Porady

Dlaczego należy trenować z monitorem pracy serca?

Po co właściwie biegać z zegarkiem sportowym lub jeździć z komputerem rowerowym mierzącym tętno? Jak wykorzystać dane o pracy serca, by poprawić swoją sprawność i osiągane rezultaty oraz zwiększyć efekty pracy na treningach? Objaśniamy kluczową funkcję w powszechnych zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów, monitorach pracy serca.

Ryszard Szul Ryszard Szul
  22.11.2022
4 minuty
Ola-Alpy-Polar-Nessi-Sportswear.jpg

W ostatnim czasie coraz częściej jesteśmy atakowane przez różnego rodzaju media przekazem w stylu: trenuj, uprawiaj sport, odpoczywaj aktywnie a będziesz czuła się lepiej, będziesz zdrowsza i szczuplejsza. Tak zachęcone zaczynamy więc biegać, jeździć na rowerze, pływać czy ćwiczyć na siłowni. Męczymy się, trenujemy intensywnie, a nasze samopoczucie nie jest lepsze, wręcz się pogarsza. Jesteśmy zmęczone, bolą nas mięśnie, a pierwszy zapał szybko mija. Po kilkudniowej przerwie sytuacja się powtarza. Zwiększenie obciążeń treningowych nie zawsze przekłada się na poprawę wyników. Coraz szybsze pokonywanie coraz dłuższych odcinków to prosta droga do przemęczenia, kontuzji, a nawet rezygnacji z jakiejkolwiek aktywności fizycznej! 

Czym zatem powinnyśmy się kierować, aby trening był zarówno bezpieczny, jak i skuteczny?

Najlepszą drogą do poprawy sprawności oraz osiąganych rezultatów jest trening z właściwą intensywnością, wyrażoną na przykład wartością tętna. Zegarki sportowe umożliwiające pomiar tego parametru to obecnie powszechny sprzęt, przeznaczony nie tylko dla zawodowców. Mądrze wykorzystany monitor pracy serca będzie nie tylko ładnym gadżetem, ale przede wszystkim partnerem, który nie tylko zmotywuje Cię podczas treningu, ale też zwiększy efekty twojej pracy.

Jakie są największe zalety treningu z pomiarem tętna?

  • to najprostsza metoda na poznanie i zrozumienie organizmu w trakcie wysiłku fizycznego;

  • pozwala trenować z odpowiednią intensywnością i szybciej osiągać zamierzone efekty;

  • zmniejsza ryzyko kontuzji i przetrenowania;

  • umożliwia monitorowanie postępów i motywuje do osiągania lepszych wyników;

  • dostarcza użytecznych informacji, takich jak liczba spalonych kalorii, obciążenie treningowe, jakość snu i wiele innych.

Zakres od 50% do 100% twojego tętna maksymalnego podzielony jest na pięć stref tętna. Utrzymując tętno w określonej strefie możesz łatwo kontrolować intensywność treningu. Każda strefa tętna ma swoje szczególne zalety, a ich poznanie pomoże Ci uzyskać pożądany efekt treningu.

Należy jednak pamiętać, że wartość tętna uzależniona jest nie tylko od intensywności wysiłku. Wpływ na ten parametr mają także:

Charakter wysiłku (uprawiana dyscyplina)

Wynika to przede wszystkim z ilości wykorzystywanych podczas treningu mięśni. Dla przykładu, tętno maksymalne osiągane podczas jazdy na rowerze jest o kilka uderzeń niższe, niż tętno maksymalne osiągane w trakcie biegu. Dzieje się tak, ponieważ kolarze, w odróżnieniu od biegaczy, nie muszą utrzymywać masy własnego ciała, więc ich mięśnie mogą wykorzystać większość dostępnego tlenu (dostępnej energii?) jedynie do poruszania się do przodu. Podczas jazdy na rowerze mniejsza jest również liczba wykorzystywanych grup mięśniowych. Podczas pływania tętno maksymalne jest jeszcze niższe, zazwyczaj o około 5 uderzeń/min niż podczas jazdy na rowerze.

Emocje i stres

Stres psychiczny lub fizyczne oraz emocje pojawiające się w codziennym życiu bezpośrednio wpływają na wzrost wartości tętna. Im silniejsze emocje (np. ekscytacja lub strach) tym silniejsza reakcja organizmu w postaci przyspieszonego tętna.

Jak więc wykorzystać tę wiedzę? Od czego należy zacząć trening z pulsometrem?

Nowoczesne monitory i zegarki sportowe oprócz samego tętna wyświetlają także wiele dodatkowych informacji. Oferują one różne funkcje i testy, które pozwalają w optymalny sposób dobierać obciążenia treningowe.

