Nie ma udanego treningu bez skarpet sportowych. Wydawać by się mogło, że są tylko drobnym dodatkiem do stroju, ale tak naprawdę pełnią kluczową funkcję w bezpiecznym, komfortowym uprawianiu wielu dyscyplin sportowych. Zdarzają się oczywiście wyjątki, ale bieganie, jazda na rowerze czy trekking bez właściwie dobranych skarpet to z reguły kiepski pomysł. Dziś wyjaśniamy jak dobrać skarpety do swojej ulubionej aktywności sportowej i na co zwrócić uwagę przed zakupem.
Na starcie przyjrzyjmy się jednej z najpopularniejszych aktywności sportowych wśród Polaków - bieganiu. Kluczem do udanej przygody z tą dyscypliną są oczywiście dobre buty, ale w nie mniejszym stopniu istotne są odpowiednie skarpety.
Przede wszystkim powinny dobrze radzić sobie z wilgocią i szybko transportować ją ze skóry na zewnątrz. To, a także właściwości szybkoschnące takich skarpet, sprawia, że nasze stopy pozostaną suche w trakcie biegania. W efekcie minimalizujemy ryzyko powstawania najczęstszych dolegliwości wynikających z biegania, tj. wszelakich otarć i podrażnień stóp.
Co równie ważne, skarpety do biegania powinny mieć konstrukcję pozwalającą na idealne dopasowanie i współpracę ze stopą. Oczywiście nie chodzi tutaj o właściwie dobrany rozmiar, bo to podstawa, ale o to, żeby skarpeta perfekcyjnie współgrała z każdym ruchem; lekko opinała stopę, ale jej nie uciskała i nie przemieszczała się w trakcie treningów czy zawodów biegowych. Skarpety biegowe wykonane z odpowiednio elastycznego materiału i wyposażone w system ściągaczy stabilizujących stopę to właśnie tego typu konstrukcja.
Na koniec, ale nie mniej ważne są właściwości amortyzujące skarpet przeznaczonych do biegania. Taką cechę można uzyskać poprzez umiejscowienie specjalnych poduszek na podeszwie. Dzięki czemu skarpeta w duecie z butem będzie pochłaniała znaczną część „uderzenia” stopy o podłoże.
Przykładem skarpet biegowych o takich właściwościach jest model dedykowany na wiosenno-letnie treningi z naszej najnowszej kolekcji (Bloom’23). Gdy czeka Cię trening w szczególnie ciepły dzień, postaw na oddychające stopki, natomiast do biegania w terenie lub w wyjątkowo chłodne dni, załóż skarpety z serii Trail.
Jeśli nie biegamy, to równie często jeździmy też na rowerze. Rowery szturmem opanowują szosy, szutry, lasy i ścieżki, a sam rower coraz częściej traktujemy w celach rekreacyjno-sportowych, a nie tylko by dostać się z punktu A do punktu B. Więc jeśli też zaliczasz się do tego grona, które jeździ dalej i częściej niż po przysłowiowe bułki do sklepu, to zapewne wiesz, że skarpety przeznaczone do jazdy, powinny wyróżniać się kilkoma szczególnymi cechami. To właściwości oddychające, dopasowanie do stopy oraz równie ważny aspekt estetyczny.
Skarpety rowerowe na wiosnę i lato powinny charakteryzować się przewiewnością i sprawnym odprowadzaniem wilgoci, gdyż to pozwala zapobiec przegrzaniu i otarciom stóp oraz zapewnia świeżość, nawet po wielu godzinach w siodle. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe dzięki zastosowaniu lekkich, dobrze wentylujących i przyjaznych dla skóry dzianin. W związku z tym w pierwszej kolejności przed zakupem, zwracałbym uwagę na materiał z jakiego są zrobione - niech oddycha i niech pozwoli Twoim stopom oddychać!
