Porady

Akcesoria wspomagające praktykowanie jogi. Wyjaśniamy jak się w nich odnaleźć i co wybrać dla siebie

Półki sklepów sportowych uginają się od nadmiaru przeróżnych akcesoriów do jogi, które wydają się niezbędne, by zacząć ją praktykować. Media społecznościowe nie ułatwiają sytuacji, dostarczając kolejnych bodźców wizualnych w postaci osób przybierających skomplikowane asany, na coraz to piękniejszych matach. Więc jak to jest z tym sprzętem? W co warto zainwestować, co ubrać i czy rzeczywiście potrzebujemy specjalnego sprzętu do jogi, żeby ją polubić i być może związać się z nią na dłużej?

Weronika Radzimowska-Mejer Weronika Radzimowska-Mejer
  14.06.2022
9 minut
Weronika-praktyka-joga-Nessi-Sportswear.jpg

Mata do jogi

Zaczynamy z wysokiego c. Która mata do jogi jest najlepsza? Jaką powinna wybrać osoba początkująca? Dlaczego to temat skomplikowany i może odstraszyć już na samym początku jogowej przygody?

Z roku na rok wybór mat jest coraz większy. Różnią się nie tylko ceną i jakością, ale mogą mieć przeznaczenie do różnych typów praktyki, a ich specyfikacja różni się w zależności od naszych potrzeb. To trochę jak z legginsami. Niektóre z nas lubią nosić bardzo wysoki pas, niektóre niski, jedne z nas to #teambezszwowe, inne stawiają na klasykę, co innego nosisz latem, co innego zimą itd..

Jak znaleźć matę, na której poczujesz się stabilnie, nie będziesz się ślizgać, a wrażliwym kolanom będzie miękko i komfortowo?

Nie musisz kupować od razu! W szkołach jogi i na siłowniach zwykle jest sprzęt, z którego możesz korzystać podczas zajęć. W tych pierwszych czasem możesz dostać maty różnego rodzaju, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by wypróbować różne rozwiązania i znaleźć to najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Przed lub po praktyce możesz także podejść do innych uczestników i porozmawiać o ich matach, dotknąć, sprawdzić grubość, czy poślizg.

Matę można porównać do butów do biegania – możesz biegać w trampkach, lecz nieporównywalny komfort i stabilizację zapewnią Ci dopiero buty przeznaczone na ścieżki biegowe. Różnicę poczujesz także, jeśli obuwie zostaną dopasowane przez specjalistów z uwzględnieniem ruchu i ustawienia Twoich stóp podczas biegu. Wybierając matę do jogi, nie potrzebujemy przeprowadzać specjalistycznych testów, a korzystać tylko z indywidualnych preferencji. Zaznaczam, że wszystkie poniższe wskazówki są subiektywnym odczuciem autorki.

Natomiast jeśli interesuje Cię odzież naszej autorki i nauczycielki jogi - Weroniki, z łatwością możesz stworzyć identyczny zestaw lub wybrać kolory i wzory według swoich upodobań:

Czym kierować się podczas wyboru maty?

Najważniejsze są trzy kryteria: grubość, skład i przyczepność.

  1. Grubość. Wacha się zwykle od 1,5 mm do 8 mm (czasem 1 cm). Najcieńsze, zwykle są najlżejsze i świetnie nadają się, jeśli na zajęcia planujesz chodzić na piechotę, lub często zabierać matę w podróż komunikacją zbiorową. Zwykle ich waga znajduje się w granicach <500g – 1,5kg. Im grubsza mata, tym wygodniejsza, więc jeśli masz „wystające” kości, możesz nie czuć się dobrze na cieńszych matach. Kolana, kolce biodrowe i wyrostki kolczyste kręgosłupa nie pozwolą na swobodną praktykę, nieustannie przypominając o swoim istnieniu w każdej, nie tylko zaawansowanej asanie. Zbyt grube maty mogą jednak zaburzać czucie równowagi. Ich miękkość sprawia, że stopy zapadają się jak na materacu. Są też znacznie cięższe – mogą ważyć nawet 3,5kg. Grubość maty jest istotna także w kontekście rodzaju jogi, jaki praktykujemy, cieńsze wybieraj przy dynamicznej Vinyasie czy Ashtandze, grubsze, jeśli praktyka jest łagodna jak Yin czy joga regeneracyjna.