1. Sprawdź aktualny stan organizmu oraz aktualną kondycję

Na początek warto dowiedzieć się, na jakim poziomie jest Twoja wydolność. Pozwoli to odpowiednio dobrać obciążenia treningowe i spersonalizować strefy tętna, aby treningi były efektywne.

W tym celu możesz wykorzystać gotowe narzędzia takie jak Test marszowy oraz Biegowy Test Wydolności Polar. Są to proste, bezpieczne w realizacji testy umożliwiające sprawdzenie i monitorowanie jak rozwija się Twoja kondycja. 

2. Wyznacz cel i dobierz odpowiedni program

Program Treningu Biegowego opiera się na treningach we właściwych strefach tętna. Podstawą programu jest wiedza i badania naukowe Polar nad najlepszym dostosowaniem stref tętna. Program Treningu Biegowego opiera się na Twoim aktualnym poziomie kondycji, jest spersonalizowany i łatwy do zrealizowania. Gdy trenujesz w oparciu o program, dostosowuje się on do Twoich postępów i informuje Cię, kiedy możesz trochę zwiększyć obciążenie, a także kiedy należy trochę zwolnić.

3. Kontrola stanu regeneracji

W przypadku produktów Polar najwięcej informacji o nocnej regeneracji i gotowości na kolejny trening przynosi funkcja Nightly Recharge. Na podstawie danych o ilości i jakości snu oraz zmierzeniu na ile autonomiczny układ nerwowy (AUN) uspokoił się w pierwszych jego fazach, prezentuje ona porady dotyczące treningu w rozpoczynającym się dniu. W praktyce funkcja ta pokazuje, w jakim stopniu Twój organizm jest gotowy do treningu i podpowiada jaki rodzaj wysiłku możesz wykonać.

Ola podczas sesji zdjęciowej w Alpach, w odzieży Nessi Sportswear.
Regularna aktywność i obserwowanie danych z monitora pracy serca przyniesie wiele korzyści dla Twojego zdrowia i organizmu.


Niezależnie od tego, czy uprawiasz sport profesjonalnie, czy amatorsko, możesz czerpać wiele korzyści z używania monitora pracy serca. Regularna aktywność fizyczna wywołuje pozytywne zmiany w naszym organizmie. Obserwacja tych zmian może dostarczyć dużo satysfakcji i pozwoli na dokładniejsze poznanie własnego organizmu.

Niespodzianka dla naszych czytelników

Dla wszystkich naszych czytelników mamy specjalną ofertę, obowiązującą podczas zakupów na stronie marki Polar. Użyj jednego z kodów w trakcie zakupów, by uzyskać stosowny rabat:

NESSI10 – upoważniający do 10% rabatu na zakup najnowszych produktów – zegarków Polar Grit X Pro, Polar Pacer Pro i Polar Pacer

NESSI15 – upoważniający do 15% rabatu na zakup pozostałych produktów.

Ryszard Szul

Ryszard Szul

Trener, fizjolog, prezes dystrybutora firmy Polar w Polsce. Marka ta od ponad 45 lat oferuje produkty dostarczające użytkownikom wskazówek w zakresie zdrowia, sportu i kondycji dzięki najlepszej na świecie technologii pomiaru i analizy danych. Pozwala to użytkownikom (od początkujących do zawodowych sportowców) odnosić sukcesy w ich dążeniu do szczęśliwszego i zdrowszego życia.

Może Ci się spodobać:

Jakie są najlepsze ćwiczenia na uda, które można wykonywać w domu?
Porady

Jakie są najlepsze ćwiczenia na uda, które można wykonywać w domu?

W artykule znajdziesz przykładowe ćwiczenia na trening mięśni ud w domowym zaciszu oraz podpowiem Ci jakie domowe akcesoria można wykorzystać podczas ćwiczeń.

Jak zacząć biegać? Gotowy plan treningowy dla początkujących
Porady

Jak zacząć biegać? Gotowy plan treningowy dla początkujących

Jeżeli instynkt przyprowadził Cię na tą stronę – oznaczać może to tylko jedno – chcesz coś zmienić w swoim życiu, chcesz zacząć biegać. Znajdziesz tu gotowy i sprawdzony plan treningowy na pierwsze tygodnie, wraz z poradnikiem jak zacząć!

Jak oddychać podczas biegania?
Porady

Jak oddychać podczas biegania?

W artykule znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci znaleźć właściwy rytm oraz wprowadzą komfort oddychania podczas wykonywanego wysiłku.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.