Druga rzecz o której wspominałem, to dopasowanie do stopy. Podobnie jak przy bieganiu, skarpeta w trakcie jazdy nie może się przesuwać, zsuwać i rolować. Jeśli ma być idealnie dopasowana do stopy to powinna mieć bardzo elastyczny materiał oraz bezuciskowe ściągacze rozmieszczone w odpowiednich miejscach ( na podbiciu i na wykończeniu). Odpowiednio dopasowana skarpeta będzie dobrze przylegała, ale nie będzie spinała stopy.
Kolarstwo lubi łączyć modę ze sportem i zwracać uwagę na aspekt estetyczny. Oczywiście ubiór jest kwestią gustu, ale subiektywnym okiem autora oraz wielu innych rowerzystek/ów, elegancji i dostojności dodają skarpety mniej więcej do 1/3 długości łydki. Wbrew pozorom, prezencja na rowerze to też częsta rzecz, która decyduje o zakupie danego elementu odzieży.
Skarpety rowerowe o powyższych właściwościach, to m.in. jeden z naszych klasycznych modeli z wysokim fasonem - przewiewne, lekkie, dopasowane i eleganckie.
Cóż przyjemniejszego dla ciała i głowy niż góry - czy to krótka, weekendowa wycieczka, czy wielodniowy trekking. W górach jednak, podczas wielogodzinnych marszów w różnym terenie i po zmiennym nachyleniu, w przeróżnych warunkach pogodowych, szczególnie należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu stóp.
W związku z tym, że w górach pogoda lubi szybko się zmieniać, a piękny, słoneczny dzień, może nieoczekiwanie przejść w chłodny i deszczowy, skarpety trekkingowe powinny utrzymywać optymalną temperaturę stóp. Zrobią to skarpety wykonane z materiałów, które nie absorbują wilgoci, a także odprowadzają nadmiar ciepła na zewnątrz. W ten sposób zapewnią Twoim stopom komfort termiczny w różnych warunkach, tym samym zapobiegając dotkliwym podrażnieniom i otarciom.
Przed zakupem zwróć uwagę na budowę takiej skarpety, a zwłaszcza na jej podeszwę. Ze względu na to, że trekking to z reguły wędrówka po bardzo zróżnicowanym podłożu, podeszwa powinna mieć rozwiązania, które pozwolą na amortyzowanie wstrząsów. To np. specjalne poduszki, profilowane wykończenia czy struktury absorbujące wstrząsy.
Pozostając przy konstrukcji skarpet trekkingowych, na jej funkcjonalność i komfort w trakcie użytkowania wpływają również ściągacze. Utrzymują skarpetę w miejscu, a w połączeniu z odpowiednio elastycznym materiałem i wysokim fasonem sprawiają, że będzie komfortowo przylegać do stopy. Takie rozwiązanie zapobiega także wpadaniu kamyków i piasku do wnętrza skarpety.
Przykładem skarpet, które sprawdzą się w trakcie górskich wędrówek, są dwa modele termoaktywne z serii Trail. Jeden o klasycznej długości zaraz nad kostkę i drugi wariant z długością mniej więcej do połowy łydki.
W tym punkcie skupiam się na skarpetach przeznaczonych do tzw. zajęć pod dachem, czyli do wszystkich tych aktywności, które wykonujemy na siłowniach i salkach treningowych. W tym przypadku z reguły sprawdzą się skarpety z lekkich, elastycznych materiałów o niskich fasonach jak np. modele do biegania w wyjątkowo ciepłe dni. Dlaczego? Cóż, kluczowa jest jedna cecha, o której poniżej.
Oddychalność, przewiewność, swobodna cyrkulacja powietrza. W dużej mierze wszystkie te określenia oznaczają to samo i mają zasadniczy wpływ na komfort i świeżość naszych stóp w trakcie treningu indoor. Ćwicząc pod dachem, najważniejsze jest właśnie to, by skarpety bezproblemowo przepuszczały powietrze. Jeśli wybierzemy model, który charakteryzuje się wysokim stopniem oddychalności, to także sprawnie poradzi sobie z wilgocią, która potrafi być szczególnie dokuczliwa w trakcie zajęć w 4-ścianach. Tym sposobem stopa pozostanie sucha, a to natomiast zminimalizuje ryzyko powstawania podrażnień.
