Już w 1979 niejaka Lyn Lemaire jako pierwsza kobieta ukończyła zawody triathlonowe, zajmując 5. miejsce na Mistrzostwach Świata Ironman Hawaii. Nie sposób także pominąć najstarszej kobiety, która pokonała dystans Ironman - mowa tu o 82-letniej Madonnie Buder. Autorka tego tekstu jest pierwszą Polką, która ukończyła morderczy Diablak Extreme Triathlon, tym samym po raz kolejny potwierdzając, że kobiety są stworzone do triathlonu...
Kobiety są stworzone do triathlonu. Są zorganizowane, niesamowicie uparte, waleczne i bardzo pracowite.
Słaba płeć - to powiedzenie już dawno odeszło do lamusa. Kobiety coraz częściej udowadniają, że w sporcie nie istnieją dyscypliny tylko dla mężczyzn. Z roku na rok przybywa zawodniczek, które decydują się na start w triathlonie. I bardzo dobrze! Triathlon to bowiem znakomity sposób na świetną kondycję i ładną sylwetkę.
Przede wszystkim triathlon jest dyscypliną wszechstronną. Obejmuje aż trzy bardzo popularne i powszechnie lubiane dyscypliny sportowe (pływanie, jazdę na rowerze i bieganie). Triathlonowe trio to też sportowe aktywności najczęściej wybierane przez kobiety, a trenując dwie dyscypliny, łatwo wyobrazić sobie, że można nauczyć się kolejnej, i już można szykować się do startów! Nawet jeżeli nie uprawiamy żadnej z tych aktywności wyczynowo!
Nie trzeba być doświadczonym triathlonistą, ani nawet mistrzem w żadnej z jego trzech dyscyplin, aby wziąć udział w zawodach triathlonowych. Co więcej, na każdych zawodach jest grupa osób, która dopiero debiutuje, więc bycia totalnym amatorem nie ma się co obawiać.
Nie potrzebujemy też drogiego roweru na początek. Im lepszy rower, tym większe są koszty. Oczywiście odpowiednio dobrany sprzęt może pomóc w osiągnięciu dobrego wyniku, ale nie jest to żaden przymus. Zwłaszcza na początek. Na pierwszy start nie musimy posiadać nawet roweru szosowego, wystarczy rower MTB czy trekkingowy. Musi być tylko odpowiednio sprawny technicznie.
Nie bójmy się startów, nawet jeżeli nie jesteśmy bardzo szczupli. Nie wszyscy startujący są fit. Wśród zawodników, zwłaszcza amatorów, znaleźć można osoby o różnych sylwetkach. Triathlon to sport, w którym człowiek uczy się skupienia na możliwościach swojego ciała, nie na jego wyglądzie. Niemniej jednak efektem ubocznym uprawiania triathlonu jest redukcja masy ciała i tłuszczu!
Nie musimy też trenować kilka godzin dziennie, aby startować w zawodach i odnosić sukcesy. Nawet trenując do triathlonu na dystansie Ironman (3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem i 42 km biegania) można tak zorganizować życie, by znaleźć czas na pracę, czas z rodziną, przyjaciółmi i różne hobby.
Uprawianie tak wszechstronnego sportu, jakim jest triathlon, daje wiele korzyści. Poza wspomnianą redukcją kilogramów i poprawą sylwetki, to także poprawa stanu zdrowia. Bardzo często zdarza się, że trenowanie jednej wybranej dyscypliny powoduje dysfunkcję wybranych partii naszego ciała i prowadzi do kontuzji. W triathlonie nie ma o tym mowy, ponieważ pływanie, rower i bieganie to dyscypliny, które się uzupełniają i wymagają od nas zaangażowania całego organizmu. Dzięki trzem dyscyplinom poprawia się wydolność organizmu, wytrzymałość i kondycja oraz rośnie ogólna siła. Co ciekawe, triathloniści wykazują większą odporność na ból i potrafią dłużej go znosić.
Sport pomaga utrzymać także zdrowie psychiczne. Regularny i różnorodny trening fizyczny przekłada się na lepsze samopoczucie i zwiększoną zdolność koncentracji, a to z kolei pozytywnie wpływa na nasze życie prywatne i zawodowe. Uwaga! Triathlon bywa zaraźliwy i poprawia nasze samopoczucie! Pozwala zawiązać nowe znajomości, ale też dzięki udziałowi w zawodach będziemy zwiedzać piękne zakątki naszego kraju oraz wyjeżdżać w malownicze miejsca za granicą.
Większość kobiet ma naturalne predyspozycje do bardzo dobrego pływania. Kobiety raczej nie mają problemu z tonącymi nogami, są naprawdę znakomitymi pływaczkami. To widać na zawodach. Całkiem często się zdarza, że to kobieta jako pierwsza wychodzi z wody, pokonując ten etap triathlonu najszybciej z wszystkich startujących. Wśród kobiet nie brakuje też znakomitych kolarek, a bieganie to już wisienka na torcie.
Kobiety są niezłomne i zdolne do niewiarygodnych rzeczy. W triathlonie świetnie się odnajdują. Coraz częściej udowadniają, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych – są odważne, silne, wytrzymałe. Zachęcajmy je do triathlonu i wspierajmy w ich wyborze.
Jeżeli interesuje Cię trisuit przeznaczony do treningów i najbardziej wymagających startów, sprawdź naszą propozycję (w triathlonie wszystkie trzy dyscypliny wykonuje się właśnie w trisuitcie).
Triathlonistka i dziennikarka. Jako pierwsza Polka w historii i 2 kobieta na świecie ukończyła jeden z najtrudniejszych triathlonów w Europie - Diablak Extreme Triathlon. Trzykrotna Mistrzyni Polski na różnych dystansach oraz wielokrotna medalistka - od 1/8 IM do pełnego dystansu. Uzyskała kwalifikacje na Mistrzostwa Świata Championship Challenge Samorin oraz na Iron World Championship Kona Hawaje. Swoją sportową pasją dzieli się, m.in. prowadząc spotkania biegowe w ramach Nessi Time Żory.
Dowiedz się jakie są główne założenia treningu CrossFit i ile korzyści może przynieść regularne jego wykonywanie.
Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę podczas treningów na trudnym podłożu aby nie nabawić się kontuzji.
Dowiedz się co warto wprowadzić do treningu uzupełniającego biegacza jesienią, aby zaprocentowało to w nowym sezonie startowym.
Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)
Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty
Copyright © Nessi. All rights reserved.