  2. Skład. Możesz znaleźć maty ze sztucznych tworzyw (pianki, pvc, tpe) oraz nieco bardziej ekologiczne rozwiązania jak naturalny kauczuk i gumy. Zdecydowanie polecam to drugie rozwiązanie nie tylko ze względu na naturalne pochodzenie materiałów i ich biodegradowalność, ale dlatego, że są wytrzymałe i nie ślizgają się na podłodze. Tego typu maty nie będą zwijać się podczas praktyki i przesuwać. W dodatku stojąc na grubszych matach, twoje stopy nie będą się zapadać, więc nic nie będzie przeszkadzać w pracy nad równowagą, dalej dbając o komfort wrażliwych kolan czy pleców. Niestety te maty należą do cięższych.

  3. Przyczepność. Omówiliśmy już spodnią część maty, od materiału, który znajduje na wierzchu, zależy czy dłonie i stopy będą się rozjeżdżać, czy od początku do końca praktyki zachowasz niezachwianą stabilność. Każda z poniższych opcji jest bardzo dobra, jeśli od spodu znajdzie się np. kauczuk (lub kauczuk syntetyczny) czy PVC.

Mata z poliuretanem

Sprawdzonym rozwiązaniem jest mata pokryta poliuretanem, jej powierzchnia jest gładka i tępa, zapewnia świetną przyczepność już przy pierwszych ruchach. Jeśli jednak podczas dynamicznej jogi ciało bardzo mocno się poci, może okazać się, że razem z kolejnymi asanami i szybkimi przejściami pomiędzy nimi, ręce zaczną się ślizgać. Wierzch wyciera się wraz z regularnością i intensywnością praktyki, nie skutkuje to jednak utratą przyczepności, a mata spełnia swoje zadanie przez lata.

Wilgoć odbita na powierzchni będzie widoczna aż do wyschnięcia, niestety plamy po nabalsamowanym ciele i wykremowanym czole będą praktycznie nie do usunięcia. Nie zrażałabym się jednak tymi drobnymi niedogodnościami. Mata z poliuretanem jest naprawdę świetnym i bardzo uniwersalnym wyborem, a każdy ślad, który na niej zostaje to po prostu wyraz miłości do praktyki!

Porównanie mat do jogi w artykule na blogu Nessi World
Od góry: mata PVC, mata z naturalnego kauczuku pokryta poliuretanem, mata z naturalnego kauczuku pokryta korkiem, mata z syntetycznego kauczuku z pokryta mikrofibrą

Mata korkowa

Mata korkowa, pełni podobną funkcję do poprzedniczki, z tą różnicą, że jest całkowicie naturalna, antybakteryjna i antystatyczna, sprawia wrażenie miękkiej i ciepłej w dotyku, jednak w niektórych przypadkach jej przyczepność zwiększa się wraz z zużyciem i pierwsze spotkanie może skutkować chęcią odesłania do sklepu. Daj jej jednak szansę, wierzch szybko się ściera, co pozwala cieszyć się stabilną praktyką i nie jest to tak widoczne, jak na macie poliuretanowej. Ponadto jej przyczepność rośnie, im bardziej się spocimy. Korkowe maty często malowane są w różnokolorowe wzory.

Mata pokryta mikrofibrą

Zależy Ci na wyjątkowej macie, z piękną grafiką na wierzchu? W dodatku dłonie i stopy bardzo Ci się pocą, wybierasz hot jogę lub ashtangę? Postaw na matę pokrytą mikrofibrą. Zanim się rozgrzejesz, możesz lekko się ślizgać (producenci mają na to sposób - polecają zwilżyć dłonie), ale im intensywniejsza praktyka, tym lepiej będziesz się na niej czuć i nie zechcesz zamienić jej już na żadną inną. Wybór wzorów i kolorów jest ogromny, więc z pewnością usatysfakcjonuje nawet najbardziej wybredną joginkę.

