Właśnie rozpoczyna się Różowy Październik. Koniecznie dołącz do naszej akcji „Ty biegasz, my wpłacamy!”, dzięki której wesprzemy Fundację OnkoCafe kwotą 10 000 zł. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się wszystkiego o naszym wyzwaniu. Mamy także dla Ciebie materiały, dzięki którym poznasz lepiej metody badania piersi i kroki, jakie powinnaś podjąć, by zachować zdrowie!
Ta bardzo ważna akcja społeczna ma na celu zwrócenie uwagi na istotną kwestię, jaką jest profilaktyka raka piersi. To wciąż najczęstszy nowotwór wśród kobiet. Odpowiednia profilaktyka może sprawić, że rak nie zaskoczy żadnej z nas. W miesiącu świadomości raka piersi chcemy sprawić, by rosła świadomość dotycząca profilaktyki, diagnostyki i leczenia!
Wspólnie działamy na rzecz kobiet dotkniętych chorobą nowotworową oraz profilaktyki raka piersi! Chcemy też podkreślić, jak ważny jest ruch w profilaktyce raka piersi oraz podczas rehabilitacji. Zaangażuj wszystkich wokół, by dołożyli sportową cegiełkę do akcji „Ty biegasz, my wpłacamy!” :) Na czym polega akcja, do której chcemy Cię zaprosić?
Biegaj, chodź, nabijaj licznik! Nasz cel: wspólnie przebiegniemy i przejdziemy z kijkami 50 000 km w październiku. Kiedy to się uda, Nessi wesprze Fundację OnkoCafe kwotą 10 000 zł.
Dołącz do naszej akcji na Stravie, wybierając jeden z klubów lub oba:
Klub Różowy Październik bieganie - dołącz!
Klub Różowy Październik nordic walking - dołącz!
Akcja „Ty biegasz, my wpłacamy!” trwa przez cały październik, do 31.10 do 23:59. Dołącz koniecznie, bo liczy się każdy kilometr – działamy wspólnie w słusznej sprawie.
Każdy! Przecież zdrowe piersi to nie tylko sprawa kobiet, prawda? Wszyscy powinniśmy mówić głośno o profilaktyce. Dołącz zatem do jednego lub obu klubów na Stravie. Śmiało, wciągnij w działanie przyjaciół, rodzinę, znajomych z pracy – niech wszyscy usłyszą o naszej akcji i dołożą do niej sportową cegiełkę. Rozruszamy razem ten październik i zrobimy go na różowo!
Czas na Twój ruch!
Zaprosiliśmy do działania Fundację OnkoCafę, która udostępniła nam fantastyczne materiały, by przybliżyć lub przypomnieć nam wszystkim, jak ważna jest profilaktyka raka piersi, która może sprawić, że odpowiednio wcześnie zareagujemy na wykryte zmiany. Są co prawda czynniki, które sprawiają, że jesteśmy bardziej narażone na raka piersi, jak występowanie choroby w rodzinie, mutacja genu BRCA1 lub BRCA2 czy niezdrowy tryb życia, jednak to nie znaczy, że pozostałe z nas są bezpieczne. Rak może dotknąć każdą z nas, jak i kobiet z naszego otoczenia, niestety też coraz częściej chorują młode dziewczyny. Dlatego profilaktyka, do której należy uprawianie sportu, zdrowa dieta, utrzymywanie prawidłowej wagi oraz samobadanie i badania lekarskie, to klucz do zdrowia!
Samobadanie piersi – wykonuj je regularnie co miesiąc, w pierwszych (4-11) dniach cyklu.
Wizyta u ginekologa – coroczne badanie piersi przez lekarza.
Badania okresowe – regularnie rób USG piersi, a po 40 roku życia mammografię.
Zdrowe nawyki – aktywny tryb życia, zbilansowana dieta i właściwa waga są kluczowe.
Istotna jest także wiedza o tym, jak badać piersi samodzielnie: potrzebujesz do tego tylko wolnej chwili, kiedy w spokoju możesz skupić się na swoim ciele. Żadnych skomplikowanych przyrządów, niezrozumiałych instrukcji. Badanie wykonasz przed lustrem, leżąc na kanapie lub biorąc prysznic. Nigdy tego nie robiłaś lub nie masz pewności, czy badasz się prawidłowo? Przeczytaj poniższe informacje:
1. Obejrzyj biust przed lustrem, trzymając ręce na biodrach. Pochyl się i obserwuj: piersi powinny mieć podobną wielkość i kształt, bez widocznych zniekształceń i obrzęków. Pojawienie się np. wgłębień, fałdek, cellulitu, obrzęku, zmian na sutku, a także zmiany w zaobserwowanych przez lekarza guzkach odnotuj i przekaż lekarzowi.
