Żeby schudnąć, poprawić sylwetkę czy wydolność biegając, trzeba troszeczkę popracować i poczekać. No dobra, ale czasy są takie, że cierpliwości i czasu to mamy spory deficyt. Czy więc jako debiutujący biegacz, po pierwszych próbach biegowych odczujesz jakieś korzyści? Sprawdźmy to!
Artykuł w ramach Miesiąca Kultury Fizycznej - akcji organizowanej przez markę Nessi Sportswear, mającej na celu zachęcić i motywować do regularnej aktywności. Przeczytaj i dołącz do wyzwania: Projekt Miesiąc Kultury Fizycznej. Jeśli już uczestniczysz w wyzwaniu, pamiętaj o oznaczeniu #SportJestSpoko w social mediach, niech wieść o akcji niesie się jak najdalej.
Kojarzycie ten obrazek, a właściwie mem ukazujący ewolucję człowieka od małpy, poprzez wyprostowanego łowcę, po zgarbionego homo sapiens, przyklejonego do komputera? Niby zabawna grafika z Internetu, a mająca w sobie więcej niż ziarno prawdy.
Faktem jest, że człowiek z natury jest predestynowany do ruchu i do biegania, a nie do siedzenia przed monitorem. To dlatego często po dniu w biurze boli kręgosłup i pojawiają się inne dolegliwości. Wielu badaczy uważa, że w drodze ewolucji staliśmy się naturalnymi biegaczami. Świadczy o tym kształt naszych stóp, szkielet, wytrzymały kręgosłup i długość nóg. A skoro coś jest naturalne dla naszego organizmu, to z reguły przynosi szereg korzyści. Zatem biegajmy!
Oczywiście, na początku brakuje tchu, a wysiłkiem jest dobiec do następnej latarni. Ale jak już złapiesz to biegowe flow, jak wpadniesz w rytm, to zaczniesz odpoczywać mentalnie. Co to właściwie znaczy? Myśląc o stawianiu kolejnych kroków, odcinamy się od otaczającej nas rzeczywistości i oczyszczamy głowę z natłoku myśli. Odcinamy się od informacji ze świata zewnętrznego i mediów społecznościowych, które często bywają przyczyną złego nastroju i niepokoju. Podczas biegu ciężko skrolować social media. Nie widziałem też nikogo, kto by biegał z laptopem.
Wiele aktywnych osób potwierdza, że nic tak nie rozjaśnia umysły po ciężkim dniu w pracy, jak chociażby spokojny trucht. Jak pokazują badania, na taki stan rzeczy ma wpływ zwiększony przepływ krwi w ośrodkowym układzie nerwowym podczas aktywności. Krew szybciej krąży, serce bije szybciej, dzięki czemu więcej tlenu i składników odżywczych dociera do mięśni i mózgu. Dzięki sprawniejszej komunikacji między neuronami myśli się jaśniej i poprawiają się zdolności poznawcze oraz pamięć. Zachodzą procesy, które ułatwiają poukładanie sobie wszystkiego w głowie. To dlatego podczas biegania wpada się na rozwiązania problemów codzienności.
Z dużym prawdopodobieństwem już podczas pierwszych nieśmiałych truchtów skutecznie uciekniesz od codzienności i zresetujesz głowę. Proste i w dodatku nic nie kosztuje!
W trakcie pierwszych prób z bieganiem zapewne zauważysz poprawę nastroju. Piszę o tym teraz, bo ten cudowny efekt może nastąpić w trakcie aktywności, albo bezpośrednio po niej. Ma to związek z produkcją endorfin, potocznie zwanych hormonami szczęścia. Skany mózgu podczas badań wykazały, że uwalnianiu endorfin towarzyszą podobne uczucia jak w przypadku takiej emocji jak miłość.
Efektem biegania jest uczucie euforii występujące po lub w trakcie aktywności. Biegacze określają ten stan jako tzw. euforię biegacza. Specjaliści natomiast twierdzą, że to stan najbliższy cudownemu narkotykowi.
Generalnie to samo dobro, aczkolwiek jeśli to Twoje pierwsze biegania, to będzie bolało wszystko, plus jeszcze te mięśnie o których nie miałaś pojęcia, że istnieją. Spodziewaj się też zakwasów dzień po. Bez obaw, to normalne i minie! Ale poziom satysfakcji i to poczucie, że możesz przenosić góry, będzie nie do opisania.
Bezpośrednio po biegu z reguły odczujesz spory przypływ energii. Wielu biegaczy potwierdza, że po aktywności sportowej czują się tak, jakby nie istniała żadna przeszkoda. Bieganie szybko doda Ci pewności siebie i uświadomi, że jesteś w stanie sprostać każdemu wyzwaniu. Poza tym wśród biegających trudno znaleźć osoby przygnębione i smutne. W otoczeniu ludzi aktywnych fizycznie zdecydowanie króluje radość, pozytywne nastawienie i poczucie spełnienia.
Co jeszcze? Już na początku swojej biegowej przygody zauważysz, że zaczynasz lepiej radzić sobie ze stresem. To w efekcie przełoży się na poprawę jakości snu. A lepszy sen ma kluczowy wpływ na codzienne funkcjonowanie.
Według badań to właśnie aktywność fizyczna doprowadza do procesu, który sprawia, że nabywamy odporność na stres. Odprężeni jesteśmy w stanie spać lepiej i szybciej zasypiać. Będąc wyspanym będziesz się łatwiej koncentrowała na codziennych zadaniach, a do ich wykonania podchodziła z większą kreatywnością.
Podsumowując, już w pierwszych etapach biegania możesz odczuć poprawę samopoczucia i znaczny wzrost energii. Być może odstawisz kawę, ale kto by chciał z niej rezygnować? Z czasem bieganie zacznie wpływać na wiele różnych aspektów Twojego zdrowia i codziennego funkcjonowania. Jednak, warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i reaguje na aktywność w inny sposób. Dlatego też, słuchaj swojego ciała i korzystaj z pomocy specjalistów jeśli potrzebujesz. I przede wszystkim pamiętaj, że #sportjestspoko, #bieganiejestspoko.
Jeśli interesuje Cię odzież do biegania prezentowana na zdjęciach, kliknij jedną z propozycji poniżej lub wejdź na nessi-sport.com
Od 9 lat czynnie uprawia kolarstwo szosowe oraz górskie, spędzając na rowerze średnio 400 godzin rocznie i robiąc ok. 10.000 km w sezonie. Ma za sobą liczne starty w wyścigach szosowych i maratonach MTB. Najczęściej można go spotkać jak na rowerze pokonuje beskidzkie przełęcze.
Dowiedz się jakie są główne założenia treningu CrossFit i ile korzyści może przynieść regularne jego wykonywanie.
Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę podczas treningów na trudnym podłożu aby nie nabawić się kontuzji.
Dowiedz się co warto wprowadzić do treningu uzupełniającego biegacza jesienią, aby zaprocentowało to w nowym sezonie startowym.
Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)
Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty
Copyright © Nessi. All rights reserved.