Porady

Rozciąganie bez sprzętu

W tym artykule przybliżymy Ci proste ćwiczenia rozciągające, które możesz wykonywać po każdym treningu. Nie wymagają one sprzętu i zajmują zaledwie kilka minut. Sprawdź!

Gabriela Topolewska Gabriela Topolewska
  09.05.2024
4 minuty
Szablon-blog-(4)-1715271395.png

Dlaczego fizjoterapeuci i trenerzy zalecają biegaczom rozciąganie? Rozciąganie to często pomijany w treningu biegacza aspekt 🥵 Zazwyczaj za sprawą tego, że jest „nudne i boli” 🫣 Ćwiczenia rozciągające najczęściej podejmujemy dopiero w sytuacji przeciążenia lub kontuzji, gdy na prewencję jest już zbyt późno. 🤕

Co warto wiedzieć i praktykować w kontekście rozciągania?
1. Ćwiczenia rozciągające wpływają na poprawę elastyczności tkanek i zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji
2. Rozciąganie po treningu wpływa na regenerację tkanek i przygotowuje je do podjęcia kolejnych obciążeń
3. Rozciąganie może przyczynić się do zwiększenia zakresów ruchomości w stawach, a dzięki temu do uzyskania bardziej efektywnej techniki biegu.
4. Pamiętaj o regularności. Tylko w ten sposób zauważalnie poprawisz elastyczność swoich mięśni oraz poprawisz zakresy ruchu w stawach.
5. Sesja rozciągania powinna zająć Ci przynajmniej 10 minut i warto uwzględnić w niej ćwiczenie rozciągające różne partie mięśniowe (chociaż w przypadku biegaczy obszarem, który zazwyczaj wymaga największych interwencji są oczywiście kończyny dolne).

Szczęśliwie świadomość w tym temacie wśród biegaczy stale rośnie i coraz więcej osób wprowadza rozciąganie do swojej rutyny. Dlatego przygotowałam dla Was proste ćwiczenia rozciągające, które zajmą Wam ok. 10 minut.

WAŻNE: By osiągnąć zauważalne efekty należy rozciągnąć się z określoną intensywnością - Twoje odczucia powinny być określane około 7 w skali 1-10, gdzie 1 oznacza minimalne, a 10 maksymalnie intensywne odczucia. W maksymalnym zakresie ruchu w danej pozycji pozostań przynajmniej 30 sekund.

Rozciąganie w wykroku do przodu i do boku - patrz kolejne zdjęcie. Rozciągasz zginacze.

Rozciąganie do boku. Rozciągasz biodra.

Rotacje tułowia w pochyleniu. Naprzemienne skrętoskłony.

Rozciąganie tylnej taśmy. Pies z głową w dole. Ręce w podporze, stopy przechodzą z pięty na palce, naprzemiennie.

Skłon tułowia w staniu. Łokcie ciągną w stronę stóp.

Otwieranie biodra w leżeniu na boku.

Gabriela Topolewska

Gabriela Topolewska

Fizjoterapeutka, która w swojej pracy wykorzystuje metody terapii manualnej, treningu medycznego oraz masażu. Jej pasją jest ruch, zdrowy styl życia oraz szeroko pojęta aktywność fizyczna i właśnie w tym zakresie edukuje pacjentów oraz followersów na Instagramie, jako @Flowfizjo. Ma doświadczenie w zakresie fizjoterapii ortopedycznej, leczenia schorzeń i stanów przeciążeniowych aparatu ruchu, a także leczenia i prewencji kontuzji wśród sportowców.

Może Ci się spodobać:

Jakie mięśnie angażuje jazda na rowerze?
Porady

Jakie mięśnie angażuje jazda na rowerze?

Z artykułu dowiesz się jakie mięśnie angażuje jazda na rowerze oraz czy taka aktywność ma wpływ na rzeźbę mięśni brzucha.

Jak skutecznie zwiększyć swoją wydolność tlenową?
Porady

Jak skutecznie zwiększyć swoją wydolność tlenową?

Z artykułu dowiesz się jak poprawić wydolność tlenową organizmu oraz często trenować aby jej wzrost był widoczny w stosunkowo krótkim czasie, poznasz również sposoby monitorowania postępów.

Jak biegać szybciej i efektywniej?
Porady

Jak biegać szybciej i efektywniej?

W artykule znajdziesz wskazówki na co zwrócić uwagę podczas treningu oraz jak go zmotyfikować aby biegać szybciej i efektywniej.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.