2. Powtórnie obejrzyj biust, ale tym razem podnieś ręce do góry. Następnie ściśnij delikatnie sutek. Jeśli wypływa z niego płyn, np. woda, mleko, żółta maź czy krew, również skontaktuj się ze swoim lekarzem.
3. Badanie w łóżku. Leżąc na plecach: użyj prawej ręki do badania lewej piersi, lewą dłoń umieść pod głową. Przebadaj rozległy kwadratowy obszar od pachy, aż do mostka. Wykonuj ruchy kołowe o wielkości 1/4 piersi. Możesz zacząć od brodawki przesuwając się na zewnątrz. Praktykuje się także ruchy pionowe i poziome, w rzędach, podobne jak przy koszeniu trawnika. Ze względu na budowę piersi, użyj różnej siły nacisku, by czuć wszystkie tkanki: średniego nacisku dla tkanek w środku piersi, silnego na głębokie tkanki z tyłu oraz lekkiego z przodu piersi. Powtórz badanie na prawej piersi.
4. Badanie pod prysznicem. Większość kobiet najłatwiej wyczuwa zmiany w piersi, gdy ich skóra jest śliska i mokra. Dobrze więc wykonywać badanie opisane we wcześniejszym punkcie pod prysznicem.
Wybierz jedną lub kilka metod badania biustu
Jedna z naszych #nessigirls, Gabrysia Lewicka, ma świetny sposób na badanie piersi - przyklasnęła temu, by Ci o nim wspomnieć. Gabrysia wie sporo o raku, pracuje w szpitalu onkologicznym. Jej pomysł to wykonywanie corocznego badania zawsze w Tłusty Czwartek i nagrodzenie się pączkiem. Jeśli masz problemy z motywacją lub zapominasz o badaniach: USG, mammografii czy badaniu piersi u ginekologa - możesz skorzystać z jej metody! A może zmotywujesz do badania przyjaciółkę, mamę, siostrę czy córkę i razem skoczycie potem do kawiarni? Takie małe święto brzmi fajnie!
Różowa Wstążka jest symbolem solidarności z kobietami dotkniętymi chorobą nowotworową oraz walki z rakiem piersi. W tym miesiącu wszyscy nosimy ją z dumą, by jak najwięcej osób miało szansę dotrzeć do wiedzy o raku piersi lub otrzymać należyte wsparcie.
Różowego dnia
Marta Szałaśna
W Nessi odpowiada za komunikację marki. Z wykształcenia dziennikarka i filolożka. Miłośniczka podróży, górskich wycieczek i bliskości z naturą. Wieczorami ćwiczy fitness, składa klocki Lego, czyta. Mama dwójki dzieci, Tymka i Kaliny. Pańcia Tekili, suczki adoptowanej ze schroniska.
Rozgrzewka przed bieganiem na przełomie zimy i wiosny jest specyficzna. Organizm wolniej się rozgrzewa w związku z tym, należy uważniej podejść do rozgrzewki oraz do ćwiczeń rozciągających po treningu. Sprawdź jak dobrze przygotować się do treningu aby był efektywny i bezpieczny.
Jeśli trafiasz na ten tekst, to najprawdopodobniej pierwsze 5 km masz już za sobą – może z dumą złamane w 30 minut, a może po prostu przebiegnięte z pełnym zaangażowaniem. Teraz pora na kolejny krok: 10 km w godzinę. Brzmi ambitnie? Spokojnie. Oto plan, który krok po kroku wprowadza w nową biegową rzeczywistość – bez presji, z dystansem (dosłownie i w przenośni) oraz solidną dawką motywacji. 10 tygodni, klarowna rozpiska, szczypta humoru i mnóstwo satysfakcji. Czas ruszać dalej!
Sprawdź na co zwrócić uwagę biegając pod górę aby pokonywanie podbiegów stało się efektywniejsze i przyjemniejsze.
Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)
Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty
Copyright © Nessi. All rights reserved.