Zanim kupisz matę, dobrze jest poznać bliżej siebie, jakie są Twoje oczekiwania i potrzeby. Jak zachowuje się ciało i jaki rodzaj jogi jest najkorzystniejszy dla Ciebie w tej chwili. Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji, nawet jeśli mata, która wpadła Ci w oko wydaje się być najpiękniejsza z możliwych.

Jak czyścić matę do jogi?

Każdą z powyższych, po zajęciach, wystarczy przetrzeć mokrą ściereczką, na mocniejsze zabrudzenia można użyć delikatnego płynu myjącego. Jeśli chcesz działać antybakteryjnie, możesz wykorzystać roztwór octu z wodą (w stosunku 2 miarki wody na 1 miarkę octu jabłkowego), miłym dodatkiem będzie kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Maty PCV można wyprać w pralce, w programie do tkanin delikatnych, a maty z mikrofibrą można wyprać ręcznie, bez długiego namaczania, wyżymania i płynów zmiękczających.

Kostki / bloki / klocki / cegły do jogi

Na potrzeby domowej praktyki klocek do jogi zastąpisz np. grubą książką

Nazw jest wiele, chodzi jednak o prostą pomoc, którą często używa się podczas zajęć. Ma prostokątny kształt i swoim wyglądem przypomina cegłę. Służy m.in. jako wydłużenie rąk, kiedy trudno sięgnąć do podłogi, lub podwyższenie ułatwiające skłony na siedząco. Jej zastosowanie jest jednak bardzo szerokie, czasem może posłużyć jako dodatkowe obciążenie, lub utrudnienie. Może być wykonana z pianki, która świetnie sprawdza się, kiedy na niej leżymy. Jej miękkość dopasowuje się do nacisku i nie wbija się w ciało, jednak może być niewygodna, jeśli szukamy solidnego oparcia dla dłoni, kiedy pracujemy np. nad równowagą na ramionach. W takich przypadkach warto sięgnąć po blok wykonany z drewna lub korka. Po raz kolejny znaczenie będzie miał tu rodzaj jogi, jaki wykonujemy i indywidualne potrzeby.

Klocki do jogi zwykle są podstawowym wyposażeniem studia czy sali fitness i nie są sprzętem, który koniecznie trzeba mieć. Na potrzeby domowej praktyki można wykorzystać grubą książkę lub małe pudełko, które da Ci stabilne oparcie. Wystarczy odrobina kreatywności, w domu na pewno znajdziesz coś odpowiedniego!

Pasek do jogi

Weronika praktykuje jogę za pomocą specjalnego pasa, w odzieży Nessi Sportswear
Paski do jogi możesz również zastąpić zwiniętym ręcznikiem czy paskiem od szlafroka

Podobnie jak w przypadku klocka do jogi jest pomocą wykorzystywaną zwykle podczas rozciągania (choć nie tylko!), powinien być dostępny w każdym miejscu, w którym prowadzi się zajęcia. Jest wykonany z mocnej bawełny lub poliestru. Paski mogą różnić się długością i szerokością. Dłuższe lepiej pasują osobą wysokim, ewentualnie tęższym, choć nie jest to regułą. Na jednym końcu posiadają specjalną podwójną klamrę, która umożliwia zaplecenie pętelki, co czasem wykorzystuje się w niektórych asanach. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, możesz użyć paska od szlafroka, lub bawełnianego paska do spodni, sprawdzi się również zwinięty ręcznik.

Odzież przeznaczona do praktykowania jogi

Co prawda, jeśli się uprzemy, jogę możemy praktykować praktycznie w każdej odzieży. Warto jednak dla własnego komfortu zdecydować się na odzież dobrze przylegającą do ciała i o właściwościach oddychających. Joga, pomimo że wydaje się statyczna i spokojna, w wielu wariantach wymaga sporego wysiłku. Dlatego tak ważne jest by to, co zakładamy na sesję (jogi), dobrze wentylowało i odprowadzało wilgoć.

