Z artykułu dowiesz się czym charakteryzują się biegi ultra w górach oraz znajdziesz propozycje 12 najpopularniejszych biegów ultra w Polsce.
Biegi ultra zarówno na asfalcie jak i w górach charakteryzują się dystansem dłuższym od maratonu. Biegi asfaltowe to najczęściej biegi „płaskie” (bez przewyższeń), są one teoretycznie łatwiejsze do pokonania pod względem technicznym natomiast w takich biegach jest wyśrubowane tempo – są to po prosu biegi szybkie w porównaniu z biegami górskimi.
Ultra w górach rządzi się zdecydowanie innymi prawami. Dystans, podbiegi, strome podejścia zarówno po skałach, usuwających się kamieniach czy też śliskich i błotnistych ścieżkach. Zbiegi, często długie, trudne technicznie, śliskie lub będące „ jedną wielką zagadką” trudną do ocenienia przez biegacza biegnącego na pełnej prędkości, walczącego o jak najlepszy czas czy jak najlepsze miejsce. Jeżeli do tego wszystkiego dodamy warunki atmosferyczne w zależności od panującej pory roku to wszystko nabiera zupełnie innego wyrazu. Upał w górach potrafi rozłożyć na łopatki niejednego ultrasa nawet najbardziej zaprawionego. Ulewne deszcze, walka z rzeką płynącą na nas ścieżką prowadzącą na kolejne wzniesienie trasy biegu, nie raz pozbawia nas sił i wiary, że dotrwamy do upragnionego punktu odżywczego czy też do mety. Kostniejące palce u rąk czy u stóp, uniemożliwiające solidne trzymanie kijów na podejściu w śniegu po kolana, zamarznięte powieki czy twarz niczym sparaliżowana od zimna. Do tego wszystkiego często dochodzą otarcia, urazy po wywrotkach na trasie, skaleczenia, odmrożenia, pęcherze i rany na stopach, schodzące paznokcie u stóp, skręcenia czy nawet złamania kończyn.
Ogromne zmęczenie, hektolitry potu, a nawet krew, ból i łzy to cena, jaką trzeba zapłacić za biegi ultra. Mimo tego przyciągają one wielu miłośników, którzy są gotowi podjąć wyzwanie i zmierzyć się z własnymi słabościami i ograniczeniami, a także przekraczać granice własnego ciała i umysłu.
Ultra to ścisła współpraca naszego ciała i psychiki. Poza cyklem przygotowań wymaga od nas zdyscyplinowania i wielu poświęceń, najważniejsze jest jednak to, jak poradzimy sobie podczas startu docelowego. Wielokrotnie biegi ultra start mają w środku nocy. Niejednokrotnie pokonuje się w samotności wiele kilometrów, trzeba biec na tyle pewnie ale i ostrożnie, żeby nie doszło do kontuzji już na samym początku trasy. Na starcie zawsze poziom adrenaliny jest na tak wysokim poziomie, że przez pierwszych kilka, kilkanaście kilometrów to ona nami rządzi i dodaje nam motywacji. Ważne, żeby nie wyeksploatować się na początku biegu i z chłodną głową podejść do początku trasy aby podczas kryzysu, który zapewne pojawi się w pewnym momencie, móc kontynuować walkę do końca.
Każdy ma swój Everest, dla jednego to 10 dla innego to 200km, nie bójcie się go zdobyć! Gdyby komuś brakowało pomysłów na udział w biegu bez „nudy”, oto kilka propozycji biegów w Polsce na nie lada przygodę z porządną dawką adrenaliny:
#1 ŁEMKOWYNA ULTRA TRAIL
Ultra bieg w Beskidach przez wielu nazywany najbardziej błotnistym biegiem w kraju. Piękna jesienna sceneria i świetne trasy: Łemkowyna Ultra Trail 150km (ok. +5200/-5300m) Krynica-Zdrój - Komańcza (Głównym Szlakiem Beskidzkim), Łemkowyna Ultra Trail 70km (ok. +2200/-2200m) Chyrowa - Komańcza (Głównym Szlakiem Beskidzkim),Łemkowyna ultra Trail 100km (ok. +4460m/-4660m) Krynica Zdrój - Iwonicz Zdrój, Głównym Szlakiem Beskidzkim, Łemko Maraton 48km (ok. +1400m/-1310m) Iwonicz Zdrój – Komańcza, Głównym Szlakiem Beskidzkim, Łemko Trail 30km (ok. +740m/-735m) Puławy Górne - Komańcza.
#2 ULTRA RZEŹNIK
140 km po bieszczadzkich szlakach i +6300m/-6300m przewyższeń. Dla biegnących 100 km to "jedyne" +4500m/-4500m przewyższeń. Trasa poprowadzi po najbardziej kultowych miejscach Bieszczad, a wszystko to w ciągu 24 godzin!
#3 ULTRA MARATON CHUDY WAWRZYNIEC
Trasa 100+ to bieg dla koneserów długich i trudnych ultramaratonów. Droga do mety setki jest zastawiona szczytem Pilska (najwyższym w okolicy), najdłuższym podejściem (800 m w jednym kawałku), jak i ciasnym dystansem czasowym, który zepchnie większość śmiałków na krótsze dystanse. Od startu z Rajczy aż do mety w Ujsołach biegacze mają limit 16 godzin. Na 100 km uzbiera się 4800 m w górę. Podczas tej imprezy rozgrywane są także biegi na 50 i 80 km.
