszyć się podobnymi korzyściami podczas jazdy na rowerze. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii i innowacji, odzież kolarska staje się coraz bardziej wydajna i komfortowa dla wszystkich rowerzystów, niezależnie od poziomu zaawansowania.

Współczesna odzież kolarska

Jak widać, historia odzieży kolarskiej to grubo ponad 100 lat ciągłego rozwoju i innowacji. Obecnie wszystko to, co jest dostępne dla zawodowców, jest na wyciągnięcie ręki dla amatorek jazdy na dwóch kółkach.

Koszulki rowerowe

Nasze koszulki rowerowe wyróżnia innowacyjny materiał o trójkątnie perforowanej strukturze. Materiał Karbon charakteryzuje się doskonałą oddychalnością, wysokim stopniem odprowadzania wilgoci oraz właściwościami szybkoschnącymi. Uszyte z niego koszulki są lekkie, a włókna węglowe zawarte w materiale, dają efekt odprężający. Nowatorskie rozwiązania i ergonomiczny kobiecy fason o panelowej budowie sprawiają, że koszulka dobrze przylega do ciała i współgra z sylwetką na każdym etapie jazdy.

Spodenki kolarskie

Oferujemy dwa rodzaje spodenek rowerowych. Pierwszy wariant posiada szelki wykończone siateczką o specjalnej perforacji. Drugi natomiast ma wyprofilowany wysoki pas. Te rozwiązania powodują, że spodenki nie przesuwają się w trakcie Twoich treningów. Ich sercem jest delikatna dla skóry 4-warstwowa wkładka z bambusową wyściółką o właściwościach oddychających, amortyzujących i neutralizujących wstrząsy. Anatomicznie wyprofilowana konstrukcja wkładki dopasowuje się do specyfiki kobiecej sylwetki

Skarpety kolarskie

Specjalna struktura plastra miodu dopasowuje skarpety do stopy, przez co zmniejsza ryzyko powstawania otarć od twardych butów kolarskich. Szybko odprowadzają wilgoć i chronią przed przegrzaniem w trakcie długich treningów. To sportowa elegancja, połączenie wyjątkowego designu i sportowej funkcjonalności.

Mateusz Witkowski

Mateusz Witkowski

Od 9 lat czynnie uprawia kolarstwo szosowe oraz górskie, spędzając na rowerze średnio 400 godzin rocznie i robiąc ok. 10.000 km w sezonie. Ma za sobą liczne starty w wyścigach szosowych i maratonach MTB. Najczęściej można go spotkać jak na rowerze pokonuje beskidzkie przełęcze.

Może Ci się spodobać:

Jak włączyć zdrowe odżywianie w plan treningowy?
Porady

Jak włączyć zdrowe odżywianie w plan treningowy?

Sprawdź na co zwrócić uwagę przy komponowaniu posiłków aby odpowienia dieta w połączeniu z planem treningowym przyniosła oczekiwane rezultaty.

Jaka jest najlepsza bielizna termoaktywna na zimę dla kobiet?
Porady

Jaka jest najlepsza bielizna termoaktywna na zimę dla kobiet?

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy doborze bielizny termoaktywnej w zależności od rodzaju uprawianej aktywności oraz poznaj sposoby jak o nią zadbać aby służyła przez lata.

Budowanie bazy wytrzymałościowej w pierwszych miesiącach roku.
Porady

Budowanie bazy wytrzymałościowej w pierwszych miesiącach roku.

Dowiedz się jakie korzyści do treningu biegacza wnosi baza wytrzymałościowa oraz jakich błędów nie popełniać żeby efekty były jak najlepsze.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.