Równie istotne jest zwrócenie uwagi na takie rozwiązania w odzieży, które sprawią, że nie będzie się ona zsuwać w trakcie przyjmowania asan. Jak np. specjalne pasy, które mają także za zadanie trzymać sylwetkę w ryzach. Staraj się unikać sznurków i zamków, które mogą się wbijać w ciało w trakcie leżących pozycji.

Strój do jogi powinien również dopasowywać się do sylwetki, a przy tym nie uciskać, co mogłoby powodować niechciany dyskomfort. Zwróć też uwagę na jakość materiału i stopień jego rozciągliwości. W związku z tym, że w trakcie praktyki możesz przyjmować zróżnicowane asany, odzież powinna swobodnie poddawać się Twoim ruchom.

Najlepiej jeśli po założeniu stroju do ćwiczeń będziesz w stanie o nim zapomnieć. Dzięki czemu skupisz się w 100% na sobie i odprężeniu płynącemu z praktykowania jogi.

Czy pozostałe gadżety do jogi są konieczne?

Absolutnie nie! Zainwestuj w porządną matę! Jej przyczepność do podłogi, nieślizganie i niezapadanie się są kluczowe, by cieszyć się nieskrępowaną praktyką, w której skupienie można przenieść na siebie, swoje ciało i odczucia. Nie do końca jest tak jak w przysłowiu o złej baletnicy, której przeszkadza rąbek spódnicy - owszem, z czasem ciało wzmocni się i przyzwyczai do ustawień w asanach, a rodzaj podłoża przestanie być aż tak istotny, jednak niedobrana mata naprawdę potrafi uprzykrzyć praktykę, odwracając uwagę od jej sedna. Jeśli nie uczęszczasz na zajęcia do szkoły jogi lub ze względów higienicznych wolisz pracować ze swoimi kostkami czy paskiem, na początku postaw tylko na ten skromny zestaw.

Nie sprzęt zrobi z Ciebie jogina

Jedną z pięciu Yam, czyli uniwersalnych zasad moralnych, którymi powinien w życiu kierować się każdy jogin, jest Aparigraha, czyli nieposiadanie, wolność od chciwości. Niyamy (dotyczące dyscypliny indywidualnej) przypominają nam o Tapas – umiarze i ascezie. Na pozostałe dodatki może przyjdzie ochota i potrzeba za jakiś czas, pamiętaj jednak, że nie sprzęt zrobi z Ciebie jogina, podobnie jak buty same nie poniosą biegacza.

Weronika Radzimowska-Mejer

Weronika Radzimowska-Mejer

Nauczycielka jogi i instruktorka fitness, szkoleniowiec ProFi Fitness School. Ukończyła kurs nauczycielski Ashtanga Vinyasa Yoga RYT 200, według międzynarodowych standardów Yoga Alliance oraz kursy doszkalające, m.in. Joga dla kobiet w ciąży i mama baby joga. Właścicielka kameralnego studia Sąsiedzka Joga w Suchym Lesie.

Może Ci się spodobać:

Co to jest CrossFit? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej popularnej formie treningu!
Porady

Co to jest CrossFit? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej popularnej formie treningu!

Dowiedz się jakie są główne założenia treningu CrossFit i ile korzyści może przynieść regularne jego wykonywanie.

Jak bezpiecznie biegać po śliskich nawierzchniach?
Porady

Jak bezpiecznie biegać po śliskich nawierzchniach?

Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę podczas treningów na trudnym podłożu aby nie nabawić się kontuzji.

Jakie formy aktywności warto włączyć do treningu biegowego jesienią?
Porady

Jakie formy aktywności warto włączyć do treningu biegowego jesienią?

Dowiedz się co warto wprowadzić do treningu uzupełniającego biegacza jesienią, aby zaprocentowało to w nowym sezonie startowym.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.