Porady

W jaki sposób sen wpływa na odchudzanie?

Dowiesz się czy oprócz prawidłowego odżywiania się i ćwiczeń, jakość snu wpływa na utrzymanie prawidłowej wagi oraz czy "zły" sen faktycznie zmienia sposób, w jaki organizm reaguje na pokarm?

Sylwia Jabłońska Sylwia Jabłońska
  31.10.2024
"3 minuty"
7D4sosyw.jpg

Sen a odchudzanie

Sen odgrywa bardzo ważną rolę w procesie odchudzania i utrzymania prawidłowej masy ciała. Jego wpływ na odchudzanie jest wieloaspektowy, obejmuje regulację hormonów, metabolizm, jak i zachowania związane z jedzeniem.

  • Regulacja hormonów głodu i sytości - podczas snu poziom leptyny (hormonu sytyości) wzrasta, co pomaga regulować apetyt. Brak snu powoduje jej spadek, co prowadzi do uczucia głodu, nawet gdy organizm nie potrzebuje dodatkowej energii. Kiedy nie śpisz wystarczająco długo, poziom greliny (hormonu głodu) wzrasta, co zwiększa apetyt, zwłaszcza na kaloryczne i niezdrowe pokarmy.

  • Wpływ na wybory żywieniowe - brak snu często prowadzi do wzrostu łaknienia na wysokokaloryczne, bogate w węglowodany i tłuszcze pokarmy. Osoby, które nie śpią wystarczająco długo, mają tendencję do późnego jedzenia, co prowadzi do zjadania nadmiaru kalorii w godzinach wieczornych, kiedy metabolizm zwalnia.

  • Metabolizm - zmniejszona ilość snu obniża zdolność organizmu do spalania kalorii i przetwarzania węglowodanów, co prowadzi do magazynowania nadmiaru kalorii w postaci tłuszczu. Brak odpowieniej ilości snu może obniżyć wrażliwość na insulinę, i prowadzić do problemów z regulacją poziomu cukru we krwi. To może zwiększyć ryzyko rozwoju insulinooporności i cukrzycy typu 2, a także sprzyjać odkładaniu się tłuszczu, zwłaszcza w okolicy brzucha.

  • Wpływ na aktywność fizyczną - osoby niewyspane często odczuwają zmęczenie i brak energii, co może obniżyć ich motywację do regularnej aktywności fizycznej. Brak odpowiedniej ilości snu to gorsze wyniki podczas treningów i procesu budowania masy mięśniowej, która wspiera spalanie kalorii.

  • Regulacja stresu - za krótki sen prowadzi do zwiększenia poziomu hormonu stresu. Wysoki poziom kortyzolu sprzyja magazynowaniu tłuszczu i zwiększa apetyt na niezdrowe jedzenie. Gorzej radzimy sobie ze stresem co prowadzi do tzw. „emocjonalnego jedzenia” – sięgania po jedzenie jako formy radzenia sobie z negatywnymi emocjami.

  • Regeneracja - sen = regeneracja mięśni po wysiłku fizycznym. Bez odpowiedniego snu, regeneracja jest zaburzona, co może wpłynąć na tempo odchudzania. Sen wpływa także na funkcje mózgu, pomaga w przetwarzaniu i zapamiętywaniu informacji, co ma znaczenie dla podejmowania lepszych decyzji żywieniowych i utrzymania zdrowego stylu życia.

  • Długość snu a masa ciała - z badań wynika, że osoby śpiące mniej niż 7-8 godzin na dobę, są bardziej narażone na przyrost masy ciała i otyłość. Dłuższy sen sprzyja lepszej regulacji apetytu, wyższemu poziomowi energii oraz sięganiu po zdrowsze posiłki.

Wszystkie te czynniki pokazują, jak ważny jest sen w kontekście odchudzania. Dbając o odpowiednią ilość snu, nie tylko poprawiasz swoją wydolność fizyczną i psychiczną, ale także wspierasz zdrowe nawyki żywieniowe i regulujesz mechanizmy metaboliczne. Dlatego warto traktować sen jako integralną część zdrowego stylu życia i procesu odchudzania.

Sylwia Jabłońska

Sylwia Jabłońska

Biegaczka ultra, z zawodu jest nauczycielką wychowania fizycznego. Jej wyniki i sukcesy są znane w biegowym świecie. Sylwia jest 9 kobietą w Polsce według rankingu Rate My Trail (783 punkty). Należy do elity polskich biegaczek ultra.

Może Ci się spodobać:

Premiera pierwszego odcinka podcastu!
News

Premiera pierwszego odcinka podcastu!

Startujemy z nowym projektem! Już 3.11.2024 ukaże się pierwszy premierowy odcinek podcastu Nessi Sportswear: Kolorowa strona sportu.

W jaki sposób sen wpływa na odchudzanie?
Porady

W jaki sposób sen wpływa na odchudzanie?

Dowiesz się czy oprócz prawidłowego odżywiania się i ćwiczeń, jakość snu wpływa na utrzymanie prawidłowej wagi oraz czy "zły" sen faktycznie zmienia sposób, w jaki organizm reaguje na pokarm?

5 pomysłów na ćwiczenia jogowe z krzesłem
Porady

5 pomysłów na ćwiczenia jogowe z krzesłem

Joga na krześle jest bezpieczną formą ćwiczeń, ponieważ oferuje stabilność, delikatność i możliwość dostosowania intensywności do indywidualnych potrzeb. Zobacz jak regularna praktyka tej formy jogi może wpłynąć na poprawę jakości życia, zredukować stres i wspierać poczucie niezależności w codziennym funkcjonowaniu.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.