Tak jak wspominałem wyżej, podczas treningu indoor stawiałbym na skarpety o niskim fasonie, czy nawet na popularne stopki, aczkolwiek wyższa skarpeta o świetnych właściwościach oddychających nie powinna być problemem (sam jeżdżę na trenażerze w klasycznych, wysokich skarpetach kolarskich). Bardziej niż na fasonie jednak, przed wyborem zwróciłbym uwagę na rodzaj szwów. Optymalnie jest, jeśli są płaskie i nigdzie nie wystają. Taki typ szwów w połączeniu z przewiewnym materiałem da Ci niczym nieskrępowaną wygodę - przynajmniej jeśli chodzi o stopy.
Podczas zajęć fitness czy ćwiczeń na siłowni, podobnie jak w przypadku biegania, ważne jest to, żeby skarpety nie opadały, nie przekręcały się i nie rolowały. Przecież nie chodzi o to, żeby co 5 minut schylać się i je poprawiać. Jak więc uniknąć takiej sytuacji? Po pierwsze stawiaj na skarpety z elastycznym, dobrze dopasowującym się i współgrającym ze stopą materiałem. Po drugie sprawdź, czy skarpety, które chcesz wybrać, mają ściągacze w odpowiednich miejscach lub specjalne wykończenia, zapobiegające ich poruszaniu się.
Podczas treningów indoor możesz wypróbować jeden z naszych modeli stopek. Jeśli preferujesz nieco wyższe skarpety, postaw na nowy model przeznaczony do biegania, który także świetnie spisze się na fitnessie. Na spokojniejsze treningi, rozciąganie, rolowanie czy sesje jogi, często wybierane są też skarpety z wysokiej jakości bawełny.
Co prawda to nie pora na zimowe szaleństwa, ale dlaczego zawczasu nie uzupełnić swojej sportowej garderoby o akcesoria narciarskie? Jeśli poszukujesz skarpet do jeżdżenia na nartach, czy ogólnie do zimowej turystyki górskiej zwróć uwagę na takie cechy i funkcje jak: odprowadzanie wilgoci od stopy, stopień amortyzacji i stopień dopasowania. To szczególnie ważne, gdyż mówimy o dyscyplinach, w których dużym obciążeniom poddane są nogi - nie tylko narty, ale i snowboard czy skitury.
Skarpety narciarskie dostępne w ofercie Nessi Sportswear wykonane są z przędzy termoaktywnej, która zapewnia szybkie odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry do warstw zewnętrznych, dzięki czemu stopa pozostaje sucha i jest mniej podatna na otarcia.
Niewątpliwym atutem skarpety jest profesjonalny system ściągaczy zapobiegający przesuwaniu się skarpety na stopie oraz uniemożliwiający jej zsuwanie się. Wzmocnione strefy na łydce, pięcie i śródstopiu chronią nogę przed urazami, a specjalna konstrukcja zapewnia doskonałe dopasowanie materiału oraz zwiększa komfort użytkowania.
Mam nadzieje, że powyższy poradnik rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące doboru odpowiednich skarpet. Udanych treningów!
Od 9 lat czynnie uprawia kolarstwo szosowe oraz górskie, spędzając na rowerze średnio 400 godzin rocznie i robiąc ok. 10.000 km w sezonie. Ma za sobą liczne starty w wyścigach szosowych i maratonach MTB. Najczęściej można go spotkać jak na rowerze pokonuje beskidzkie przełęcze.
Dowiedz się jakie są główne założenia treningu CrossFit i ile korzyści może przynieść regularne jego wykonywanie.
Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę podczas treningów na trudnym podłożu aby nie nabawić się kontuzji.
Dowiedz się co warto wprowadzić do treningu uzupełniającego biegacza jesienią, aby zaprocentowało to w nowym sezonie startowym.
Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)
Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty
Copyright © Nessi. All rights reserved.