#4 TRIATHLON HARDASUKA
Prawdopodobnie jest to najtrudniejszy triathlon. Na „szaleńców” czeka 4,5 kilometra pływania w wodach Zalewu Orawskiego, po tym bagatela 225 kilometrów pętli rowerowej wokół Tatr, a wisienką na torcie jest 55 kilometrowy bieg przez Tatry od Doliny Chochołowskiej do Morskiego Oka. Całość to aż 8 tysięcy metrów przewyższenia!
#5 DIABLAK (BESKID EXTREME TRIATHLON)
Dystans Ironman na jednych z największych przewyższeń w Europie, który kończy się diabelskim podejściem na szczyt Babiej Góry. Start to 3,8km pływania w Jeziorze Żywieckim. Rower składa się z dwóch pętli 90 km z podjazdem na Kubalonkę i Salmopol, o łącznej wysokości ok. 3 200 m. Część biegową uczestnicy rozpoczynają z wysokości 345 m n.p.m. Ten etap triathlonu to 44km górskiego biegu na szczyt Babiej Góry, zwany Diablakiem - Diabelską Górą, 1 725 m npm.
#6 BIEG ULTRA GRANIĄ TATR
Bieg dla zaprawionych ultrasów, bo trasa jest bardzo wymagającą technicznie „ścieżką”: ekspozycja, dużo skał, luźnych kamieni, duże przewyższenia, zmienna pogoda. Dystans - około 70 km, +5000 m/-4900m przewyższeń, start: 4:00. Bieg odbywa się co 2 lata, a najbliższa edycja tego biegu już w sierpniu 2023r.
#7 BIEG 7 SZCZYTÓW
To jeden z dystansów Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. Trasa przebiega przez masywy 7 szczytów Pasm Górskich zaliczanych do Korony Gór Polski: Kowadło (Góry Złote), Postawna (Góry Bialskie), Śnieżnik (Masyw Śnieżnika), Jagodna (Góry Bystrzyckie), Velka Destna (Góry Orlickie), Szczeliniec Wielki (Góry Stołowe), Kłodzka Góra (Góry Bardzkie). Długość trasy to ok. 240 km, a całkowite wzniesienie terenu: ok. 7635m.
#8 BABIA GÓRAx6
Trasa przebiega na dystansie ponad 100km, jest to legendarny już bieg Regatta -Ultra Sky Marathon 6x Babia Góra. Poza dystansem i przewyższeniami, na biegowych śmiałków czeka przeprawa przez strumień, skały, niezwykle strome podbiegi i mnóstwo "atrakcji" w postaci ubezpieczeń łańcuchami i klamrami. Pokonanie tego dystansu graniczy z cudem! To prawdziwy hardkor!
#9 DUCH POGÓRZA
Trasa poprowadzona jest na pętli 34 km, która w 98% ciągnie się po użytkach leśnych a w 2% po drogach Pogórza Przemysko Dynowskiego. Na trasie występują naturalne przeszkody w postaci powalonych drzew, rowów z wodą, strumyków, zarośli, pozostałości po wycince drzew i inne. Trasa biegu Demon to dystans 204 km i 7900m przewyższenia, limit czasu na pokonanie dystansu to 48 godzin! Upiór to 102 km i 3950m wznosu i 24 godziny na pokonanie trasy.
#10 PIENINY ULTRA TRAIL
Trasa najdłuższego dystansu imprezy biegnie po szlakach Pienińskiego Parku Narodowego. Start i meta najdluższego dystansu tj. Niepokornego Mnicha umiejscowione są w Szczawnicy. Dystans 95,6km z przewyższeniem 4940m i limitem czasu 19 godzin.
#11 CHOJNIK KARKONOSKI FESTIWAL BIEGOWY
"Siedemdziesiąt z hakiem" to bieg typu ulta - trail. Start i meta w okolicy Zamku Chojnik w Sobieszowie. Malownicza trasa biegnie przez 72 kilometrów z sumą przewyższeń ponad 3500 metra. Kamieniste zbiegi, ciężkie podejścia, niepowtarzalne widoki – to wszystko czeka na Was na Fesstiwalu Biegowym. Dla miłośników dłuższych dystansów jest najcięższy bieg ultra w Karkonoszach. 102 kilometry trasy z ponad 5100 metrami przewyższeń. Wymagający limit ukończenia ultra maratonu to 21 godzin.
#12 ULTRA TRAIL MAŁOPOLSKA - UTM
Malownicze i wymagające trasy Beskidu Wyspowego ze słynnym Szczeblem w tle, dają mocno popalić mięśnią i głowie wielu biegaczy. Wszystkie trasy mają start i metę ulokowaną w Mszanie Dolnej. Dystans 145km i 8150m przewyższenia z limitem 35 godzin. 107km z 5120m wznosu i limitem 30 godzin. Dystans 65km i 4030m wznosu, limit 19 godzin. Do wyboru jest również krótszy dystans ale równie wymagający - 49km i 2750m przewyższenia.
Mam nadzieję, że któryś z tych biegów przypadł Ci do gustu i może kiedyś spotkamy się na jednej z tras.
Biegaczka ultra, z zawodu jest nauczycielką wychowania fizycznego. Jej wyniki i sukcesy są znane w biegowym świecie. Sylwia jest 9 kobietą w Polsce według rankingu Rate My Trail (783 punkty). Należy do elity polskich biegaczek ultra.
Dowiedz się jakie są główne założenia treningu CrossFit i ile korzyści może przynieść regularne jego wykonywanie.
Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę podczas treningów na trudnym podłożu aby nie nabawić się kontuzji.
Dowiedz się co warto wprowadzić do treningu uzupełniającego biegacza jesienią, aby zaprocentowało to w nowym sezonie startowym.
Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)
Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty
Copyright © Nessi. All rights reserved.